Tipy, jak ochladit vzduch v místnosti v bytě či domě ve vedrech

Letá i v našem mírném podnebném pásmu jsou stále žhavější. Teplý a někdy až horký vzduch se dokáže v letních měsících udržet v našich podmínkách i několik týdnů. Problematické často bývají vysoké denní i noční teploty, které nám následně komplikují spánek, ztěžují dýchání a člověk se cítí nekomfortně. Klimatizace je jen jedno z mnoha řešení. Chcete vědět, jak zchladit vzduch v místnosti i jiným způsobem? Zde jsou řešení.

Jak zchladit vzduch v místnosti bez klimatizace?

Když teploměr ukazuje teplotu 30 °C, venku i dnu je často k nevydržení, ale není úplně reálné strávit tyto úmorně teplé dny u vody. Proto se pravděpodobně budete muset poprat s tímto počasím i u vás doma. Mnohé řešení se vám mohou zdát nadnesené, neúčinné nebo až příliš banální, ale pokud jdete doma "shořet" od tepla, vězte, že každý způsob, jak se zchladit, může být pro vás spásou.

Samozřejmě, nejraději by měl každý v celém domě či bytě klimatizaci, ale ne pro každého je tato možnost dostupná. Právě proto lidé často hledají způsoby, jak se zchladit doma i bez ní. Existují však i chyby, které při snaze o zchlazení samých sebe děláme a efekt je přitom často zcela opačný.

Nejlepší ventilátory

Názov Hodnotenie Detail
ECG FS 91 T   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
ETA Frio 1607 90000   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Rowenta VU5670 Turbo Silence Extreme   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Orava SF-19   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Farelek Baleares H   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Klarstein Sky High   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Způsoby chlazení těla, kterých se vyvarujte

Pocitová teplota dokáže být někdy pořádně zavádějící. To platí tehdy, když vám je teplo, ale naopak i zima. Existuje množství způsobů, jak zchladit sami sebe. Pro nás je v tomto článku prioritou zchladit teplotu v interiéru, ale i tak vám poradíme, co rozhodně při ochlazování samých sebe nepomáhá. Často děláme věci v domnění, že se v daném okamžiku cítíme svěže, ale ve skutečnosti to náš organismus vnímá úplně jinak. Pokud to děláme špatně, jak bychom to měli dělat správně?

Studený nápoj vás ochladí jen na chvíli

Studené nápoje

Tradičním mýtem jsou studené až ledové nápoje. V létě během veder po nich toužíme všichni. Ve vedrech se však doporučují pít spíše vlažné nebo dokonce teplé nápoje. Pozor, ne horké, teplé až vlažné. Horký čaj či káva? Ne! Teplý čaj? V pořádku. Ledový drink v těle vyvolá krátkodobě příjemný pocit, ale je to jen na několik minut. Sníží se sice hladina tepla, ale následně dojde ke zvýšení tělesné teploty a organizmus tedy reaguje opačně, jak bychom chtěli. Teplým nápojem, naopak, oklamete receptory, které dostanou informaci o změně teploty a organismus se začne potit. Pocení je rychlé a účinné ochlazení organismu. Pot se nemusí projevit na povrchu kůže.

Ledová sprcha

Neuděláte špatně, pokud se budete otírat vlhčenou utěrkou nebo ovlažovat obličej a krk rozprašovačem. Toto je v pořádku. No studená či ledová sprcha nemá takový efekt, jak byste čekali. Opět jde o klamavou reakci organismu. Tělo zažije teplotní šok, uzavře své póry, nepotíte se, organismus zvýší tělesnou teplotu jako reakci na teplotní šok způsobený studenou vodou. Sprchujte se vlažnou vodou a následně po sprše vodu z pokožky neotírejte a nechte ji, aby se vstřebala do pokožky.

Ledová sprcha není na ochlazení během teplých dní vhodná

Časté větrání

Příklad si berte z přímořských zemí. Tam teploty v létě dlouhodobě dosahují vyšší hodnoty a vydržet uvnitř je stejně nesnesitelné jako na přímém slunci. Pokud však máte pocit, že uvnitř je teplo a potřebujete vyvětrat, dělejte tak brzy ráno nebo v nočních hodinách. Během dne si dovnitř pouštíte teplotu zvenčí a to vaši situaci neřeší. Jediné, co vám může pomoci, ale i uškodit je, pokud na malý okamžik vytvoříte průvan. Je to však jen chvilková pomoc. Studený vzduch v místnosti neudržíte.

Způsoby, jak ochladit vzduch v místnosti

V roce 2019 jsme zažili dlouhodobě nejteplejší měsíc červen v historii a věru, že to nebyla žádná zábava. Teplo působí na většinu lidí velmi vyčerpávajícím způsobem. Metabolismus má co dělat, aby náš organismus ochlazoval. Meteorologové i lékaři doporučují, abychom probírali jižanské zvyky. Jediným řešením není klimatizace. Navíc nejde právě o ekonomicky dostupnou možnost pro všechny. Pokud není v místnosti klimatizace, jak vzduch ochladit?

Účinné stínění

Přímé sluneční světlo, které proniká do interiéru, přirozeně, hřeje vzduch v místnosti a tím pádem se teplo kumuluje. Stínění tomuto efektu zabraňuje. Ideální jsou venkovní žaluzie, které teplo absorbují z vnější strany oken. V případě interiérových žaluzií je účinnost nižší, ale stále lepší než nechat se sluncem grilovat.

Větrání s mokrou plachtou

To, že byste měli větrat v časných ranních hodinách nebo po západu slunce stále platí. Pokud však potřebujete vyvětrat a vyměnit vydýchaný vzduch za čerstvý, zkuste do okna zavěsit mokrou plachtu. Vzduch, který bude do místnosti pronikat, tak bude mírně chladný a zároveň se vymění za čerstvý. Nevětrejte déle než pět minut. Raději vyvětrejte zase o hodinu.

V létě se doporučuje větrat brzy ráno nebo večer

Omezte používání elektroniky

Televizor, počítač, notebook, tiskárna... Veškerá elektronika vydává určité teplo. Pokud máte doma home office, snažte se omezit používání elektroniky i když je to určitě náročné, ale snažte se její používání minimalizovat a mějte zapnuté jen to, co nezbytně používáte.

Efektivní ventilátor

Ventilátor je při vysokých vedrech, hned druhým nejefektivnějším způsobem, jak se ochladit. Určitě však nemiřte ventilátorem na sebe. Jeden z možných způsobů je, aby ventilátor foukal vzduch směrem do otevřeného okna. Ano, správně, ne do prostoru, ale vyháněl teplý vzduch ven. Nebo můžete před ventilátor postavit mísu s ledovou vodou či zmrzlou láhev s vodou. Ventilátor zajistí proudění vzduchu a následně bude vířit chladný vzduch. Rychlou pomocí je například i vějíř.

Nejlepší ventilátory 2020 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Nejlepší ventilátory 2020 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Letní dny, kdy se vyšplhá teplota na teploměru vysoko, dávají organismu zabrat a určitě každý přivítá v takové chvíli chladnější závan. Mít po ruce ventilátor je k nezaplacení. Ačkoli to na první pohled vypadá s výběrem takového spotřebiče jednoduše, po delším používání ventilátoru si hned uvědomíte, kde jste při výběru udělali chybu. Abyste věděli zorientovat v nabídce ventilátorů, máme pro... Přečíst článek

Úsporné svítilny

Nepodstatný detail? Ani náhodou. Klasická žárovka vydává několikanásobně více tepla jako například úsporné LED svítidlo. Stačí si porovnat, jaká horká je po 10 minutách svícení klasická 60-wattová žárovka a jako stejně výkonná LED-ka. Pokud s tím tedy nemáte problém, vyměňte tradiční žárovky za úsporné. Rovněž využívejte svítidla v co nejnižší možné míře.

Úsporné osvětlení nevytváří tolik tepla jako klasické žárovky

Vyhněte se teplým materiálům

Je dokázáno, že černá barva přitahuje sluneční paprsky více. To však v interiéru není až takový problém. Problém jsou spíše materiály, které v něm máte. Polštáře, bavlněné přikrývky, deky a jiné tkaniny, které v sobě přirozeně udržují teplo. Není to jen záležitostí pohodlnějšího spánku, ale i fakt, že tyto předměty mají schopnost teplo kumulovat. Proto se jich zbavte. Dejte je například do skříně. Problémem mohou být i závěsy či záclony. Pokud jsou z těžkých materiálů, navlhčete je vodou, mohou přispět k svěžesti vzduchu v místnosti.

Jak zjistíte, že máte kolaps?

Teplotní kolaps je způsoben tím, že se tělo přehřívá. Nejčastějšími příznaky je slabost, pocit tíhy, hučení v uších, bolest hlavy, závratě a dušnost. Rovněž se může zrychlit srdeční frekvence, srdce bije rychleji.

Nejrizikovější místa jsou uzavřené prostory, kde je vydýchaný a teplý vzduch a trávíme tam delší dobu. V takovém případě hrozí přehřátí organismu. Horka ovlivňují i ​​na tlak v těle. Lidé s vysokým tlakem by měli pít dostatek tekutin, více než 2,5 litru. Pozor si musejí ve vedrech dávat i lidé s kardiovaskulárními onemocněními.

Nejlepší domácí tlakoměry 2020 – recenze, test, srovnání

Nejlepší domácí tlakoměry 2020 – recenze, test, srovnání

Test tlakoměrů odráží výsledky domácích i zahraničních odborných agentur a jednotlivců. Do našeho srovnání nejlepších tlakoměrů jsme zakomponovali i vaše zkušenosti, recenze a hodnocení. Výsledkem je žebříček toho nejlepšího, co je momentálně na trhu k dispozici. Připravili jsme pro vás také krátký návod, jak si tlakoměr vybrat, tedy to, na jaké parametry při jeho výběru přihlížet.... Přečíst článek

První pomoc při odpadnutí z tepla

Pokud se někomu dostaví nevolnost, dostane závrať a odpadne, důležité je zachovat klid. Pokud je osoba při vědomí, ideální je zvednout nohy nahoru, aby se krev vrátila do mozku a doplnit tělesné tekutiny. Dobré je svlažit obličej a krk. Někteří lékaři doporučují zout případně boty a svléknout ponožky. Osobu posadit velmi pomalu a pomáhat jí udržovat stabilitu.

Hodnocení článku:
(81.2%)

Pulbikované dňa: 01.04.2020

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář