Nejlepší lyžařky jsou Head, Atomic, Salomon a Rossignol

Přestože je výběr lyžařské obuvi důležitý a měl by ho zvládnout každý lyžař, způsobuje komplikace nejednomu začínajícímu, ale ipokročilému sportovci.

Lyžařky

Se správným výběrem bot dle vašich potřeb a představ vám pomůže následující článek. Dozvíte se, jak si vybrat správnou velikost či to, jaké "tvrdé" lyžařky potřebujete.

Nejlepší lyžarky

Co jsou to boty a co od nich očekáváte?

Lyžařka je spojem mezi lyžařům, lyží asněhem, proto má klíčovou funkci apři jejím výběru byste si měli dát pořádně záležet aporadit se sodborníkem, případně zkušenými lyžaři. Neexistuje však žádné univerzální pravidlo, podle kterého si vyberete ideální obuv.

Nejdůležitější jste stále vy sami. Vy si musíte důkladně určit, jak často se plánujete lyžovat a kde se chcete lyžovat. Dalším faktorem je, abyste objektivní usoudili, zda jste lyžař začátečník, pokročilý nebo profesionál. To ovlivňuje vaše ambice a cíle a tím pádem i potřeby v rámci vybavení.

Na začátek si třeba ujasnit několik věcí. V první řadě jsou to vaše fyzické parametry, tedy výška a váha a případně tvar chodidla (např. zvýšený nárt). Jako další věc si musíte stanovit charakter bot - zda je potřebujete na rekreační lyžování, pokročilejší, sportovní nebo nějaké jiné. Pokud máte tyto věci vyjasněny, tak se můžete pustit do vlastností lyžáků.

Flexindex – tvrdost

Prodejci uvádějí při lyžařských číselný údaj týkající se jejich "tvrdosti", tzv. flexindex. Pomocí tohoto údaje se můžete dozvědět přibližné charakteristiky dané obuvi, ale rozhodně nejde oúdaj, který by se 100% přesností vypovídal ozboží.

Červené lyžařky

Je to jen přibližný model pro usnadnění výběru. Flexindex 100 ujedněch lyžáků může znamenat úplně něco jiného než tatáž hodnota ulyžáků jiného výrobce. Co nám jednotlivé hodnoty prozrazují?

  • 40 – 60: Nejměkčí typ, jsou velmi lehké a nenáročné, a proto je nedoporučujeme.
  • 60 – 80: Vhodné pro rekreační lyžaře s menší hmotností.
  • 80 – 100: V této kategorii si přijdou na své pokročilí, ale také jezdci s vyššími ambicemi.
  • 100 – 120: Vhodné pro sportovní jezdce.
  • 130: Zde naleznete vhodnou obuv pro závodníky a možná i profesionály.
  • 150: Sportovní obuv nevhodná na "běžné" lyžování. Větší číselné hodnoty určitě nesvazujte.

Vtomto bodě se často stává, že si lidé vybírají příliš měkké lyžáky s vidinou lepšího pohodlí, ale třeba si uvědomit, že i když jsou měkčí modely levnější, tak jsou zároveň Nejkvalitnější amají nižší životnost.

Jak si vybrat vhodnou velikost?

Pokud jste si vybrali vhodný typ obuvi, tak vás čeká další klíčový okamžik a tím je zkoušení a vybírání správné velikosti. Věčným problémem je, že lidé si pravidelně kupují větší boty jako je třeba – velikost bot by měla být menší než vaše běžná obuv. Nehledáte pohodlí, hledáte funkčnost a pevnost. Pokud se po vložení nohy do boty palec jemně dotýká špičky, tak jste na dobré cestě.

Po velikosti musíte zjišťovat šířku. I při šířce platí, že vbotě nemáte mít zbytečně mnoho prostoru. stabilita afunkčnost jdou do popředí na úkor komfortu. Optimální mezera zkaždé strany je 1,5 až 3 mm.

Nákup lyžařek

Co se týče celkové šířky, tak univerzální by měla být přibližně 103 mm - vhodná pro ženy, rekreační lyžaře a mírně pokročilé. Čím širší, tím více vyhovuje rekreačním až nezkušeným lyžařům. Užší lyžařky jsou vhodnější pro sportovce. Po nazutí se snažte párkrát povytáhnout vnitřní botu a pomocí paty ji natlačit co nejvíce dozadu.

Všeobecná rada při velikosti je, že pata by měla být prakticky nehybná a trochu prostoru byste měli nechat přední části chodidla při prstech. Přední část boty se dá roztáhnout, se zadní částí nic neuděláte.

Skeletová metoda – „shellfiting“

Prodejci to sice nemají rádi, ale pokud se dá, tak byste vnitřní botku měli vybrat ze skeletu avtenké ponožce vložit nohu do skeletu tak, aby se palec dotýkal přední části. Mezerou mezi patou azádí zjistíte, jak vám bota přibližně bude sedět. Jiným způsobem se vztah mezi skeletem anohou zjistit nedá.

  • 0,5 cm a méně: Taková vzdálenost se doporučuje jen pro náročné sportovce za použití opravdu tenké vnitřní boty.
  • 0,5 až 1,5 cm: mezera v tomto rozmezí je asi nejideálnější a noha by vám měla pevně držet.
  • 1,5 cm až 2,5 cm: Poslední vzdálenost se doporučuje výhradně pro rekreační lyžaře, kteří spíše upřednostní pohodlí před výkonem.

Vložky a ponožky

Vložky i ponožky úzce souvisejí svelikostí lyžáků astím, jak vám budou na noze pasovat adržet. Lyžáky zkoušejte vždy s tenkými ponožkami. Až po čase si do nich můžete dávat o něco tlustší a teplejší ponožky, když se lyžařka "vyjde" a nabude tak jiný tvar.

Klasické tenké vložky jsou vlyžařských samozřejmostí, ale i zde máte několik druhů. Nejlepší volbou jsou termoplastické vložky, které jsou tvarované individuálně, a tedy se přizpůsobují vaší noze. K vytvoření vložky "na míru" jsou potřebné dovednosti odborníka. Můžete si je koupit přímo s botou nebo až dodatečně - volba je na vás. 
komín a úpravy lyžáků.

Obouvání lyží

Pokud lyžování myslíte vážně achcete svůj výběr opravdu důkladně zvážit, tak byste v úvahu měli brát i komín, tedy vrchní část skeletu. Vyzkoušet si pohyblivost komínu při náklonech a také při pohybech kolen.

Další dodatečnou informací je fakt, že lyžařky jsou relativně dobře upravovatelný zboží. Co to znamená? Znamená to možnost tvarování skeletu - roztažení, "zúžení", odfrézování části materiálu, ale dá se také změkčit. Dále se na lyžařské dá upravovat vnitřní bota ajazyk. Všechny vyjmenované věci představují dodatečnou investici, která však stojí za to. Pokuste se najít kompromis mezi botou, která vám sedí, a úpravami, které z ní udělají úplně ideální lyžařku.

Vobchodech nabízejí různé možnosti tepelného tvarování lyžáků. Můžete si vybrat, zda si chcete upravit jen skelet nebo skelet svnitřní botou, případně skomínem aklidně se můžete setkat ismožností úpravy celé lyžařky.

Shrnutí

Nejdůležitější jsou vaše požadavky aod nich se vyvíjí škála výrobků vhodná pro vás. Je třeba mít na paměti, že koupě bot se nerovná koupi obyčejných bot, aproto je často nutné zařadit komfort na druhé místo za funkčností. Noha musí vbotě pevně držet anečekejte, že ideální obuv najdete hned při prvním vyzkoušení.

Hodnocení článku:
(81.2%)

Pulbikované dňa: 04.11.2018


Přidat komentář