Nejlepší reproduktor k PC, k mobilu a k televizoru. Recenze poradí, jak vybrat

Koupili jste si TV, počítač či smartphone a zůstali jste nepříjemně překvapeni zvukem, který z nich "leze"?

Regálový reproduktor k TV

Přečtěte si tento článek, ve kterém vám poradíme, jak si vybrat správné reproduktory k uvedeným zařízením a dostat z nich konečně alespoň trochu kvalitní zvuk.

Nejlepší přenosné reproduktory

Názov Hodnotenie Detail
Niceboy Raze   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
JBL Flip 5   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Sencor Sirius SSS 6400N   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Nejlepší reproduktory k PC

Názov Hodnotenie Detail
Hama Sonic Mobil 183   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Bose Companion 2 series III   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Logitech Z625 Powerful THX Sound   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt

Nejlepší reproduktory k TV

Názov Hodnotenie Detail
Polk Audio MagniFi Max   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Yamaha NS-555 Piano   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Sony HT-ZF9   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Jak vybrat přenosný Bluetooth reproduktor k mobilu

Výkon, provedení a tvar

Tyto parametry spolu úzce souvisí. Silnější reproduktory mají totiž větší rozměry a ty nad cca 15 W už do menšího batohu nevopcháte. Pokud tedy chcete brát reproduktor s sebou na cesty, budete muset udělat určitý kompromis mezi jeho výkonem a rozměry.

Bluetooth reproduktory poskytují výkon od cca 2 W. Ty nejslabší stačí k vytvoření zvukové kulisy v tichém prostředí s jednou-dvěma osobami. Pro kvalitnější reprodukci volte výkon alespoň 10 W. Pokud však chcte mohutný zvuk s intenzivními basy, rozhlížejte se po modelech s výkonem alespoň 20 W.

Voděodolné provedení vás zase zbaví obav při ozvučování zahradní párty, kde hrozí polití nápojem nebo vodou z bazénu.

Bluetooth reproduktory

Napájení

Přenosné reproduktory jsou obvykle napájeny z vestavěné baterie. Ty s Li-Ion baterií vydrží často i 15 hodin přehrávání, avšak výrobci výdrž často udávají pro nižší než max. výkon. Při přehrávání na plnou hlasitost tedy očekávejte cca poloviční výdrž. Některé modely umožňují dokonce napájet z vestavěné baterie ostatní zařízení přes USB konektor.

Konektivita a funkce

  • Bluetooth – standardní rozhraní pro bezdrátové připojení smartphonu, tabletu či notebooku. Měl by jím být vybaven každý dobrý přenosný reproduktor. Dosah Bluetooth je většinou do 10 m v otevřeném prostranství. Uvnitř budov však tento dosah rapidně klesá, často na méně než polovinu.
  • NFC – umožňuje spárovat zařízení jednoduchým přiblížením namísto složitého vyhledávání a zadávání PIN kódů.
  • Audio jack – zvukový vstup pro připojení smartphonu pomocí kabelu. Může být ve velikosti 3,5 mm (standardní) nebo 2,5 mm (miniaturní, najdete ho na některých smartphonech).
  • Výstup na sluchátka – umožňuje připojení sluchátek, bývá nejčastěji ve formě audio jack konektoru 3,5 nebo 2,5 mm.
  • Vestavěný mikrofon – díky němu můžete Bluetooth reproduktor používat i jako handsfree zařízení pro smartphone.
  • Vestavěný hudební přehrávač – díky této funkci nepotřebujete k reproduktoru připojit smartphone či jiné zařízení – hudbu můžete přehrávat přímo z vloženého USB klíče či paměťové karty.
  • Ekvalizér a bass boost – umožňuje nastavit barvu zvuku, t. j. přidat či ubrat hloubky, středy nebo výšky.
  • Párty režim – nazývá se také multipair a umožňuje přehrávat hudbu z dvou nebo více smartphonů či jiných zařízení současně, aniž jste pokaždé museli jedno odpojovat a druhé spárovat.
  • Osvětlení – jde o efekt tzv. barevné hudby, kdy podsvícení na těle reproduktoru mění své barvy a intenzitu v závislosti na basů a výšek v přehrávané hudbě.

Jakou značku vybrat? Kvalita začíná od 1 200 Kč výše

Chcete-li spolehlivý produkt, měli byste sáhnout po ověřených značkách jako Samsung, Philips, Sony, Creative, Logitech atd. Pro náročnější jsou tu producenti HiFi techniky jako Denon, JBL, Bose či Harman Kardon, ve kterých nabídce naleznete tyto produkty také. Fanoušek retro designu jsou zase určeny bezdrátové reproduktory značky Marshall.

Luxusní bezdrátové zlato-černé reproduktory

Jak vybrat reproduktory k PC

Výkon a sestava

Na běžnou práci s počítačem, resp. vytvoření zvukové kulisy v podobě internetového rádia nebo přehrávání hudby vám postačí stolní stereo reproduktory (sestava 2.0) s výkonem 2 x 2 W až 2 × 5 W, protože většinu času budete sedět u počítače.

Pokud často hrajete hry nebo sledujete filmy, sáhněte po reprosoustavě 5.1, resp. 7.1 s pěti (resp. sedmi) malými reproduktory a subwooferem. Vychutnáte si tak výrazný efekt prostorového zvuku, který vás intenzivně vtáhne do děje. Tyto soustavy mívají celkový výkon 50 - 150 W, což je dostatečná rezerva i pro menší a středně velké místnosti a pro hlasitěji dynamické scény ve hrách a filmech.

Milovníkům hudby budou lépe pasovat stereo reprobedny – t. j. dva reproduktory bez subwooferu. Tyto by však měly mít výkon alespoň 2 × 30 W pro menší místnost – poskytnou vám tak mohutnější a dynamičtější zvuk s pevnými basy.

Konektivita

Menší stereo reproduktory se připojují k počítači většinou konektorem typu jack. Nejlevnější modely mívají kabely dokonce napevno zabudované, což může být problém zejména při delším používání, kdy se kabel zalomí. Sestavy 5.1 a 7.1 bývají vybaveny i digitálními konektory, ať už koaxiálními S/PDIF nebo optickými. Toto připojení je kvalitnější, avšak ne každý počítač nabízí tuto možnost.

Stolní reproduktory k počítači

Jakou značku PC reproduktorů si vybrat

Nejoblíbenější značkou, která nabízí reprosoustavy 5.1 v kvalitním dřevěném provedení a za rozumnou cenu je Genius. Další spolehlivé značky jsou Creative a Logitech. Pokud vám nevadí vyšší cena, ale chcete i z malých reproduktorů dostat maximum, sáhněte po značce Bose, která je pojmem i mezi příznivci HiFi techniky.

Jak vybrat sloupové reproduktory k TV

Výkon a sestava

Platí zde, že čím větší místnost, tím vyšší výkon je nutný k její kvalitní ozvučení.

Pokud na TV sledujete běžné pořady, rodinné seriály, zpravodajství, případně vám slouží pouze jako zvuková kulisa, postačí vám stereo sestava 2.0 (t. j. dva reproduktory), případně 2.1 (dva reproduktory + subwoofer pro silnější basy). Minimální výkon reprosoustavy na tento účel by měl být 2 × 10 W.

Pro filmové fanoušky je však přímo nezbytností prostorový zvuk v konfiguraci 5.1, t. j. 5 menších reproduktorů a subwoofer na silné basy – případně také konfigurace 7.1. Minimální výkon pro tento účel by měl být cca 20 W na kanál pro menší místnost 3 × 4 m.

Aktivní reproduktory nebo zesilovač

V obývacím pokoji se často setkáváme s řešením, kdy je TV napojen na centrální HiFi audiosoustavu. Ta je tvořena zesilovačem (případně tzv. AV receiverem s vestavěným zesilovačem), který zajišťuje mimo jiné i přepínání mezi jednotlivými zdroji zvuku (CD přehrávač, Blu-ray, TV, atd.). K zesilovači jsou pak připojeny tzv. pasivní reprobedny, rozmístěné po místnosti. Výhodou takového řešení je zpravidla kvalitnější zvuk a fakt, že zesilovače a AV receivery bývají vybaveny možností ovládání dálkovým ovladačem.

Sloupové reproduktory k televizi

Pokud zesilovač nemáte nebo si nechcete vyskládat takovou složitou aparaturu, můžete si zakoupit tzv. aktivní reprosoustavu. V jedné z reprobeden je pak integrovaný zesilovač i potřebná elektronika, zároveň však tato reprobedna musí být umístěna v dosahu el. zásuvky. Aktivní reprosoustavy najdete v konfiguracích 2.0, 2.1, 5.1 a 7.1. Některé dražší modely v stereo konfiguraci nabízejí i emulaci prostorového zvuku, např. pomocí technologie Dolby Atmos.

Konektivita

Stereo sestavy se často připojují klasickými analogovými konektory RCA nebo jack – jsou navzájem kompatibilní a seženete k ním i redukce. Pokud však chcete kvalitnější zvuk, měli byste zvolit reprosoustavu s digitálním připojením, ať už koaxiálním S/PDIF nebo optickým. Ujistěte se však, že televizor takové připojení podporuje.

Jakou značku reproduktorů k TV si zvolit

V tomto segmentu najdete mnoho výrobců, od těch s nabídkou spotřební elektroniky jako Samsung, LG, Sony či Panasonic až po výrobců HiFi techniky jako Bose, Denon, Onkyo, JBL, Jamo, Yamaha či Harman Kardon. Právě po těchto kvalitnějších značkách byste se měli ohlížet, pokud se řadíte mezi filmových či seriálových fanoušků. Počítejte však s tím, že si připlatíte.

Hodnocení článku:
(80.4%)

Pulbikované dňa: 14.05.2019


Přidat komentář