Jak vybrat meteostanici? Poradí testy a recenze

Meteostanice jsou v současné době poměrně běžnou součástí výbavy mnoha domácností. Díky nim získáváme okamžitý přehled nejen o aktuální teplotě venku a uvnitř domu, ale také o tlaku či vývoji počasí na nejbližší dny. Pokud sháníte kvalitní meteostanici, držte se našich rad a tipů.

Meteostanice

Výběr meteostanice začněte tím, že si definujete své požadavky a potřeby. Bude vám stačit zařízení, které zobrazuje předpověď počasí a nanejvýš vnitřní a venkovní teplotu, nebo upřednostníte meteostanici, která zobrazí i hodnotu atmosférického tlaku, graf jeho vývoje či například vnější a vnitřní vlhkost?

Nejlepší meteostanice

Názov Hodnotenie Detail
Emos AOK-5018B   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Emos E 0042   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Netatmo Urban NWS01-EC   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Sencor SWS 5600   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Ventus 820   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Počet senzorů pro měření teploty a vlhkosti

Měření teploty již nabízí drtivá většina domácích meteostanic. Zařízení dokáží měřit dvojí teplotu – jednak tu v místě, kde se nachází samotná meteostanice a také vnější na místě, kde je umístěno čidlo (to u některých stanicích dokáže měřit i vlhkost). Tyto čidla už jsou zpravidla bezdrátové, přičemž jejich dosah může být různý, od 25  30 m až po 100 m. Běžně jsou k odběru meteostanice se třemi čidly, ale najdou se i modely, které disponují až pěti senzory pro měření vlhkosti a teploty.

Podsvícení displeje

Některé meteostanice (zejména ty vybavené větším displejem) osvětlení displeje nemají, jiné jsou osvětleny pomocí LED technologie či EL backlite neboli rovnoměrným podsvícením displeje (zeleně nebo modře). Stále podsvícení je zatím možné dosáhnout pouze pomocí napájení adaptérem, ale touto funkcionalitou nedisponuje mnoho meteostanic.

Domácí meteostanice

Velikost displeje

Tento parametr může být až překvapivě důležitý, například při rozhodování kam meteostanici umístíte. Zařízení s větším displejem jsou vhodné zejména na stěnu do chodeb či obýváků, ty s menším displejem, které zároveň mají zabudovaný i budík, si můžete položit například na noční stolek a hned po probuzení si můžete z displeje pohodlně vyčíst aktuální stav počasí. V těchto případech by byl velký displej zbytečný.

Atmosférický tlak a východ slunce – zajímají vás?

Vývoj atmosférického tlaku se dá sledovat na speciálním sloupcovém grafu  pokud jím je stanice vybavena. Graf zobrazuje vývoj za 12 nebo 24 hodin. Takto vybavené meteostanice disponují i pamětí, která naměřené hodnoty zaznamenává az níž je lze zpětné "vytáhnout". Je třeba dodat, že naměřené hodnoty představují absolutní tlak neboli tlak na místě, kde se meteostanice nachází. Pokud chcete, aby vaše meteostanice dokázala předpovědět vývoje počasí, bez snímače atmosférického tlaku se neobejdete.

Meteostanice na stěně

Co se týče východu a západu slunce (ale také zobrazení fází měsíce), zde je nutné předem zjistit, zda se dá stanice nastavit na Česko, minimálně alespoň Prahu. V případě možnosti nastavení na jiné, ačkoli relativně blízké evropská města, by mohlo dojít k nežádoucímu časovému posunu, kdy by se čas východu a západu slunce nezobrazoval vzhledem k poloze Česka správně. Moderní meteostanice střední a vyšší třídy však již nabízejí přesné nastavení délky a šířky, kterými se dá lokalizovat v zásadě jakékoliv místo na Zemi.

Multifunkčnost

V případě meteostanic se odráží nejen v tom, že zařízení dokáže naměřit hodnoty od teploty, přes čas, vlhkost, tlak až po rychlost větru, ale také v tom, že naměřené údaje dokáže analyzovat a přenést je do mobilního zařízení. Taková funkcionalita se dá očekávat zejména od meteostanic vyšší kategorie, tedy od poloprofesionální až profesionální zařízení.

Cenové rozpětí

Na základě (ne)přítomných funkcí, kvality provedení, prestiže značky a různých kombinací těchto a dalších faktorů se ceny meteorologických stanic pohybují od 500 – 700 Kč až po zařízení za 5 000 8 000 i více Kč. Ve vysokých cenových hladinách se pohybují výsostně profesionální zařízení, schopné komunikovat s webovými aplikacemi a přenášet naměřené údaje do PC.

Problémem levnějších meteostanic může být zejména nepřesné měření teploty, proto si před koupí konkrétní stanice rozhodne nejdříve přejděte diskusní fóra a recenze, jestli se tento problém náhodou netýká i vámi vybraného zařízení.

Hodnocení článku:
(81.2%)

Pulbikované dňa: 15.11.2018


Přidat komentář