Nejlepší úhlové brusky (125 mm a 230 mm) - Makita, Bosch i Metabo

Věděli jste, že úhlová bruska nám svou existencí pomáhá už 96 let? V roce 1922 si dal ve Stuttgartu svůj vynález patentovat Němec Herman Schmitt. Pokud patříte mezi kutily, kteří doma stále něco kutí, díky za tento vynález.

Bruska

Tzv. flexa je nářadím, které řeže, brousí či řeže. Prioritně bruska slouží k broušení dřeva či kovu za pomoci brusného kotouče. Nicméně běžně se jí řežou plechy, kovové profily nebo dokonce dlaždice, cihly či betonové panely.

Nejlepší úhlové brusky

Názov Hodnotenie Detail
Bosch PMF 350 CES   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Metabo WE 15-125 Quick   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Makita GA5030R   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Einhell TE-AG 125 CE Expert   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Narex EBU 15-16 C   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Jak vybrat úhlovou brusku

Úhlová bruska patří mezi pracovní nástroje univerzálního charakteru. Jde o elektrické nářadí, které po připojení do elektrické site řeže, brousí, řeže, leští či dokonce ostří. Vertikální rotace osy motoru zajišťuje rotaci kotouče. Běžně se pro ně používá název flexy. Vybírat z nich však vyžaduje alespoň základní poznatky. Co si při výběru všímat?

Průměr kotouče

Při používání úhlové brusky je tento parametr velmi důležitým. Především podle toho, jak často a pro jaké účely úhlovou brusku využíváte. Na trhu najdete zastoupení především brusek s průměrem kotouče 125 nebo 230 mm.

Úhlové brusky s průměrem kotouče do 125 mm jsou ideální pro kutily. Řezání plechů, broušení laku, řezání menších kovových profilů či obkladů tyto úhlové brusky pohodlně zvládnou. rovněž jsou lehčí a menší.

Úhlová bruska

Úhlové brusky s průměrem kotouče do 230 mm jsou již větší i výkonnější. Jejich hmotnost je tedy větší, ale to i možnosti využití. Řezání velkých kovových profilů, broušení větších ploch (jde rychleji), řezání dlažby, dřeva či betonu.

Výkon motoru a otáčky motoru

Při menších bruskách s menším průměrem kotouče je výkon motoru menší, ale pro změnu pracuje s vyššími otáčkami. Úhlové brusky s průměrem kotouče 125 mm disponují výkonem od 600 do 1 000 W a pracují s otáčkami okolo 10 500 - 11 000 otáček za minutu.

Naproti tomu úhlové brusky s průměrem kotouče 230 mm dosahují výkon kolem 2 000 až 2 500 W při otáčkách přibližně 6 000 - 6 500 otáček za minutu. Skvělé je-li v obou případech přítomna regulace výkonu.

Bezpečnostní prvky

Při práci s řezným nářadím je rozhodně opatrnost na místě. Bezpečnostní prvky jsou tedy vítaným asistentem. Především jde o kryty samotných kotoučů před případným roztříštěním. Dalším bezpečnostním prvkem jsou ergonomické rukojeti, které pomáhají tlumit nárazy a vibrace. No a především je zde ochrana proti náhodnému zapnutí a ochrana před přetížením zda případným zkratem brusky.

Bruska pro kutily

Hmotnost úhlové brusky

Práce s úhlovou bruskou rozhodně není pro "slabochy". Při práci je třeba používat tlakovou sílu a dokázat držet i stabilitu. Hmotnost brusky se liší vzhledem k výkonu, materiál či použité příslušenství. Při menších bruskách se hmotnost pohybuje do 2 kg. U výkonnějších brusek dosahuje hmotnost hodnotu i 6 kg.

Nejlepší úhlové brusky 125 mm

Využití úhlové brusky tedy známe, ale její výběr dokáže způsobit zmatek. Desítky výrobců a stovky modelů, různé parametry, údaje, zkratky, funkce, ale jednoduše vyznat může být problém. Opět jsme se tomu však podívali blíže na zoubek. Vybrali jsme ty nejlepší úhlové brusky dvou kategorií. Vybírali jsme je na základě hodnocení uživatelů, testů a recenzí. Zde jsou nejlepší úhlové brusky na trhu.

Nejlepší úhlové brusky 230 mm

Vybrali jsme pro vás i trojici těch nejlepších 230 mm úhlových brusek. Nechte se inspirovat a vhodný produkt si zakupte.

Hodnocení článku:
(79%)

Pulbikované dňa: 14.11.2018


Přidat komentář