Jak vybrat nejlepší lednici? Sledujte recenze a testy

Výběr nové chladničky netřeba brát na lehkou váhu. Jde ospotřebič, který využívá každý člen rodiny ato hned několikrát denně.

Jak vybrat nejlepší ledničku

Ať si vyberete jakoukoliv značku, vaše nová chladnička bude zaručeně mnohem lepší než starý desetiletý model, který aktuálně vlastníte. Proč byste však nevyužili příležitost vybrat simoderní chladničku, která bude poskytovat funkce, které vám usnadní život? Chladnička totiž už dávno není pouze spotřebič, jehož úkolem je pouze chladit.

Jaký je rozdíl mezi americkou avolně stojící chladničkou? Jaký objem potřebujete? Ajak vám pomohou funkce No Frost nebo Anti-Bacteria? Prozradíme vám, jaké parametry je třeba si všímat při výběru nové chladničky.

Nejlepší ledničky

Názov Hodnotenie Detail
Samsung RB33N341MSA   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Beko BCNA 306 E3SN   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Samsung RB37J5005SA/EF   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Goddess RCD0150GW8A   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
LG GSL360ICEV   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Jak vybrat chladničku

Dříve, než začnete přemýšlet nad barvou, velikostí, energetickou třídou či nad tím, jakou značku chladničky koupit, popřemýšlejte nad tím, jaký typ potřebujete. Stejně důležitým faktorem je umístění chladničky, které vám napoví, kolik prostoru musíte spotřebiči vyhradit. Velmi důležitým faktorem výběru je i směr otevírání dveří. Před koupí konkrétního modelu si třeba ověřit, zda je změna otevírání dveří na ledničce vůbec možná a zároveň to, jaké náročné je toto přehození dveří. Zvládne to manžel nebo je nutné volat servisního technika?

Otevřená chladnička

A co takové vnitřní uspořádání chladničky? je vní dostatek poliček adostatečně velkýbox na chlazení zeleniny? Novou chladničku budete využívat roky, proto je dobré vědět, co od ní vyžadujete. Při výběru si všímejte následující vlastnosti a funkce chladniček.

Umístění a rozměry chladničky

Ještě před nákupem chladničky si musíte ujasnit, kam ji chcete umístit a jak velký prostor máte pro spotřebič vyhrazen. Rozměry prostoru si přeměřte a myslete na to, že pro zabezpečení správné cirkulace vzduchu potřebuje chladnička na každé straně ještě pár cm navíc. Důležité je zvážit i otevírání dveří. Ačkoli většina chladniček v současnosti umožňuje montáž dveří na obě strany, při koupi konkrétního modelu si pro jistotu ověřte, zda právě ten váš není výjimkou.

Objem chladničky

Na každého člena rodiny počítejte s přibližně 50 – 70 litrů chladicího prostoru v ledničce a kolem 30 litrů v mrazničce. Pokud jste 4-členná rodina, přirozeně budete potřebovat prostoru více než jednotlivec či pár.

Objem se při chladničkách uvádí pouze orientačně, pamatujte na to, že z něj ukrojí poličky i speciální zásuvky. Reálná hodnota objemu chladničky i mrazničky (pokud si zvolíte kombinovaný model), je vždy nižší.

Jídlo v ledničce

Energetická třída a spotřeba energie

Spotřeba by měla být při rozhodování se jedním z nejdůležitějších parametrů. Informace o spotřebě se dozvíte z tzv. energetického štítku chladničky. Stupnice energetických tříd je rozdělena podle spotřeby na třídy A až G. Nejúspornější chladničky se řadí do třídy A+++ až A+ a mají o 25 % nižší spotřebu od třídy A. Písmeno G značí, že model má vysokou spotřebu a měli byste se raději jeho koupi vyhnout. Chladničku je nejvhodnější umístit do nejchladnější místnosti v domě či bytě. Zdroje tepla by mohli totiž spotřebu energie zvyšovat, umístěním na chladnější místo spotřebu optimalizujete.

Údaj o spotřebě se udává v kWh/rok. Některé eshopy uvádějí i informační přepočet, ze kterého se dozvíte přibližné náklady v eurech na roční provoz spotřebiče.

Hlučnost

Tento údaj se udává v dB, platí při něm, čím menší číslo, tím méně vás bude spotřebič obtěžovat svým provozem. Jaká je chladnička hlučná se nejlépe ukáže ve večerních hodinách, kdy zvuky člověk vnímá citlivější než během rušného dne.

Vyjídání lednice

Technologie a příslušenství

Co od chladičky očekáváte? Chcete, aby měla nějakouinteligentní technologiiči alespoňsamostatné přihrádkyna zeleninu a ovoce, vjejichžje automaticky nižší vhlkosti a teplota pro jejich správné skladování? Před koupí chladničky si dobře rozmyslete, co od nového spotřebiče očekáváte.

Bonusové funkce regulace námrazy, automatického rozmrazování, dovolenkového režimu, ale také zásobník ledu či digitální panel s monitorováním teploty jsou věci, které již do své chladničky po její koupi nedostanete. Chcete-li nějaké speciální funkce či technologie, musíte na ně myslet před Úpou. Nezapomínejte ani na počet poliček v chladničce zda počet chladicích boxů mrazem. Zajímejte se také o přibalené příslušenství (drátěný držák na láhve, stojan na vajíčka).

Klimatické třídy chladničky

S umístěním chladničky úzce souvisí klimatické třídy spotřebiče. Při výběru je třeba zohlednit teplotu vnějšího okolí, v tomto případě místnosti, kde se bude chladnička nacházet.

Chladničky a mrazničky se dělí do 4 tříd:

 • SN – teplota okolí +10 až +32 ° C
 • N – teplota okolí +16 až +32 ° C
 • ST – teplota okolí +18 až +38 ° C
 • T – teplota okolí +18 až +43 ° C

Jedna chladnička může spadat do více klimatických tříd. Pokud se s tím setkáte, všímejte si výsledný interval (např. Pokud jde o třídy ST a T, výsledný interval teplot je+ 18 °C až +43 °C). Klimatickou třídu chladničky si všímejte především v případě, že spotřebič kupujete do chladnějšího prostoru (sklep či chata).

Speciální funkce chladničky

Někteří preferují základní model, jiní zas model s LED displejem arůznými speciálními funkcemi. Co však znamenají konkrétní názvy, skterými se aktuálně můžete setkat?

 • Anti-Bacteria systém – ochrana před množením nebezpečných bakterií, které se množí v těsnění ve dveřích, v boxech, na policích či na drobných kouscích a zbytcích potravin.
 • Nulová zóna – přihrádka nebo box s nižší teplotou, která potraviny uchovává čerstvé po delší dobu. Využíváme ji na odkládání zeleniny, ovoce a sýrů.
 • SuperFreeze – prudké zmrazení potravin, výsledkem čehož je uchování jejich původní kvality.
 • SuperCool – nárazové snížení teploty v lednici - ideální při umístění většího množství potravin s vyšší teplotou, které naruší stabilní prostředí chladničky.
 • Režim ECO – program, který nastaví zmíněnou ideální teplotu chladničky a mrazničky (+ 5 ° C a -18 ° C).
 • Režim Dovolená/Prázdniny – automatické nastavení teploty na + 15 ° C - ideální, pokud je v lednici málo potravin, eliminace nepříjemných pachů.
 • MultiAirFlow – cirkulace vzduchu v chladničce. Výsledkem udržování stálé teploty v celém prostoru chladničky je prodloužení čerstvosti potravin.
 • MultiFlow 360° – pokročilejší ventilační systém se 14. tryskami, který zajišťuje stabilní teplotu v celé chladničce.
 • No Frost – eliminace tvorby námrazy.
 • Samoodmrazování – námraza na stěnách snižuje účinnost chladničky. Tato funkce pomáhá snižovat vlhkost uvnitř chladničky a tak zamezuje tvorbě nežádoucí námrazy.
 • IonAir – dodávání záporných iontů, které odstraňují zápachy, čistí vzduch, prodlužují trvanlivost a čerstvost potravin.
 • AdaptTech – snižování teplotních výkyvů po otevření dvířek se stará o prodloužení trvanlivosti potravin.
 • Režim Party – časovač, který vychladí nápoje na žádanou teplotu a čas.

Volně stojící kombinovaná chladnička

Jde o nejpoužívanější typ chladniček vdomácnostech.Jeho jedinou nevýhodou je, že se nedá zabudovat do kuchyňské linky. Součástí spotřebiče je i zabudovaná mraznička, která je uložena dole nebo nahoře. Na trhu najdete nejrůznější designy - od moderních až po retro chladničky. Při výběru nezapomeňte zohlednit barvu chladničky, rozměry, vnitřní objem, spotřebu elektrické energie a funkcionalitu.

Skladování potravin

Praktická kombinace energeticky úsporné chladničky avýkonné mrazničky je k nezaplacení. Ne každý z vás ji však potřebuje. Na trhu proto seženete i malé chladničky bez mrazáku, které jsou vhodné do kanceláře, internátní pokoje či na chatu.

Kombinovaná chladnička s mrazničkou může být:

 • jednokompresorová – ovládaná jedním termostatem, vypíná se vždy celý spotřebič.
 • jeden kompresor a elektroventil – je ovladatelná 2 termostaty, což znamená, že se dá vypnout chladnička a mraznička stále poběží, opačná funkce však není možná, při vypnutí mrazničky se vypíná celý spotřebič.
 • dvoukompresorá – je ovládána dvěma ventily, chladničku i mrazničku můžeme zapínat i vypínat samostatně.

Vestavěná chladnička

Tento typ dokonale splyne svaší kuchyňskou linkou. Od volně stojící chladničky se liší zejména cenou, která je vyšší o30 až 50 %. Vestavnou chladničku je nejlepší vybírat během navrhování nové kuchyňské linky. VJinak se musíte přizpůsobit rozměrům skříně, vkteré bude umístěna, což vaše možnosti značně omezí.Zároveň je třeba myslet i na způsob uchycení dveří chladničky o linku – bude mít vaše linka kolejnici s pojezdy nebo systém nožových pantů, který drží dveře chladničky a dveře kuchyňské linky pohromadě?

Pokud neznáte odpověď, pak je třeba poradit se se truhlářem nebo prodejcem vkuchyňském studiu. Samotná instalace vestavěné chladničky není vůbec náročná, potřebné jsou však větrací otvory, které zabraňují přehřívání spotřebiče vlince.

Americká chladnička

Dvoudveřový typ svelkým vnitřním objemem, který potěší každou velkou rodinu. Před koupí je třeba ověřit rozměry americké chladničky. Šířka tohoto spotřebiče totiž může být až 101 cm. Proto se hodí spíše do prostornějších domů a bytů.

Americká chladnička

Americká chladnička je oblíbená díky svému netradičnímu designu, praktické jsou však i její dvě křídla, které oddělují chladicí amrazící část. jde ojediný typ chladničky, při níž si můžete dopřát luxus vpodobě automatického výrobníku ledu či minibaru na dveřích.

Podstavná chladnička

Podpultová chladnička je malá lednička, která se instaluje do skříňky pod kuchyňskou pracovní desku. Její nevýhodou je malý objem, proto se vdomácnostech používá výjimečně, případně pouze jako doplňková mini chladnička. Své uplatnění však nachází vkomerčních akancelářských prostorách.

Hodnocení článku:
(81.2%)

Pulbikované dňa: 07.11.2018

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář