Multifunkční parní trouba namísto mikrovlnky je zdravější i chutnější alternativa

Pro mnohé je parní trouba možná známější jako horkovzdušná trouba s funkcí, která umožňuje připravovat pokrmy na páře. V zásadě jde o horkovzdušnou troubu s přídavnou funkcí, kde můžete pokrmy připravovat za pomoci páry. Nejde tedy o žádnou novinku, která by kompletně smetla z pultů horkovzdušné trouby či mikrovlnky.

Příprava zeleniny v parní troubě

Dokáže parní trouba nahradit mikrovlnnou troubu? Kolik parní trouba stojí, jaké funkce má, které značky jsou nejlepší? Dočtete se v našem článku.

Oblíbené modely parních pečících trub

Názov Hodnotenie Detail
Bosch HSG 656XS1   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Electrolux 600 PRO SteamBake EOD6P71X   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
AEG Mastery BSE882320M   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Beko BIM 25302 X   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Whirlpool OAS KN8V1 IX   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Proč péct v páře?

Multifunkční parní trouba, i tímto pojmenováním lze označit toto zařízení, které vám do talónu přidá možnost připravovat chutné dobroty úplně jinak. Příprava jídel na páře je všeobecně známá proto, že je zdravá, rychlá a zcela bez tuku. Pokrmy připravené na páře jsou výživově hodnotnější a zachovávají si v sobě více vitamínů, minerálů a stopových prvků. Oproti klasickému pečení tedy jde o koncentraci hodnotných živin.

Připravovat jídlo v páře je zároveň velmi rychlé. Doba přípravy se zkrátí a navíc si můžete být jisti, že jídlo se vám nepřipálí ani nevysuší. Navíc, pokud by se přece jen nějaké zbytky jídla připálily, parní funkce čištění se postará o všechno. Následně nečistoty setřete a máte problém vyřešen.

Hlavní výhody přípravy pokrmů na páře:

 • Zdravá příprava pokrmů, jídlo si zachovává všechny výživové hodnoty.
 • Přípravě bez tuku.
 • Rychlá příprava pokrmů.
 • Multifunkční trouby umožňují v páře péct, vařit i grilovat.
 • Plnohodnotná náhrada mikrovlnné trouby (vyhnete se mikrovlnnému záření) či parního hrnce.

Multifunkční parní trouba

Nebo jiným slovem kombinovaná parní trouba nabízí, jako zraju tušíte, více funkcí jako klasická horkovzdušná trouba. Pro přípravu pokrmů nemusíte v parní troubě nutně využívat beztlakovou páru. V názvu objevíte slovíčko multifunkčnost, což znamená, že klidně můžete klasicky péct nebo grilovat s ventilátorem či bez něj. Péct můžete vrch i spodek, ale zároveň můžete i rozmrazovat a vařit jídlo v páře.

Vestavěná multifunkční parní trouba

Geniálně připravena knedlík, pařené buchty či kynuté koláče. V parní troubě můžete rovněž napařit zeleninu nebo ovoce, dokonce můžete v troubě sterilizovat nebo zavařovat sezónní ovoce či zeleninu. Získáte dokonalou kombinaci horkovzdušné trouby a parního hrnce. Navíc potěší i možnost samoúdržby. Jak to? Kombinovaná parní trouba je často vybavena funkcí katalytického nebo pyrolýzního čištění. Vy pečete a zároveň se trouba čistí.

Multifunkční trouba a funkce:

 • vaření v páře,
 • dušení v páře,
 • pečení v páře,
 • klasické pečení s ventilátorem,
 • grilování,
 • rozmrazování,
 • vakuové vaření - tzv. SousVide, kdy jsou potraviny umístěny do speciálního sáčku a následně je vysátý vzduch za pomoci vakuovací. Pak už jen stačí sáček vložit do parní trouby.

Cena parní trouby

V první řadě musíme podotknout, že většina parních trub je vestavěných. Jejich cena je různá v závislosti na objemu trouby, výkonu, množství funkcí a výrobce. Nejznámějšími výrobci na trhu jsou značky Electrolux, AEG, Siemens, Bosch či Gorenje. Cena se pohybuje přibližně od 5 000 do 40 000 Kč. Hlavní rozdíl je hlavně v designovém provedení a určitých funkcích, které jsou obohaceny o různé doplňující programy pro pečení ryb, dušení rýže a podobných funkcí, které vám usnadní přípravu daného pokrmu.

Hodnocení článku:
(80.4%)

Pulbikované dňa: 15.03.2019


Přidat komentář