Jak vybrat vysílačku do 20, 30 a 50 km? Poradí recenze a testy

Vysílačky, či přesněji řečeno radiostanice, určitě znáte z filmů, možná méně z praxe. Jde však o jednu z velmi efektivních forem komunikace na dálku, kterou používá například obsluha železničních tratí, taxikáři, ale i sportovci, hasiči nebo řidiči kamionů. Víte, podle jakých parametrů byste si měli vysílačku vybírat?

Vysílačka

Na trhu objevíte vysílačky různých značek, typů či modifikací. Rozhodování může ovlivnit jejich cena, design, (ne)přítomnost jistých funkcí a také všelijaké technické parametry. V následujícím článku vám ty nejdůležitější parametry osvětlíme a zpřehledníme, abyste si v případě potřeby mohli zcela jasně ukázat na vysílačku, která bude co nejvíce odpovídat vašim požadavkům a nárokům.

Nejlepší vysílačky

Názov Hodnotenie Detail
Baofeng UV-5R   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
GoGEN Maxipes Fík   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Sencor SMR 130 TWIN   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Motorola TLKR T82   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
WM512H   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

„Rádiové“ pásmo

Radiostanice pracují s rádiovými elektromagnetickými vlnami, které se šíří různými způsoby, vždy však v závislosti na četnosti. Střední a dlouhé vlny kopírují terén, krátké vlny se odrážejí od ionosféry a vracejí se zpět na zem, velmi krátké až ultra-krátké zase na spojení vyžadují přímou viditelnost. Vzdálenost, na kterou ta která vysílačka funguje, kromě těchto parametrů ovlivňuje i výkon zařízení.

Ne všechny pásma jsou však dostupné pro běžné vysílání nekomerčního charakteru. Drtivá většina pásem, resp. frekvencí, vyžaduje radioamatérské povolení. To však nemusíte mít, pokud se chcete dorozumívat přes CB, PMR nebo LPD pásmo.

CB pásmo – charakteristika

Využívá se na spojení do vzdálenosti několika desítek kilometrů. Využívá se zejména v silničním provozu, kde si například řidiči kamionů bleskově předávají informace o aktuální dopravní situaci. CB pásmo ale využívají i vyznavači off-road závodů, kteří vysílačky používají během jízd v terénu.

Vysílačka na dálku

CB pásmo slouží i hobby-operátorem v zásadě "pouze" na pobavení. Soutěží v počtu navázaných spojení či v dosažených vzdálenostech. V případě dobrých podmínek je možné dosáhnout spojení i na vzdálenost větší než 400 km. Může být však dobrou komunikační alternativou i v místech se slabým GSM pokrytím, kde právě vysílačky do jisté míry nahrazují mobilní telefony.

Je třeba říci, že pokud chcete využívat CB pásmo, musíte k vysílací stanici připevnit anténu. Na domech se jedná o antény s délkou 5-6 metrů, na vozidlech to jsou zvětší antény do 1,5 m. Pokud je pro vás připojení antény z jakýchkoliv důvodů pasé, nebudete moci používat ani CB pásmo.

PMR/LPD pásmo – charakteristika

Jde o pásmo ultra-krátkých vln. Při PMR jde o frekvenci nad 446 MHz, při LPD nad 433 MHz. V pásmu PMR se využívá 8 kanálů, v LPD pásmu až 69, čili v případě, že se zákazník rozhoduje mezi PMR stanicí a duální PMR/LPD stanicí, volba je většinou jasná za pár okamžiků.

Stanice, které uvedené pásma využívají, se většinou vejdou do dlaně a pracují s krátkou, několik centimetrovou anténou. S výkonem od 0,1 až po 4 W jsou využitelné spíše na kratší vzdálenosti (od 500 do 2 000 m, v případě ideálních podmínek a na otevřených prostranstvích je reálný dosah až do 10km) a jako komunikační prostředek při turistice, cyklistice, cestě několika auty. K stanicím lze připojit i sluchátka a mikrofon, které ještě více usnadňují práci se zařízením.

Další užitečné informace

Použitelnost zařízení závisí také na výdrže baterií. Ty jsou zvětší dobíjecí a jejich výdrž spolu s dobou nabíjení je pro uživatele velmi komfortní (konkrétní hodnoty hledejte v parametrech zařízení každého výrobce). Modely vyšší třídy jsou většinou vybaveny nabíjecími stanicemi, kam se vysílačky dají odložit a zároveň i nabít.

Vysílačka na krátkou vzdálenost

Vysílačku si vybírejte i podle účelu, na jaký ji budete využívat. Rozhodovat může její váha, kompaktnost či povrchová úprava. Levnější modely se vyrábějí z plastu, který však můžete najít i u dražších modelů - ovšem zpravidla ve vyšší kvalitě, protože tato zařízení bývají robustnější a odolnější.

Ovládání stanice tlačítky je pro mnohé komfortní výhodou ve srovnání s ovládáním přes menu, ale i na to se dá zvyknout. Pokud vysílačku plánujete používat po tmě, určitě volte model s podsvícenými tlačítky a displejem.

Hodnocení článku:
(80.2%)

Pulbikované dňa: 20.11.2018


Přidat komentář