Jak vybrat skener na dokumenty či fotografie?

Skener je zařízení, které vám umožní digitalizovat dokumenty, obrázky, fotografie či dokonce diapozitivy nebo fotografické filmy.

Malý domáci skener

V článku se dozvíte, jak si vybrat nejvhodnější skener pro vaše použití, jaké jsou jejich parametry a v čem spočívá výhoda tzv. multifunkčních zařízení s integrovaným skenerem.

Nejlepší skenery

Názov Hodnotenie Detail
Canon CanoScan LiDE 400   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Epson Perfection V600 Photo   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Epson WorkForce DS-1630   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Brother ADS-2400N   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Canon CanoScan LiDE 300   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Typy skenerů

 • Stolní skener s plochým tvarem – Nejoblíbenější typ skenerů, které jsou konstruovány pro formáty papíru A4 nebo A3. Jejich délka a šířka jsou jen o něco větší než list tohoto papíru. Pod jejich neprůsvitným výklopným krytem najdete skleněnou skenovací plochu, na kterou se list papíru položí. Pod ní se pohybuje snímací hlava, která zajišťuje samotné snímání obrazu. Výhodou těchto skenerů je vysoká výstupní kvalita, zabírají ale dost místa na pracovním stole. Většina z nich nemá podavač, takže dokumenty můžete skenovat pouze po jednom. Jsou dostatečně kvalitní i na skenování fotografií a obrázků.
 • Stolní skener s podavačem – Tvarem se podobá malé tiskárně nebo faxového přístroji. Ve vrchní části mají umístěný podavač papírů, do kterého můžete vložit desítky listů papíru, přičemž skener jejich všechny po jednom automaticky zpracuje bez vašeho dalšího zásahu. Hodí se tedy pro skenování většího množství dokumentů najednou. Většina z nich však umožňuje skenování jen do formátu A4 a také do nich nemůžete vložit časopisy nebo svázané dokumenty.
 • Přenosný skener – Skener na osobní používání, který si můžete jednoduše přibalit na cesty k vašemu notebooku. mají tvar hrubší podlouhlé lišty se štěrbinou, do které se vkládá papír. V ní se zároveň nachází snímací hlava, která sejme celý dokument díky jeho posuvu. ten zajišťuje posuvný mechanismus ve skeneru. Vyrábějí se většinou pro max. formát A4, ale mnohé z nich si poradí i s letáky, vizitkami či plastovými kartami. Kvalitou se však běžným kancelářským skenerem často nevyrovnají.
 • Filmové skenery – Využívají se na skenování filmových negativů, diapozitivů či jako skener na fotografie. dosahují vysoké rozlišení a barevnou věrnost obrazového výstupu. Navíc disponují funkcí prosvětlování, takže vám umožní skenovat i průsvitný materiál. Nejeden skener na dokumenty má však také přibalený adaptér na skenování filmů či diapozitivů jako příslušenství.

Rozlišení skeneru

Udává se v jednotkách DPI (Dots Per Inch) a vyjadřuje, kolik obrazových bodů dokáže snímač skeneru rozpoznat na jeden palec (2,54 cm) délky. Vyšší číslo znamená kvalitnější a detailnější obrazový záznam.

Stolní skener

Pro domácí skener nebo skener do kanceláře na snímání běžného textu a jednoduché grafiky (grafy, diagramy) plně postačí rozlišení 1 200 x 2 400 DPI. Pro skenování fotografií sáhněte po vyšším rozlišení, mějte však na paměti, že skenování v takových rozlišeních trvá déle. Pro zpracování naskenovaných obrázků s velmi vysokým rozlišením potřebujete i výkonný počítač.

Rychlost skenování

Závisí na rozlišení (čím vyšší, tím pomaleji skenování), na velikosti dokumentu (čím menší, tím rychleji skenování) av neposlední řadě také na výkonu počítače.

Průměrný kancelářský skener zvládá vzít list papíru s velikostí A4 za 20 - 30 s, rychlejší modely to zvládnou i za polovinu času.

Multifunkční zařízení

Jde o přístroje, které v sobě integrují tiskárnu, kopírku, skener, případně i fax. Jejich hlavní výhodou je, že šetří místo na stole a kopírování dokumentů je s nimi záležitostí jediného stisknutí tlačítka.

Multifunkční zařízení

Multifunkční tiskárna se skenerem se kvalitou vyrovná samostatným kancelářským skenerem, proto je jejich koupě do kanceláře výhodnější volbou, než koupě samostatného skeneru. Modely vyšších tříd navíc nabízejí také rozšířené funkce jako podavač dokumentů či oboustranné skenování.

Připojení skenerů k počítači

 • USB – Univerzální rozhraní používané většinou skenerů. Připojíte ho prakticky k jakémukoliv počítači.
 • LAN – Využívá se pro připojení skeneru do domácí nebo podnikové počítačové sítě. Může ho tak používat více lidí bez prohazování kabelu mezi počítači.
 • Wi-Fi – Podobné jako LAN, s tím rozdílem, že se připojuje do sítě bezdrátově pomocí protokolu Wi-Fi.
 • HDMI – Jde o digitální obrazový výstup pro projektory, monitory, televizory či velkoplošné obrazovky. Najdete ho na speciálních skenerech, které jsou určeny pro prezentaci dokumentů širšímu publiku.

Další funkce a parametry skenerů

 • OCR – Funkce rozpoznávání textu v dokumentech. Skenování převádí dokument nejprve do podoby obrázku a až následně v něm vhodný OCR software rozpozná jednotlivá písmena či znaky. Pak je převede do podoby editovatelného textového dokumentu.
 • Duplex – Skenery s touto funkcí dokážou dokument naskenovat z obou stran po jediném vložení. Dokument tedy nemusíte vybírat a otáčet. Opakem této funkce je tzv. simplex skenování, při kterém se skenuje pouze jedna strana dokumentu.
 • Podavač dokumentů – Do skenerů s touto funkcí nemusíte vkládat dokumenty jednotlivě. Do podavače můžete vložit až desítky dopisů, které si skener postupně automaticky vytáhne, naskenuje a vysune ven.
 • Rámeček (adaptér) na diapozitivy – Umožní vám skenovat diapozitivy na běžném skeneru.
 • Softwarová výbava – Většina operačních systémů obsahuje základní aplikace na skenování dokumentů. S mnoha skenery jsou však dodávány i aplikace, které vám nabídnou pokročilé nastavení a funkce jako OCR či úpravu textů nebo obrázků.
 • Displej – Je výsadou dražších modelů, zobrazuje informace o nastavených parametrech a průběhu skenování.
 • Interní paměť – Umožňuje naskenované dokumenty uchovat v zařízení a až později po propojení s počítačem je přenést. Patří do výbavy každého dobrého přenosného skeneru.
Hodnocení článku:
(80.6%)

Pulbikované dňa: 11.03.2019


Přidat komentář