Jak vybrat a jak pečovat o akvárium. Set je vhodný pro začátečníky

Jen si to představte, sedíte doma v obýváku a díváte se na své akvárium, ve kterém si plavou rybičky. Akvárium dokáže přinést pohodu a příjemnou atmosféru do každého interiéru.

Jak si vybrat akvárium?

Pokud patříte k těm, kteří se rozhodli udělat si doma akvárium, měli byste si před založením a koupí toho správného akvária důkladně promyslet, jaké akvárium si vybrat.

Nejlepší akvária

Názov Hodnotenie Detail
Diversa Akvárium klasické   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Eheim Vivaline LED 180 akvarijní set   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Aquael Akvarijní set Leddy   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Hagen Marina Betta Kit Floral   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Akvárium set Tetra Starter Line LED   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Nejlepší krmivo pro své rybičky najdete v ✅ e-shopu superzoo.cz.

Jak vybrat akvárium

V první řadě se musíte rozhodnout, zda si chcete koupit již založen akvarijní set, který obsahuje celé příslušenství pro akvárium (např. topítko, filtraci, krmítko atd.) nebo samostatné akvárium. Akvarijní sety doporučujeme hlavně nováčkům tohoto hobby. Co se týče ceny, tak sety jsou v porovnání se samotným akváriem obvykle levnější.

Pokud se vám set jako celek nebude líbit, můžete si samozřejmě postavit vlastní akvárium. To už bude trošku náročnější a cenově vás to vyjde víc. Nad sestavením vlastního akvária byste měli uvažovat pouze v případě, že už máte nějaké předešlé zkušenosti s akvaristikou. Tak budete vědět, jak si vybrat například správný typ filtrování, ohřívání, kryt nádrže nebo osvětlení akvária.

Druh akvária

Víte, jaké rybičky chcete chovat v akváriu? Chcete-li mít v akváriu několik druhů rybek, které nejsou vůči sobě agresivní a nepřekážejí si, vyberte si společenské akvárium pro ryby. V případě, že uvažuje nad rybkami, které jsou náchylné na choroby a hrozí jim riziko napadení ostatními druhy, zvolte si druhové akvárium.

Pro rybky náchylné na choroby je vhodné druhové akvárium

Akvária se mohou vyrábět buď ze skla, nebo z plastu. Takto můžeme akvária rozdělit do tří následujících kategorií:

  • skleněné akvárium bez rámu,
  • skleněné akvárium s kovovým rámem,
  • plastové akvárium.

Skleněné akvárium bez rámu

Začněme hned první kategorií, kterou jsou skleněné akvária bez rámů. Výhodou skleněných akvárií je především to, že jsou dostatečně odolné a kvalitní. Skleněné hrany akvária jsou pospojovány silikonovým kaučukem, díky čemuž tyto spoje nezreznou ani v případě slané vody.

Skleněné akvárium s kovovým rámem

Skleněné akvária s kovovým rámem se od předchozí kategorie akvárií odlišují pouze tím, že mají kovové rámy. Takové akvária nejsou vhodné pro slanou vodu, protože by kovové rámy velmi snadno zrezavěly.

Plastové akvárium

Jde o akvária vyráběné z plexiskla. V případě těchto akvárií může velmi často vlivem tlaku vody docházet k deformaci plastu. Další nevýhodou je i to, že na plastu mohou velmi snadno vzniknout různé škrábance.

Jaký tvar akvária?

Chcete kulaté akvárium pro svou zlatou rybičku, panoramatické jako ozdobu do obýváku či akvárium ve tvaru kvádru do dětského pokoje? Tvar a objem akvária jsou důležitými parametry výběru, protože rozhodují nejen o umístění, ale také o počtu rybiček.

Kvádr

Mezi uživateli jsou nejoblíbenější klasické akvária ve tvaru kvádru. Akvárium lze snadno umístit kamkoliv budete chtít. Pokud však zatoužíte po něčem jedinečném, pořiďte si například vestavěné akvárium nebo si dejte zhotovit akvárium na míru, aby vám do vašeho interiéru co nejlépe pasovalo.

Osvětlené akvárium v ​​obývacím pokoji

Kulaté

Měli byste si pořádně promyslet, zda zvolit akvárium tohoto tvaru. Rybičky a živočichové se v takových akváriích orientují mnohem hůř, protože se jim mění celkové vnímání a nemají dostatek prostoru. Proto se tyto akvária na chov rybiček nedoporučují.

Panoramatické

Chtěli byste si pohled na vaše rybičky užívat s ještě větším nadšením? Panoramatické akvária jsou vyrobeny tak, že přední stěna akvária je zaoblená, což vám umožní maximální výhled na rybičky do celého akvária.

Mnohostranné

Na trhu najdete i akvária s tvarem pět nebo i šestiúhelníku. Jde o designérské kousky, které zaručeně zkrášlí jakýkoliv interiér. Avšak při pohledu z různých úhlů můžete mít v tomto případě zkreslený pohled na rybičky.

Objem rozhoduje

Co se týče objemu akvária, vše záleží na tom, kolik prostoru chcete vyhradit pro akvárium. Preferujete spíše něco menší a nenápadnější nebo volíte spíše něco větší a výraznější? V obou případech berte v úvahu i to, že o každé akvárium je třeba se pravidelně starat. Proto pokud si vyberete akvárium s větším objemem, údržba a péče o ně vám sebere více času, než je tomu v případě akvárií s menší velikostí. Mějte také na paměti, kolik a jaké rybičky v akváriu toužíte mít. Některé druhy rybiček potřebují mnohem více prostoru na život než jiné.

Mini akvárium pro jednu rybičku

Umístění akvária

Správné umístění akvária hraje důležitou roli. Existuje několik doporučení, kam a jak správně umístit akvárium.

Akvárium byste neměli vystavovat přímému slunečnímu záření. To znamená, že akvárium byste neměli umístit přímo pod okno. Přímé sluneční záření podporuje například tvorbu řas. Akvárium můžete umístit na boční stěnu pokoje. Rybičky mají raději tmavší a méně rušné místa.

Myslete i na správný podstavec akvária. Po naplnění vodou zvýší akvárium svoji hmotnost, a proto pevný podstavec v tomto případě nesmí chybět. Abyste si nad tímto možným problémem zbytečně nelámali hlavu, kupte si akvárium rovnou s podstavcem.

V neposlední řadě se ujistěte, že okolo a nad akváriem máte dostatek volného prostoru. Akvárium vyžaduje pravidelnou údržbu a péči. Často budete muset zvedat kryt akvária, vybírat a čistit různé části a nedostatek místa nad akváriem vám tyto pravidelné aktivity může značně narušovat.

Příslušenství k akváriím

Ať si už chcete vybrat set akvária nebo jste přemýšleli o tom, že byste si akvárium založili sami, určitě budete potřebovat vhodné příslušenství. Podle čeho, a jak zjistit, že příslušenství je vhodné pro akvárium?

Filtrace

Bez správné filtrace se neobejde žádné akvárium. Úkolem filtrace je odstraňovat škodlivé látky a nečistoty v akváriu a zabezpečit tak čistou a kvalitní vodu pro rybičky. Avšak ani zde se můžete spoléhat na to, že filtr udělá všechnu práci a údržbu akvária za vás.

Filtr akvária slouží k odstraňování škodlivých látek

Filtrace může probíhat:

  • mechanicky,
  • biologicky.

Mechanická filtrace odstraní z vašeho akvária drobné částice nebo nečistoty. Avšak pozor je třeba dávat na to, že filtrace neodstraní již rozptýlené látky ve vodě. Filtr je také třeba často čistit.

Biologická filtrace se uskutečňuje za pomoci bakterií, které se nacházejí uvnitř filtru. Filtrace odbourává v akváriu nadměrný dusík, a tak se předchází tomu, aby se rybičky v akváriu zadusily.

Vytápění akvária

Některé rybičky potřebují na svůj život stálou teplotu vody. Co se týče například sladkovodních rybiček, doporučuje se udržovat teplotu vody na 22 – 26 °C. Docílit stálou teplotu a vytápění akvária vám pomohou ponorné elektrické ohřívače. Během léta můžete ohřívání akvária vypnout.

Osvětlení akvária

Denní světlo pro akvárium zaručeně nestačí. A to platí i pro rybičky, i pro rostliny v akváriu. Proto by mělo mít každé akvárium správné osvětlení. Skvělým a praktickým řešením jsou podlouhlé zářivky, které vyhovují vodním rostlinkám. Nejlepší bude, když zářivku zabudujete přímo do víka akvária. Doporučuje se, aby zářivky svítily v akváriu bez přestávky přibližně 10-12 hodin denně.

Při zakládání akvária byste neměli zapomínat na správné osvětlení

Údržba akvária

Pravidelná údržba a péče o vaše akvárium vám zajistí pěkné a čisté akvárium a potřebné dobré podmínky pro rybičky a rostliny, které se v akváriu nacházejí.

Ideální by bylo, abyste údržbě akvária věnovali každý den. Nemusíte se obávat, opravdu bude stačit pouze pár minut denně. Avšak jednou nebo dvakrát za měsíc byste měli akváriu a jeho údržbě věnovat alespoň 2-3 hodiny. Vysvětlíme si základní úkony údržby akvária i to, jak často by se měly provádět.

Denně

Každý den například při krmení rybiček si všimněte, zda některá z rybiček nejeví známky nějakého onemocnění. Pokud se vám bude zdát, že rybička je nemocná, měli byste ji přemístit do jiného akvária, dokud nezjistíte, co se s ní děje.

Pravidelně spočítejte rybičky v akváriu. Pokud zjistíte, že nějaká rybička chybí, snažte se ji v akváriu najít co nejdříve, abyste předešli tomu, že se uhynulá rybička začne v akváriu rozkládat, a tak znečišťovat vodu.

Týdně

Nezapomínejte na pravidelnou výměnu vody. Vodu byste měli vyměnit jednou za 10 až 14 dní. Interval výměny vody v akváriu se může měnit. Pokud v akváriu nemáte žádné rostliny, vodu budete muset měnit častěji. Kromě toho jednou týdně vyčistěte přední sklo akvária od různých usazenin a řas.

Měsíčně

Jednou za měsíc je nutné odstranit výkaly a zbytky potravy, které se nacházejí na dně akvária. Vyčistit a odstranit je můžete pomocí odkalovacího zvonu a hadice.

Akvária vhodné pro začátečníky

Ještě stále nevíte, jaké akvárium by se do vašeho obývacího pokoje hodilo nejvíce? Přinášíme vám inspirace na tři akvária se základní charakteristikou, parametry, výhodami i nevýhodami.

Hodnocení článku:
(80.6%)

Pulbikované dňa: 06.04.2020


Přidat komentář