Jak namontovat kameru do auta: montáž/zapojení couvací a přední kamery

Kamery v autech získávají na popularitě a pomalu se stávají běžnou výbavou auta. Vždyť proč by ne? Jednoduchou instalací kamery zjistíte, kdo vám na parkovišti oškrel auto nebo dokážete poskytnout cenný důkaz v případě autonehody.

Jak namontovat kameru do auta?

Tak či onak, tato investice se rozhodně vyplatí. Montáž kamery do auta vám nezabere mnoho času – stačí ji správně umístit a následovat několik ověřených tipů.

Nejlepší kamery do auta

Názov Hodnotenie Detail
Eltrinex LS500 GPS   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Lamax T6   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Xiaomi Yi 4K   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Niceboy Pilot XR   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
DOD LS475W+   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Mít kameru v autě se vyplatí

Každý řidič, jehož řízení auta není jen součástí rodinných návštěv během svátků, ví, že i když jezdíte jakkoli opatrně, na silnici přece jen nejste sami a možnost nárazu, nehody či poškrábání auta byť jen na parkovišti je vždy aktuální. A právě to je hlavním důvodem, proč si kameru opatřit. Bez přímého důkazu je těžké dokázat, kdo škodu zavinil, což může vést k složitému a zdlouhavému vymáhání pojistného.

Kamera v autě by se mohla postupně stát samozřejmostí. Určitě víte, kolik neohleduplných řidičů se na silnicích nachází – jsou schopni překračovat rychlostní limit, nebezpečně předjíždět či jinak ohrožovat svou jízdou ostatní účastníky silničního provozu. Čím více kamer v autech by se nacházelo, tím dokázatelnejší by jejich činy byly, což by koneckonců vedlo k bezpečnějším cestám pro všechny.

Kromě bezpečnostního rozměru může být kamera i příjemným zpříjemněním dovolených a výletů. Záběry z kamery dokáží zachytit nejen kolemjdoucí auta, ale i nádherné scenérie, okolní přírodu, lesy či výhled na oceán. A to je něco, co si ze svého "road tripu" můžete chtít zachovat.

Kam je nejlepší kameru umístit

Při výběru pozice kamery dbejte na to, aby byla na čelním skle uchycena přibližně uprostřed, podle možností způsobu úchytu. Pozicí uprostřed se ujistíte, že zachytí oba jízdní pruhy. Zároveň pamatujte na to, že řidiči nesmí v zorném poli žádný předmět znemožňovat výhled nebo odvádět jeho pozornost. Interpretace této vyhlášky je však do jisté míry individuální, protože závisí na faktorech jako výška řidiče, nastavení sedadla, typ vozidla a podobně.

Montáž přední kamery do auta

Stačí, když nezvolíte pozici kamery přímo ve výhledu řidiče – nejčastěji se uchycuje za zpětným zrcátkem. Pokud jste však sáhli po duální kameře a máte zájem nahrávat i interiér auta, zvolte umístění mírně pod zpětným zrcátkem s 360 ° výhledem. Výhled kamery si zkontrolujte nejen za pěkného počasí a denního světla – pokud prší a kamera je umístěna tak, že na její výhled stěrače nedosáhnou, získáte akorát kvalitní záznam dešťových kapek dopadajících na čelní sklo.

Jak kameru uchytit

Nejčastějším způsobem uchycení kamery je prostřednictvím přísavek. Aby kamera držela pevně, je důležité čelní sklo nejprve umýt, jelikož zejména v nových autech se z vnitřní strany skla vytváří mastný filtr. Další způsob uchycení je přilepení. Kamery s lepící úchytkou drží možná pevněji, ale v případě změny polohy kamery si budete muset poradit se zbytky lepidla na čelním skle a zajištěním nové lepící vrstvy.

To, který způsob uchycení je lepší volbou, je jen a jen na vaší preferenci. Pokud se rozhodnete kameru používat nepřetržitě, můžete ji pevně přilepit. Pevný úchop zajistí lepší stabilitu při případném nárazu a zredukuje třes během jízdy. Kamera s přísavkou se zas hodí těm, kteří ji nebudou používat nepřetržitě nebo ji chtějí použít střídavě ve více autech.

Nejlepší kamery do auta 2020 – recenze, test, srovnání

Nejlepší kamery do auta 2020 – recenze, test, srovnání

Provoz na silnicích by se měl řídit zákonnými pravidly, v praxi však často vyhrává jediné pravidlo  – pravidlo silnějšího.   Nebo většího a arogantnějšího? Ani ten nejzodpovědněji šofér není zcela uchráněn od rizika dopravní kolize, kterou často zapříčiňují silniční piráti svou bezohlednou jízdou. Následné dokazování viny a neviny tak při absenci svědků bývá ... Přečíst článek

Zapojení kamery

Dalším krokem je zapojení kamery pomocí kabelu. Ten jednoduše zapojíte do zapalování. Nezapomeňte, že adaptér se nesmí překrývat, jinak hrozí přehřátí a vznik požáru. Napájecí kabel kamery je vhodné upevnit buď lepicí páskou, nebo úchyty. Tak zajistíte, že vám během jízdy nebude kabel poletovat, bránit ve výhledu a rozptylovat. Přichycení kabelu má svůj význam i z estetického hlediska. Takto napojena kamera je již připravena k použití.

Kamera do auta přichycena přísavkami

Upravte svůj výhled

Po upevnění kamery je stále možné s ní manipulovat, a to vertikálně. Takto si nastavíte, jaký poměr cesty a oblohy chcete zachytávat. Tento krok můžete doladit až po prvním použití – když zjistíte, co vám vyhovuje. Kameru si však můžete nastavit i okamžitě, přičemž se doporučuje rozložení v poměru 60% silnice a 40% oblohy. U některých modelů kamer je dostupná i mobilní aplikace, ve které si umíte nahraný záznam okamžitě prohlédnout. V takovém případě je doladění úhlu kamery spolujezdcem jednoduché i na cestách.

Začněte s užíváním

Předtím, než se vydáte na cesty, si ověřte, jaký typ kamery máte a co je potřeba k tomu, aby se spustilo nahrávání. Mnohé kamery jsou vybaveny automatickým nahráváním, které začne tehdy, když je kamera zapojena a senzor pohybu se aktivuje. Další kamery se zapnou při zapojení, jiné je třeba zapnout a vypnout tlačítkem a některé se dají ovládat gesty. G senzor v kamerách zas zaznamenává náraz a nahrávku z nárazu automaticky ukládá. Některé kamery lze zapnout v parkovacím módě, což znamená, že kamera začne nahrávat když G senzor zaznamená náraz. Tak či onak, před cestou se ujistěte, že je nahrávací světélko zapnuté.

Parkovací/couvací kamera do auta

Cenná rada před zahájením – nezapomeňte do kamery vložit paměťovou kartu, na kterou se celý záznam nahraje. I tento prvek však závisí na typu vaší kamery. Pokud vaše kamera zaznamenává na paměťovou kartu a jde o takzvané loop nahrávání, znamená to, že pokud se paměť naplní, záznam začne nahrávat od začátku, přes první záznamy. Proto pokud potřebujete nějakou část záznamu uložit, učiňte tak předtím, než jím kamera nahraje nový záznam.

Na jiném způsobu fungují kamery s připojením Wi-Fi – tyto kamery jsou připojeny k aplikaci v smartphone, kde se také záznam ukládá, což má své výhody. V případě ztráty, odcizení či poškození kamery tak budete mít záznam stále k dispozici. Záznam si budete moci prohlédnout i v reálném čase a zkontrolovat tak, zda kamera zaznamená tu část výhledu, která je pro vás podstatná.

Nastavte kvalitu nahrávání

Nastavení kvality nahrávání je důležité na to, abyste vyhotovili co nejkvalitnější záznam. Kvalitnější kamery nabízejí rozlišení ve Full HD kvalitě, což je vlastnost, kterou při potřebě rozeznat SPZ vozidla rozhodně oceníte. Čím větší rozlišení, tím lépe detaily záznamu, ale zároveň bude takový záznam zabírat na paměťové kartě více místa. 4 hodiny HD rozlišení zabere přibližně 4 GB.

Kvalita nahrávání kamery do auta

Rozlišení začínají od 480 P, což představuje zcela minimum, se kterým asi nebudete spokojeni. Vysoké rozlišení (HD) představuje 720 P a Full HD nabízí luxusních 1080 P. S dražšími modely přichází i vyšší rozlišení, Super HD nabízí 1296 P a Ultra HD zas 4000 P, což je asi největší rozlišení v nabídce. Kameru s vyšším rozlišením si můžete nastavit i na nižší hodnoty. Pro kvalitní záznam doporučujeme vsadit minimálně na HD kvalitu.

Přehrajte si záznam

Po své jízdě si přehrajte záznam a ujistěte se, že nahrávání proběhlo v pořádku, ve správném úhlu i rozlišení. Záznam si podle typu zařízení můžete přehrát buď přímo na kameře, v aplikaci v smartphone nebo v počítači prostřednictvím USB kabelu nebo vyjmutím paměťové karty. Záznamy kamer nejsou uloženy jako jeden několikahodinový záznam, ale ukládají se jako menší segmenty v trvání 1 – 5 minut.

Montáž couvací kamery

Nejjednodušší cestou je zakoupit si ke kameře bezdrátový adaptér, který vám ušetří práci s natahováním kabelu do monitoru nebo displeje. Přenos signálu přes kabel je však kvalitnější než prostřednictvím bezdrátového adaptéru. Každý automobil je jiný, proto může být montování trochu odlišné. Obecně je však třeba nejprve odpojit autobaterii (kvůli bezpečnosti). Otevřete kufr a z jeho vnitřní strany odstraňte plastovou krytku levého osvětlení nad SPZ a vložte kameru. Kabely prostrčte přes zadní otvor na světlo a přes pryžovou ochrannou průchodku, která spojuje kabely z kufru se zbytkem vozu. Červený napájecí kabel pro napájení zpátečkového osvětlení a RCA kabel k monitoru nebo do autorádia. Jde o poměrně složitý postup, proto doporučujeme svěřit instalaci couvací kamery do rukou odborníka.

Jak namontovat couvací kameru do auta

Odstranění kamery

Pokud svůj účel již kamera splnila nebo ji jednoduše chcete přeložit na jiné místo či do jiného auta, je načase kameru odstranit. Při přísavkách není co řešit, ale co když je kamera na svém místě pevně přilepena? Zkusit můžete dvě možnosti. Podobně těžké může být odstranění dálniční známky, proto se na to používají speciální škrabky, které si poradí s lepidlem, no nepoškodí sklo. Pokud se vám nechce kupovat škrabku, druhý nástroj v domácnosti určitě najdete. Přilepenou úchytku můžete odstranit teplým vzduchem z fénu na vlasy. Stačí pár vteřin foukat horký vzduch na sklo zvenku a lepidlo určitě povolí.

Několik tipů na závěr

  • Zkontrolujte si, jaké připojení kamera potřebuje. Ne každé auto je vybaveno zapalovačem. V tom případě si budete muset dokoupit 12 V zásuvku do zapalovače.
  • Čelní sklo pravidelně čistěte. Právě to je častým terčem nečistot, ptačích výkalů, černých teček a hmyzu. I když vám v celkovém výhledu bránit nemusí, právě jedna černá tečka ve správném úhlu může být dostatečným důvodem, proč je SPZ vozidla nerozpoznatelná.
  • Záznamy, které vytvoříte, by měly sloužit pouze pro vlastní potřebu a v případě nehody, kdy je třeba předložit je policii či pojišťovně. Záznamy nedávejte na internet – mohou obsahovat citlivé údaje jako čísla SPZ nebo rozeznatelné tváře lidí, kteří vám na zveřejnění nedaly souhlas.
  • Při výběru kamery myslete i na to, že určitou část dne budete jezdit při zhoršeném osvětlení, za šera a tmy, v dešti a nepříznivých povětrnostních podmínkách. V takovém případě se vám sejde kamera s infračerveným světlem IR LED vhodným při zhoršených podmínkách.
  • Ke kameře si můžete dokoupit řadu doplňků. CPL filtr je polarizačním sklíčkem, které zamezí odrážení světla, zlepší barvu a kvalitu záznamu. Majitelé přepravních vozidel zas mohou ocenit bezpečnostní obaly, které zabrání řidiči odpojit kameru nebo vybrat a zacházet s paměťovou kartou.
Hodnocení článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 03.07.2020

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář