Jak vybrat varnou desku. Plynovou, indukční nebo sklokeramickou?

V současnosti panuje trend, že se spotřebiče do domácnosti nevyrábějí jen proto, aby poskytovaly funkční vlastnosti, ale mají také přidanou hodnotu v podobě pěkného designu.

Indukční varná deska

Je však důležité, abyste tomuto vývoji nepodlehli a při výběru varných desek do kuchyně hleděli zejména na jejich funkčnost. Co vám tedy trh nabízí?

Nejlepší plynové varné desky

Nejlepší indukční varné desky 

Nejlepší sklokeramické varné desky

Z jakých varných desek si můžete vybrat?

Ať si vybíráte prakticky cokoli do bytu nebo domu  nábytek, doplňky, spotřebiče, tak je nabídka tak široká, že je někdy až nemožné zvolit si to, co je pro vás to pomyslné pravé ořechové. A jinak to není ani při varných deskách.

Obecně rozeznáváme tyto druhy:

  • Plynové varné desky
  • Indukční varné desky
  • Sklokeramické varné desky
  • Elektrické varné desky/desky

Každá z nich má jiné vlastnosti, výhody, nevýhody, některé jsou vhodné pro občasné kuchaře, jiné jsou zase dobře pro ty, kteří vaří rádi a často. Před samotným nákupem si tak vy sami musíte určit, jak často plánujete vařit a co od varné desky očekáváte.

Plynové varné desky

Začínáme plynovými varnými deskami, které si během posledních let prošly velkým vývojem – ať už co se týče vzhledu, nebo principu fungování a bezpečnosti. Co nabízí tento typ varné desky a proč byste si ji měli, resp. neměli vybrat?

První podmínkou pro fungování, která se dá "obejít", je přípojka na plyn.A co tedy v případě, že ji nemáte? Takové desky fungují většinou na zemní plyn, ale jejich funkčnost je prakticky stejná i při použití propan-butanu.Díky této sloučenině nemusíte mít přípojku na plyn, ale na druhé straně musí být upravené plynové trysky.

Plynová varná deska

Plynové desky už nefungují jen při otevřeném ohni. Na trhu najdete moderní typy, které se vyrábějí se sklokeramickou deskou a otevřený oheň je proto již minulostí. Stále se však prodávají i klasické druhy s otevřeným ohněm, které jsou již mnohem bezpečnější než kdysi. Díky indikátorem tepla přesně vědí, kdy zastavit přívod plynu.

Největší výhodou plynových varných desek je rychlost, protože regulace teploty je okamžitá, stejně ceny jsou velmi příznivé. Do nevýhod lze zařadit mytí litinových mřížek, které jsou při vaření pochopitelně náchylné na zašpinění. V procesu spalování také dochází k uvolňování oxidu uhličitého.

Indukční varné desky

Indukční deska oplývá velmi moderním, pro některé možná až futuristickým vzhledem a často se o ní hovoří v superlativech, protože je úsporná a práce s ní je rychlá a jednoduchá.

Přívlastek indukční dostala tato deska na základě fyzikálního procesu, jehož prostřednictvím se ohřívají nádoby na vaření. Deska reaguje na velikost plochy hrnce či pánve a pomocí magnetismu ho ohřívá. Tím pádem vytvořené teplo směřuje pouze tam, kde je to potřeba.

Vaření na indukční varní desce

Jelikož tyto varné desky ohřívají pouze v rámci plochy hrnce, je plocha kolem téměř studená. Samozřejmě, počítejte s tím, že po vypnutí potřebuje trochu času na zchlazení, ale určitě to netrvá tak dlouho, jako například u elektrických varných deskách.

Indukční varné desky fungují pouze při používání hrnců s magnetickým dnem. Proto si to při nakupování nezapomeňte zkontrolovat, případě se zeptat prodejce. Dna z hliníku nebo varného skla vám budou zbytečné.

Sklokeramické varné desky

Povrch indukčních desek je také tvořen sklokeramikou, takže v čem se liší od sklokeramických desek? Sklokeramické varné desky často dostávají přívlastek elektrické a právě tam je ta zmiňovaná jinakost - v principu fungování. Využívají vestavěný elektrický systém, který ohřívá hrnec rovnoměrně po celé ploše. Podobně jako při indukčním typu, tak i zde kromě úspornosti dostanete i pěkný, nenápadný design, který skvěle zapadne do každé kuchyně.

Teplota se reguluje mnohem plynulejší, obsluhují se jednoduššía jsou vhodné jak do bytů, tak také do domů. Na fórech sevšak dočtete, že nečistoty se odstraňují poměrně těžko.

Na dotykové ovládání si možná chvíli budete zvykat, ale rychle se vám to dostane do ruky. Pokud je příkon vyšší než 5500 W, tak spotřebič musí být zapojen specializovaným technikem.

Elektrické varné desky

No a nezapomněli jsme ani na klasiku v podobě elektrických desek, které se však z trhu již déle vytrácejí, protože jsou nahrazovány modernějšími a kvalitativně lepšími modely. Bavíme se o nejlevnějším variantě na trhu, no v boji s konkurenčními modely kromě ceny nevyhrává prakticky v ničem. Litinovým deskám trvá dlouho, než se ohřejí na požadovanou úroveň a následný proces ochlazování je také zbytečně dlouhý a vyprodukované teplo zůstává bez využití.

Elektrická varná deska

Stručné shrnutí

Z výběru hned v úvodu škrty elektrické plotny, protože si myslíme, že nízká cena nevynahradí jejich nepraktičnost a pomalu už i staromódnost. poměr cena a výkon je příznivý u plynových vařičích. Jejich výhodou je okamžitá regulace tepla, ale dochází ke ztrátám tepla a efektivita není na úrovni sklokeramických / indukčních typech.

Indukční varné desky mají dobrý vzhled, jsou úsporné, bezpečné, ale cena je vyšší je třeba používat hrnce / pánve se speciálně upraveným dnem.

Sklokeramické typy jsou po výrazem stránce podobné těm indukčním, fungují však na jiném principu, jsou o něco levnější, jejich čištění je náročnější.

Hodnocení článku:
(80.4%)

Pulbikované dňa: 16.11.2018

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář