Elektrické a benzínové zahradní sekačky - Jak vybrat sekačku

Naši předkové to měli jednoduché. Ráno, ještě za rosy, se vzala kosa na rameno a šlo se sekat. Ano, musela být nabroušená, psaním. Kosiště dobře sedět v rukách. A během sečení ještě čepel občas přebrousit Oslo. Ale tím se starosti končily. Dnes však žijeme v 21. století a mnozí z nás už takovou kosu ani neviděli, ne že by ještě věděli, jak se to čudo používá. Takže, jaké máme možnosti dnes?

Zahradní sekačka

Pro dobytek už neseká, seno nesušíme. Sekáme jen tak, víceméně pro zábavu, aby nám nějaké stébelko nedejbože nevyčnívalo. Člověk městský, tzv. Homo Sapiens Civitas, ale už i člověk vesnický, homo Sapiens Castellum, preferuje při údržbě svého trávníku sekačku. Motorovou nebo ruční, benzinovou nebo elektrickou, na kabel nebo na baterku, s pojezdem nebo bez něj. Hlavně ať to seká.

Pokud jste již nějakou sekačku měli, víte, jak vám sloužila, s čím jste byli spokojeni a co vám naopak chybělo nebo překáželo. Horší je, pokud kupujete svou první, a netušíte, která z těch stovek, což jsou na trhu dostupné, bude ta pravá. Jak si tedy vybrat, na co při výběru nezapomenout?

Nejlepší benzínové sekačky

Názov Hodnotenie Detail
AL-KO HighLine 477 VS   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
VeGA 46 HWXV   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Einhell GC-PM 56 S HW Classic   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Alko Highline 46.8 SP-A   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Weibang WB 506 SCV 6in1   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Nejlepší elektrické sekačky

Názov Hodnotenie Detail
AL-KO HighLine 477 VS   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
VeGA 46 HWXV   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Einhell GC-PM 56 S HW Classic   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Alko Highline 46.8 SP-A   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Weibang WB 506 SCV 6in1   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Parametry výběru sekačky: Pozemek

Na začátek si odpovězte na několik základních otázek. Jakou má pozemek, který chcete sekat, rozlohu? Je to malá předzahrádka, nebo velikánský dvůr? Jaký je pozemek členitý? Je to symetrická plocha nebo množství rohů, plotů, obrubníků? Jaká je kvalita terénu? Je dokonale rovný nebo samá kolej a krtinec? Na rovině, nebo na svahu?

Elektrická zahradní sekačka

Na větší pozemek vám rozhodně nebude stačit elektrická nebo bezpojazdová sekačka. V malé předzahrádce zase nenajde využití velký benzínový stroj s pojezdem. Na členité plochy si také vyberte spíše menší a lehčí sekačku, s těmi většími se vám bude hůř manipulovat.

Orientačně vám může pomoci tento přehled:

 • do 200 m2 – elektrická nebo robotická sekačka
 • do 500 m2 – výkonnější elektrická, tištěná benzínová nebo robotická sekačka,
 • do 800 m2 – benzínová sekačka s pojezdem nebo robotická,
 • do 1 200 m2 – benzínová sekačka s pojezdem, robotická sekačka, rider, zahradní traktor,
 • nad 1 200 m2 – zahradní traktor, robotická sekačka.

Porost

Jaký porost chcete sekat? Jde o pravidelně udržovaný trávník na dvoře? Nebo o zarostlé okolí chaty, kterou navštívíte párkrát do roka? Výkon sekačky i její konstrukce musí odpovídat nárokům, jinak to bude v lepším případě dřina, v horším budete zakrátko znechuceně hledat druhou.

Frekvence používání

Samozřejmě záleží i na tom, jak často budete sekačku používat. Zda se vám vyplatí zainvestovat do kvalitního stroje, nebo vám stačí něco levnější. Pokud víte, že ji budete používat během sezóny každý týden, vyplatí se vám více investovat. Pokud ji chcete použít opravdu jen párkrát do roka, je zbytečné vyhazovat za stroj tisíce Kč.

Robotická sekačka

Dostupnost, prostředí, údržba...

V úvahu musíte brát řadu dalších faktorů. Bude sekačka uskladněna v blízkosti sečení pozemku nebo ji budete převážet? Je v dosahu elektrická zásuvka? Bude překážet zápach zplodin ze spalovacího motoru nebo vysoká hlučnost?

nároky na údržbu sekačky závisí na jejím typu – benzínové jsou zpravidla na údržbu náročnější. Pokud se cosi porouchá, potřebujete počítat s dostupností servisu nebo náhradních dílů. Nadstandardní záruka je příjemný bonus, i když případnou reklamaci za příjemné zpestření dne asi nebudete považovat.

Nezapomeňte také na to, kdo bude sekačku používat. Mladý muž na vrcholu sil? Nebo starší důchodce či dokonce dáma? A v neposlední řadě většinu z vás bude zajímat i cena.

Na jaké vlastnosti a parametry se tedy při výběru třeba dívat?

 • Typ pohonu (benzín, zásuvka, akumulátor);
 • Výkon motoru;
 • Pojezd (pohon koleček)
 • Možnosti ovládání (variátor, převodovka, ergonomická řidítka, robotická sekačka);
 • Nastavení výšky sečení;
 • Koš na trávu (materiál, velikost);
 • Kvalita podvozku (materiál, kola, ložiska);
 • Hmotnost sekačky;
 • Doplňkové funkce (mulčování, výhoz dozadu nebo stranou, sběr listí).

Elektrické sekačky

Elektrické sekačky nejsou tak hlučné jako benzínové, jsou však o něco méně výkonné.Mají nízkou hmotnost av terénu se s nimi snadno manipuluje. V porovnání s ostatními typy jsou zpravidla levnější a zároveň mají minimální nároky na údržbu. Jsou však limitované dostupností zásuvky, případně výdrží baterie.Přívodní kabel lze při sekání nechtěně přeseknout.

Akumulátorové sekačky

Na rozdíl odelektrických sekaček, ty akumulátorovénejsou napájeny ze sítě, ale z vestavěné baterie. Tento typ sekaček třeba pravidelně dobíjet, což je jeho nevýhoda. Akumulátorové sekačky sice poskytují nižší výkon jako elektrické a benzinové, ve srovnání s nimi jsou tišší a při sečení nepotřebují žádný přívodní kabel. Vhodné jsou na pravidelné sekání a udržování menších travnatých ploch. Výdrž takové sekačky, resp. plocha, kterou s nimilze na jeden jednou posekat, je však omezená.

Malá zahradní sekačka

Benzínové sekačky

Benzínové sekačky jsou výkonné stroje, čili bez problémů posekají i rozlehlou zahradu s hustým porostem. Největší výhodou tohoto typu sekaček je neomezený pohyb, který nelimituje délka přívodního kabelu. Sekačky obsahují obvykle sběrný koš, takže se nemusí vysypávat příliš často.

Jejich nevýhodou je, že jsou poměrně hlučné, těžké a znečišťují okolní vzduch. Za nevýhodu lze považovat stejně nutnost doplňování paliva, které stojí nemalé peníze.

Benzínové sekačky se dělí na benzínové tištěné sekačky a benzinové samojízdné sekačky (s pojezdem). První jsou vhodné na menší pozemky a do lehkého terénu. Na nerovný nebo kopcovitý terén nejsou ideálním řešením.

Druhé vám usnadní práci v náročnějším terénu nebo na větším pozemku. Často mají doplňkové funkce, větší a kvalitnější kola, ty dražší vícestupňovou převodovku nebo variátor apod.

Vřetenové sekačky

Nejčastěji se vřetenové sekačky vyrábějí jako manuálně. Pokud chcete mít krásný anglický trávník či plochy podobné greenem na golfových hřištích, je to pro vás vhodná volba. vřetenové sekačky trávu nesečou, ale ji stříhají, což značí, že se konce trávy následně netřepí a nemají tendenci žloutnout. Tyto sekačky fungují tak, že ostří se točí až ve chvíli, kdy se sekačkou začnete pohybovat.

Kromě vřetenových sekaček s ručním pohonem existují i vřetenové sekačky benzínové, elektrické a akumulátorové. Jejich výhodou je, že se s nimi dá velmi přesně manipulovat.

Strunové sekačky

Strunovým sekačkám, či lépe řečeno vyžínače pracují se strunou, která se vysokou rychlostí roztočí, a tak dokáže sekat trávu kolem sebe. Tento typ se nehodí na větší plochy, protože nechává roztřepené konce trávy, které rychleji žloutnou, co na rovném trávníku nevypadá dobře. Strunová sekačka je vhodná spíšena dokončovací a začišťovací práce.

Strunová sekačka

Ridery a zahradní traktory

Výhodou rideru, tedy sekačky, na kterou si sednete, je pohodlí, větší výhled, jednoduché ovládání, vyšší rychlost, širší záběr a větší sběrný koš. Nejlepší jsou vybaveny automatickou převodovkou.

Zahradní traktor s odpovídajícím příslušenstvím vám oproti riderem poslouží i při jiných činnostech než sečení. Například při přepravě materiálu, odklízení sněhu a pod. Traktory mají často pokročilejší funkce pro náročné uživatele, jako jsou tempomat, palubní počítač apod.

Robotické sekačky

Sekačku položíte na trávník a vyložíte si nohy na stůl. Ostatní je její starost. Sečena plocha je zpravidla vymezena vodicím drátem, inteligentnější modely si v určitém rozsahu poradí i bez něj. Důležitá je výdrž baterie, možnosti nabíjení av našich končinách i ochrana před neoprávněným použitím.

Jelikož robotické sekačky fungují na podobném principu jako akumulátorové sekačky, budete je muset pravidelně dobíjet. vhodné jsou na údržbu pravidelných pozemků bez výraznějších překážek (stromy nebo prvky zahradní architektury). Robotické sekačky se hodí na pravidelnou a dlouhodobou údržbu, ne na jednorázové sekání trávníku.

Hodnocení článku:
(80.6%)

Pulbikované dňa: 16.11.2018


Přidat komentář