Jak vybrat dalekohled pro děti či dospělé? Oblíbené jsou značky Nikon, Olympus i Bresser Hunter

Dalekohled je optickým zařízením, jehož koupě já většinou podmíněna potřebou či případnou zvědavostí. Výběr dalekohledu není ničím složitý. Stačí se zorientovat v tom, k jakému účelu dalekohled potřebujete a následně si nastudovat několik podstatných parametrů. Abyste si uměli lépe vybrat, máme pro vás několik rad a dokonce tipy na konkrétní dalekohledy.

Jak vybrat dalekohled

Používání dalekohledu často dokáže naše zážitky zpříjemnit. Zda se vyberete na turistiku do přírody, nebo jste na dovolené či na výletě. Na špehování sousedů by určitě sloužit neměl. Často může být toto zařízení velmi příjemným společníkem. Někteří lidé sáhnou po levném dalekohledu, který ani náhodou nesplní jejich očekávání. Jiní jsou zase naštvaní na to, že kvalitní dalekohledy jsou extrémně drahé. My vám poradíme tak, abyste věděli, který dalekohled je pro vás ten správný. A zároveň, aby jeho koupě nezruinovala váš rozpočet.

Nejlepší dalekohledy

Názov Hodnotenie Detail
Olympus 10X50 DPS I   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Levenhuk Atom 16x32   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Nikon 8x25 DCF SportStar EX   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Steiner 2310 Nighthunter 8x56   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Nikon Aculon A211 10x50   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Dalekohledy – recenze

Zaujali jsme vás a rozhodli jste se pro koupi dalekohledu? K dispozici není jen několik druhů, ale i značek dalekohledů (Olympus, Levenhuk, Nikon, Delta Optical či Bresser Hunter). Podívali jsme se na několik oblíbených modelů a připravili pro vás krátké recenze. Doufáme, že vám budou při výběru vhodného dalekohledu pro vaše potřeby nápomocné.

Důležité pojmy a parametry

Než přejdeme k dělení dalekohledů do konkrétních kategorií, je dobré znát několik pojmů, které vám při rozhodování mohou výrazně pomoci a usnadnit výběr či orientaci v segmentu dalekohledů. Pokud totiž s výběrem takového zařízení ještě nemáte zkušenosti, množství těchto pojmů a číselných údajů pro vás může být neznámých.

Zvětšení

Při výběru si určitě všimnete, že dalekohledy mají číselné označení např. 10x40, 8x56, 10x32 atd. Zvětšení je právě to první číslo. To znamená, že pozorovaný obraz zvětší dalekohled například 10-násobně. Pro představu, pokud pozorujeme objekt vzdálený 200 metrů od nás a dalekohled má zvětšení 10x, maximálním zvětšením objekt bude v dalekohledu, jako by byl 20 metrů od nás.

Objektiv (světelnost)

To je druhé číslo, které se nachází za údajem o zvětšení. Jde totiž o průměr objektivu. Pokud máme tedy dalekohled s označením 10x32, průměr objektivu je 32 mm. Údaj o milimetrech zároveň mluví také o tom, kolik světla do objektivu vstoupí. Za horšího světla je vhodnější přirozeně dalekohled, který do objektivu propustí více světla, a tedy s větším průměrem. Praxe ukázala, že čím je větší zvětšení, tím je menší světelnost. Větší průměr objektivu je vhodnější spíše pro statické pozorování (lovecké dalekohledy).

Používání dalekohledu v zimě

Okulár

Tvoří tu část dalekohledu, do které se dívají naše oči při pozorování. Okulár je tvořen optickou soustavou čoček, které obraz zvětšují. Okuláry bývají na konci zakončené plastovým nebo gumovým rámem (očnicí). Jejich úkolem je bránit možnému pronikání světla z opačné strany, ze strany pozorovatele. Zároveň ohraničují i ​​vzdálenost (7 – 10 mm) oka od samotné čočky.

Ostření

V zásadě to nejdůležitější, co pozorovatele zajímá. U většiny dalekohledů je ostření, tzv. centrální. To znamená, že dalekohled otáčením posuvného kolečka zaostřuje oba objektivy současně. Vzácněji bývá u dalekohledů individuální ostření, kdy se každý okulár zaostřuje samostatně.

Zorné pole

Čím větší zvětšení, tím menší zorné pole. Zvětšováním pozorovaného objektu se zužuje i zorné pole dalekohledu. Nejčastěji se zorné pole určuje na vzdálenost 1 000 metrů. A tedy když se podíváte do dalekohledu, zorné pole je šířka záběru, kterou ve svém objektivu poli uvidíte. Například při dalekohledu s parametry 10x50 m je zorné pole 114 metrů.

Konstrukce hranolů

Z konstrukčního hlediska se dalekohledy dělí na dva typy. Tím prvním je Roof konstrukce hranolů. Jde o přímé dalekohledy, jejichž výroba je náročnější a jejich výroba je rovněž dražší. To se následně odrazí i na vyšší ceně dalekohledu. Poznáte je podle toho, že objektiv a okulár jsou v jedné linii a nemají žádnou rozšířenou část.

Dalekohled s porro konstrukcí

Druhým typem je konstrukce Porro. Ta je na výrobu méně náročná. Dalekohled nemá tak kompaktní tvary. Za poslední čočkou směrem k objektivu je jeho část rozšířena. Světelnost je u těchto dalekohledů obvykle horší, protože světlo popisuje dráhu ve tvaru Z a ne přímo ve tvaru I jako při Roof konstrukci.

Optické sklo

Jde sklo, které je součástí samotných hranolů. Dva nejčastější druhy optického skla jsou uváděny pod zkratkami BK-7 a BaK-4. BK-7 je běžné borové korunkové sklo, které najdete ve většině dalekohledů. Neznamená to však, že by bylo špatné nebo nekvalitní. Obraz je kvalitní a pro běžné pozorování určitě statečně postačuje. Oproti BaK-4 je však obraz méně čistý a jasný. Přechod světla je v případě baryového korunkového skla BaK-4 lepší. Hlavním rozdílem je právě rozptyl světla, které skla pohlcují. Obraz pozorován skrz dalekohled s BaK-4 je více kontrastní a je součástí dražších modelů.

Vodotěsnost

Odolnost dalekohledu a jeho vodotěsnost je určitě vítaná v každém případě. Především však, pokud hrozí, že dalekohled může být vystaven náročnějším podmínkám. Jde především o to, aby voda nevnikla přímo mezi čočky či do okulárů. Podstatné je precizní těsnění (hermetické uzavření okulárů). Někteří výrobci deklarují, že jejich dalekohledy jsou vodotěsné a také mechanicky odolnější.

Vodotěsný dalekohled Praktica

V případě loveckých dalekohledů se často najdou dalekohledy, které jsou plněné dusíkem. Jejich výhodou je, že se čočky nezamlžují a optika je tak odolná i v případě nečekaných změn teploty.

TIP

Optický výstup je číslo, které ve výrazné míře souvisí se zvětšením a průměrem objektivu. Optický výstup nám řekne, jak velký obraz dalekohled nabídne našemu oku. Tento údaj vypočítáme tak, že průměr objektivu vydělíme údajům zvětšení.

Dalekohled 10x32 má optický výstup 3,2 mm (32/10 = 3,2 mm). Zornice zdravého lidského oka je schopna přijmout světlo v rozmezí od 2 do 7 mm. Oko, jako každý jiný orgán, stárne a při věku nad 50 let zornice není schopna adekvátně zpracovat například optický výstup 8x56 (7 mm) a lépe je pro takové oko dívat se skrz dalekohled s parametry 10x32 (3,2 mm).

Základní dělení dalekohledů

Právě dělení dalekohledů do určitých kategorií vám může výrazně napomoci. Díky dělení totiž budete vědět, po které kategorii sáhnout dle vašeho záměru využití. Ať jste tedy cestovatel, horský turista, myslivec nebo rádi pozorujete noční oblohu, každý si najde to své.

Lovecké dalekohledy

Právě lovci jsou v tomto segmentu velmi častými zákazníky a kategorie loveckých dalekohledů je velmi bohatá. V této kategorii tedy rozhodně je z čeho vybírat. V tomto případě je pro myslivce nejdůležitější mít co nejširší zorné pole. Proto je důležitý průměr objektivu, a tedy 50, 52 či 56 mm je ideální volba. Díky většímu průměru je dobrá i světelnost.

Zvětšení a světelnost má ideální poměr při dalekohledu s parametry 8x56, případně 7x50. Častěji se však setkáte s modely 12x50, 10x56 nebo 10x50. V tomto případě se vyplatí investovat i do dalekohledu, který má zvýšenou mechanickou odolnost a deklarovanou vodotěsnost.

Turistické dalekohledy

Jejich výhodou je rozhodně jejich kompaktnost. Přirozeně jsou tedy menší, například oproti mysliveckým dalekohledům. Jejich menší nevýhodou, kterou však turista nemusí postřehnout je, že při sledování v šeru či při zamračeném počasí mají horší světelnost. To je však daň za menší rozměry a také menší zorné pole. Jejich běžné parametry jsou 8x32, 8x42, 10x42 nebo 10x32.

Turistický dalekohled s nočním viděním

Pokud byste chtěli dalekohled s větším zvětšením, sáhnout můžete i po modelech s parametry 12x42, ale zorné pole je menší. Většina kvalitních, ale i dražších turistických dalekohledů je plněná dusíkem, což zabraňuje zamlžení objektivu.

Do této kategorie řadíme i kapesní dalekohledy, které jsou lehké a kompaktní. Mají menší světelnost, ale u turistů jsou velmi oblíbené. Průměr objektivu je obvykle kolem 25 mm. Větší přiblížení však je většinou méně kvalitní a obraz je rozostřený.

Zoom dalekohledy

Nelze je označit za zcela turistické a u uživatelů si vytvořili samostatnou kategorii. Získali si však za poslední léta velkou popularitu. Důvod je ten, že lze regulovat zvětšení pozorovaného objektu. Samozřejmě, přibližovat můžete za pomoci regulačního kolečka na každém dalekohledu, ale přiblížení je vždy stabilní 8x, 10x či 12x. U zoom dalekohledů lze měnit přiblížení v rozmezí 8x do až 60x. Nejsou však nejlevnější a musíte počítat s tím, že při větším přiblížení není obraz takový kvalitní. Odborníky jsou doporučeně zoom dalekohledy s průměrem objektivu nad 40 mm (45, 50, 52 mm).

Astronomické dalekohledy

Tento druh dalekohledů je vhodný na pozorování za zhoršených světelných podmínek. Například i na pozorování noční oblohy. Jde o binokulární dalekohledy s přímým – Roof hranolem. Vyznačují se velkým průměrem, protože potřebují velkou světelnost. Parametry 20x80, 23x100, 15x70 nebo jiné. Na pozorování je třeba používat stativ. Na pozorování z ruky nejsou právě ideální kvůli rozměrům a vysoké hmotnosti.

Chyby při výběru dalekohledu

Při výběru dalekohledu dělají zákazníci často stále tytéž chronické chyby. Nezáleží na tom, k jakému účelu dalekohled kupují, jednoduše, často se řídí jakýmisi fámy, které je možno od koupě toho lepšího odradí. Případně se jim do rukou dostane dalekohled za "výhodnou" cenu, ale přitom jeho kvalitě cenovka vůbec neodpovídá. Při výběru se proto vyvarujte těchto chyb.

Zoom dalekohled

Zoom dalekohled je univerzální

Začneme právě tímto častým omylem, abychom hned uvedli na pravou míru, že univerzální dalekohled neexistuje a ani zoom dalekohled ním určitě není. Přestože možnost regulovat přibližovací schopnost je vítaná, vhodný je na pozorování objektů z malé nebo střední vzdálenosti. Zázraky však při větší vzdálenosti určitě neočekávejte. Mají sice schopnost přibližovat, ale jejich konstrukce je složitější, horší je jejich světelnost a více součástek znamená v tomto případě i horší kvalitu obrazu. Někteří odborníci tyto poměrně moderní dalekohledy nedoporučují vůbec.

Větší zvětšení je zárukou kvality

Pokud by tomu tak bylo, z jakého důvodu by pak výrobci vyráběli dalekohledy s menším zvětšením? Je to chyba. Určitě to tak není. Čím je větší zvětšení, tím je menší zorné pole a při pozorování se vám tedy celkový záběr ztrácí. Vidíte omezeně a je těžší někdy udržet potřebnou stabilitu obrazu a bude se vám hýbat. Lidské oko při velkém zvětšení obtížněji vnímá objekty, které přes dalekohled vidíme. Chcete-li klidně sledovat vzdálené objekty, přiblížit a zaostřit, použijte stativ.

Stejné parametry – stejný výsledek

Máte stejný dalekohled jako váš známý, ale přitom máte horší obraz při stejném pozorování ze stejné vzdálenosti? Inu, zřejmě to tak úplně nebude. Rozdílová je v tomto případě kvalita. Pokud máte dalekohled 8x56 od jednoho výrobce a kolega má 8x56 dalekohled od někoho jiného, ​​zřejmě vybral lépe. Pamatujte, že důležitá je i kvalita optické soustavy, čoček, objektivu, použité sklo, antireflexní vrstvy, stmívací faktor. Jednoduše, stejný parametr nemusí být znakem stejné kvality.

Za málo peněz, hodně muziky

Velký omyl. Bohužel, je třeba si uvědomit, že výroba kvalitní optické soustavy něco stojí. Už jen samotné materiály, ze kterých jsou vyrobeny čočky či objektiv mají vysokou hodnotu a dále je třeba je do zařízení osadit tak, aby byl zajištěn kvalitní a kontrastní obraz. Pozor tedy na reklamy, které vám budou nabízet podezřele levné dalekohledy v hodnotě 500 či 600 Kč. Můžete si být jisti, že takový dalekohled je spíše atrapou než skutečným optickým zařízením.

Hodnocení článku:
(81%)

Pulbikované dňa: 27.04.2020


Přidat komentář