Jak se zbavit mravenců? Nejúčinnější přípravky na trhu

Pokud jste zpozorovali ve vašem příbytku mravenci, nastal čas proti nim zasáhnout. Dokáží se totiž neuvěřitelně rychle přemnožit a zaútočit na vaše nechráněné zásoby potravin.

Jak se zbavit mravenců?

Dáme vám tipy, jak si s mravenci poradit, ať už pomocí volně prodejných chemických přípravků nebo osvědčených rad starých matek.

Nejlepší přípravky proti mravencům

V domě a v bytě je základem prevence

Mravenci sice nejsou zvlášť nebezpečné, mohou však vaše potraviny kontaminovat nejrůznějšími bakteriemi, které nosí na těle. Jejich přirozené prostředí je sice v exteriéru, do lidských obydlí si to zvyknou namířit kvůli jednoduše dostupným zdrojem potravy. Nejsou příliš vybíravé a pochutnají si téměř na všem, co není v uzavřeném obalu – přes papírový obal se dokáží dokonce prokousat.

Mravenci v sušenkách

Nejjistějším způsobem prevence tedy bude, pokud uskladníte jídlo v uzavíratelných nádobách – plastových, skleněných apod. Rozhodně jim nedejte šanci např. v podobě volně položeného pečiva či ovoce v košíku na stole.

Nezapomínejte také na kvalitní a dobře utěsněné síťky proti hmyzu na oknech. V panelácích se mravenci sice dostávají do bytů nejčastěji přes bytové jádro, ale nedělá jim problém vylézt na nejvyšší patra i po vnějších stěnách.

Jak na mravence v zahradě

Mravenci v zahradě zase přispívají k rozmnožování mšic na rostlinách a stromech. Mšice totiž vylučují lepkavou tekutinu (medovici), kterou mravenci sají jako potravu – mravenci se proto o mšice starají, přenášejí je na další části rostliny a dokonce je ochraňují před predátory.

Na výměšcích medovice se shromažďují výtrusy škodlivých hub a mšice také přenášejí virové onemocnění, které ničí ovocné stromy. Výsledkem působení mšic na rostlinách a stromech jsou pak svinuté a zdeformované listy s fialovým zabarvením a zdeformované růstové vrcholy stonků.

Mravenci v zahradě

Pokud se tedy chcete zbavit mšic na rostlinách, měli byste zlikvidovat mravence v jejich okolí. Vhodnými jsou např. lepové pásy na stromy – na jejich povrchu se nachází nevysychající lepidlo, které mravenci a jiný lezoucí hmyz zadrží. Pokud je mravenců příliš mnoho, najděte, vykopejte a mechanicky zlikvidujte mraveniště, včetně vajíček. Můžete si při tom pomoci, pokud polejete mraveniště vroucí vodou, případně pokud využijete některý z babských receptů nebo přípravek z obchodu či e-shopu.

Přípravky z obchodů a e-shopů

Mohou být na bázi chemických látek, případně biologických látek ve formě bakterií či výtažků z rostlin.

 • Na přímé hubení mravenců – jde o různé spreje, roztoky či prášky, které můžete aplikovat buď na místo, kde se mravenci shromáždili, nebo na jejich cestičky. Tyto prostředky mohou mravence zabít ihned, ale některé z nich působí několik dní až týdnů. Některé působí i jako návnada a postupně zlikvidují ostatní jedince v hnízdě.
 • Návnady – mravenci je považují za potravu a odnesou si je do hnízda, kde pak tyto návnady otráví téměř celou populaci.
 • Hormonální prostředky – jde o formu návnady s obsahem hormonální látky, která potlačí schopnost rozmnožování u mravenčí královny. Jiné zase dokáží zastavit vývoj larev. Na rozdíl od jiných chemických prostředků jsou ty hormonální netoxické a šetrné k okolnímu prostředí.

Mravenčí královna v hnízdě

 • Kyselina boritá – bílá krystalická látka, jejíž roztok je znám také pod označením borová voda. Má tu vlastnost, že odpuzuje hmyz včetně mravenců, používají ji proto mnozí výrobci jako součást insekticidů. Roztok nebo prášek vstupuje do trávicí soustavy mravenců a dehydruje je, díky čemuž je do pár dní zabije. Samičkám zabrání rozmnožovat se. Kyselinu lze aplikovat na místa, kde se mravenci shromažďují nebo na jejich cestičky. Pokud smícháte 10 g kyseliny s 250 g cukru, vyrobíte velmi chutnou návnadu. Jde o poměrně nebezpečnou látku, takže pokud máte domácí zvířata či malé děti, zvažte raději použití jiné metody.
 • Čistící prostředky nebo bělidla – silný zápach těchto v domácnosti používaných přípravků na čištění podlah a povrchů dokáže přerušit feromonovou stopu, kterou mravenci používají k navigaci. Pravidelným čištěním na místech, kde mají mravenci cestičky, tedy také přispějete k jejich zneškodnění.

Bojíte se chemie? Zkuste babské recepty

 • Lepicí páska – pokud ji položíte mravencům do cesty lepicí stranou nahoru, bude působit jako mechanická bariéra. Její nevýhodou je, že lepidlo po čase vyschne. Lepší alternativou jsou tedy speciální lepicí destičky na lezoucí hmyz z obchodu.
 • Mouka a koření – mravenci nemají příliš rady aromatické látky, jakými jsou např. koření. Znemožňují jim totiž dorozumívání pomocí feromonů. Pro jejich krátkodobé odpuzení proto můžete vyrobit posyp smícháním mouky a mletého pepře, hřebíčku, skořice, koriandrs, mleté ​​kajenský papriky či mletých hořčičných semínek (postačí šálek mouky a lžíce vybrané koření). Touto směsí můžete posypat cestičky a místa častého výskytu mravenců.
 • Bylinky – majoránka, šalvěj, bazalka, máta či jiné aromatické bylinky mají podobný účinek jako výše zmíněné koření. Můžete je v sušené formě smíchat s práškem do pečiva, vyrobit si roztok ze silice, případně vysadit tyto bylinky do míst, kde se mravenci vyskytují.
 • Citrusy – výrazně aromatické citrony a pomeranče rozmixujte s vodou (ponechte i slupku – právě ta obsahuje nejvíce aromat). Výsledným roztokem potřete všechna místa, kudy mravenci vstupují do interiéru – prahy dveří, okenní parapety, větrací otvory a pod.

Mravenec na citronu

 • Ocet – rovněž účinně odpuzuje mravence svým zápachem. Do rozprašovače si připravte roztok octa a vody 1:1 a postříkejte ním vstupní místa mravenců do obydlí.
 • Bariérová ochrana – látky jako mastek, křída, prášková síra či tetraboritan sodný (borax) mají velmi jemné částice, na kterých se mravenci neudrží. Pokud je tedy vysypete podél míst, kudy mravenci vcházejí do vašeho příbytku, vytvoříte tím jakousi mechanickou bariéru, přes kterou nebudou vědět proniknout.
 • Droždí s medem – rozmíchejte je spolu na pastu. Med bude působit jako návnada a droždí jako účinný prostředek, který začne v trávicím ústrojí mravenců kvasit, až jej zlikviduje.
 • Kávová sedlina – vysušenou ji můžete použít podobně jako koření na posyp cestiček a míst, kde se mravenci shromažďují.

Nic nezabírá? Povolejte posily

V případě, že výše uvedené druhy babských receptů či chemických prostředků nezabírají nebo si netroufáte na manipulaci s nimi, není ještě vše ztraceno. Pomoci vám může profesionální firma, zabývající se dezinsekcí. Pracovníci těchto firem vědí přesně, jak zasáhnout, aby zlikvidovali hnízda mravenců a mají k dispozici chemické prostředky, ke kterým laici nemají přístup.

Nejlepší přípravky proti mravencům

Hodnocení článku:
(81.4%)

Pulbikované dňa: 29.06.2019


Přidat komentář