Jak správně nabíjet mobil, smart hodinky, baterii na notebooku

Životnost vašeho chytrého telefonu, notebooku, smarthodinek i jiné elektroniky závisí na mnoha faktorech, ke kterým se řadí i správné nabíjení. Jde o činnost, kterou děláme zcela automaticky a nad kterou se moc nezamýšlíme, avšak právě nabíjení má významný vliv na to, jak dlouho vám technika vydrží.

Jak správně nabíjet telefon

Chcete, aby vám baterie zůstala v dobrém stavu co nejdéle? Přečtěte si, co jí škodí a co pomáhá.

Kdy a na kolik nabíjet telefon

Zpozorovali jste, že se váš telefon po čase vybíjí rychleji? Při elektronice je důležité, kdy a za jakých podmínek ji nabíjíte. Mnozí sáhnou po nabíječce až tehdy, když telefon upozorní na slabou baterii nebo když se jim rovnou vypne. Následně jej nechají nabíjet až na 100%, někdy i celou noc. Takové nabíjení je pro lithium-iontové baterie velmi škodlivé z několika důvodů.

Necháte-li baterii klesnout na nulu, tedy se zcela vybije, baterie se opotřebuje rychleji než normálně. Pokud se vám to stane jen čas od času, nejde o žádnou tragédii. Někdy je vhodné baterii vykalibrovat úplným vybitím a následným nabitím na 100%. Doporučuje se to ovšem pouze pro baterie s již zhoršenou životností – jako jednorázová možnost zlepšení stavu baterie, i když ne vždy je efektivní. Kdy tedy dát mobil nabíjet? Baterii byste neměli nechat klesnout pod 20%, proto po nabíječce sahejte už tehdy, když vidíte zbývajících 20–30%.

Další otázkou je, na kolik procent baterii nabíjet. Je třeba dosáhnout vždy 100%? Ne, určitě se nedoporučuje vždy čekat na úplné nabití baterie. Úplně stačí nabít ji na úroveň 80–90%, kdy se nabíjení stejně zpomalí. Dosáhnout 100% není vůbec zapotřebí a pokud máte baterii bez ochrany před nadměrným nabitím, může to být i škodlivé. V nejlepší kondici tedy udržíte baterii tehdy, budete-li ji udržovat v rozmezí 20–80%.

Kdy a na kolik nabíjet notebook

Moderní baterie mají omezený počet cyklů nabíjení, poté se jejich životnost snižuje. Nedoporučuje se vybíjet baterii notebooku na nulu a následně ji nabíjet na 100%, není vhodné ani dlouhodobé klesnutí pod 5% (např. pokud máte v domácnosti více počítačů a primárně používáte jen jeden). Notebook, zvláště pokud jej používáte denně a nechcete jej mít stále na nabíječce (což snižuje životnost baterie)), se doporučuje nabít, když klesne energie na 20%. Zabudovaný mechanismus zastaví nabíjení, když kapacita baterie dosáhne 100%, stejně jako v případě telefonů však dochází k opětovnému nabíjení v případě, že úroveň kapacity baterie klesne. Životnost baterie můžete prodloužit, pokud baterii budete nabíjet na 80%.

Při používání notebooku na baterii doporučujeme zvolit co nejúspornější režim (snížení jasu obrazovky, vypnutí bezdrátových sítí atd.), jelikož to šetří baterii, která se při pomalejším vybíjení méně opotřebovává. Tak prodloužíte interval mezi nabíjeními a nepřímo snížíte počet nabíjecích cyklů.

Nejlepší notebooky 2024 – recenze, test, srovnání

Nejlepší notebooky 2024 – recenze, test, srovnání

Stovky modelů notebooků na nás číhají z každého elektra. Podobají se jako vejce vejci. Jak si vybrat? Připravili jsme pro vás žebříček toho nejlepšího. Tento žebříček odrážejí výsledky světových i domácích testů, recenzí a hodnocení. Jelikož se trh rychle mění, tento žebříček pravidelně aktualizujeme. Před každým výběrem notebooku byste si měli ujasnit dvě nejzákladnější kritéria.... Přečíst článek

Chyby, kterým se vyhněte

Chcete-li si životnost baterie co nejvíce prodloužit, nestačí jen dodržovat zásady správného nabíjení. Denně děláme řadu chyb, které baterii zkracují život a často si je vůbec neuvědomujeme. Toto jsou ty nejběžnější chyby, které můžete při nabíjení chytrého telefonu či laptopu udělat.

  • Zařízení zapojujete a odpojujete z nabíječky – Během nabíjení si možná potřebujete zkontrolovat telefon, ale nabíječka je krátká, proto jej neustále odpojujete a připojujete. Jedná se o zdánlivě nevinnou činnost, ale pro baterii jsou takové podmínky velkou zátěží.
  • Používáte nevhodnou nabíječku – Často si myslíme, že stačí, aby seděl konektor, a jelikož dnes už jsou univerzální microUSB porty, používáme jakékoli nabíječky. Doporučuje se však vždy používat nabíječku od výrobce nebo alespoň stejné značky. Problémem mohou být levné nabíječky, které nemají žádné ochranné systémy, které by baterii ochránily před přebitím nebo přehřátím.
  • Vystavujete jej vysokým a nízkým teplotám – Baterie chytrých telefonů a notebooků jsou vyráběny pro použití v běžných podmínkách při pokojové teplotě. Škodí jim především teplo nad 35 °C, proto si nenechávejte mobil v létě v autě nebo na okenním parapetu. Rovněž jim škodí nízké teploty venku v zimě.
  • Zařízení během nabíjení používáte – Během nabíjení se teplota telefonu zvyšuje, stejně jako během používání, zejména pokud používáte náročnější aplikace a hry. A jelikož vysoké teploty výrazně zkracují životnost baterie, je vhodnější telefon používat až po nabití.
  • Nabíjíte celou noc – Nabíjení celou noc nebo dlouhé hodiny je pro baterii škodlivé. Poté, co dosáhne 100%, se nabíjení přeruší, ale po nějaké době klesne baterie na 99%, čímž se nabíjení opět spustí. A právě takové opakované zapínání a vypínání nabíjení je pro baterii velmi škodlivé.

Jak správně nabíjet notebook

Je rychlé nabíjení pro baterii škodlivé?

Potřeby rychlého nabíjení souvisí s potřebami větších kapacit baterií. Moderní chytré telefony mají stále výkonnější procesory, větší displeje a náročnější vybavení, takže kdysi klasické 3 000 mAh baterie již dnes nejsou dostačující. Abychom však nabíjením netrávili dlouhé hodiny, výrobci chytrých telefonů přišli s možností rychlého nabíjení, díky kterému stačí dát mobil nabíjet několik minut před odchodem z domu. Nemusíte se však obávat, tato technologie vaší baterii nijak neškodí a „nepřebíjí“ ji.

Rychlé nabíjení se odehrává ve 2 fázích – v první nabírá baterie co nejrychleji co nejvíce energie. Zpozorujete to hned, jelikož z nízkého procenta se váš telefon rychle dostane na určitou úroveň, většinou kolem 70–80%. Ve druhé fázi se však již nabíjení zpomalí, dokud nedosáhne 100%, aby se baterie nepřebíjela a nepoškozovala. Nevýhodou rychlého nabíjení je, že vyvíjí více tepla, proto si dávejte pozor na to, kam mobil při nabíjení umístíte.

Nejlepší mobily 2024 – recenze, test, srovnání

Nejlepší mobily 2024 – recenze, test, srovnání

Trh s mobilními telefony je nejvíce rozpínající se trh. Díky vývoji stále novějších technologii pro mobilní zařízení výrobci chrlí na trh stále novější modely. Žádný z výrobců nechce zaostávat za konkurencí. I nároky uživatelů se za poslední roky rapidně zvýšily. Dnes už přistupujeme k nákupu mobilního telefonu jinak, než před pár lety. Zvažujeme výkon, výdrž, technologické novinky a... Přečíst článek

Jak nabíjet baterii před prvním použitím

Z minulosti jsme zvyklí, že první nabití baterie je to nejdůležitější. Telefony měly být nabíjeny ještě před prvním použitím, často i po dobu 8–10 hodin. Dnešní smartphony využívají hlavně lithium-iontové baterie, jejichž potřeby se již liší. Při koupi nového telefonu jej dostanete již s nabitou baterií, kterou tedy není třeba nabíjet, dokud vám neklesne pod 10–20%. Při prvním nabíjení však nenechávejte telefon v nabíječce dlouhé hodiny.

Řiďte se tím, nakolik je baterie nabitá. Často jde o 34 hodiny, ale díky nabíječce s rychlým nabíjením může být mobil nabit již za hodinu. První nabíjení už tedy dávno neznamená, že by se měla baterie nabíjet déle než obvykle, právě naopak. Nechávat telefon v nabíječce na příliš dlouhou dobu není pro něj přínosné. Pokud si však nejste jisti, jaký typ baterie máte ve svém chytrém telefonu, notebooku či smarthodinkách nebo co dělat před prvním použitím, vždy se řiďte uživatelským manuálem.

Možnosti nabíjení

Dnes se již způsob nabíjení v mnohém liší oproti době, kdy jsme používali své první mobily. Rozdíl není jen v rychlosti a typu baterie, ale také v možnostech nabíjení. Zatímco kdysi měl každý výrobce vlastní nabíjecí kabel, dnes jsou již nabíječky jednotnější a nemusíte spoléhat už jen na kabel. Zvolit si můžete také bezdrátové nabíjení, nabíjení v autě, přes USB nebo díky solárním článkům.

Jak správně nabíjet smart hodinky

Klasická nabíječka

Nejběžnějším způsobem nabíjení je přes klasickou nabíječku, přičemž použít můžete tu od výrobce nebo si pořídit vlastní. Při použití jiné nabíječky je dobré vědět, jaký konektor potřebujete. V případě telefonů se setkáte zejména se 3 typy, u notebooků je typů více:

  • Lightning Connector (Apple) – Tímto typem konektoru jsou vybaveny nabíječky pro telefony či tablety od Apple. Jsou jednotné, proto máte-li více zařízení Apple, můžete si nabít jednou nabíječkou více zařízení.
  • Micro-USB – Tento konektor je považován za standard především v EU. Nahradil kdysi rozšířenější Mini-USB konektor a dnes je kompatibilní s většinou chytrých telefonů s Androidem a tablety.
  • USB typ C – Začíná být oblíbenější než Micro-USB konektor a mají jej hlavně novější zařízení, a to i mimo značku Apple a včetně některých notebooků.
  • Nabíječky pro notebooky – Zmínit musíme i nabíječky pro notebooky, které bohužel ještě nejsou tak standardizované jako ty pro telefony, avšak i v tomto případě se směřuje ke sjednocování.

Powerbanka

Powerbanky se v posledních letech osvědčily zejména při cestování, při kterém nemáme vždy možnost dát si mobil nabít. Tyto malé krabičky mají dnes již vysoké kapacity, díky kterým si mobil nabijete i několikrát. Důležité je však nezapomenout si před cestou nebo odchodem z domu powerbanku nabít, aby byla připravena, když ji budete potřebovat. Při výběru si všímejte jejích vlastností, např. ne každá powerbanka disponuje rychlým nabíjením. Vaše powerbanka by také měla zaručovat ochranu proti přepětí, nadměrnému nabíjení, přehřívání a zkratu. Díky tomu bude vaše baterie chráněna a vydrží déle.

Nejlepší powerbanky 2024 – recenze, test, srovnání

Nejlepší powerbanky 2024 – recenze, test, srovnání

Popularita powerbank neustále roste, proto je pravděpodobné, že dříve či později po takové soukromé elektrárně zatoužíte i vy. V našem návodu vás provedeme všemi důležitými parametry, které je třeba zohlednit při výběru ideální powerbanky. Nejlepší powerbanky Powerbanky – recenze Vybrat vhodný produkt na základě našeho návodu by měl zvládnout každý. Pro ty, kteří... Přečíst článek

Solární nabíječka

Další skvělou volbou na cesty, resp. výlety a pobyty v přírodě, je solární nabíječka. Toto ekologické řešení využívá solární panely, které zachycují energii slunečních paprsků v nabíječce, a při napojení ji můžete využít k nabití vašeho telefonu. Toto řešení není pro každého, protože jde o pomalejší nabíjení, které není tak efektivní během zimy a oblačného počasí. Na druhé straně může být tato možnost zajímavá pro ty, kteří hledají eko řešení, potřebují nabíječku v přírodě nebo tam, kde nemají přístup k elektřině.

Nabíjení v autě

Většina dnešních automobilů již nabízí USB port, přes který můžete telefon nabíjet. Existují však i adaptéry, které lze zapojit do zapalovače, takže mobil si budete moci nabít i v autě bez USB portu. Při tomto způsobu je důležité nabíjení přerušit, pokud vypnete motor, aby se nestalo, že budete mít později problém při nastartování. Nabíjení telefonu v autě je velmi praktické, jste-li dlouho na cestách, avšak každé auto a baterie jsou jiné, proto je dobré přečíst si vždy nejprve instrukce od výrobce, abyste si náhodou nevyrobili zbytečné problémy.

Bezdrátově (Qi nabíjení)

Bezdrátové nabíjení (WiFi) se stalo populárním teprve nedávno. Qi nabíjení využívá indukci. Nabíječka je ve formě podložky nebo základny, která přenáší energii prostřednictvím elektromagnetických vln. Ty jsou zachyceny cívkou ve vašem mobilním zařízení, které musí být položeny na podložce. K nabíjení tak nepotřebujete žádné kabely, podložka působí elegantně a váš stůl bude vypadat více uklizený. Při nabíjení nedochází k přehřívání a bezdrátové nabíječky mají také delší životnost. Nevýhodou je pomalejší nabíjení a to, že ne všechny mobily umožňují bezdrátové nabíjení, proto si před koupí takové nabíječky zkontrolujte kompatibilitu vašeho modelu.

Nejlepší bezdrátové nabíječky 2024 – recenze, test, srovnání

Nejlepší bezdrátové nabíječky 2024 – recenze, test, srovnání

Bezdrátové nabíjení získává na popularitě. Pokud vlastníte zařízení, které podporuje tuto technologii, je na čase, abyste si pořídili kvalitní a dostatečně výkonnou bezdrátovou nabíječku. V našem návodu na výběr vás provedeme nejdůležitějšími parametry, poradíme vám s jejím správným používáním a neopomeneme ani hlavní výhody a nevýhody této stále populárnější alternativy nabíjení.... Přečíst článek

Hodnocení článku:
(78.8%)

Pulbikované dňa: 05.09.2022

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář