Jaké vybavení pro hráče videoher? Herní stůl, herní křeslo/židle, počítač, klávesnice, konzole a brýle

Začínáte s hraním počítačových her, plánujete s touto zábavou začít nebo máte doma maniaka, kterého chcete potěšit praktickou herní výbavou? Náš článek je v tom případě určen právě vám.

Jaké vybavení pro hráče videoher?

Připravili jsme si pro vás stručný návod pro výběr herního vybavení pro hráče videoher, a to jak na PC či notebooku, tak na herní konzoli.

Na čem hrát nebo PC hráč versus hráč na herní konzoli

Předtím než se pustíme do návodu, rad, nápadů a tipů pro výběr herního příslušenství pro hráče videoher, se v krátkosti podíváme na možnosti toho, „na čem všem“ můžete hrát, resp. srovnání jednotlivých zařízení. K tradičním řešením patří herní PC a notebooky a herní konzole. Dnes si zahrajete i na mobilech či tabletech, tato alternativa je však stále spíše jakýmsi kompromisem. Proto se zaměříme zejména na srovnání hráčů na PC a herních konzolích. Na základě něj se možná lépe rozhodnete, která z možností je tou pravou ořechovou pro vás.

Hráč videoher na herním PC/notebooku

Výhody:

 1. Kvalitnější grafika u některých herních titulů.
 2. Širší nabídka herního příslušenství, resp. možnost používat gamepad, joystick, pedál či volant, ale také klávesnici a myš.
 3. Širší nabídka herních titulů.
 4. Možnost hraní s modifikacemi.
 5. Multifunkční využití – na PC/notebooku se můžete věnovat i jiným činnostem.

Nevýhody:

 1. Vyšší pořizovací cena.
 2. Riziko nedostatečného výkonu PC/notebooku u některých herních titulů.
 3. Skromnější nabídka nejznámějších exkluzivních herních titulů.
 4. Herní PC nepatří k nejmenším zařízením, což může být problém z prostorového i estetického hlediska.

Hráč videoher na herní konzoli

Výhody:

 1. Nižší pořizovací cena v porovnání s herním PC.
 2. Záruka, že herní konzole „utáhne“ všechny kompatibilní herní tituly, a to včetně těch se 4K, případně vyšším rozlišením.
 3. Širší nabídka známých exkluzivních herních titulů.
 4. Kompaktní rozměry + možnost přenášení.

Nevýhody:

 1. Bez možnosti hrát s modifikacemi.
 2. Menší nabídka herních titulů + vyšší cena „originálních“ her.
 3. „Riziko“ grafických nedokonalostí.
 4. Jednostranné využití.

Herní myš – základ hráčské výbavy

Výběr hráčské myši lze rozdělit do 5 kroků. Mail byste se zaměřit na grip, počet hlavních a bočních tlačítek, základní technické parametry, doplňkové funkce a pořizovací cenu, která má přímou souvislost s kvalitou i funkční stránkou této hráčské výbavy.

1. Grip

Tento pojem označuje způsob, jakým způsobem uchopujete myš do dlaně. Většinu modelů můžete uchopit jen jedním, max. dvěma způsoby, tomuto parametru je proto třeba věnovat dostatečnou pozornost. Na trhu jsou dostupné herní myši se 3 základními gripy.

Herní myš – grip

 • PALM grip: Nejčastěji používaným gripem je právě PALM grip, při kterém myš uchopíte celou dlaní. Tomuto způsobu úchopu je proto přizpůsobena drtivá většina hráčských myší na trhu. Poznáte je podle větších rozměrů a střední části, která mírně vystupuje.
 • CLAW grip: Pokud myš uchopujete spodní částí dlaně a prsty, kousky pro CLAW grip jsou ideální právě pro vás. Na první pohled tyto myši nevynikají robustností, velkými rozměry ani výraznými výstupky. Nepsaným pravidlem je, že CLAW grip myši jsou vhodné také na FINGERTIP grip.
 • FINGERTIP grip: FINGERTIP grip označuje úchop, při kterém myš držíte a ovládáte jen konci prstů.

2. Základní technické parametry

 • Hodnota DPI: DPI (Dots Per Inch) vyjadřuje citlivost myši, resp. to, jak rychle se dokáže kurzor pohybovat po obrazovce. Myši s vyšší citlivostí (ty „rychlejší“) disponují vyšším DPI, a právě tyto kousky jsou ideální volbou pro hráče videoher. Za minimum považujeme 3 200 DPI. Nezapomeňte na důležitý fakt, a to, že čím déle budete hrát, tím více zkušeností získáte. DPI, které vám vyhovovalo v začátcích, pro vás tedy nemusí být dostačující po roce intenzivního hraní. Proto vám doporučujeme sáhnout po modelu s vyšším DPI (kolem 10 000), začít na nižších nastaveních a postupně přejít na ty výše.
 • Senzor: V závislosti na typu senzoru nebo technologie se myši dělí na optické s červeným LED světlem, laserové, které vynikají vysokou přesností, a BlueTrack s modrou LED diodou. V minulosti byly laserové modely považovány za lepší, dnes však nejde o pravidlo. V tomto směru je důležitý i typ podložky, kterou používáte. U laserových myší vám doporučujeme sáhnout po tvrdé, u těch optických spíše po měkčí podložce.
 • Odezva: Odezva je uváděna v milisekundách. Zjednodušeně lze říci, že čím vyšší odezva, tím přesnější ovládání. Hráči videoher proto ocení myši s odezvou od 0,1 do 5,88 ms.

3. Tlačítka

Počet tlačítek je další rozhodující parametr, který má přímý souvislost s tím, jaký typ videoher budete hrát s danou herní myší. V překladu, u některých herních titulů vám bude 12 bočních tlačítek spíše na škodu.

 • First Person Shooters (FPS): Vyberte si myšku se 2 hlavními (main button) a 2-3 bočními tlačítky (thumb button).
 • Massive Multiplayer Online (MMO) + MMORPG: V tomto případě využijete klidně i 12 bočních tlačítek. Na škodu nejsou ani ty programovatelné.
 • Realtime Strategy (RTS) + MOBA: U RTS her můžete sáhnout po myši s libovolným počtem hlavních i bočních tlačítek. Konečné rozhodnutí totiž závisí jen na vašich osobních preferencích, které se odvíjejí na konkrétních herních titulech, které zvyknete hrát.

Herní myš – tlačítka

4. Doplňkové funkce

 1. Závaží: Hmotnost myši je důležitá hlavně pro pokročilé hráče, kteří přihlížejí ke každičkému detailu. Pokud patříte do této kategorie nebo do ní plánujete patřit, pořiďte si myš se závažími, pomocí kterých můžete měnit její hmotnost.
 2. Přidání/odebrání bočních tlačítek: Na některých hráčských myších můžete změnit počet bočních tlačítek dle vašich vlastních požadavků.
 3. Výměnné kryty: Sáhnete-li po kousku s vyměnitelným krytem, ​​můžete si pohrát s jeho designem, ale také se způsobem jeho uchopení, tedy gripem. Tato alternativa je ideální pro hráče, kteří využívají více gripů.

5. Cena

Herní myši jsou dostupné již od 100, ty profesionální však stojí i více než 4 500 Kč. Pořizovací cena se odráží zejména na základních technických specifikacích i konstrukčních vlastnostech myši. I v tomto případě platí, že čím více za myš zaplatíte, tím více z ní „vytřískáte“.

Low budget hráčské myši můžete vlastnit za 100 až 500 Kč. Připravte se na základní funkce, nižší kvalitu zpracování, a tedy i kratší životnost. Další pomyslnou kategorií jsou modely za 500 až 2 000 Kč, které uspokojí i náročnější hráče, stále však disponují jen základními vlastnostmi. Pokud hledáte myšku s kvalitním senzorem, závažími, nastavitelnými tlačítky, případně i vyměnitelným tělem pro různé gripy, poohlédněte se mezi produkty za 2 000 až 3 700 Kč. Profesionální nebo tzv. High-endové hráčské myši můžete vlastnit za 3 700 až více než 5 000 Kč.

Nejlepší herní myši 2022 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Nejlepší herní myši 2022 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Výběr počítačové myši je pro mnohé běžné uživatele počítače banální volba. Nicméně pro hráče, kteří u počítače stráví dlouhé hodiny, protože je hraní her baví nebo si jím dokonce vydělávají, pro ty je výběr počítačové myši složitý proces, při kterém je třeba zvážit několik parametrů a znát jisté faktory. Klasický set herní myš a klávesnice nemusí uspokojit potřeby každého hráče a jde o... Přečíst článek

Herní klávesnice ve spolupráci s myší

Klávesnice je méně podstatnou součástí výbavy každého hráče videoher. V tomto směru se zaměřte zejména na typ klávesnicového mechanismu, možnosti programování kláves, podsvícení, design, značku a cenu.

Membránové versus mechanické klávesnice

Hráči videoher obecně sahají spíše po mechanických klávesnicích, není však vyloučeno, že právě vám bude vyhovovat membránový nebo kombinovaný model.

 • Mechanické klávesnice jsou vývojově starší. V porovnání s těmi membránovými mají podstatně rychlejší odezvu. To je jejich hlavní výhoda. Specifickou vlastností této alternativy je vyšší hlučnost (klávesy je při mačkání, doslova, slyšet) i hmotnost. K plusům patří delší životnost, naopak k minusům vyšší pořizovací cena.
 • Membránové klávesnice v sobě ukrývají membránu, která podněty zaregistruje teprve tehdy, když klávesu stisknete na maximum. V překladu jsou méně citlivé, což může být při hraní překážkou. K plusům patří nižší cena a hlučnost. K minusům kratší životnost.

Možnosti programování kláves

Herní klávesnice mohou, ale i nemusí disponovat klávesami, případně celými řadami nebo sloupci kláves navíc. Tím můžete zpravidla přiřadit funkce dle vlastního gusta. Některé modely, zejména ty dražší, jsou plně programovatelné, což znamená, že jakékoli klávese můžete přiřadit jakoukoli funkci.

Herní klávesnice

Populární „specialitkou“ jsou tzv. vypínací klávesy, které můžete během hraní deaktivovat. Díky tomu se nemůže stát, že nechtěně stisknete některou z funkčních kláves, např. Windows. Tuto možnost ocení především milovníci stříleček či herních titulů z kategorie battle royale.

Rozložení kláves

Rozložení kláves je jedním ze základních parametrů při výběru jakékoli klávesnice k PC, u těch herních však natrefíte na „cizokrajné“ alternativy o něco častěji. Zpravidla máte na výběr české a americké klávesnice. Ve 2. zmiňovaném případě se připravte na absenci českých znaků/popisů, což nemusí být problém, ale také na rozdílné rozložení kláves. U českých klávesnic se setkáte převážně s ISO rozložením, u těch amerických, resp. zahraničních spíše s ANSI rozložením kláves (velký SHIFT se nachází vlevo a jednořádkový ENTER s přehláskou nahoře).

Doplňkové funkce

 • Anti-ghosting: Pokud na „klasické“ klávesnici stisknete 6 a více kláves najednou, ostatní nefungují. Tento jev se nazývá Ghosting. Hráčské klávesnice by proto měly disponovat funkcí Anti-Ghosting, při které můžete najednou mačkat libovolný počet kláves, což je při mnoha hrách nevyhnutelné.
 • N-Key Rollover: Jedná se o podobnou funkci, jako je Anti-Ghosting, přičemž písmeno N vyjadřuje, kolik stisknutých kláves najednou daná klávesnice rozpozná. Např. 10-Key Rollover model rozpozná 10 kláves.
 • USB porty: Zpravidla je najdete v zadní části klávesnice. USB porty slouží k nabíjení mobilu či připojení flashdisku. Nejsou k zahození, na druhé straně nejde o nezbytnost.
 • Podsvícení: Je nepochybně potřebnou funkcí pro každého hráče. Užitečnou je možnost jeho zapnutí a vypnutí, o něco důležitější je ovšem jeho regulace. Ne nezbytnou, ale pro některé nepostradatelnou funkcí je barevné rozdělení jednotlivých kláves či zón na klávesnici. Barvy podsvícení můžete v některých případech nastavit samostatně pro rozdílné hráčské tituly.

Herní příslušenství pro náročné

Pod tímto pojmem se ukrývají gamepady, joysticky, volanty, pedály či řídící páky, které můžete připojit k PC nebo herní konzoli. Většinu herních titulů si zahrajete i bez herního příslušenství, na druhé straně podstatně zvyšuje zážitek z hraní.

Gamepady

Na začátku se musíte rozhodnout, zda hledáte gamepad pro PC nebo herní konzoli. K důležitým parametrům dále patří počet a rozložení tlačítek i joysticků, technologie páček, ergonomie, pohybové senzory, způsob připojení, rozměry, hmotnost a cena.

 • Kompatibilita: Prvním krokem by měla být právě kompatibilita gamepadu se zařízením, které používáte. Na trhu jsou dostupné modely pro PC a pro herní konzole Microsoft Xbox, Sony Playstation nebo Nintendo Switch. Pozor, některé z nich jsou kompatibilní jen s určitými generacemi daných herních konzolí. Pokud hry hrajete na PC i herní konzoli, sáhněte po multifunkčním gamepadu. po některém z Xbox gamepadů, které jsou kompatibilní také s OS Microsoft Windows.
 • Digitální nebo analogový ovladač? Digitální ovladače registrují jen 2 základní polohy ON a OFF. Analogové snímají také intenzitu stisku. Tento rozdíl si v praxi všimnete hlavně při hraní her, ve kterých ovládáte auto či letadlo. Např. v zatáčkách můžete pomocí jemnějšího/silnějšího stisku regulovat rychlost. Digitální modely tuto možnost nenabízejí.
 • Ergonomie: V tomto směru je důležité celkové provedení gamepadu, jeho hmotnost a rozměry. Klasické rozměry se pohybují kolem 15 x 10 x 10 cm (Š x V x H), hmotnost v rozmezí od 200 do 300 g. Proto vám doporučujeme, zvláště pokud hrajete často a celé hodiny, gamepad před koupí vyzkoušet „naživo“. Na výběr máte dále jednoruční a obouruční modely. Na jednoruční natrefíte spíše u herních konzolí od Nintendo (Switch a Wii), na ty obouruční zase u Microsoft Xbox a Sony Playstation. Poslední možností jsou netradiční gamepady, které položíte například. na stůl. Jsou příznačné pro starší hráčská zařízení.
 • Bezdrátový nebo drátový? Bezdrátové gamepady jsou pohodlnější, ale dražší. Nevýhodou je nutnost jejich dobíjení a omezená výdrž. Určitě si všimněte kapacity a výdrže akumulátoru a délky jeho nabíjení. Praktickou volbou jsou modely s dobíjecím dokem, se kterými můžete hrát i během nabíjení. Drátové gamepady patří k zastaralejším zařízením, pokud ovšem kabel pro vás nepředstavuje výrazný problém, určitě se vyplatí popřemýšlet nad jejich koupí. Jsou cenově dostupné a nemají omezení z hlediska výdrže.

Herní příslušenství gamepad

Volanty, joysticky, řídící páky, pedály, kokpity...

Toto herní příslušenství ocení především ti z vás, kteří mají rádi závodní herní tituly a nedopustí na co nejrealističtější zážitek z hraní. Kromě samostatných volantů, řídících pák či pedálů můžete sáhnout i po celých kokpitech. Běžně natrefíte na příslušenství kompatibilní s PC i herní konzolí, dokonce mobilním telefonem, na své si tedy přijde každý z vás.

Herní sluchátka a headsety

Rozdíl mezi sluchátky a headsety spočívá v tom, že headset v sobě ukrývá sluchátka spojená s mikrofonem. Herní sluchátka patří zpravidla do této kategorie. Při výběru se zaměřte zejména na jejich konstrukci, která by měla být uzavřena (tzv. sluchátka přes uši). To zajistí realističtější zážitek z hraní a dobré tlumení okolních zvuků. Uzavřená sluchátka bývají vybavena kvalitnějšími měniči a jsou pohodlnější i po několika hodinách „nošení“.

Herní sluchátka/headsety se dělí na drátová a bezdrátová. Po druhé zmiňované alternativě sahají převážně majitelé herních konzolí. Bezdrátová sluchátka vás neomezují v pohybu, musíte však počítat s jejich nabíjením. Problémem může být i horší kvalita přenosu zvuku, a to z důvodu slabšího signálu. Drátová sluchátka patří ke klasice, kterou nemáte co pokazit, a to zejména v případě, že hry hrajete na PC.

Při výběru sluchátek nepřehlédněte tyto technické parametry:

 • Citlivost je udávána v dB. Čím více dB, tím citlivější sluchátka.
 • Impedance udávaná v ohmech označuje, jak hlasitě a kvalitně dokážou sluchátka přehrát zvuk. Ve zkratce, nižší impedance = vyšší možná hlasitost, ale s nižší kvalitou zvuku. Za ideální impedanci při hráčských sluchátkách považujeme 30 až 65 ohmů.
 • Frekvenční rozsah udávaný v Hz rozhoduje o frekvencích zvuku, kterou jsou sluchátka schopna reprodukovat. Tento údaj je spíše orientační. Za dostatečný frekvenční rozsah je však možné považovat 20 Hz až 20 000 Hz.

Samostatná kategorie – Virtuální realita

Komponenty pro virtuální realitu nepatří podobně jako gamepady, joysticky či volanty k nevyhnutelné výbavě hráče. Na druhé straně natrefíte na poměrně velké množství tzv. áčkových her, které vyšly i ve VR edici. Pokud patříte k fanouškům této technologie, základní výbavou pro vás budou brýle na VR, popřípadě VR headset nebo standalone.

Nejlepší brýle pro virtuální realitu 2022 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Nejlepší brýle pro virtuální realitu 2022 – recenze, test, srovnání, zkušenosti

Brýle pro virtuální realitu nevyužijí pouze milovníci počítačových her, ale také ti, kteří milují sledování 3D filmů či 360 ° fotografií. Pokud jste i vy zatoužili po menším úniku z reálného světa, čtěte dále. Prozradíme vám vše, co potřebujete vědět před koupí brýlí pro virtuální realitu. Nejlepší brýle pro virtuální realitu Brýle pro virtuální realitu – recenze... Přečíst článek

A co ještě? Herní křeslo, stůl a brýle!

Aby byla vaše hráčka výbava kompletní, neměli byste zapomenout na neelektronické vychytávky. Mluvíme o herních židlích a křeslech, stolech a brýlích. Tyto doplňky neslouží jen ke zlepšení vašeho herního výkonu. Mají také příznivý dopad na zdraví. Jejich koupě je tedy jistě dobrou investicí.

 • Herní křesla/židle: Výborné ergonomické tvarování, široké možnosti polohování a extra pohodlné a odolné výrobní materiály. To jsou oblasti, ve kterých vynikají herní křesla a židle.
 • Herní stoly: Na výběr máte herní stoly různých tvarů a rozměrů, které disponují různými zajímavými doplňky, jako jsou otvory na kabely či držáky na sluchátka nebo sklenice. Zpravidla jsou vyrobeny z odolných materiálů, mají dobrou stabilitu a jsou výškově nastavitelné a polohovatelné.
 • Herní brýle: Minimalizují nežádoucí lesk displeje a tlumí tzv. tvrdé části světelného spektra, čímž chrání váš zrak, zlepšují reakce a zvyšují přesnost. Nevyužijete je jen při hraní her, ale také při sledování filmů, psaní a jiných činnostech na PC či při jakékoli jiné LCD obrazovce.
Hodnocení článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 04.03.2022

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář