Nejlepší cestovní kufr – malý, velký, látkový, skořepinový. Jak vybrat odolný kufr do letadla?

Plánujete dovolenou? Chystáte se na služební cestu nebo jste natrefili na výhodné ceny letenek a spontánně už balíte kufry? V tom případě byste měli vědět, že cestovní kufr je velmi důležitým a vzácným společníkem na cesty. Na výběr je několik modelů. Cestovní kufr s kolečky, bezpečnostním zámkem nebo zipem? Jaká je nejlepší značka cestovních kufrů? Vše potřebné se dočtete v našem článku.

Jak vybrat cestovní kufr?

Připravili jsme si pro vás praktický návod a zároveň i podrobného průvodce při výběru cestovního kufru. Tyto rady, tipy a poznatky se vám určitě sejdou v případě, že se chystáte cestovat na dovolenou, speciálně, pokud jdete letadlem a potřebujete s sebou brát větší či menší množství zavazadel. Na závěr jsme si pro vás připravili i cenné tipy pro cestovatele. Dobrý kufr vždy potěší. Jaký kufr je pro vás tedy ten správný?

Nejlepší cestovní kufry

Na co nezapomínat před výběrem kufru

Než se dostaneme ke konkrétním parametrům v rámci našeho návodu, je třeba, abyste zvážili několik podstatných aspektů. Právě od nich totiž v mnohém výběr cestovního kufru závisí. Co je důležité vědět?

Jaký způsob přepravy budu využívat?

Auto? Autobus? Vlak? Letadlo? Při cestování autem vás v případě auta s pořádným kufrem nelimitují jeho rozměry a v zásadě je jedno, jestli je kufr textilní nebo skořepinový. Při vlaku a autobuse také nejste limitováni žádnými směrnicemi. Samozřejmě, v autobuse si za zavazadla připlácíte podle jejích rozměrů. No spíše závisí na komfortu, zda jste ochotni se s rozměrným cestovním kufrem vláčet po nádraží či nástupišti.

Při cestování letadlem se už musíte připravit na přesné váhové a velikostní limity. Cestovní kufr jako příruční či podpalubní zavazadlo musí splňovat určitá kritéria, která si určují letecké společnosti. Jinak si můžete pořádně připlatit.

Pro kolik osob je kufr určen?

Pro jednu, dvě nebo pro čtyřčlennou rodinu? Od tohoto se následně odvíjí i velikost kufru, proto při výběru dbejte na tento požadavek.

Balení malého žlutého cestovního kufru

V jakém ročním období cestuji?

Pokud cestujete do země, kde vás čeká chladnější počasí, zimní a teplé oblečení zabere v kufru podstatně více místa, než když cestujete s pár tričky, šortkami a plavkami na dovolenou k moři. Myslete také na rezervu. Určitě si nějaké ty suvenýry z dovolené přinesete.

Jaká je frekvence cestování?

Čím častěji se balíte, tím více s kufrem manipulujete, o to víc je s ním manipulováno například na letišti a tedy i materiál dostává zabrat. Z toho vyplývá, že potřebujete kufr, který co to vydrží. Kvalita kufru je tedy také velmi podstatná. Jinak se snadno může stát, že po pár výjezdech se z kufru stane přítěž a nikoliv praktický společník.

Potřebuji vlastně cestovní kufr?

Otázkou zůstává, potřebuji vlastně cestovní kufr? Pokud cestujete často a je jedno, jestli autem, vlakem, autobusem nebo letadlem a nenosíte s sebou vždy obrovské množství zavazadel, ale řekněme jen to potřebné, možná vám postačí cestovní taška. Ta je vhodná na časté přesuny. Její nošení je pohodlnější, manipulace jednodušší, cena nižší a rovněž lze natrefit na různé rozměry vhodné i jako příruční zavazadlo do letadla. Nicméně naší prioritou je vám poradit při výběru kufru, pojďme tedy na to.

Správná velikost kufru

Právě velikost kufru je jedním z nejdůležitějších parametrů, speciálně jak jsme i výše zmínili, pokud cestovní kufr budete přepravovat letadlem. Tehdy je pro vás tato vlastnost kufru doslova klíčová. Tam třeba rozměry přizpůsobit pravidlům, které určuje samotný přepravce – letecká společnost.

Při výběru správné velikosti je vždy dobré myslet i na nějakou tu rezervu. Nákupy, suvenýry z dovolené musí být, a proto kufr nemusí praskat ve švech už když na dovolenou cestujete. Zároveň si vybírejte takovou velikost kufru a takovou hmotnost, se kterou si i po naplnění kufru poradíte sami. Myslete tedy na to, zda na 20 kg vážící kufr máte dostatek fyzické síly. Mějte tedy na rozumu celkovou váhu kufru, se kterou dokážete pohodlně manipulovat.

Červený cestovní kufr – balení se na dovolenou

Začneme tím, co reálně v praxi v obchodech najdete. Velikosti kufrů se v obchodech označují písmeny S, M, L, XL. Podobně jako oblečení, a tedy malý, střední, velký nebo extra velký. Nicméně, řídit se tímto značením nedoporučujeme. Ne všichni výrobci se v případě konkrétních velikostí řídí stejnou měrkou. To platí i při oblečení, každé tričko má jiný střih. Různí výrobci, různé velikosti.

Rovněž v souvislosti s rozměry kufru všímejte jeho objem v litrech. Při tomto údaji máte představu o vnitřní kapacitě kufru. Spolu s tím souvisí i maximální nosnost kufru. Stále však nemáte to podstatné. A to je?

Nejdůležitějšími parametry při rozměrech kufru jsou jeho šířka, délka a hloubka (výška). Při cestování letadlem jsou tyto rozměry alfou a omegou. Proč? Jednak, abyste dodržovali omezení, která letecká společnost stanoví a abyste si zbytečně nepriplácali za překročení hmotnostních nebo velikostních limitů. Vězte, že může jít o stovky až tisíce korun a dovolená se může rázem prodražit.

Jaké rozměry kufru akceptují letecké společnosti?

V případě výběru správné velikosti kufru jsou pro nás podstatné dva druhy zavazadel. Příruční zavazadla a podpalubní zavazadla. Jednotlivé parametry a limity v případě těchto druhů zavazadel si určuje sám přepravce. Pojďme se tedy podívat na ty nejfrekventovanější přepravní společnosti a jejich kritéria.

Ryanair umožňuje přepravovat příruční zavazadlo o rozměrech 55 cm x 40 cm x 20 cm (d x š x v) o hmotnosti maximálně 10 kg. Malaysia Airlines akceptuje kufry na palubě o rozměrech 56 cm x 36 x 23 cm s hmotností do 7 kg. Německá Lufthansa akceptuje příruční zavazadlo o rozměrech 55 cm x 40 cm x 23 cm a to do 8 kg. Podobně jsou na tom i Turkish Airlines. Zmíníme i British Airways, 56 cm x 45 cm x 25 cm, která umožňuje hmotnost příručního zavazadla až do 23 kg. Každá letecká společnost své požadavky a limity uvádí ve svém přepravním řádu.

Rozměry cestovního kufru

Pokud jde o podpalubní zavazadla, ke kterým budete mít přístup až na letišti, kritéria jsou následující. Opětovně však připomínáme, že kritéria si určuje letecký přepravce zvlášť. V případě Ryanair jsou podpalubní zavazadla za příplatek, v závislosti na hmotnosti kufru. Kufr přitom nesmí přesáhnout rozměry 81 cm x 119 cm x 119 cm. Lufthansa vám přepraví v podpalubí 1 x 23 kg vážící zavazadla s rozměry kufru do maximálně 158 cm (součet délky, šířky a hloubky – výšky nesmí být větší). Přepravce Turkish Airlines je štědřejší a přepraví na osobu 1-2 x 23 kg. Malaysia Airlines 1 x 30 kg rovněž do 158 cm v rámci součtu rozměrů.

Základní typy cestovních kufrů

 • Kabinové cestovní kufry – v rámci rozměrů jde o cestovní kufry s nejmenšími rozměry. V obchodech mohou být označeny písmenem S a pojmou zpravidla 40 až 50 litrů. Maximální nosnost je do 10 – 15 kg. Na výšku nepřesáhnou více než 55 cm, na šířku mají maximálně 40 cm a hloubky je zpravidla do 20 cm. Spadají tedy do příručního zavazadla.
 • Středně velké cestovní kufry – v obchodech jsou obvykle označeny písmenem M. Zvykem bývá nosnost do 20 kg, což představuje objem do 90 litrů. Jde o kufry s výškou maximálně 80 cm. Délka zda hloubka je už rozdílná v závislosti na dalších parametrů. Některé druhy středně velkých kufrů se dají přepravovat ještě i jako příruční zavazadlo. Přestože většina z nich přesahuje jisté rozměry.
 • Velké cestovní kufry – vhodné na delší dovolené, pobyty. Manipulace s nimi je náročnější. Jde o výhradně podpalubní zavazadla, za které je třeba ve většině případů připlácet. Maximální nosnost takových kufrů je 30 až 50 kg. Objem dosahuje až 150 litrů. Po tomto typu kufru sahejte tehdy, pokud jeho kapacitu skutečně dokážete využít. V opačném případě si zbytečně připlatíte.
 • Rozšiřitelný objem – nejčastěji jde o textilní kufry, kdy je možné za pomoci expandérů rozšířit objem kufru o 15 až 20 litrů. Někdy je to možné i u skořepinových. Expandéry jsou vyrobeny z textilu, jsou na zip a jsou po obvodu kufru.

Typy kufrů podle materiálu

V obchodech se při výběru setkáte s kufry z různých materiálů. Může jít o textilní, resp. látkové kufry, častěji dnes natrefíte na plastové nebo tzv. skořepinové kufry. Speciálním druhem jsou hliníkové kufry, které nejsou až tak frekventované, ale jako každý materiál, mají své nesporné výhody.

Textilní kufry

Stále velmi populární druh zavazadel. Výhodné jsou nejen z hlediska ceny, ale také mají nízkou hmotnost a jsou velmi variabilní. Disponují dobrým vnitřním členěním a rovněž z vnější strany mohou mít různé kapsy či přihrádky.

Modrý textilní cestovní kufr

Negativem je menší bezpečnost zavazadel. Nejen z hlediska možného poškození, ale také co se krádeže obsahu týká. Ačkoliv při cestování letadlem jde stále o velmi preferovaný typ zavazadel, postupně jde do pozadí. My doporučujeme tento druh zavazadel pro cestování vlakem či autobusem. Látkové kufry jsou rovněž horší na údržbu.

Vyráběné jsou nejčastěji z polyesteru nebo nylonu. Právě nylon je poměrně osvědčeným druhem textilie. Ačkoli je odolnější a jednodušší na údržbu, jiným materiálem (plast, hliník) se odolností stále nevyrovná. Potěšit může u některých textilních kufrech vodotěsnost. Pokud chcete odolnější textilii, sáhněte po balistickém nylonu. Jde o vojenský materiál, který je nenáročný na údržbu a odolnější vůči poškození. Dokonce jde o nepromokavý materiál. Odradit vás může vyšší cena nebo fádní barevné provedení.

Výhody

 • Nižší hmotnost
 • Vnitřní uspořádání prostoru
 • Příznivá cena
 • Jednodušší manipulace
 • Variabilnost, možnost ohýbání

Nevýhody

 • Menší bezpečnost zavazadel
 • Nižší odolnost
 • Náročnější údržba

Kožené cestovní kufry

Specifickým druhem blízkým textilii je určitě kůže. Ať už syntetická nebo pravá. Jde obvykle o kufry vhodné jako příruční zavazadlo. Spíše jsou pro lidi, kteří si potrpí na design. Kožené cestovní kufry jsou dražší a zároveň jsou při kvalitním provedení poměrně odolné a trvanlivé. Vhodnější jsou při cestování na kratší vzdálenosti.

Kožený cestovní kufr

Výhody

 • Design
 • Dlouhá životnost při kvalitním šití

Nevýhody

 • Vysoká cena
 • Potřeba pravidelné údržby (impregnace)
 • Náchylné k odřeniny a škrábance

Skořepinové kufry (plastové)

Hovorově skořepinové, ale přesněji jde o plastové cestovní kufry, přičemž není plast jako plast. Jejich devizou je vyšší mechanická odolnost, odolnost vůči vodě a umožňují tedy přenášet i křehčí předměty. Na údržbu jsou absolutně nenáročné a jsou ideální pro cestování letadlem.

Pozor však na levné modely. Nekvalitní plast není takový odolný a může praskat. Dnes máte skutečně na výběr a vyplatí se do takového kufru zainvestovat. Nejsou nijak výrazně těžší, často jsou dokonce lehčí než některé textilní. Variabilitou a členěním vnitřního prostoru na textilní kufry tak úplně nemají.

Skořepinový (plastový) cestovní kufr

A jak je to s materiálem? Nejčastěji jsou skořepinové kufry vyrobeny z ABS plastu. Odolají nárazům, tlaku i úderům. Nevadí jim ani vysoké či nízké teploty. Výhodou je cena, ale existují i ​​odolnější druhy plastu. Tím je například polypropylen. Kufry z něj mají nižší hmotnost, odolnější jsou vůči vodě i ohni. Samozřejmě, jen po určitou dobu. Nejmodernější kufry jsou označeny pojmem Duraflex nebo Curve. Jejich odolnost je vskutku excelentní. Jsou lehké, pružnější a vydrží i pořádně tvrdé zacházení. Při plastových kufrech je na výběr široká škála barev. V obchodech natrefíte i na kufry z polykarbonátu, který je jen o něco odolnější než ABS plast.

Výhody

 • Vysoká odolnost
 • Voděodolnost
 • Design
 • Barevná provedení
 • Vyšší bezpečnost
 • Nízká hmotnost

Nevýhody

 • Vyšší cena oproti textilním kufrům
 • Levné plasty
 • Méně variabilní a flexibilní (členění, pružnost)

Hliníkové kufry

Řadí se mezi skořepinové kufry, ale jsou přece jen specifickým typem, jelikož nejde o žádný plast. Bezpochyby jde o nejlepší druh cestovního kufru, jaký můžete na trhu sehnat. Jde o extrémně mechanicky odolný materiál, který je navíc nehořlavý a voděodolný. Odolá vysokým teplotám i tlaku. Designově jde většinou o typický metalický vzhled. Přestože jsou z hliníku, oproti plastem nejsou nijak výrazně těžší. Což je výrazně vyšší, je cena, která se pohybuje v tisících korun. Pokud chcete přepravovat křehčí věci nebo skutečně chcete zaručenou bezpečnost vašeho zavazadla a máte na to rozpočet, hliníkový kufr je jasná volba.

Hliníkový cestovní kufr

Výhody

 • Nízká hmotnost
 • Extrémní mechanická odolnost
 • Bezpečnost zavazadel
 • Ohnivzdornost
 • Voděodolnost

Nevýhody

 • Vysoká cena
 • Stejný design (metalický vzhled)

Vnitřní členění kufru

Vnitřní prostor kufru by měl být co nejvíce členitý a měl by umožňovat organizaci vašeho zavazadla. Určitě by neměly chybět velké přihrádky, které dno kufru rozdělují. Praktická je i přihrádka na notebook a menší kapsy či bezpečnostní popruhy. Kapsy využijete například na kosmetické potřeby, nabíječku na mobilní telefon a mnoho jiného. Právě vnitřní členění kufru je silnou devizou textilních kufrů. V případě skořepinových, a tedy plastových kufrů je rozčlenění vnitřního prostoru chudší.

Mít v kufru více složek je lepší nejen z hlediska praktičnosti, ale i bezpečnosti. Kapsy či popruhy zabraňují samovolnému pohybu zavazadel v kufru. Při výběru tedy dbejte na to, aby členění kufru odpovídalo vašim potřebám.

Cestovní kufr s kolečky

Kolečka k cestovatelskému kufru neodmyslitelně patří. Zajímat by vás měl počet koleček a jejich materiál. Typické jsou cestovní kufry se dvěma kolečky. S takovými kufry se snadno manipuluje a snadno s nimi zdoláte obrubníky či schody. Slabinou je jen horší stabilita a riziko, že by se jedno kolečko mohlo odlomit. Tehdy musíte "věci" vzít do vlastních rukou.

Žlutý cestovní kufr s kolečky

Čtyři kolečka, které se otáčejí po vlastní ose, jsou pro kufry lepší z hlediska stability. Nemusíte se bát, že by se vám kufr převrátil. Někdy je však složitější překonávání nerovností, obrubníků... Pokud se však jedno či dvě kolečka poškodí, kufr stále nemusíte vláčet v rukách. Co se materiálů koleček týká, plastové jsou standardem a svou roli splní. No chybu neuděláte ani pokud najdete cestovní kufr s pogumovanými kolečky. Tehdy je chod plynulejší a rovněž je jejich chod tišší.

Bezpečnostní a praktické prvky

Bezpečnost je i při cestování hlavní prioritou. Při cestovních kufrech to není výjimkou, bezpečnost je proto důležitým faktorem. Rovněž je zde řada praktických doplňků, které vám cestování a manipulaci s kufrem značně usnadňují.

 • Zámek kufru – týká se především kufrů, které směřují do podpalubí. Minimálním stupněm ochrany je klasický integrovaný číselník. Moderní kufry disponují obvykle zabudovaným zámkem, který tedy nemusíte dokupovat. Nejlepším a nejvíce efektivním typem zámku cestovních kufrů je kódový TSA zámek. Ten je zároveň velmi sofistikovaný a zlodějům práci rozhodně neusnadní.
 • Dvojitý zip – bezpečnostní dvojitý zip je praktickým prvkem, který dokáže efektivně uchránit vaše zavazadla. Je mnohem odolnější a zároveň pevnější. Efektivně odolává ostrým předmětům, kterými se zloději mohou pokusit o jeho porušení.
 • Rukojeť – ideálně ergonomická. Ať už kufr s sebou berete na delší nebo kratší cesty. Pravidlem by při cestovních kufrech měla být teleskopická rukojeť, kterou dnes disponuje většina kufrů. Pochopitelně, rukojeť by měla mít vlastní pojistku, aby se automaticky nevytáhla při běžné manipulaci.
 • Madla – pro nošení v ruce jsou držadla velmi potřebné. Zda chcete zavazadla vyložit do přihrádky v letadle, autobuse nebo vlaku, musí být kufr za co chytit.
 • Jmenovka – označení cestovního kufru je při cestování nezbytností. A vězte, že označený kufr se vyplatí mít nejen když jdete letadlem. Především proto, že daný model cestovního kufru může mít i někdo jiný, resp. další cestující. Právě jeho označením předejdete nepříjemným omylům. Označení visačkou nebo štítkem je tedy velmi vítaným a praktickým doplňkem.

Nejlepší značky cestovních kufrů

Rozhodně se nevyplatí ulakomit se na levné cestovní kufry, které s vámi navštíví jednu destinaci a přinejlepším se s nimi vrátíte zpět a na další cestu už bude kufr nepoužitelný. V tom horším případě se poškodí kolečko, zasekne zip nebo se vám zlomí rukojeť. Jsou výrobci cestovních kufrů, kteří tento segment reprezentují prostřednictvím kvalitních materiálů, bezpečnosti a praktickými vychytávkami.

Jaká značka cestovních kufrů je nejlepší?

Mezi takových výrobců patří například americký výrobce Samsonite nebo American Tourister. Tyto značky jsou známé po celém světě. Dobrou a ověřenou kvalitu cestovních kufrů nabízí i firma David Jones. Především jejich design a elegantní provedení uspokojí potřeby každého cestovatele. Německým zástupcem je značka Travelite. Na trhu si své místo a přijatelné ceny drží i značka Madisson. K elitním značkám kufrů patří i Thule a Hartmann, který vyrábí i hliníkové kufry.

5 tipů pro vášnivé cestovatele

 • Před balením si vždy vytvořte checklist, abyste přesně věděli, co si chcete s sebou vzít.
 • Nezapomeňte na běžné léky proti bolesti hlavy, na žaludek, nevolnost nebo léky na alergii. Chybu neuděláte ani tehdy, pokud si vezmete repelent nebo sprej na svalové zranění.
 • Do podpalubních zavazadel nikdy nedávejte smlouvy, hotovost, notebook, tablet, USB, klíče, léky nebo jiné příliš cenné předměty.
 • Bezpečnostním prvkem, který může vaše podpalubní zavazadlo ochránit je, pokud omotáte váš kufr průsvitnou fólií. Zloději tak případný plán snadno zmaří, protože mu práci značně prodloužíte.
 • Před cestou vždy zkontrolujte, zda máte kompatibilní konektor nabíječky do zásuvky. Jinak si vaši elektroniku nabijete velmi těžko.
Hodnocení článku:
(81.2%)

Pulbikované dňa: 09.03.2020


Přidat komentář