Nejlepší elektrocentrály na benzín. Jak vybrat generátor

Generátor, resp. elektrocentrála je dnes v praxi běžně používaným zařízením. Samozřejmě, zpravidla na místech, kde není přístup ke zdroji elektrické energie, a tedy elektrické síti. Rovněž jsou vhodné i v případě, že chcete mít v záloze záložní zdroj elektrické energie.

Elektrický generátor

Sloužit mohou na pohánění domácích spotřebičů, pracovního nářadí, osvětlení, topení nebo jiných elektrospotřebičů. Své využití si najdou například v horských chatách, kempech či na lodích.

Nejlepší elektrocentrály

Názov Hodnotenie Detail
Asist AE8G220DN   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Makita EG4550A   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Scheppach SG 3100   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Heron 8896140   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Güde GSE 4701 RS   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Jak vybrat elektrocentrálu

Výběr záložního zdroje energie vyžaduje zvážit určité parametry, které vám pomohou se rozhodnout a vybrat tu správnou elektrocentrálu. V první řadě je třeba vědět, kde budete elektrocentrálu používat a rovněž jak často. Zda s ní počítáte pouze v případě nouze, nebo jí chcete pravidelně pohánět elektrospotřebiče na chatě, v domě, karavanu, na stavbě nebo na lodi.

Typy elektrocentrál

Benzínové - nejběžnější a pravděpodobně i nejoblíbenější. Výhodou jsou jejich menší rozměry a jednoduchá obsluha. Ideální jsou jako záložní zdroj nebo na krátkodobé napájení. Avšak jejich použití je v závislosti na konkrétním modelu možné všude. Pohonnou hmotou je bezolovnatý benzín.

Dieslové - stále méně frekventované, ale určené jsou na dlouhodobější napájení. Nevýhodou však je jejich hlučnost a větší rozměry. Obvykle jde o profesionální elektrocentrály používané právě na stavbách. Dokáží však dlouhou dobu pracovat na maximální výkon.

Elektrocentrála

Plynové / LPG - jsou ekologičtější, mají totožný výkon než benzínové elektrocentrály, no jsou dražší. Především kvůli tomu, že LPG je mnohem levnější pohonnou hmotou a spotřeba paliva je téměř totožná.

Olejové - určeno jsou na tovární účely v továrnách či výrobních halách. Mají nízkou spotřebu a vysoký výkon, ale jejich ceny jsou poměrně vysoké. Pohonnou hmotou je speciální pohonný olej.

Jednofázové a třífázové elektrocentrály

Při běžném používání zcela postačí elektrocentrála sjednofázovým napájením, který se označuje 230 V/50 Hz. Tímto způsobem se napojují všechny běžné elektrospotřebiče v domácnosti i mnohé další pracovní nářadí. třífázové napájení označené také jako 400 V/50 Hz. Tímto způsobem už napojíte i výkonnější zařízení například i na stavbách.

Regulace napájení – AVR

Velmi podstatným parametrem pro bezproblémové pohánění spotřebičů záložním zdrojem je právě regulace napájení, respektive regulace napětí. Ta zajišťuje stabilitu napájení. Množství levných elektrocentrál je v tomto případě necitlivých a přenos napětí je nestabilní.

Nejčastějším druhem regulace je dnes AVR, což znamená automatickou regulaci napětí. Elektrocentrála si sama reguluje velikost výstupního napětí, které předává. Elektronické obvody zajistí konstantní napětí při jakkoli velké zátěži. Elektrocentrály s AVR tedy zajistí stabilní dodávku elektrického proudu bez výpadků.

Elektrický generátor

Při výkonnějších elektrocentrálách se o regulaci stará klasický transformátor. Ten je jednoduchý, ale zároveň spolehlivý. avšak při citlivých zařízeních, jakými jsou například i televizor či reproduktory je stabilita napětí méně kvalitní.

Adekvátní výkon elektrocentrály

Výkon elektrocentrály je samozřejmě podstatný. Ještě podstatnější je vědět, jaké elektrospotřebiče chcete prostřednictvím elektrocentrály napájet. Na základě toho můžete vědět, jaký výkon elektrocentrály potřebujete. Elektrospotřebiče v jednoduchosti dělíme podle typu na:

  • odporový typ – varná konvice, topinkovač, fén na vlasy, mixér a mnohé další spotřebiče. V tomto případě nepotřebujete žádný ohromující výkon. Je dobré však počítat s rezervou a výkon by měl být alespoň okolo 2 kW.
  • induktivní typ – elektrická sekačka, vrtačka či motorová pila. Tyto spotřebiče, protože jsou vybaveny elektromotorem vyžadují alespoň 30% rezervu z hlediska výkonu. Samozřejmě, ideálních je právě 30%. Jde o to, aby byl zajištěn stabilní chod. Pokud to bude i 10%, stále lepší než přesný maximální výkon.
  • kapacitní typ – zářivky, výbojky nebo svářečky. Tyto druhy spotřebičů potřebují minimálně 1,5 x vyšší výkon než je uváděn jmenovitý výkon elektrocentrály. Často využívají maximální výkon (jmenovitý výkon x 1,5).

Úroveň ochrany

Stupeň ochrany krytí při elektrospotřebičích se běžně uvádí od úrovně IP20 až po IP68. IP v zásadě znamená odolnost elektrospotřebiče. Maximální úroveň ochrany IP68 přináší absolutní odolnost vůči prachu a vodotěsnost. Pro elektrocentrálách jde stupeň krytí nejčastěji úrovně IP21, IP23 ale i IP54. Menší úrovně IP chrání před vniknutím těles až do 12 mm. IP54 ochrání částečně před prachem a rovněž přes stříkající vodou.

Další funkce

Na závěr pro vás máme pár funkcí, které by měly být součástí kvalitní elektrocentrály. O manuálech a návodech k obsluze mluvit nejdeme, ale skvělou funkcí je například snímač oleje v nádrži, který vás upozorní, pokud olej dochází. Dále je to i palivoměr, který pro změnu signalizuje stav pohonné hmoty v elektrocentrále.

Některé elektrocentrály jsou dokonce pojízdné. Ne jako motorky, ale pojízdné způsobem, že jsou vybavené koly a manipulace s nimi je opravdu snadná. Přece jen výkonné elektrocentrály váží i více než 50 kg.

Tipy na elektrocentrály

V našem článku jsme pro vás vybrali ty nejlepší elektrocentrály, generátory, které aktuálně na trhu najdete. V široké nabídce jsme zhodnotili jejich nejdůležitější parametry a rovněž jsme vybírali na základě referencí zákazníků a jejich hodnocení.

Hodnocení článku:
(81.6%)

Pulbikované dňa: 13.11.2018


Přidat komentář