Jak ztišit počítač? Čištění od prachu, výměna ventilátoru a disku či zvuková izolace

Nadměrně hlučný počítač je vždy nepříjemnou záležitostí, zvláště pokud vám ztěžuje soustředění se na práci nebo zhoršuje zážitek z hraní her. Tuto hlučnost způsobuje především ventilátor, který se spustí, pokud se procesor počítače příliš nahřeje a teplota nebezpečně stoupá.

Jak ztišit počítač?

Jak si poradit s hlučným ventilátorem a co lze udělat pro tišší chod počítače, to se dozvíte v následujících řádcích.

Vyčistěte počítač od prachu

Příčinou hlučnějšího provozu ventilátorů může být nahromaděný prach uvnitř PC skříňky, který snižuje účinnost ventilátorů a zvyšuje tak teplotu. Pokud jste počítač již déle (nebo vůbec) nečistili, určitě jej zkontrolujte, protože i obyčejné čištění může pomoci snížit hlučnost při chlazení. Počítač vypněte a vytáhněte ze sítě. Sejměte postranní panel skříňky a zkontrolujte vnitřek počítače. Už na pohled může být jasné, že vyžaduje čištění. Jelikož se jedná o delikátní elektroniku a těžko dostupné místo, na čištění si vezměte štěteček s měkkými štětinami a stlačený vzduch ve spreji. Použít můžete vysavač, ale jen na nízkém stupni a s použitím nástavce s kartáčkem.

Zvolte pro svůj počítač vhodné umístění

Počítač může být hlučný i tehdy, je-li umístěn v prostoru, kde se rychle přehřívá. To může znamenat na místě přímého dopadu slunečních paprsků (u okna), u topného tělesa (u radiátoru) nebo na místě s nedostatečnou cirkulací vzduchu (u stěny nebo nábytku bez jakéhokoli prostoru pro vzduch z ventilátorů). Počítač zkuste umístit na chladnější a tmavší místo, ne přímo u stěny nebo nábytku, aby měla skříňka alespoň pár cm prostoru a průchody vzduchu nebyly zablokovány.

Zmírněte vibrace PC skříňky

Velmi nepříjemné jsou vibrace PC skříňky, které nejenom zvyšují úroveň hluku, ale zároveň snižují výkon počítače a zkracují jeho životnost. Otevřete boční stěnu skříňky a zkontrolujte, zda ventilátory, disky, základní deska, karty a další komponenty dobře drží. Uvolněné šrouby dobře podetahujte, ať vše pevně drží na místě. Pevný disk se zvykne podkládat gumovou podložkou, čímž se snižují otřesy. Vibrace zespodu může snížit umístění počítače na koberec. Ujistěte se, že se počítač nedotýká nábytku, což také může způsobovat vibrace.

Čištění procesoru

Vyměňte starý ventilátor za nový

Ventilátory jsou hlučnější hlavně v levnějších počítačích nebo se úroveň hluku může zhoršovat léty. Dobrou zprávou je, že ventilátory v počítači lze poměrně snadno vyměnit a nejde přitom ani o drahou záležitost. Levnější dostat za 150 Kč, ale dobré je investovat alespoň 650 Kč, přičemž se setkáte i s ventilátory za 2 500 Kč, které už mají barevné podsvícení a různé další funkce navíc. Při výběru si nezapomeňte všímat druhu ventilátoru, který musí být správný pro váš procesor, a velikosti ventilátoru, aby byl s vaší PC skříní kompatibilní.

Přejděte z hard disku na SSD

Zdrojem hluku je často interní hard disk. Ten lze nahradit SSD, které nemají pohyblivé částice, a jejich používání proto nevytváří žádný hluk. SSD přitom může zvětšit kapacitu vašeho počítače a v konečném důsledku i jeho rychlost. Doposud používaný pevný disk vám však stále může sloužit jako interní paměť počítače, takže se jej nemusíte zbavovat úplně. Důležité je, aby váš počítač dokázal hard disk vypnout, pokud jej nepoužívá, jinak bude nadále hlučný.

Nejlepší externí disky 2024 – recenze, test, srovnání

Nejlepší externí disky 2024 – recenze, test, srovnání

Kolikrát jste si už řekli, že jste na něco zapomněli nebo si na to nepamatujete? Výhodou počítače je, že pokud se mu paměť mine, externí disk se postará o to, že nedostatečnou pamětí trpět určitě nebude. Počítač pracuje s množstvím dat a nároky na úložný prostor narůstají více a více. Často je problém, že zabudovaný harddisk, jednoduše, nestačí. Právě tehdy přicházejí na řadu externí... Přečíst článek

Nezapomínejte na pravidelnou defragmentaci

Defragmentace počítače konsoliduje soubory a data na pevném disku, čímž organizuje úložiště. Takovou reorganizací uložených dat přispívá ke zlepšování výkonu počítače a zvyšování rychlosti. Pravidelnou defragmentací předcházíte zpomalování počítače, což má v konečném důsledku vliv na to, jak ventilátory chladí procesor. Pro defragmentaci vyhledejte ve startu slovo „defrag“ a klikněte na „optimalizovat“/„optimize“. K defragmentaci však můžete použít i jiné nástroje nebo aplikace.

Čištění klávesnice počítače

Dodejte PC zvukovou izolaci

Někteří výrobci vůbec nemyslí na konečnou hlučnost počítače a zvukovou izolaci zcela zanedbávají. Umíte si ji však vytvořit sami doplněním akustické pěny. Tu si můžete pořídit jako samolepící pláty, které stačí nalepit do PC skříňky, kde bude pěna pohlcovat hluk a vibrace. Musí se však jednat o pěnu vhodnou pro PC nebo elektroniku, aby nezpůsobovala přehřívání skříně. Při lepení také myslete na to, aby zůstalo určité proudění vzduchu (nepřekrývejte otvory), aby nedocházelo ke zvyšování teploty.

Upravte rychlost ventilátorů

Tento tip je vhodný pouze tehdy, pokud s jistotou víte, že váš počítač se nepřehřívá a funguje při relativně normální teplotě (to znamená max. 50 °C v klidu a max. 70 °C při načítání). V takovém případě můžete upravit rychlost ventilátorů v BIOS nebo v aplikaci (např. Speedfan). V BIOS se dostaňte do sekce chlazení, kde si můžete spatřit minimální teplotu, kdy se má ventilátor spustit, a další informace o chlazení. Ujistěte se, že nastavení ventilátoru jsou kompatibilní s vaším typem ventilátoru, zejména pokud jste si zakoupili nový. Na grafu lze upravit rychlost chlazení ventilátorů nebo si zvolit jeden z přednastavených režimů., např. přejít z Full Speed na Silent.

Vyměňte PC skříňku

Pomoci může i výměna skříňky za novou, která zajistí tišší provoz. Ujistěte se, že nová skříňka má správnou velikost, je kompatibilní s vaším počítačem a má dostatek prostoru na hard disk a všechny ostatní komponenty. Nová „tichá“ skříňka může mít vlastnosti, jako zvukovou izolaci, prachový filtr, efektivní cirkulaci vzduchu či vodní chlazení. Toto řešení je vysoce efektivní a využívají jej zejména hráči, kteří potřebují dosáhnout lepšího zážitku ze hry, avšak jde o nákladné řešení a nová skříňka se zvukovou izolací vás může vyjít na 2 500 a více Kč.

Hodnocení článku:
(81%)

Pulbikované dňa: 10.02.2023

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář