Vyplatí se výkonná čistička vzduchu? Jak funguje UV čistička vzduchu, čistička s ionizátorem, s HEPA a uhlíkovým filtrem

Jak funguje čistička vzduchu, HEPA či uhlíkový filtr, ionizátor nebo UV-C světlo? A fungují vůbec nebo jde jen o předražené a neefektivní zařízení pro ty, kteří nevědí co od rozkoše? Konečný verdikt necháme na vás.

Jak funguje čistička vzduchu?

V následujícím článku se vám však pokusíme co nejpřesněji a nejpravdivěji vysvětlit, jak a zda opravdu čističky vzduchu fungují.

Nejlepší čističky vzduchu

Názov Hodnotenie Detail
Ionic-CARE Triton X6   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
TruSens Z-3000   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Klarstein Tramontana   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Xiaomi Mi Air Purifier 2H   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Electrolux PURE A9 PA91-604GY   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Co je to čistička vzduchu a jak funguje

Zařízení, které stojí v průměru 3700, ale klidně i více než 15 000 Kč. Tak to musí být vskutku pokroková a náročná technologie! Ledaže by nebyla. Čistička vzduchu není ve skutečnosti ničím jiným než kombinací ventilátoru, který nasává vzduch, a filtru, resp. několika filtrů, které zachycují různě velké částice.

Nevěříte? Tak například Thomas Talhelm, docent na University of Chicago Booth School of Business a zakladatel společnosti Smart Air, která vyrábí velmi levné, ale efektivní čističky vzduchu (cca od 2000 do 7500 Kč), na svém webu hovoří o jeho první vlastnoručně vyrobené čističce, přičemž do ní neinvestoval více než 650 Kč.

Thomas Talhelm na obyčejný ventilátor připevnil velký HEPA filtr. Když pomocí laserové čtečky částic následně "zkontroloval" takto přefiltrovaný vzduch v místnosti, zjistil, že jeho hand made čistička z něj odstranila 84% a při použití silnějšího ventilátoru až 97% částic s velikostí nad 0,5 mikrometru. Abyste si mohli udělat lepší představu, tento přístroj ze vzduchu neodstranil viry, ale podstatnou část bakterií a prachu ano.

Čistička vzduchu – vyplatí se?

Tak co, vyplatí se zainvestovat do čističky vzduchu, když si ji můžete vyrobit z ventilátoru a filtru? Podle mnoha odborníků nepochybně ano, protože ze vzduchu dokáže skutečně odstranit více než 99,7% všech patogenů.

Mechanismus čističek je samozřejmě trochu komplikovanější, než ten, který jsme si popsali výše. Navíc mohou být vybaveny i dalšími technologiemi, jako je ionizátor či UV lampa, které nasátý vzduch i dezinfikují. Nejdůležitější roli však hrají jednotlivé typy filtrů. Na to, abyste pochopili, jak vlastně čistička vzduchu funguje a co přesně dokáže ze vzduchu odstranit, proto musíme podívat blíže právě na filtry, konkrétně na HEPA a uhlíkový filtr.

Jak funguje čistička vzduchu s HEPA filtrem

Čističky s HEPA filtrem patří k těm nejprodávanějším a jsou nejednou propagovány jako hotový zázrak. HEPA filtr přitom žádným zázrakem není. Byl vynalezen už v 40. letech 20. stol. při vývoji atomové bomby. V praxi jde o jakousi rohož tvořenou náhodně uspořádanými plastovými nebo skleněnými vlákny. Tím se vám však nesnažíme říci, že HEPA filtr není účinný. Právě naopak, ukazuje se jako nejdůležitější tajná zbraň čističek, která dokáže zachytit většinu patogenů ze vzduchu.

Čistička vzduchu s HEPA filtrem na parapetu

Je dokázáno, že HEPA filtry zachytí více než 99,5% všech částic ze vzduchu. Ano, mluvíme o všech, tedy i těch nejmenších částicích. V praxi jde o viry, bakterie, spory plísní, prach, kouř, pyl a alergeny. Při čističkách vzduchu s HEPA filtrem je však často uvedeno, že dokážou přefiltrovat pouze částice s velikostí nad 0,3 um. V čem je tedy háček?

INFO: Průměrná bakterie má 0,5 um. Virus může mít velikost od 0,02 do 0,4 um, dnes "velmi populární" koronavirus je velký pouze 0,1 um a prachové částice mohou mít 1 až 100 um.

Vlákna HEPA filtru jsou husté pouze natolik, aby zachytily částice s velikostí nad 1 um, které do něj, doslova, narazí a uvíznou. Ve skutečnosti tedy nemá dostatečnou hustotu ani na to, aby zachytil částice s velikostí od 1 do 0,3 um. V této chvíli nám však do hry vstupuje fyzika. Částice s velikostí 1 až 0,3 um při pohybu "pronásledují" vzduch v okolí filtračních vláken. Jejich problémem je, že jsou příliš těžké. Nedokáží se tedy pohybovat tak rychle, aby filtr "probili", takže se v něm zaseknou. Tento jev je nazýván jako intercepce.

Co se stane s částicemi menšími než 0,3 um? I jejich smolou je způsob, jakým se pohybují. Pokud by "letěly" rovně, přes filtr by proklouzly bez nejmenších problémů. Malý rozměr těchto částic však způsobuje, že se rovnou nepohybují. Při "přemisťování" do sebe narážejí, čímž dochází k jejich chaotickému pohybu (tzv. Brownův pohyb). Díky tomu přes filtr nepřeletí, ale se v něm zaseknou. Řečeno "sofistikovaněji", dojde k difuzi – jevu, kdy částice jedné látky samovolně proniknou do částic té druhé. V našem případě se tedy částice s velikostí pod 0,3 um zaseknou v HEPA filtru.

A to je právě ten háček, pro který při čističkách s HEPA filtrem najdete údaj o její účinnosti při zachycování částic s velikostí až nad 0,3 um. Intercepce totiž funguje nejlépe při zachycování částic s velikostí od 1 do 0,3 um a difuze zas při částicích menších než 0,3 um. V místě, kde se tyto 2 mechaniky protínají, proto dochází k největšímu úniku částic přes filtr (tzv. nejpronikavější velikost částic). Z tohoto důvodu se jakousi obecnou pravdou stala informace o schopnosti HEPA filtrů zachycovat pouze částice větší než 0,3 um. Ve skutečnosti však zachytí i ty menší.

Jak fungují čističky s uhlíkovým filtrem

Dobře, hodinu fyziky máme za sebou. Na to, jak funguje druhý nejčastěji využívaný filtr v čističkách vzduchu, proto podíváme pouze v krátkosti. Uhlíkový filtr zachycuje zejména částice s velikostí od 0,5 do 50 um. Jeho specializací jsou především různé druhy chemikálií, přesněji, těkavé organické látky, jako je např. formaldehyd, plyny a jiné kontaminanty.

V uhlíkovém filtru se nachází vrstva z aktivního uhlí, kterou tvoří miliony pórů. Černé uhlí, jak je známo, na sebe dokáže navázat všechnu "špínu". Tento proces se nazývá adsorpce, při které dochází k navázání plynné nebo kapalné látky na povrch jiné, pevné látky. Abychom váš však neunudili podobně jako u HEPA filtraci, viz toto krátké video, kde uvidíte uhlíkový filtr v akci:

Jak fungují speciální typy čističek vzduchu

Na trhu se setkáte také s různými speciálními čistírnami vzduchu, které jsou určeny přednostně pro alergiky či astmatiky, nebo vzduch nejen čistí, ale i dezinfikují pomocí různých technologií. V následujících řádcích se podíváme na to, jak a zda vůbec, fungují ty typy čističek, se kterými se setkáte nejčastěji.

UV čistička vzduchu

UV čističky vzduchu, které nejen zachycují částice, ale také zabíjejí drtivou většinu patogenů, někteří pokládají za malý zázrak, jiní tvrdí, že jsou absolutně neúčinné. My bohužel pravdu asi nenajdeme, můžeme vám však přetlumočit to, v čem se shodují mnozí vědci, výrobci či samotní spotřebitelé.

Mnohé zdravotní studie prokázaly, že UV-C, tedy ultrafialové světlo se specifickou vlnovou délkou opravdu dokáže vzduch vyčistit od většiny patogenů, jako jsou viry, plísně, houby či bakterie. UV-C světlo je však nezabije, ale inaktivuje rozkladem jejich DNA nebo RNA. V důsledku toho se patogeny nedokáží hýbat, ale ani provádět životně důležité funkce včetně rozmnožování.

Nyní se může zdát, že UV čističky vzduchu skutečně fungují. Je tu však jedno "ale". Podle americké Agentury pro ochranu životního prostředí čističky s UV lampou nemohou patogeny ve skutečnosti inaktivovat, protože jimi vzduch "proletí" příliš rychle. Patogeny tedy nejsou účinkům UV-C světla vystaveny během dostatečně dlouhé doby, a proto čističkou pouze proletí a vrátí se do oběhu.

Takže, aby UV čistička vzduchu opravdu fungovala, musí být správně zkonstruována. V první řadě se v ní musí nacházet ne jedna, ale několik dostatečně silných UV-C žárovek s optimální vlnovou délkou pro UV germicidní ozařování, tedy 254 nanometrů. Kromě toho musí inženýři vyřešit problém s rychlostí proudění vzduchu, aby patogeny dostatečně zpomalily. Říkáte si, že stačí zkonstruovat čističku se slabším nasáváním vzduchu? Bohužel, tak jednoduché to není, protože kdyby byl vzduch do čističky nasáván pomaleji, nefungovaly by jí filtrační schopnosti.

Žárovky produkující ultrafialové záření musí být umístěny v tzv. komoře smrti, v níž je vzduch s patogeny zadržen na minimálně 30 s. No, a pokud se toto všechno šikovnému strýci inženýrovi podaří, už se musí postarat pouze o to, aby se patogeny v komoře dostaly do bezprostřední blízkosti UV-C žárovek a aby byl vzduch přes čističku přeháněn v co nejkratších časových intervalech. Když toto všechny vyjde, daná UV čistička vzduchu by měla být opravdu efektivní.

Nejlepší čističky vzduchu 2021 – recenze, test, srovnání

Nejlepší čističky vzduchu 2021 – recenze, test, srovnání

Pokud máte doma alergika nebo vám překáží zápach v domácnosti, řešením pro vás může být zařízení zvané čistička vzduchu. Na trhu najdete desítky různých modelů, proto vám poradíme, jak si vybrat ten, který vyhoví vašim požadavkům. Představíme vám také pár modelů čističek, které si spotřebitelé oblíbili. Nejlepší čističky vzduchu ... Přečíst článek

Čistička vzduchu s ionizátorem

I ionizátor vzduch čistí od alergenů, prachu, bakterií, virů, spór plísní a jiných mikrobů, avšak zcela jiným způsobem, který využívá samotná čistička. Ionizátor produkuje molekulární částice známé pod názvem ionty, které jsou "rozfoukané" do prostoru. Ionty jsou specifické tím, že se navážou na kyslík, vytvoří negativní náboj, čímž vytvoří záporný iont. Ten se následně naváže na pyl, prach, bakterii či jiný patogen ve vzduchu a vytvoří jakýsi chuchvalec, který čistička nasaje a zachytí ve filtru.

Čistička vzduchu s ionizátorem

Ionizátor tedy patogeny nezabíjí. Dokáže je však imobilizovat. O zbytek se už postará čistička vzduchu. Výhodou ionizátoru je i jeho schopnost eliminovat pachy, odstraňovat ze vzduchu kouř a zároveň zlepšovat jeho kvalitu. I tyto jeho schopnosti přitom fungují na stejném principu, který jsme si popsali výše.

Nyní trošku odbočíme od tématu, ale protože jde o zcela podstatnou informaci, bude pro vás užitečná. Mnoho lidí používá v domácnosti samostatné ionizátory s přesvědčením, že jim pomohou zlepšit kvalitu vzduchu. Zčásti je to pravda, protože vzduch nabitý negativními ionty údajně ovlivňuje pozitivně fyzické i psychické zdraví.

Samotný ionizátor však vzduch od patogenů nevyčistí. Negativně nabité ionty je pouze "obalí". No a pokud se v dané místnosti nenachází další zařízení, které vzduch nasává a filtruje, tyto patogénové chuchvalce padnou na zem či nábytek, kde zůstanou až do vašeho nejbližšího úklidu. Horší je, že se s velkou oblibou usazují na povrchu dýchacích cest. Ze všeho nejvíc se jim líbí naše průdušnice a alveoly, tedy plicní měchýřky.

Čistička vzduchu pro astmatiky a alergiky

Pod názvy čistička vzduchu pro astmatiky nebo alergiky se ukrývají takové modely, které jsou vybaveny, tedy alespoň by měly být, silným ventilátorem, předfiltrem na zachycování velkých částic, jako jsou například chlupy a drobné mechanické nečistoty, HEPA i uhlíkovým filtrem, ionizátorem a UV lampou. Jinak řečeno, tyto čističky by měly být schopny filtrovat částice viditelné pouhým okem, ale i ty s velikostí pod 0,3 um, a vzduch by měly i dezinfikovat.

Nejde tedy o speciální typy čističek, ale spíše o minimální požadavky na jejich funkce a vlastnosti. Některé zdroje uvádějí, že na to, aby byla čistička vzduchu efektivní pro alergika, stačí, když bude obsahovat pouze dostatečně silný ventilátor a HEPA filtr. Nicméně, čím více čistících prvků se v ní nachází, tím lépe pro vás.

Kdy čistička vzduchu nefunguje

Už víte, že jsou tato zařízení obecně považovány za velmi účinné. Avšak ani velmi výkonná čistička vzduchu nedokáže dělat zázraky. Stačí, když sáhnete po nesprávném modelu, nebo pokud zapomenete na to, že patogeny nelétají pouze ve vzduchu, ale sedí i na vaší podlaze, oblečení, nábytku či sklenicích. Takže, pokud chcete, aby vaše investice do čističky vzduchu nebyla zbytečná, držte se následujících doporučení:

  • Velmi důležité je umístění čističky vzduchu. Položte ho do středu místnosti a v jejím okolí ponechejte dostatek volného prostoru (cca 45– 60 cm za zadní a bočními stranami). Vysloveně nevhodné jsou rohy místností a stanoviště pod policemi či jinými zábranami, které zabraňují správné cirkulaci vzduchu.
  • Vyberte si čističku, která má dostačující výkon v poměru k velikosti místnosti, ve které ji budete využívat.
  • Před koupí čističky byste měli zkontrolovat kvalitu vzduchu ve vaší domácnosti. Pouze tak budete vědět, jakou výkonnou čističku potřebujete. K tomuto účelu slouží monitory kvality vzduchu, které stojí od cca 1200 Kč výše.
  • Prach se snažte otírat vždy, když to jde. Pokud budou patogeny sedět pěkně v klidu na vašem kredenci, nemají se jak dostat do čističky.
  • Pokud je váš domov přeplněný různými textilními předměty (koberce, záclony, dečky...), vyčistit ho nedokáže ani ta nejlepší čistička vzduchu na světě.
  • Čističky nejsou efektivní, když je v dané místnosti nadměrná vlhkost. Pokud u vás doma bojujete i s tímto problémem, doporučujeme sáhnout po čističce vzduchu s odvlhčovačem.
  • Když jsou vzduchové filtry v čističce propleteny mrtvými patogeny, nemohou účinně zachycovat ty živé ze vzduchu. Podle Americké Nadace pro astma a alergii byste je proto měli vyměňovat každých 30 až 90 dní.
  • Čistička vzduchu si sice poradí i s kouřem, pokud ovšem kouříte přímo v pokoji a ještě při zavřeném okně, nebude fungovat tak, jak má.

Čističky vzduchu – recenze

Abychom vám s výběrem čističky vzduchu pomohli co nejvíce, vyzkoušeli jsme několik oblíbených modelů. V našich recenzích vám prozradíme jejich hlavní plusy a mínusy.

Hodnocení článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 08.12.2020

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář