Jak vybrat dobrý stan? Expediční, rodinný, turistický i 6-místní nepromokavý stan

Stan je neodmyslitelnou součástí výbavy každého správného dobrodruha. Ať už jedete někam do hor nebo jen tak na stanovačku, nikdy byste výběr toho správného stanu neměli podceňovat.

Jak vybrat správný stan?

Jelikož kempinková sezóna je už za rohem, přinášíme vám pár tipů, jak si vybrat správný stan.

Nejlepší stany 2020

Názov Hodnotenie Detail
Waterfall Double UL   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Highlander Blackthorn 1   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Coleman Galileo 4   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Coleman Darwin 4 plus   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
MSR Elixir 2   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt

Jaký typ stanu si vybrat?

První věc, na kterou se při výběru stanu většina z nás dívá, je typ stanu. Tedy to, kde a na co budete stan používat. Podívejme se na čtyři základní typů stanů:

 • Turistické stany
 • rodinné stany
 • Cyklistické stany
 • Expediční stany

Turistické stany

První kategorií jsou turistické stany, které se používají většinou na turistiku, kempování, ale dají se využít i během různých festivalů. Při tomto typu stanu je důležitá především hmotnost a obal, ve kterém je stan zabalen. Jelikož budete stan využívat při turistice, je pravděpodobné, že ho budete muset nosit někdy i delší vzdálenosti, proto by měl mít takový stan co nejmenší hmotnost.

Rodinné stany

Pokud chcete vybrat někam na rodinnou dovolenou nebo na kempování, rodinný stan bude vaším druhým domovem. Jak si tedy vybrat rodinný stan? Výrobci v tomto případě kladou důraz hlavně na komfort a vybavení interiéru stanu. Jelikož ve většině případů jde o stany s větší kapacitou, hmotnost a velikost stanu je poměrně velká. Ale pokud jedete na rodinnou stanovačku nebo dovolenou autem, určitě vám přenos takového stanu nebude dělat problémy.

Rodinný stan pro 4-člennou rodinu

Cyklistické stany

Cyklistické stany jsou většinou určeny pro méně osob. Jde spíše o 1- až 2-místné stany. Kromě toho jsou ultra lehké, což zajistí, že během cykloturistiky vás budou minimálně zatěžovat. Nevýhodou je však to, že jsou méně odolné vůči povětrnostním podmínkám.

Expediční stany

Jelikož se tyto stany využívají v nejtěžších povětrnostních podmínkách, materiál a konstrukce jsou vyrobeny tak, aby byl stan v těchto podmínkách dostatečně odolný. Především jsou určeny na expedice a vysokohorskou turistiku.

Důležité parametry při výběru stanu

Také byste při výběru správného stanu měli dívat i na jeho různé vlastnosti, jako jsou:

 • Hmotnost a obal
 • Kapacita
 • Typ sezóny
 • Materiál stanu
 • Jednoplášťový/Dvouplášťový stan
 • Konstrukce stanu

Hmotnost a obal stanu

Hmotnost stanu je velmi důležitá. V tomto případě si rozmyslete, zda budete stan nosit na velké vzdálenosti, aby vás příliš nezatěžoval. Výrobci stále více pracují na tom, aby byly stany co nejlehčí. Odolné jsou nejen stany vyrobeny z pevnějších materiálů, ale i ultralehké modely.

Při výběru stanu je důležitá nejen jeho hmotnost, ale i obal

Všimněte si také to, jak vypadá obal stanu. Je balení stanu praktické? Dá se stan snadno nosit? Správný obal stanu zajistí, že vám v zavazadle například nezabere mnoho místa.

Kapacita stanu

Kapacita stanu sehrává jednu z nejdůležitějších úloh. Stan si vybíráme podle toho, jestli ho chceme využívat pouze pro sebe nebo pro celou rodinu. Můžete si vybrat například jednomístný, dvou- nebo i šestimístný stan.

Rozhodně byste si měli položit otázku, kolik prostoru potřebujete ve stanu. Určitě budete potřebovat nějaký prostor i pro svá zavazadla. Proto se doporučuje vybrat si stan s větší kapacitou.

Typ sezóny

Některé stany se dají používat během celého roku, některé pouze od jara do podzimu. Podle toho rozlišujeme stany, které jsou určeny na 3 roční období, 3-4 roční období a 4 roční období.

Stan na 3 roční období

Tyto stany jsou určeny pro použití v mírných podmínkách na jaře, v létě a na podzim. Obvykle mají okna, na kterých se nachází síťka proti hmyzu. Stan na 3 roční období je odolný i vůči nepříznivému počasí, ale před sněhem a mrazem vás neochrání.

Stan na 3 roční období

Stan na 3-4 roční období

Ve srovnání se stany na 3 roční období se dají používat už i během časného jara nebo pozdního podzimu, kdy se může vyskytnout i sníh. Stany jsou odolnější a teplejší. Jsou dobrou volbou pro ty, kteří často cestují do míst s vysokou nadmořskou výškou. I když jsou sice odolnější, nejsou tak silné na to, aby se mohly využívat například během zimního období.

Stan na 4 roční období

Stany na 4 roční období jsou konstruovány tak, aby odolaly prudkým větrům a značnému zatížení sněhem. Mají více kolíků a jsou vyrobeny z odolnějších materiálů. Střecha stanu má zaoblenou konstrukci. To znamená, že se snižují ploché střešní prostory, kde se může shromažďovat sníh. Je to praktický stan do mrazu i do nepříznivých podmínek.

Materiál stanu

Důkladně zkontrolujte, z jakého materiálu je stan vyroben, protože i to může značně ovlivnit váš výběr.

 • Stany, které jsou vyrobeny z bavlny jsou nepromokavé, ale když absorbují vodu, mohou být mnohem těžší. Bavlna je velmi kvalitní materiál, a tak vám stan při správné údržbě vydrží i několik let.
 • Stany, které se vyrábějí z polyesteru, jsou také nepromokavé, ale ve srovnání s bavlnou nejsou tak dobré izolátory. To znamená, že během léta se stan může velmi přehřát a během zimy v něm může být chladno.

Bavlněný stan

Jednoplášťové nebo dvouplášťové stany?

V tomto případě si spotřebitelé volí většinou dvouplášťové stany, protože se skládají ze dvou vrstev. Pokud ma stan pouze jednu vrstvu může to způsobit, že tam vznikne dýcháním vlhkost a během noci se vysráží na jedné stěně stanu. V dvouplášťových stanech cirkuluje vzduch mnohem lépe. Spodní vrstva sink se vyrábí z prodyšných materiálů a horní vrstva tropika by měla být voděodolná, proto se vyrábí z materiálů jako polyester a polyamid.

Konstrukce stanu

Jak si vybrat stan podle jeho konstrukce? Dnes jsou mezi spotřebiteli velmi populární stany, které mají tvar kopule nebo iglú. A to z několika důvodů. Jsou mnohem stabilnější, snadno se skládají a uvnitř stanu nabízejí dostatek místa.

Další skupinou jsou tunelové stany. Kapacita těchto stanov je o něco menší, ale jsou velmi praktické. Hodí se do jakýchkoliv podmínek. Jsou také velmi odolné a prostorné.

A v neposlední řadě jsou to klasické stany ve tvaru A. Dnes již nejsou velmi oblíbené, a to i z toho důvodu, že vnitřní prostor je hůř využitelný a nejsou takové odolné vůči větru.

Jak se o stan starat?

Když už nějaký stan vlastníte, nezapomínejte na údržbu a péči. Díky pravidelné péči docílíte to, že stan vám vydrží i několik let. Řekněme si pár tipů a rad, jak se o stan správně pečovat.

 • Po každém použití je třeba, abyste stan vysušili.
 • Zbavte ho jakýchkoliv nečistot.
 • V případě, že se stan na některém místě natrhne, snažte se to vyřešit co nejdříve, aby se toto místo nezvětšovalo. Ideálním řešením je například záplata.
 • Stan by se neměl prát v pračce. Po každém použití ho omyjte teplou vodou a nechte vyschnout.
 • Nezapomínejte, že občas je třeba promazat zipy, např. technickým olejem.
Hodnocení článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 20.03.2020


Přidat komentář