Jak pečovat o prádlo, aby dlouho vydrželo?

Pořídit si nové oblečení je skvělé. Nicméně starat se o něj tak, aby stále vypadalo jako nové, už vyžaduje značné znalosti.

Jak pečovat o prádlo
Zdroj: Unsplash.com/Sarah Brown

Jakou úlohu hraje správné dávkování pracího prášku, prací síťka, nebo třeba míčky do sušičky?

Základem je dobré třídění

Bylo by hodně naivní, kdybychom si mysleli, že můžeme prát všechny barvy společně. Ano, sice nás před katastrofami ochrání textilní ubrousky na zachycení barev a nečistot, které přidáváme ke každému prádlu, ale ani ty nezachrání vše.

Dobře vytřídit prádlo je základ. Třídit přitom můžete již v době, kdy odhazujete večer prádlo do prádelního koše. V Lidlu mají velmi užitečnou pomůcku – tříkomorový koš na prádlo, který ihned pomáhá rozdělit textilie na tmavé, světlé a barevné.

Prací síťka pomůže ochránit prádlo

Ještě než vložíte prádlo do pračky, popřemýšlejte nad jeho materiálem. Jedná se o jemné záclony, spodní prádlo nebo třeba úplet? Obecně se doporučuje všechny jemné textilie před praním vložit do prací síťky. Ta zároveň uchová páry ponožek a další drobnosti pospolu.

Prací vak ale pomáhá i objemným oděvům. Máte na svém módním kousku nýty, zipy, knoflíky, kostice a další prvky, které si nepřejete poškodit? Vak na praní je přímo vytvořen k tomu, aby tyto prvky ochránil. Už se vám tedy nikdy nestane, že by se během pracího cyklu utrhnul zip z vaší milované bundy.

Prací síťky existují i ve speciálních provedeních na obuv. Máte-li tenisky, které je možné prát v pračce, budou po vyprání v prací síťce bez poškození. Můžete je v ní navíc i pohodlně sušit.

S práškem se to nesmí přehánět

Když si koupíte kvalitní prací prášek, máte vystaráno. Sledujte Lidl leták příští týden a vychytejte si slevové akce na prací prostředky. Když si pořídíte prací prášek na bílé, barevné a černé prádlo, následně vám prášky vydrží po dlouhé měsíce a vaše prádlo dostane péči, kterou si zaslouží.

K sehnání jsou samozřejmě i kapsle do pračky, kdy nemusíte vůbec přemýšlet o vhodném dávkování. V ostatních případech je dobré si připomenout, že méně je mnohdy více.

Prádlo množství pracího prášku

Jestliže použijete příliš mnoho pracího prášku, nestihne se z tkaniny vymýt a usazuje se. Následně dráždí kůži a může přispět k rozvoji alergie. Obecně se považuje jedna polévková lžíce prášku za dostačující dávku pro jeden prací cyklus.

Jak často perete?

I tato otázka je naprosto zásadní v péči o vaše textilie. Perte ideálně každý večer. Všechny oděvy tak stačí vyprat na mnohem nižší teploty a na kratší prací program. Někdy stačí půlhodinový program na méně zašpiněné oděvy a ráno máte oblečení opět čisté a suché.

Praní jednou týdně není výhodné. Nečistoty se již z oděvů odstraňují velmi obtížně a je nutno zvolit neekonomické prací programy – vyšší teploty a delší dobu praní.

Znečištěné kousky namáčejte přes noc

Máte oděvy, které jsou zašpiněné vlivem manuální práce nebo třeba sportu? Začněte aktivně používat prostředek na namáčení prádla. Naši předkové používali různé metody na praní prádla a namáčení rozhodně bylo jednou z nich.

Dnes stačí prádlo umístit do kyblíku, kde jste předtím rozmíchali trochu prostředku určeného k namáčení prádla. Vaše odevy ponechte v roztoku přes noc, ráno je vložte do pračky a zapněte běžný program. Když odchytíte znečištěné prádlo zavčas a namočíte jej týž den, skvrny v drtivé většině případů zmizí.

Sušení v sušičce s míčky

A máme vypráno. Nyní se zaměříme na správné sušení. Prádlo před vložením do sušičky nesmí být ošetřeno aviváží. Ničí se tím vlákna oděvů i filtry v sušičce. Pro svěží vůni prádla můžete použít parfémované textilní ubrousky do sušičky nebo míčky k sušení prádla, na které se nanese vonná esence.

Míčky do sušičky mají několik vlastností. Načechrají prádlo, snižují působení statické elektřiny a také oddělují jednotlivé kousky oděvů od sebe během sušícího procesu, takže se snižuje celková doba sušení.

Péče o prádlo není složitá. Se správnými postupy budou vaše oděvy stále jako nové a zároveň přispějete k prodloužení životnosti vašich domácích spotřebičů.

Hodnocení článku:
(80.4%)

Pulbikované dňa: 23.05.2022


Přidat komentář