Jak vybrat moto oblečení. Této sezoně kraluje W-TEC

Moto oblečení by mělo být součástí výbavy každého řádného motocyklistu. Sedat si na motorku v teplákách a šušťákové bundě zřejmě příliš stylové a ani bezpečné není. Nicméně, nejde jen o image, kterým se motorkář prezentuje. Hlavním úkolem moto oblečení je zajištění pohodlí a bezpečnosti. Trh se rozrůstá a dnes to už není jen o jedné značce. Na výběr máte moto oblečení a doplňky od různých výrobců. Jak si tedy dobré moto oblečení vybrat?

Motorkár v koženém oblečení

Na co vám vlastně moto oblečení bude? Nepostačí rifle a kožená bunda? Samozřejmě, postačí, pokud se na motorce chystáte sedět a ne jezdit. Zkušený motorkář ví, že hlavní funkcí moto oblečení není jen vypadat trendy a stylově, ale především být v pohodlí a v bezpečí za každých podmínek. Déšť, horké slunce či nárazový vítr, moto oblečení zajistí, že budete mít dostatek komfortu v jakýchkoliv podmínkách.

A jaké části oblečení se na motorku sejdou? Moto bunda či moto kombinéza jsou základem. Chybět nemohou moto kalhoty a moto boty. Sejdou se určitě i moto rukavice, případně moto vesta, no a pokud už nakupujete, vybrat si můžete nějaký ten moto dres. Pokud jezdíte do chladnějších oblastí, termoprádlo je také správnou volbou. Speciální si můžete pořídit i zcela nepromokavé moto oblečení nebo speciální vyhřívané části oděvů s izolací.

Kalhoty a bundy na motorku

Bunda nebo moto kombinéza?

Než přejdeme ke konkrétním parametrům při výběru moto oblečení, začneme právě od dilemata, kterou si kladou mnozí začátečníci, ale i zkušenější motorkáři. Potřebuji moto kombinézu nebo bude stačit moto bunda?

Moto kožené bundy

Záleží na individuálních vlastností motocyklistu. Pokud máte skútr a jezdíte na něm do práce nebo se na něm občas svezete po městě, určitě nepotřebujete nutně moto kombinézu. Postačí vám moto bunda s integrovanými chrániči. Naopak, pokud máte silniční, krosovou motorku nebo chopper a větší nájezd kilometrů, moto kombinéza se už určitě vyplatí. Možná se vám to jeví jako detail a řeknete si, že do kombinézy se vám navlékat nechce, no mnohé kombinézy jsou dělitelné a nemusíte se obávat, že budete lézt do skafandru. Pokud jezdíte profesionálně (závody na dráze, pozn. red.), kožená kombinéza je volbou číslo jedna.

Kůže nebo textil?

Další dilema začátečníky spočívá v tom, že si nevědí zvolit, zda je lepší kožená nebo textilní moto bunda, případně kombinéza. Při závodním okruhu je to jasné, kožená kombinéza s integrovanými chrániči je jasnou volbou. Naopak při jízdě na skútru bude kožená kombinéza spíše zbytečná. Kdy tedy kůži a kdy textil?

Textilní moto bundy jsou vyráběny z těch nejkvalitnějších textilií. Setkat se můžete s označením Cordura u výrobce DuPont. Hitem mezi motorkáři je značka W-Tec, která používá k označení odolné textilie i přívlastek Maxdura. Jde o materiály s extrémní pevností a odolností vůči oděru. Tyto materiály jsou odolnější, jako nylon, polyester či bavlněné vlákno dohromady. Textilní bundy bývají často vyztužené na loktech a ramenou, kde mají integrované vyjímatelné chrániče. Textilní moto bundy a moto kombinézy jsou nejčastější volbou motocyklistů. Kožené bundy preferuje motorkář, který vlastní chopper. Pochopitelně, výběr je na vás.

Textilní moto bundy s chrániči na ramenou

Pokud mluvíme o kůži, nejčastěji jde o kůži z hovězího dobytka. Kůže já u motorkářů velmi oblíbeným a vděčným materiálem. Přestože je kůže méně odolná vůči vlhkosti, dnešní způsoby ochrany (impregnace) tohoto materiálu tento nedostatek vyvažují. Kožené bundy a kombinézy jsou obecně pevné a odolné vůči oděru. Navíc mnozí motorkáři si nechávají kožené bundy ušít na míru, aby dosáhli co nejvyšší stupeň aerodynamiky. Přestože je údržba kůže komplikovanější, motorkáři ji rádi využívají.

Moto kalhoty – odolné a stylové

Kalhoty pro motorkáře, nebo pokud chcete moto kalhoty jsou stejně důležité jako výběr bundy. V podstatě jde výběr ruku v ruce. Takové kalhoty jsou vyráběny z nejkvalitnějších textilních materiálů nebo kvalitní kůže.

Kvalitní kůži a kvalitní textilní materiály jsou určeny především pro motorkáře, jejichž nájezd kilometrů je vyšší, resp. jezdí dennodenně. Pro ty, jejichž nájezd kilometrů je možná o poznání nižší, jsou určeny například softshellové moto kalhoty. Stejně jako kožené či textilní, mají integrované chrániče a přitom jsou odolné, lehké a prodyšné. Zároveň jsou cenově velmi odstupné.

Motorkář v kožených kalhotách a bundě

I motorkářský svět podléhá trendům a pokud na motorce vidíte někoho v riflích, nemyslete si, že to musí být rifle klasické. Výrobci motorkářské módy myslí i na styl a proto běžně zakoupíte jeansové moto kalhoty pro pány i dámy například i u značky W-TEC. Tyto rifle jsou z odolných vláken a vybavené podšívkou (kevlar) a chrániči. Jsou vyztuženy a jsou mnohem odolnější než běžné jeansy. Navíc, chrániče jsou vyjímatelné a v případě potřeby je můžete použít i na běžné nošení jako klasické rifle.

Moto rukavice a boty

Při koupi moto rukavic je důležité myslet na to, v jakém ročním období na motorku sedáte. Nejde tedy jen o to, na čem jezdíte – skútr, krosová motorka nebo silniční motorka. Pokud tedy sedáte na motorku v chladnějším období, určitě vsaďte na kombinaci kůže a textilu. Zajistíte si tak dobrou izolaci a zároveň budete mít dostatečné pohodlí. V případě krosových motorek většina preferuje textilní rukavice, často dokonce bezprsté pro lepší ovládání. Nezapomeňte si však vybrat i správnou velikost. Bez ohledu na to, jaké je roční období, investujte do rukavic s nepromokavou membránou.

Moto boty nebo moto holínky kupujte podle typu motorky. To platí pro začátečníky i pokročilé. Výrobci přizpůsobují moto obuv právě podle toho, na jakém typu motorky jezdíte. Moto boty na chopper, silniční motorku nebo krosovou motorku mají odlišné vlastnosti i design, právě proto má každá z těchto druhů obuvi svůj přesný účel.

Helma, rukavice a moto boty

Pokud přemýšlíte, zda si kupovat moto boty i na skútr, není to nutné. Přece jen v botách na silniční motorku byste na skútru vypadaly trochu směšné. Pokud se plánujete vydat na dlouhé cesty, každá část vašeho oděvu by měla být nepromokavá. A to platí o botách dvojnásob. Nepromokavá membrána musí být samozřejmostí, zda zvolíte moto boty vysoké nebo nízké kozačky (po kotník, pozn. red.). I když se vám noha v botě zpotí, stále lepší, než byste měli mít nohy ve vodě. Alternativou mohou být nepromokavé návleky. Kvalitní boty jsou vyráběny z velmi kvalitních a odolných materiálů.

Moto vesty a dresy

Vesty jsou v případě motorkáře, jakýmsi znakem nadšení pro tento koníček. Moto vesta však není pouze znakem fanouška motorek. Kromě klasických kožených vest na chopper jsou velmi populární i reflexní moto vesty, které zvyšují bezpečnost a zároveň dopřejí i pohodlí. Bezpečnostní moto vesty jsou pro změnu novým trendem. Jde o tzv. airbag vesty, které splňují specifické bezpečnostní normy. Vesty kromě toho, že jsou nositelem stylu, také plní i bezpečnostní funkci a konec konců jsou komfortním zdrojem tepla jako jedna z vrstev oblečení.

Motorkár v kožené bundě a riflové vestě

Moto dresy případně moto trička nejsou pro motorkáře nutností. Moto dres je převážně určen pro motorkáře, kteří jezdí na krosových motorkách, a tedy v terénu. Sáhnout můžete po termo tričku, které vám pomůže odvádět případný pot nebo vás udrží v teple.

Správná velikost oblečení

Určitě na motorce nechcete vypadat jako vlajka, aby vám každý kus oblečení vial ve větru a zároveň nechcete ani to, aby když se pohnete, vás omezoval přílišný tlak. Při zkoušení si oblečení, si vždy sedněte a narovnejte končetiny. Zda jde o kalhoty nebo bundu. Ruce dejte tak, jako byste je měli na řídítkách. Tak zjistíte, že vás oblečení neomezuje v poloze u posedu na motorce. Integrované chrániče na loktech by vás neměly tlačit a měly by být na správném místě. V některých případech se dají chrániče hýbat.

Jak vybírat kvalitní moto oblečení

Trh s moto oblečením je bohatý, ale i tak vám doporučujeme dbát na určité parametry, které by mělo kvalitní moto oblečení mít. Při výběru určitě dbejte na to, aby byl materiál odolný. Nejen proto, aby vám nějaký ten rok vydrželo, ale aby odolalo i menším fyzickým poškozením a podobně.

Střetnutí dvou motorkářů v kvalitním oblečení

Dres, bunda či kombinéza. Zde dbejte na to, aby byl materiál prodyšný, resp. byl odvětráván. Zda závodíte na motorce závodně nebo jezdíte rekreačně, komfort je velmi důležitý. S tím souvisí i to, abyste měli "zadek" v suchu. Nepromokavé boty, rukavice, bundy a kalhoty by měly být vybaveny membránou. V takovém případě mají i určitou větruvzdornost. Komfort vám při chladnějším počasí zajistí například i tepelná vložka. Posledním, ale neméně důležitým parametrem je bezpečnost. Reflexních prvků není nikdy dost.

Všechny tyto kvalitativní parametry splňuje oblečení značky W-TEC, které si oblíbilo množství fanoušků motosportu. Tento český výrobce spojuje motorkářskou a každodenní módu. Zároveň nezapomíná na bezpečnost a kvalitu. Při výběru si na své přijdou jak muži, tak i ženy. W-TEC pracuje s těmi nejkvalitnějšími a nejodolnějšími materiály, které na trhu jsou. Kromě oblečení se zaměřuje i na doplňky a bezpečnostní prvky.

Hodnocení článku:
(80.6%)

Pulbikované dňa: 01.06.2019


Přidat komentář