Kdy je čas na výměnu telefonu za nový – baterie, aplikace, fotografie, internet

Mobilní telefony patří dnes k nejvýznamnějším technickým výdobytkům, bez kterých si mnozí neumějí představit den. Jsou nejen naším spojením s blízkými a známými, ale obsahují také naše citlivé údaje, vzpomínky v podobě fotografií, zábavu a mnoho dalšího. Proto je důležité, abychom se na svůj mobil mohli v případě potřeby spolehnout a nepromeškali čas, kdy je třeba jej vyměnit za nový.

Čas na výměnu telefonu za nový

Zatímco jedni kupují mobil pokaždé, když se objeví nový model, jiní čekají, až je to nezbytné. Nejste si jisti, jestli už je čas na výměnu mobilu za nový? Toto jsou varovné signály, které byste neměli přehlížet.

Baterie už vydrží jen několik hodin

I když v dnešní době již běžně nosíme nabíječky a powerbanky téměř všude s sebou, je opravdu otravné, pokud se váš mobil každou chvíli vybíjí. Kvalita baterie se zhoršuje časem i nešetrným způsobem používání. Po 2 – 3 letech pocítíte pokles kapacity baterie a využívat budete moci jen 70 – 80 % původní kapacity. To znamená, že běžným používáním se vaše baterie vybije rychleji. Pomoci si můžete různými triky, jako snížení jasu obrazovky, vypínání WiFi, odinstalování některých aplikací nebo používání šetřícího režimu. Nejlepší je prevence a nabíjení baterie jen v rozsahu mezi 20 a 80 %. Pokud už ale vaše baterie nestačí, je čas na výměnu telefonu nebo výměnu baterie v servisu, což vás však může vyjít opravdu draze.

Smartphone je nesmírně pomalý

Pomalé fungování aplikací, pomalé reakce při stisku tlačítka nebo psaní, pomalé zapínání telefonu a pomalé spouštění her. Pokud nemáte trpělivost jako buddhistický mnich, zpomalený telefon vás bude denně vytáčet a přivádět do zoufalství. Všechno toto může být známkou starého telefonu. Pokud je mobil staršího data, nemusí si umět poradit s nejnovějším operačním systémem ani s novými aplikacemi a hrami, které potřebují rychlejší procesor. Také pro zrychlení telefonu existuje několik triků, jako restartování zařízení, nainstalování aktualizací, vyčištění cache dat či uvolnění interní paměti. Pokud ani po vší této námaze váš mobil výrazně nezrychlil, důvodem může být zkrátka jeho starší věk.

Aplikace se neustále zasekávají a vypínají

Sekající a vypínající se aplikace neznamenají vždy chyby v aplikaci. Pokud stejná aplikace funguje dobře na jiném zařízení, ale na vašem telefonu se neustále vypíná, chyba bude právě v RAM nebo CPU vašeho telefonu. Důvodem nesprávného fungování aplikací může být malé úložiště pro vaše aplikace nebo zastaralý software, který si s novými aplikacemi neporadí. Zkusit můžete tipy, jako restartování telefonu, uvolnění místa v úložišti, nainstalování aplikace nově, zkontrolování povolení aplikace či vymazání cache. Avšak v případě, že je váš telefon staršího data, problém nemusí být v samotných aplikacích.

Mobil se z ničeho nic vypíná a restartuje

Jedním z nejnepříjemnějších signálů, že něco není v pořádku, je samovolné restartování telefonu. Může signalizovat závažnější problémy jako zasekávání softwaru, poškození hardwaru, ale také problémy s aplikacemi, nedostatek úložného místa nebo zastaralý operační systém. Jelikož telefon se může restartovat v té nejnevhodnější chvíli, kdy jej opravdu potřebujete, je důležité přijít na příčinu této chyby. Ujistěte se, že je váš operační systém aktualizován, že máte dostatek úložného prostoru a vymazána nepotřebná cache data, že vám na pozadí neběží nepotřebné aplikace apod. Pokud jste vyčerpali všechny možnosti včetně obnovení továrních nastavení a váš mobil je nadále nespolehlivý a restartuje se, je nejvyšší čas poohlédnout se po novém modelu.

Kvalita fotografií v mobilu

Fotografie již nejsou tak kvalitní

V dnešní době již mnozí lidé nahradili fotoaparát mobilním telefonem, kterým zachycují všechny důležité momenty. A proto je pro většinu uživatelů důležité, aby chytrý telefon zachycoval kvalitní fotografie s vysokým rozlišením. Málokdo ale ví, že i fotoaparáty v mobilech se časem zhoršují. Může jít o menší problémy než zašpiněnou či zaprášenou čočku fotoaparátu nebo nedostatek úložného prostoru, ale také o opotřebení v podobě poškrábané čočky, která produkuje zrnité nebo nezaostřené fotografie. Pokud jde o mechanické poškození fotoaparátu, vaše fotografie zůstanou rozmazané a nekvalitní a je tak nejvyšší čas pro výměnu telefonu.

Nejlepší fotomobily 2022 – recenze, test, srovnání

Nejlepší fotomobily 2022 – recenze, test, srovnání

Výběr mobilního telefonu je dnes častým dilematem. Každý touží po smartphonu, který splní všechny požadované kritéria a bude mít ty nejlepší parametry. Jedním z těchto parametrů je kvalitní fotoaparát. Pokud je i vaším kritériem smartphone, který udělá nejlepší fotografii, pak uděláte nejlépe, pokud si prohlédnete ty nejlepší fotomobily na trhu. Fotografie, story, instaphoto a obecně... Přečíst článek

Váš telefon se rychle přehřívá

Signálem pro potřebnou změnu telefonu může být také časté a výrazné přehřívání telefonu. Ten se přehřívá z různých důvodů, jako nadměrné používání, příliš spuštěných aplikací, chybný software, přítomnost viru, problém s baterií či starý hardware. Ne všechny problémy lze snadno opravit a přehřívání telefonu může být dokonce nebezpečné. Pokud se zahřeje na tak vysokou teplotu, že jej nelze chytit do ruky, může dojít až k explozi. Proto pokud nevíte problém s přehříváním vyřešit a telefon se nahřívá na opravdu vysokou teplotu, neriskujte a investujte do nového mobilu.

Máte problém s úložným prostorem a stahováním aplikací

Novější chytré telefony nabízejí stále větší kapacitní možnosti. Dnešní telefony vám umožňují uložit alespoň 128 GB dat. Souvisí to se stále vyššími nároky na prostor. Čím lepší technologie, tím vyšší nároky – kvalitní fotografie zaberou více místa, stejně jako kvalitnější aplikace, sociální sítě nabízející stále více funkcí nebo na grafiku náročné hry. Pokud tedy máte starší telefon, už vám nemusí stačit kdysi standardních 16 GB paměti. Ke stažení nejnovější verze Instagramu nebo TikToku nemusíte mít dostatečnou paměť. I váš fotoaparát vám časem bude nabízet možnost pořizovat méně kvalitní fotografie, aby se vešly na úložiště. Takové neustálé omezování může být velmi frustrující a chcete-li používat chytrý telefon naplno, váš starý telefon vám už nemusí stačit.

Váš telefon je opotřebován zvenčí

Nemusí jít vždy jen o opotřebování softwaru. Dnešní chytré telefony už nevydrží tolik, co legendární nezničitelné Nokie. Téměř každému se už stalo, že se mu při pádu telefonu rozbil displej, případně fotoaparát nebo mobil rovnou utopil. Zatímco v některých případech je ihned po mobilu (např. při utopení, pokud nemáte vodovzdorný telefon), jindy smartphone může ještě dlouho fungovat. Platí to hlavně při rozbitém sklíčku obrazovky. Pokud je puklina menší a ovládání displeje funguje, lze jej nadále používat. Pokud je puknutí tak rozsáhlé, že nedokážete číst některá místa na displeji, displej nereaguje na všech místech na doteky, nebo vám při doteku vypadávají malé úlomky sklíčka, je čas na nový telefon.

Opotřebovaný telefon

Nelze nainstalovat nejnovější verzi OS

Tento problém se týká skutečně starých chytrých telefonů. Výrobce telefonu totiž čas od času nabídne novější verzi operačního systému, kterou si můžete stáhnout a nainstalovat (u Androidu je to jednou ročně), a díky které budete moci na svém chytrém telefonu používat nejnovější aplikace. Pokud se stane, že nový operační systém již nemůžete nainstalovat, problémem může být věk vašeho telefonu. Smartfon totiž může být technologicky přistarý k tomu, aby jeho procesor zvládl nový operační systém. V případě, že nemáte problém s připojením na internet, malým úložným prostorem nebo nedostatečně nabitou baterií, tak bude na čase naplánovat výměnu telefonu za nový.

Při telefonování vás není slyšet

Další známkou opotřebování je nespolehlivý mikrofon. Při telefonování může vypadávat nebo nefungovat vůbec. Takové opotřebení může nastat časem, léty používání, nebo mu můžete dopomoci tehdy, pokud vám telefon často padá a mikrofon se poškozuje i mechanicky. Tento druh poruchy je velmi nepříjemný, jelikož vás může zastihnout v té nejnevhodnější chvíli, kdy potřebujete vybavit důležitý telefonát. Dočasně se můžete spolehnout na telefonování s použitím sluchátek s mikrofonem, avšak takové řešení není praktické ani příjemné.

Váš telefon využívá stále 3G

Používání 3G sítě je skutečně doménou starých telefonů. Dnes je již samozřejmostí minimálně 4G nebo ještě rychlejší 5G síť. Tyto názvy označují druh sítě, v rámci které je možné spojení mezi mobilními telefony. První 1G síť, tedy síť 1. generace, byla spuštěna v 80. letech a umožňovala jen přenos analogového signálu prostřednictvím prvních, na dnešní poměry obrovských mobilů. Každá generace však přináší technologická zlepšení. Zatímco 3G síť umožňuje stahování dat rychlostí 7,2 Mbps, 4G síť již nabízí 150 Mbps a 5G až 1 Gbps. V praxi tedy 3G síť umožňuje poměrně pomalé užívání sítě, 4G již nemá problém s videohovory, sledováním filmů či hraním her a 5G síť sahá zase ještě dále k ultra vysokému rozlišení a vysokorychlostní síti.

Hodnocení článku:
(80.6%)

Pulbikované dňa: 04.07.2022

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář