Nejlepší drtič větví a štěpkovač poradí recenze a testy. Víte i vy, jak vybrat

Pokud často stříháte stromy nebo keře v zahradě, určitě jste už uvažovali, jak rozumně naložit se vzniklým odpadem. S drtičem nebo štěpkovačem větví jej můžete znovu využít např. jako součást kompostu, palivo na topení či jako mulčovací materiál.

Drtič dřeva

Poradíme vám, jaké parametry si při výběru těchto strojů všímat a jak si vybrat ten správný model pro vaše účely.

Oblíbené modely drtičů

Názov Hodnotenie Detail
Riwall PRO RES 3044   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Bosch AXT 25 TC   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Fieldmann FZD 5015-E   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Makita UD2500   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Einhell GC-RS 2540 Classic   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt

Oblíbené modely štěpkovačů

Názov Hodnotenie Detail
Scheppach HL 1200s   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Scheppach HL 450   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
M.A.T., 2200W   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Güde GHS 500/8TED   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Hecht 6700   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

S drtičem přísady do kompostu či na mulčování

Drtič větví pomocí drtících nožů rozseká větve na jemnou drť, která je ideálním mulčovacím materiálem. Díky ní ochráníte půdu před erozí, vysušením i promáčením a zabráníte růstu plevele. Také můžete drť použít jako základ kompostu či z ní vytvořit např. podestýlku do kočičích toalet.

Drtiče si poradí spíše s menšími větvemi stromů či keřů, které mohou být mokré a mohou mít na sobě i listy. Také si poradí např. s listy či odpadem ze zeleninových záhonů, při drcení byste měli střídat mokrý a suchý materiál, aby se drticí nože nezalepili. Do drtičů musíte zpracovávaný materiál natlačit silou.

Drtič větví

Drtiče jsou proto poměrně univerzálním nástrojem, který vám pomůže zpracovat téměř veškerý bioodpad z vaše zahrádky. Některým modelem můžete měnit šířku záběru nožů, díky čemuž získáte i s tímto strojem štěpku. Funkcionalitou takové drtiče přibližují štěpkovačem.

Nevýhodou drtičů je slabší výkon než při štěpkovač a nutnost občasného broušení drtících nožů. Rovněž jsou obecně hlučnější než štěpkovače, protože pracují s vyššími otáčkami.

Štěpkovač připraví dřevo na topení

Štěpkovač využívá pro zpracování větví řezný kotouč, který si materiál vtahuje sám. Kotouč naseká větve na větší a tlustší štěpky dlouhé cca 2 – 5 cm. Jsou vhodné jako palivo, mají totiž menší obsah vody a při hoření z nich zůstává méně popela. Můžete je použít i na provzdušnění kompostu, na mulčování jsou příliš velké.

Štěpkovač si poradí i s hrubšími větvemi, dřevo by však mělo být spíše sušší, ideálně úplně suché.

Štěpkovače jsou odolnější stroje vhodné pro náročnější využití. Pracují s menšími otáčkami, proto jsou méně hlučné než drtiče. Také se, na rozdíl od nich, pomaleji opotřebovávají.

Štepkovač dŕeva

Některé dražší stroje jsou univerzální a kombinují v sobě drticí i štěpkovací mechanismus. Najdete na nich dva otvory, z nichž jeden je určen pro měkčí odpad a druhý na hrubé a suché větve. Tyto univerzální stroje jsou určeny pro náročné poloprofesionální či profesionální využití, čemuž odpovídá i jejich vysoká cena.

Elektrický, benzínový či za traktor?

  • Elektrické – jde o stroje hobby kategorie, určené do menších zahrad. Pohání jejich elektromotor, jehož příkon zpravidla přesahuje 2 kW, většina strojů atakuje hranici 3 kW, což se už blíží horní hranici pro běžnou 230 V zásuvku. Se 400 V elektrickými drtiči či štěpkovači se setkáte zřídka, silnější stroje mají již benzínový motor. Hlavní nevýhodou těch elektrických je omezená mobilita kvůli napájecímu kabelu. Nejsou proto vhodné pro práci na rozlehlých pozemcích. Jejich výhodou je nižší cena, nižší hmotnost a nižší hlučnost než u benzínových štěpkovačů.
  • Benzínové – jsou mnohem silnější než elektrické drtiče či štěpkovače, přičemž jejich výkon začíná někde na 4,5 kW. Pohon zajišťuje zpravidla 4-taktní benzínový motor, který nepracuje při takových vysokých otáčkách než 2-taktní motory, proto je jeho hluk snesitelnější. Také mu do paliva nemusíte přimíchávat olej, ale má náročnější údržbu. Hmotnost těchto strojů obvykle přesahuje 40 kg.
  • S externím pohonem – jde o drtiče a štěpkovače na poloprofesionální a profesionální použití. Jejich pohon zajišťuje externí hřídel z malotraktoru či traktoru.

Parametry drtičů a štěpkovačů

  • Příkon a max. průměr větve – se stoupajícím příkonem stroje stoupá i tloušťka větví, kterou zvládne zpracovat. Při příkonu přes 1 kW zvládne stroj 2 cm větve, příkon 2,5 kW vám umožní zpracovat 3 – 4 cm silné větve atd. Profesionální drtiče a štěpkovače s 18 Kw motory si poradí i s více než 10 cm větvemi.
  • Nádoba na odpad – některé stroje ní nedisponují, přičemž rozdrcený materiál z nich padá přímo na zem, což není vždy praktické. Sběrná nádoba může být z plastu či z textilie, přičemž s tou plastovou se obvykle jednodušší manipuluje. Jejich objem bývá 30 – 60 l, při větším objemu nemusíte nádobu vysypávat příliš často, na druhé straně, s těžší nádobou se i těžší manipuluje.

Válcový mechanismus drtičky

  • Hmotnost – začíná někde na 10 kg při nejslabších a nejjednodušších strojích. U profesionálních modelů s výkonem nad 7 kW může překročit i 100 či dokonce 200 kg. Hmotnost nepodceňte, pokud vybíráte drtič nebo štěpkovač pro použití na rozlehlém pozemku. Přestože většina modelů je vybavena kolečky, přesun několik desítek kg vážícího stroje je vždy náročný.
  • Provedení násypníku – dražší modely drtičů či štěpkovačů jsou vybaveny velkou násypkou ve tvaru trychtýře. Ta vám usnadní vkládání rozvětvených větví do stroje.

Funkce drtičů a štěpkovačů

  • Bezpečnostní pojistka – je základem každého bezpečného drtiče a štěpkovače. Neumožní vám spustit stroj, dokud není správně nasazen sběrný koš či násypka.
  • Bezpečnostní vypínač – vypínač by měl být při vkládání materiálu do stroje v dosahu ruky, být rychle nahmatatelný a jednoduše stlačitelný v případě nebezpečí.
  • Zpětný chod – přepnutím směru chodu můžete jednoduše vybrat větev či jiný materiál, který stroj ucpal.

Nejlevnější drtiče a štěpkovače již za 2 000 Kč

Tyto stroje najdete na našem trhu v desítkách různých modelů. Nabízejí ho nejlevnější značky jako např. Fieldmann, Hecht, Asist či Güde. Nejlevnější hobby drtiče a štěpkovače těchto, případně různých téměř neznámých značek seženete už za 2 000 Kč. Samozřejmostí v této cenové kategorii je slabý výkon a slabé konstrukční provedení, proto se hodí jen na krátkou práci kolem domu.

Kvalitnější modely elektrických drtičů a štěpkovačů na hobby použití nabízejí značky Al-KO, Stiga, Einhell, Black & Decker, MTD, Bosch, Dolmar či Ryobi. Jejich cena začíná někde na 5 000 Kč a končí cca na 15 000 Kč. Můžete je použít i pro seriózní práci na zahradě.

Ceny benzínových štěpkovačů a drtičů začínají na úrovni cca 15 000 Kč, jde o výkonné stroje určené pro práci na větších pozemcích. Samozřejmě, cena profesionálních modelů zpravidla přesahuje 25 000 Kč.

Hodnocení článku:
(81.4%)

Pulbikované dňa: 05.06.2019


Přidat komentář