Jak pečovat o notebook, počítač, telefon a televizor? S péčí pomohou čistící sady a utěrky

V dnešní době je už každá domácnost plná elektroniky. Každý dospělý člen domácnosti má alespoň jeden chytrý telefon, nechybí ani laptop nebo stolní počítač, televizory už nejsou jen doménou obývacích pokojů a kuchyně, ty jsou spotřebiči také vybaveny, od kávovarů, myček nádobí, až po mikrovlnky a chladničky.

Péče o elektroniku

Jak o elektrospotřebiče pečovat, aby vám vydržely co nejdéle? Nabízíme vám několik jednoduchých tipů.

Nejlepší pomůcky pro čištění elektroniky

Co se dá, ochraňte obalem

Dnešní chytré telefony jsou mnohem citlivější na nárazy a poškrábání než telefony kdysi. Zatímco legendární Nokia vydržela jakýkoli pád, náraz na chodník by u většiny chytrých telefonů znamenal minimálně prasklý displej. Proto je důležité používat ochranné obaly a sklíčka, která při případném pádu ochrání váš mobil, tablet nebo čtečku a vyhnete se škrábancům, puklinám i horším poškozením elektroniky.

Budete-li se zdržovat u vody, ať už na dovolené u moře nebo někde u bazénu, svou elektroniku si vložte do voděodolného ochranného sáčku, který najdete v různých velikostech podle toho, zda do něj chcete vložit mobil nebo větší tablet. Tyto sáčky využijete i při turistice, kdy vás může zastihnout deštivé počasí nebo vás čekají úseky při potoku nebo vodopádu.

Pozor na přehřívání

Zejména v létě si dávejte pozor na to, kde svůj mobil nebo laptop necháváte a používáte. V některých místnostech nebo v autě se mohou teploty vyšplhat pořádně vysoko a tehdy dochází k přehřívání elektroniky a možnému poškození. K přehřátí se můžete dopracovat také používáním náročnějších aplikací a programů, kdy se teplota telefonu nebo notebooku může výrazně zvýšit. Pozor si dávejte především pokud máte již starší elektroniku. Notebook se může přehřát už tím, že jej budete používat na teplejším povrchu, napr. na nohou nebo na posteli. Ventilátor tehdy nemusí stačit, a to ani pokud jste si našli čas na vyčištění prachu. Pomoci však může chladící podložka, která je hlavně v létě skvělou pomůckou.

Šetřete baterii vhodným nabíjením

U notebooků a chytrých telefonů si můžete zkrátit životnost baterie již nevhodným nabíjením. Nejčastější chybou je dobíjení baterie přes noc, kdy bývá zařízení nabíjeno mnohem déle, než to potřebuje. Baterii není vhodné dobíjet zcela na 100 % a když je dobitá, není dobré ji nechávat v nabíječce. Baterii byste měli dobíjet po 80, maximálně 90 %. Platí to i opačně, bateriím škodí, pokud je necháte vybít zcela na 0 %. Namísto toho nabíjejte předtím, než klesne pod 20 %. Tímto způsobem předejdete výraznému zkracování životnosti baterie, které si po 2 – 3 letech jistě všimnete.

Vhodné nabíjení mobilního telefonu

Prach se hromadí také v elektronice

Otírání prachu patří ke standardním činnostem při úklidu domácnosti, ale málokdo se věnuje také prachu na elektrospotřebičích. Právě ty bývají doslova magnety na prach, a proto je třeba vědět, jak jej odstraňovat správně. Elektrospotřebiče čistěte vypnuté, ne během provozu, abyste si náhodou spotřebič nepoškodili nebo nezměnili nastavení. K čištění obrazovek (televizory, počítače, notebooky) použijte hadřík z mikrovlákna, ne papírovou utěrku, která by mohla povrch poškrábat. Suchým hadříkem se zbavíte prachu z povrchu, ale pokud je obrazovka zašpiněná od otisků prstů a mastných skvrn, použijte čistící sprej. Ten aplikujte na hadřík, nikdy ne přímo na obrazovku.

Co se týče klávesnice, můžete ji nejprve přetočit naopak, aby z ní vypadly ty největší drobky a jiné částečky špíny. Potom použijte vysavač s k tomu určeným nástavcem nebo stlačený vzduch ve spreji, kterým se dostanete i k skryté špíně. Dvakrát za rok můžete jednotlivá tlačítka klávesnice poodnímat a vyčistit každé zvlášť. Pro rutinní čištění vám však postačí i mírně vlhký hadřík z mikrovlákna a štětec, kterým se dostanete pod klávesnice.

Hadřík z mikrovlákna použijete i při čištění chytrých telefonů, tabletů nebo ovladačů. K dezinfekci vám poslouží alkoholový roztok, který můžete nanést na vatovém tampónu nebo čistič na displej. Pomoci si můžete i vlhkými utěrkami na displej, které jsou chytrou pomůckou a máte je vždy po ruce. Do zákoutí tlačítek ovladačů se dostanete díky vatovým tyčinkám nebo dřevěným párátkům. Vysávání se zase doporučuje nejen na klávesnice, ale také čištění počítačů, kde je třeba odebrat skříňku a opatrně s pomocí nástavce vysát vnitřek. Vysávat můžete také oblasti s konektory kabelů a USB porty, kde se často zachytává prach. Podobným způsobem však nezkoušejte čistit zařízení jako mikrovlnky, chladničky, televizory a další elektrospotřebiče, které se nesmějí rozebírat.

Jídlo a nápoje nekonzumujte v blízkosti elektroniky

I když je lákavé vypít si ranní kávu při práci s počítačem nebo si dopřát oběd rovnou nad notebookem, takové chování se nedoporučuje. Pokud už konzumujete jídla přímo nad klávesnicí, buďte nadmíru opatrní. Nejenže se v ní snadno nahromadí drobky, a tím i bakterie a mikroorganismy, ale nebezpečné je zejména to, pokud se vám podaří něco vylít. Oblité klávesy vám rychle přestanou fungovat. Pokud jde o jen o klávesnici, tu můžete ještě vyměnit za novou, ale pokud si oblejete notebook, výměna bude mnohem dražší. To samé platí i pro stolní počítač. Pokud se vám podaří vylít slazený nápoj nebo alkohol, můžete jej rovnou odnést do servisu.

Jezení u počítače

První pomoc při polití mobilu nebo notebooku

Pokud se vám podaří polít svůj chytrý telefon nebo laptop, musíte jednat rychle. Zařízení vypněte, vytáhněte ze sítě (pokud je připojeno), odstraňte baterii (pokud je to možné) a další odnímatelné části, např. zapojeny USB klíče a nosiče v notebooku nebo SIM kartu a paměťovou kartu v mobilu. Otřete rozlitou tekutinu, kde se dá, a nechte pozvolna vyschnout. Vhodné je zařízení uložit do nádoby s rýží nebo jinou látkou zachycující vlhkost. Zařízení nefénujte, neukládejte na radiátor ani jiným způsobem neohřívejte – můžete jej spíše poškodit, než mu pomoci. Zařízení nechte v nádobě s rýží 1 – 2 dny, aby řádně proschlo, a teprve potom zkontrolujte, zda funguje a zda nedošlo k poškození.

Na kuchyňské spotřebiče si najděte čas častěji

Elektrospotřebiče v kuchyni se zašpiní častěji a je náročnější je čistit, protože mnohdy jde o mastnotu, zaschlou špínu či připáleniny. Proto se doporučuje čistit kuchyňské spotřebiče po každém použití, resp. každý den. Je totiž jednodušší přetřít vlhkým hadříkem sporák, mikrovlnku nebo troubu hned po použití (a vychladnutí), než by špína zaschla a dalším používáním by se připálila a ztvrdla. Pravidelné čištění vám usnadní hloubkové čištění jednou za několik týdnů, tehdy je vhodné použít specializované čistící přípravky a odmašťovače pro čištění trouby a pod.

Některé spotřebiče vyžadují více pozornosti, aby mohly fungovat efektivně. Taková myčka nádobí může po čase zanechávat na nádobí šmouhy a zbytky nečistot. I myčku totiž třeba umýt, ale v tomto případě to budete mít jednodušší. Stačí si zvolit program na samočištění, použít čistící tabletu a už jen počkat na výsledek. Digestoř je zase spotřebič, na kterém se bude hromadit mastnota zvenčí i zevnitř. K čištění zvenčí vám poslouží odmašťovače, k čištění zevnitř budete potřebovat více času, protože filtry digestoře vyžadují čištění nebo výměnu.

S vodním kamenem si poradí ocet

Vodní kámen naleznete usazený na kuchyňských elektrospotřebičích, jako konvice nebo kávovar. Vzniká jako pozůstatek tam, kde sevřela voda, a jeho nánosy se mechanicky obtížně odstraňují. Vodní kámen může nejen ovlivnit chuť vody, ale zároveň škodí samotnému spotřebiči. Voda se bude zahřívat pomaleji a životnost spotřebiče se bude zkracovat. Dobrou a jednoduchou pomůckou je mírná kyselina, jakou je ocet či šťáva z citronu, které dokážou usazený kámen rozpustit. Konvici stačí naplnit do 3 čtvrtin vodou s octem (nebo šťávou z citronu) v poměru 1 : 1. Nechte vařit a následně pozvolna vychladit. Potom vodu s octem vylijte, konvici vypláchněte a nechte v ní sevřít čistou vodu, aby se ztratit zápach octa.

Nejlepší odvápňovače kávovarů

Názov Hodnotenie Detail
Nivona Tekutý odvápňovač   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Scanpart universální odvápňovač   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
De'Longhi EcoDecalk   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Melitta Anti Calc   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Krups XS530010   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Chladnička vyžaduje odmrazování i správné umístění

Péče o chladničku začíná již správným umístěním. Měla by stát alespoň 5 cm od zdi a neměla by se umisťovat v teplejších místnostech, protože by to zvyšovalo její spotřebu a časem i zhoršovalo efektivitu chlazení. Chlazení nemusí být efektivní ani tehdy, pokud chladničku naplňujete zcela na 100 %. Potraviny by měly mít kolem sebe dostatek prostoru, jinak nemusí být chlazení dostatečné. Samozřejmostí by mělo být čištění poliček a stěn chladničky a pravidelné vytřídění potravin, při kterém je třeba se zbavit toho, co se pokazilo. Nezapomínejte ani na odmrazování, které byste měli dělat 2x do roka. Zbavíte se jím nánosů ledu na stěnách, který snižuje účinnost chlazení.

Nejlepší lednice 2022 – recenze, test, srovnání

Nejlepší lednice 2022 – recenze, test, srovnání

Není lepší způsob výběru produktu na základě nestranných recenzí a testů. My jsme některé modely otestovali, ale inspirovali jsme se i testy chladniček od domácích a světových specializovaných společností. Na základě těchto testů, vašich zkušeností a našich recenzí vám přinášíme tipy na nejlepší produkty v této oblasti. Tabulku pravidelně aktualizujeme. Zapojte se do diskuse ve... Přečíst článek

Hodnocení článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 04.02.2022

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář