Jak vybrat kameru do auta pořadí recenze a testy

Provoz na silnicích by se měla řídit zákonnými pravidly, v praxi však často vyhrává jediné pravidlo  pravidlo silnějšího. Nebo většího a arogantnejšieho?

Kamera do auta

Ani ten nejzodpovědněji šofér není zcela uchráněn od rizika dopravní kolize, kterou často zapříčiňují silniční piráti svou bezohlednou jízdou. Následné dokazování viny a neviny tak při absenci svědků bývá (často marným) během na velmi dlouhou trať. Pokud ale máte rukolapný důkaz o průběhu incidentu, nemusíte se obávat průtahů.

Nejlepší kamery do auta

Černé skříňky automobilů

DVR kamery jsou jakýmisi černými skříňkami osobních i nákladních automobilů. Jde o kompaktní, malé zařízení, které se instalují do vozidel a kamerou nepřetržitě snímají vše, co se před vozidlem děje (a nejen za jízdy).

Záznamník však může být vybaven i druhou kamerou, která směřuje do prostoru cestujících. Pokud druhá kamera není napevno zabudovaná k záznamníku, ale připojuje se k němu (např. Přes kabel), je možné umístit ji prakticky kdekoliv  na boční okna či do zavazadlového nebo nákladového prostoru.

Kromě kamery bývá součástí záznamníku i mikrofon, GPS či senzor pro detekci pohybu, některé modely jsou vybaveny i technologií umožňující nahrávat zřetelný záznam i za šera nebo tmy.

Co všechno byste měli o těchto kamerách vědět a jaké parametry byste při jejich koupi měli zohlednit?

Obrazový snímač

Snímač kamery sestává (mimo jiné) ze skla, které pohlcuje infračervené záření, nízkofrekvenčního filtru a snímacího senzoru  může jít buď o CCD (Charge Coupled Devices), nebo CMOS (Complementary metal-oxide-semiconductor). DVR kamery většinou využívají systém CMOS, protože toto optické zařízení je použitelného iu kamer menších rozměrů. Nezanedbatelným plusem je však i jeho cena (CCD snímače jsou poměrně drahé).

Kamera do auta na přední sklo

Rozlišení

Rozlišení záznamů může být na úrovni SD (640 x 480), HD Ready (1 280 x 720) a Full HD (1 920 x 1 080), které je dnes standardem. Menší úrovně rozlišení v tomto případě nemají velký význam, protože nenabízejí potřebné detaily, vyšší úrovně než WQHD (2 560 x 1 440) zda WQXGA (2 560 x 1 600) jsou zase pro běžného uživatele luxusem, který nevyužije.

Platí, že čím je rozlišení vyšší, tím kvalitnější a detailnější video-záznam zařízení nahraje. to se však promítne i do velikosti video-souboru, proto je třeba pamatovat na dostatečný úložný prostor paměťového zařízení  jen takto zabezpečíte nahrávání záznamu v požadované délce. Téměř všechny moderní DVR kamery podporují úložné prostory s velikostí až do 128 GB (do 60 hodin HD videa), u některých starších modelů se můžete setkat s podporou SD karet jen do 8 GB. Vestavěná paměť DVR kamer se pohybuje zhruba od 16 až do 64 GB (8 až 30 hodin HD videa).

Vyšší rozlišení obrazu se vyplatí řešit iz důvodu vibrací, které jízdu vozidla často provázejí a mohly by ovlivnit kvalitu nahrávky.

Rychlost záznamu

Kvůli plynulosti video nahrávky by rychlost záznamu měla být v ideálním případě alespoň 25 snímků za sekundu, nejméně však 16 fps (tedy snímků za sekundu). Všechny rychlosti zápisu menší než uvedené hodnoty by nemuseli poskytnout dostatečně kvalitní záznam, který by byl v případě potřeby, akceptovatelný např. při soudním řešení. Maximum fps u DVR kamer se pohybuje na úrovni 60 snímků za sekundu, což představuje opravdu kvalitní a velmi jemný záznam. Je třeba také dodat, že kamery za zhoršených světelných podmínek mohou fps korigovat (snižovat) za účelem zajištění co nejvyšší kvalitu videa.

Kvalitní kamera do auta

Pozorovací úhel

Pro dostatečný informační rozsah obrazu se doporučuje volit pozorovací úhel DVR kamery v rozmezí 110° – 150°. Kamera s menším pozorovacím úhlem než uvedené hodnoty by nemusela komplexně zaznamenat kolizní situaci, kamera s větším úhlem zase způsobuje efekt rybího oka, který snižuje detailnost záběru.

Systém upevnění na čelní sklo

Připevnění kamer na sklo vozidla se realizuje dvěma způsoby - přísavkou nebo oboustrannou lepicí páskou. V tomto případě nejde ani tak o způsob, jakým se kamera na sklo přichytí, ale spíše o vzdálenost mezi bodem přichycení a samotným tělem kamery.

Měla by být co nejmenší, protože kamera na pevném a krátkém držáku v menší míře podléhá otřesům a zároveň mnohem méně překáží řidiči ve výhledu (lze připevnit např. za zpětné zrcátko).

Důležité funkce

DVR kamera by měla obsahovat i několik doplňkových funkcí, které mohou být velmi nápomocné při rekonstrukci události:

  • Datum a čas: Většina kamer poskytuje datum i čas, které se "vkládají" přímo do video-nahrávky. Čas a datum výrazně usnadňují práci s video-záznamem.
  • Automatický start/stop: Drtivá většina DVR kamer již nevyžaduje manuální zapnutí, ale zapíná a vypíná se automaticky se startem (zastavením) chodu vozidla.
  • Cyklické nahrávání: Díky této funkci se po naplnění paměťové karty nahraje nový video-záznam na místo toho nejstaršího, u kterého je nejmenší předpoklad, že se ještě někdy použije. Netřeba tedy SD-kartu mazat. Jednotlivé video-sekvence se však dají uzamknout, nedojde tedy k jejich přepsání novým záznamem.
  • GPS: Nahrává údaje o poloze a rychlosti vozidla a promítá je do mapy. Na základě GPS lokátoru můžete vyhodnocovat polohu vozidla a vhodnost zvolené trasy.
  • G-senzor: Senzor nárazu, díky němuž kamera vyhodnotí situaci jako nehodových a uzamkne záznam vůči přepsání.
  • Detekce jízdního pruhu: Kamera sleduje vaši jízdu v konkrétním jízdním pruhu a při jeho opuštění vydá zvukový signál.
  • Detekce pohybu: Funkce, se kterou se kamera spouští tehdy, když je auto zaparkované, ale věci před jsou v pohybu (parkující auto, vandalové apod.).

Pokud má kamera vestavěný displej (nejčastěji LCD), je možné na něm okamžitě přehrát zaznamenanou situaci, což může mít pozitivní psychologický efekt přímo na místě při řešení nehodových situace s jejími účastníky a policií. Kamery, které vlastní displej nemají, by se měli dát pomocí analogového výstupu propojit s jiným, externím displejem (např. Navigace, palubní počítač apod.). Možnost, jak přehrát video z kamery, která nemá vlastní displej, nabízí i WiFi připojení.

Napájení

DVR kamery se mohou pomocí přiloženého napájecího kabelu napojit k auto-zapalovači. Ten mívá 12 V, některé kamery však zvládnou pracovat is 24 V, čímž se zvyšuje rozsah jejich použití, případně jsou napájeny vestavěnou baterií.

Jak se pohybují ceny

Cena je v případě DVR kamer velmi dobrým ukazatelem jejich kvality a vhodnosti. Za velmi levné se považují kamery s cenou do 1 300 , od kterých však netřeba čekat nic víc než jen natočení průběhu cesty  a i to ne vždy velmi kvalitní.

Kamery nižší třídy dostanete za 1 300 až zhruba 2 00. Mívají menší kapacitu baterie a spíše průměrné rozlišení obrazu.

Kamera do auta s Wi-Fi

Střední třídou jsou kamery do 5 000 . Bývají vybaveny start / stop funkcí, G-senzorem i detekcí jízdního pruhu a radarů. Zpravidla nabízejí detailní rozlišení, díky kterému se dají číst i SPZ vozidel na záznamu. Mínusem těchto kamer však bývá režim natáčení v noci.

Kamery nad 5 000 charakterizuje mimořádná optika, vysoké rozlišení a bohatost výbavy (GPS či možnost zachytit Wi-Fi signál).

Naše tipy

Vybrali jsme pro vás tři produkty, které by se vám mohly hodit. Najdete mezi nimi zlatou střední třídu i dražší produkty. Čtěte a vybírejte.

Hodnocení článku:
(81.2%)

Pulbikované dňa: 21.11.2018


Přidat komentář