Jaké nářadí do domácí dílny? Vyzkoušejte akumulátorové a elektrické profi nářadí

Patříte mezi kutily, kteří si v domácnosti a kolem domu poradí se vším, co je třeba postavit, opravit, utěsnit, odříznout či provrtat? V takovém případě by měla vaše dílná disponovat různým nářadím a nástroji, které vám umožní konkrétní druh práce provádět. A co by nemělo chybět ve vaší dílně? Ideální by bylo, pokud byste měli po ruce každý "vercajk", no to byste museli mít doma hangár. Co vám však zaručeně nesmí chybět?

Co by nemělo v dílně chybět?

Čas od času se kutilem stane každý chlap. Zda chce nebo ne, někdy se vyskytne situace, kdy třeba něco opravit, zkrátit, vyrobit či zmajstrovat a této chlapské robotě se jednoduše nevyhne nikdo. Pak jsou tu kutilové, kteří se ve svých projektech vyžívají a rádi se realizují v různých směrech. Z takových mohou mít jejich polovičky radost, více či méně.

Nářadí je tedy nutností, proto ne všechno spraví kladivo, hřebík a kufřík se šroubovákem a různými nástavci. Pokud si tedy právě zařizujete novou dílnu a přemýšlíte, co vám v ní chybí nebo co by se vám do ní mohlo hodit, možná vás inspirujeme. Samozřejmě, nemusíte mít nutně všechny druhy nářadí. Výběr je třeba zvážit z hlediska potřeby, účelu, prostorových možností a také ceny. Je pravdou, že bychom mohli jmenovat tisíce druhů nářadí a nástrojů a při některé z činností by vám přece jen něco zachýbalo. Pokud však máte svůj chlapský "koutek" – svou dílnu, možná se vám tam hodí právě něco z našeho výběru.

Nejlepší nářadí do dílny

Názov Hodnotenie Detail
Güde 40220   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Makita HP457DWE   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Scheppach HS 100 S   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Magg Dílenský ponk   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Makita GA5030R   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Základní nářadí

Je samozřejmé, že dobrá dílna každého kutila by měla disponovat určitým základním nářadím a nástroji, které by se daly považovat za jakousi povinnou výbavu v dílně každého domácího kutila. Začít můžeme absolutními "maličkostmi". Rozhodně ba nemělo chybět tradiční kovové kladivo. Samozřejmě, pokud plánujete hřebíky zatloukat častěji, poohlédnout se můžete i po nastřelovací pistoli. Šroubování by nemělo být problémem pro žádného muže. Kufřík se sadou šroubováků a různými nástavci jsou dnes vskutku dostupným zbožím. Práci i čas však můžete ušetřit s aku šroubovákem, který je poháněn akumulátorem.

Za další drobné nářadí můžeme považovat i takové nářadí jako kombinačky a kleště. Pro přesné měření výšky, délky či šířky poslouží tradiční metr případně delší pásmo. Abyste nešli z kopce, pořiďte si i vodováhu. Při připevňování poličky je vodováha velmi cenným pomocníkem. To, že někdy šroubovák stačit nebude, je zřejmé, pro dotažení určitých spojů možná budete občas potřebovat vidlicové klíče různých průměrů, případně si pořiďte praktický francouzský klíč. Ještě lépe uděláte, když ve vaší dílně bude například momentový klíč. Praktický například i v případě výměny kol na autě. Zatahování a povolování šroubů momentovým klíčem je vskutku praktické.

Pracovní stůl – ponk

Pokud se budete v dílně realizovat, kvalitní pracovní stůl, nazývaný také ponk, je k nezaplacení. Podstatné je, aby tento stůl disponoval dostatečnými úložnými plochami. Zásuvky, poličky či skříňky, háčky na zavěšení nářadí a mnoho jiného. Pracovní plocha musí být pevná a odolná. Stůl by měl být z větší části tvořen z masivní oceli a plechu. Podstatné je hlavně to, aby byla stabilní platforma – nohy stolu. Pracovní deska je převážně ze dřeva nebo kovu. Pokud však plánujete na takovém stole brousit či svařovat, kovová plocha je mnohem praktičtější, trvanlivější a bezpečnější.

Ponk – pracovní stůl do dílny

Ponk by měl být vybaven i svěrákem, který vám poslouží k uchycení různých předmětů, se kterými potřebujete dle potřeby pracovat nebo je opracovávat či ohýbat. Pozor však, aby byl svěrák ze skutečné oceli a ne nekvalitní slitiny. Jinak se snadno může stát, že se zlomí případně se začnou čelisti deformovat a tehdy nezbývá než svěrák vyměnit.

Na řezání a broušení

Prvním z hlučnějších přístrojů, které by v dílně neměly chybět je lidově nazývaná "flexa". Řeč je o úhlové brusce, která v domácnosti dokáže posloužit na množství pracovních úkonů. Úhlová bruska neslouží jen k broušení, ale také já řezání různých materiálů jako dřevo či kov. Samozřejmě, při koupi takového nářadí je třeba zvážit několik parametrů. Především samotný výkon, který by se měl pohybovat na úrovni alespoň 800 – 1200 wattů. Takový výkon by měl stačit pro běžné práce. Průměr kotouče by měl být alespoň 140 – 150 mm.

Nejlepší úhlové brusky 2020 – recenze, test, srovnání

Nejlepší úhlové brusky 2020 – recenze, test, srovnání

Věděli jste, že úhlová bruska nám svou existencí pomáhá už 98 let?   V roce 1922 si dal ve Stuttgartu svůj vynález patentovat Němec Herman Schmitt.   Pokud patříte mezi kutily, kteří doma stále něco kutí, díky za tento vynález. Tzv. flexa je nářadím, které řeže, brousí či řeže. Prioritně bruska slouží k broušení dřeva či kovu za pomoci brusného kotouče. Nicméně běžně se jí... Přečíst článek

Řezání a hoblování

Práce se dřevem je v domácnosti, bez ohledu na to zda bydlíte v domě nebo bytě, jednou z nejčastějších. A řeč teď není jen o výrobě ptačí budky. Výroba zahradního nábytku, dřevěného zábradlí, jednoduché lavičky nebo zkrácení poličky či dokonce ukládání podlahy a potřeba přesného řezu. K tomuto účelu poslouží dokonale přímočará pila. Drobné truhlářské práce nebo potřeba vytvarování desek do určitého tvaru. Takovému druhu pily se říká i kmitací pila. Přímočará pila je při práci s dřevem velmi dobrým pomocníkem a někdy už jednoduše tradiční úhlová bruska nestačí.

Pokud plánujete s dřevem pracovat častěji nebo víte, že budete realizovat projekty, kde bude dřevo základním materiálem, v takovém případě by ve vaší dílně neměla chybět kotoučová pila. Tu využijete ještě všestranněji. Ruční kotoučová pila umožňuje realizovat kolmý i nakloněný a především zcela přesný řez. Hodit se může hlavně při projektech, kde se chystáte často řezat i větší kusy dřeva. Pokud byste již potřebovali dřevo zpracovávat ve velkém, hodil by se i cirkulár.

Práce se dřevem v dílně

Při truhlářských pracích a obecně při práci se dřevem nejednou potřebuje domácí kutil dřevo opracovat. Pokud byste měli každý kus dřeva hoblovat ručně, rychle by vás zábava prošla. Zkosení hran, zarovnání dřevěného povrchu nebo odebírání vrstvy dřeva, to zajistí elektrický hoblík.

Vrtání, vrtání a vrtání

Pro kutilskou pohotovost může postačit i lepší akumulátorová vrtačka, která v mnoha situacích přijde vhod. Taková aku vrtačka se používá nejen pro vrtání do dřeva, plastu či jemného zdiva, ale lze ji použít i jako šroubovák. Základ je, abyste měli alespoň dva akumulátory a také, aby měla aku vrtačka dostatečný výkon či levý a pravý chod.

Pokud už se chystáte vrtat do tvrdších materiálů jako zdivo či ocel nebo odolné dřevo, potřebovat budete elektrickou vrtačku s vyšším výkonem. Výkonnější elektrické vrtačky disponují i ​​regulací otáček – levý a pravý chod je samozřejmostí. Pokud však svépomocí něco budujete, montujete a potřebujete opravdu sílu a výkon, příklepová vrtačka ve vaší dílně ani náhodou nesmí chybět. Příklepová vrtačka dokáže vrtat rychleji, do tvrdších materiálů a také do větší hloubky.

Nejlepší akumulátorové vrtačky a šroubováky

Názov Hodnotenie Detail
DeWALT DCD796D2   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Einhell TC-CD 18-2 Li   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Bosch GSB 120-LI 2x2Ah   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
DeWALT DCD790D2   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Makita DF457DWE   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Natírání

I když to možná není často, časem se rok co rok najde místnost v domě či bytě, kde by bylo třeba vymalovat. Jednou je to ložnice, pak obývací pokoj, dětský pokoj, chodba, kuchyň nebo špajz. Jednoduše, v domácnosti se člověk nikdy nenudí a pokud nechcete zatížit rodinný rozpočet drahými malířskými pracemi, malířský váleček a štětec by u vás v dílně určitě měly být. Nemluvě o praktickém žebříku, díky kterému dosáhnete na strop.

Nejlepší váleček na malování

Být v takové pohotovosti však musíte i v exteriéru. Natírání dřevěných latí nebo brány či ohrady. V takovém případě by vám však práci mohla usnadnit malířská stříkací pistole. Tou nabarvíte větší a především nepravidelné plochy mnohem rychleji.

Sekání a kypření

V případě přístrojů, o kterých bude nyní řeč, se zaměříme na majitele domů, kteří mají větší či menší zahrady. Případně na mistry, kteří se starají o zahradu za městem či v nedaleké vesnici. V takovém případě se nevyhnete určitě sekání trávníku. Otázkou je, o jakou výměru pozemku jde. Pokud jde o malou předzahrádku a nějaké travnaté políčko, v takovém případě stačí investovat do elektrické sekačky. Pokud byste byli přece příliš pohodlní, můžete zkusit i inteligentní robotické sekačky, které dokážou svůj účel plnit statečně a dnes jsou již opravdu velmi autonomní. Ideální jsou však stále pro pozemky s menší výměrou.

Tradiční benzínová sekačka si už přece jen pořadí s vyšší trávou a větším pozemkem. Zároveň se nemusíte obtěžovat s nějakým elektrickým kabelem nebo se zajímat o to, kdy se sekačka nabíjí. Samozřejmě, benzínová sekačka je náročnější na údržbu.

A pokud rádi pěstujete plodiny či okrasné rostliny, důležitá je i péče o půdu a její kypření, přestože pouze dvakrát do roka. V tomto ohledu je třeba rovněž přihlížet na to, jaké máte požadavky. Elektrické kultivátory jsou dnes cenově velmi dostupné, tiché, nenáročné na údržbu a jednoduché na manipulaci. V zahradě je klidně obslouží i žena. Samozřejmě, musíte mít přístup k elektrickému proudu. Opět však jde o zahrady či předzahrádky s menší výměrou. Na větší zahrady, kde je potřebný vyšší výkon a větší záběr se už bez benzínového kultivátoru neobejdete.

Nejlepší sekačky 2020 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Nejlepší sekačky 2020 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Vybíráte sekačku? Pomůžeme vám. Zostavli jsme pro vás přehledné tabulkové srovnání a několik podrobných recenzí. Úvodem vám nabízíme výběr top modelů, které dopadly nejlépe v domácích, ale i světových nestranných testech. Tabulky pravidelně aktualizujeme. Nejlepší benzínové sekačky Nejlepší elektrické sekačky ... Přečíst článek

Zahrada jako koníček

V rámci zahrady by se dalo najít množství druhů nářadí, nástrojů a přístrojů, které by se každému, kdo má v zahrádkářství zálibu hodily. Kromě výše zmíněné sekačky by vám neměly chybět zahradní nůžky na jarní či podzimní střih stromků a keřů. Stejně tak se hodit mohou i velké zahradní nůžky na živý plot. Případně rovnou elektrické zahradní nůžky, pokud máte v zahradě větší část živého plotu. Základním nářadím do zahrady jsou určitě i hrábě, motyka, rýč, ale také žebřík. Ten především v případě sklizně ze stromů.

Zařízení do domácí dílny

Praktickým přístrojem může být například i foukač a vysavač listí v jednom. Otravné hrabání vám spolkne hodiny času. Praktický zahradní vysavač udělá tuto práci násobně rychleji.

Nejlepší vysavače listí a zahradní fukary – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Nejlepší vysavače listí a zahradní fukary – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Pokud se vám nechce koncem léta a na podzim sbírat spadané listí ze stromů v zahradě, nemusíte. Díky lidské vynalézavosti si můžete vybrat z desítek druhů zahradních pomocníků, mezi něž patří i vysavač listí. Přinášíme vám návod, jak si vybrat ten správný vysavač listí, jaká kritéria při výběru nezanedbat a představíme vám i pár oblíbených modelů. Oblíbené elektrické vysavače... Přečíst článek

Další nářadí do dílny

Jak jsme již uvedli, ideální je, pokud by byla dílna vybavena každým druhem nářadí. Taková dílna však neexistuje a vždy bude třeba něco dokoupit. Nabídneme vám však ještě několik tipů na praktické nářadí a přístroje, které se každému domácímu kutilovi mohou hodit.

Jedním z takových je i vzduchový kompresor. Ten se může hodit nejen na dofukování pneumatik na autě či duší na kole. Pokud jde o výkonný kompresor, očistit silným tlakem vzduchu lze i určité předměty, těsnění či ucpané odtoky nebo sítka a jiné.

Zručnějšímu mistrovi do dílny zapasuje i svářečka. Práce s ní však už přece jen vyžaduje určitou zručnost a zkušenost. Zároveň svářečka nemusí být součástí každé dílny. Pro pořádek v dílně, ale i okolo domu se může hodit průmyslový vysavač. Ten si poradí s hrubými nečistotami a také například s jemnou stavební sutí či dřevěnými pilinami. Přestože bychom v jmenováni nářadí, které by se do dílny domácímu mistrovi ještě mohlo hodit, mohli pokračovat, věřím, že výběrem nářadí, nástrojů a přístrojů v našem článku jsme vás alespoň trochu inspirovali.

Nejlepší svářečky

Názov Hodnotenie Detail
Güde MIG 155/6 W   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Einhell TC-GW 190 D Clasic   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Tuson Svářecí invertor SV160-K   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Scheppach WSE 1100   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Asist AEIW160-DC4   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt

Hodnocení článku:
(80.6%)

Pulbikované dňa: 01.08.2020

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář