Nejlepší postřiky na plevel. Které jsou nejúčinnější?

Plevel je asi největším postrachem všech zahrádkářů, ať už s okrasnými nebo užitnými zahradami. Mechanická likvidace je sice spolehlivá, ale v zahrádkářských potřebách a v e-shopech dnes najdete velké množství různých postřiků na plevel, které vám práci usnadní, a z nichž většina nepředstavuje riziko pro životní prostředí.

Postřik zahrady

Poradíme vám, jak si z nich vybrat.

Nejlepší postřiky na plevel

Vysouší půdu a přenáší onemocnění

Pod pojmem plevel rozumíme téměř jakékoliv rostliny, které rostou na konkrétním místě proti vaší vůli. Okolním rostlinám totiž plevel škodí tím, že je obírá o důležité živiny, vláhu a přenáší na ně různé nemoci, ať už bakteriálního, virového nebo houbového původu. Plevelu byste tedy ve vaší zahrádce neměli nechávat příliš velký prostor.

Mechanické hubení plevele je sice účinné, ale ve většině případů je velmi zdlouhavé. Musíte ho provádět precizně, protože rostliny tvořící plevel jsou zpravidla velmi houževnaté a dokáží se rychle zregenerovat v případě, že v půdě zůstanou zbytky jejich kořínků. Navíc plevel má extrémní rozmnožovací schopnost, proto většina zahrádkářů boj s ním neustále prohrává.

Mechanické hubení plevelu

Nejúčinnějším prostředkem na jejich likvidaci jsou postřiky, odborně nazývané herbicidy. Nemusíte se bát, že by zničily všechno živé kolem, herbicidy na plevel se totiž dělí podle rozsahu působení na:

  • Selektivní – ničí pouze určité druhy plevele, přičemž nepoškodí okrasné či užitkové rostliny. Jejich nevýhodou je, že musíte typy plevele přesně identifikovat a striktně dodržet postup aplikace doporučený výrobcem. Selektivní postřiky jsou tedy vhodné pro použití v blízkosti zeleniny, ovoce, obilovin, okrasných rostlin či na trávníku.
  • Neselektivní – nazývají se také totální a ničí každou rostlinu, která jim přijde do cesty. Hodí se tedy zejména na plevel vyrůstající na chodnících, v mezerách mezi dlaždicemi, v štěrkových chodnících a cestách apod. Základem je zpravidla látka glyfosát, která je netoxická, i když poslední výzkumy naznačují její nepřímý vliv na úhyn včel. Přípravky s glyfosátem lze bez obav použít na nevyužité půdě, do které později zasadíte zeleninu či ovoce.

Podle mechanismu působení se postřiky dělí na:

  • Kontaktní – poškozují jen ty části rostlin, které jste postřikem zasáhly.
  • Systémové – nazývají se i kořenové, protože do plevele pronikají přes kořenový systém, odkud jejich rostlina rozvádí šťávami do všech svých částí. Díky tomu dokáží herbicidy spolehlivě zlikvidovat plevel, aniž se dokázal zregenerovat a opět množit.
  • S preemergentní aplikací – používají se ještě před vzejitím užitkových rostlin a plodin (např. brambory), kdy plevel je ještě v zemi nebo částečně vzejití. Vsakují do země a dokáží zabránit vyklíčení semen plevele. Jejich účinek zvýšíte, pokud je aplikujete na půdu bez velkých hrud a před deštěm.
  • S postemergentní aplikací – jsou vhodné i pro aplikaci v okolí vzešlých užitkových rostlin a plodin, aniž jej negativně ovlivnily.

Aby užitečné rostliny přežily

Různé druhy plevele se vyskytují v okolí různých rostlin, proto byste výběr selektivního postřiku měli přizpůsobit právě typu pěstované plodiny či okrasné rostliny.

Bateriový postřikovač

Postřik na plevel v okolí brambor

Nejčastěji v jejich okolí naleznete pýr plazivý, ježatku kuří nohu, lebedu, merlík či laskavec. V těchto místech byste měli postřik aplikovat ještě dříve, než brambory vzejdou – tj. použít preemergentně aplikaci. Po aplikaci už půdu nesmíte dále mechanicky kultivovat, abyste film nepoškodili.

Takovým přípravkem je např. Sencor 70 WG, který je selektivní a neúčinkuje na všechny druhy plevele, jako např. pýr. Sencor 70 WG lze použít i na postemergentní aplikaci, tedy když už jsou brambory vzešlé. Také ho můžete použít i na ochranu hrachu či rajčat.

Dalším herbicidem na preemergentně aplikaci v okolí brambor je např. Buzzin s účinnou látkou metribuzin. Na postemergentní aplikaci při bramborách je určen např. herbicid Targa super.

Postřik na plevel v okolí zeleniny

Používají se selektivně postřiky s látkou metribuzin, jako např. již zmíněný Sencor 70 WG, Cetus, Mistral, Sencor Liquid či Stomp Aqua. Pro obiloviny (včetně kukuřice) se vyrábějí sj speciální selektivní herbicidy, které je nepoškodí.

Postřik na plevel

Postřik na plevel v trávníku

Měli byste použít selektivní herbicidy v jarních měsících. Aplikujte je na alespoň 8 cm vysoký trávník (ne na čerstvě posečený) a po aplikaci ho nesečte alespoň týden, aby herbicid mohl působit. Oblíbeným selektivním herbicidem na trávník je např. Lontra 300 či Dicopur M750, který můžete použít i v okolí révy či ovocných keřů.

Zajímavým prostředkem je Travin, který obsahuje hnojivo, provzdušňovací látku (zabraňuje růstu mechů) a selektivní herbicid. Jeho aplikací tedy takříkajíc zabijete 3 mouchy jednou ranou.

Chcete-li se zbavit plevele ještě před založením trávníku, můžete použít totální herbicid.

Postřik na plevel při okrasných rostlinách

Na okolí nezpevněných cest, chodníků, okrasných keřů či okrasných stromků je vhodný např. neselektivní herbicid Keeper Zahrada (nehodí se na zpevněné povrchy jako např. dlažba).

Na skalkách je zpravidla hustě zasazeno velké množství okrasných rostlin, které herbicidům nechcete zasáhnout. Na jeho aplikaci v těchto místech lze tedy zvolit tzv. natírání listů plevele štětcem či vatovou tyčinkou.

Postřikovač za traktorem

Postřik na plevel v dlažbě

Ideální prostředí pro použití neselektivních (totálních) herbicidů. Pokud chodník vede přes trávník, dejte pozor, abyste nezasáhli trávu, případně použijte selektivní herbicid. Pozor – ne každý herbicid se hodí k použití na zpevněných površích.

Plevel mechanicky odstraňte až po jeho uschnutí, v opačném případě herbicid nemusí stihnout proniknout do kořenového systému a plevel znovu vyklíčí.

Vhodnými herbicidy jsou např. Roundup či Dominátor.

Dodržujte doporučení výrobce

Každý postřik byste měli aplikovat v souladu s doporučeními výrobce, přinášíme několik obecných rad, které platí na většinu přípravků.

  • Plevel, který chcete postřikovat, by měla být vzejití a alespoň 10 cm vysoká – to neplatí pro postřiky s preemergentní aplikací. Počasí by mělo být teplé a slunečné, postřiky byste měli aplikovat na čisté listy (očištěné např. deštěm).
  • Většina postřiků zlikviduje jednoletý plevel do 10 dní, trvalým plevelům to může trvat i 4 týdny. To, že herbicid zabral, poznáte podle vadnutí, vysychání a později žloutnutí plevele.
  • Většina dnešních herbicidů se skládá z pro člověka bezpečných a netoxických látek, které však přesto dokáží zatížit lidský organismus (zejména játra). Při práci s herbicidy tedy používejte dlouhé kalhoty a oblečení s dlouhými rukávy.
  • Nezapomeňte ani na ochranné pomůcky – brýle, rukavice i respirátor. Plevel nepostřikujte ve větrném počasí, postřik by mohl zbytečně přenést i na další okolní rostliny, případně by vám ho vítr mohl nafoukat do obličeje. Po dokončení postřikování nezapomeňte dostatečně propláchnout postřikovač a důkladně si umýt celé tělo – zejména ruce a tvář.

Nejlepší postřiky na plevel

Hodnocení článku:
(80.6%)

Pulbikované dňa: 30.06.2019


Přidat komentář