Jak vybrat sněhové řetězy

V posledních letech přichází zima vždy bez varování a především v horských oblastech dokáže sníh nadělat řidičům nemalé problémy. V některých regionech i v Česku se bez sněhových řetězů neobejdete a nepomůže vám ani kvalitní čtyřkolka. Silničáři ​​svou práci ne vždy stíhají a vy musíte být připraveni na všechno. Mít ve výbavě kvalitní sněhové řetězy tedy určitě není marný nápad.

Jak vybrat sněhové řetězy

Sněhové řetězy nejsou povinnou výbavou vozidla ani v případě, že je na cestě souvislá sněhová vrstva. Samozřejmě, pokud to dopravní značení nestanoví jinak. No věřte, že při cestě v horách, především v prudkých stoupáních, svazích či horských průsmycích se na silnici mohou sejít. Jak si vybrat nejlepší sněhové řetězy? Podle čeho se rozhodovat? Přečtěte si dále.

Nejlepší sněhové řetězy

Proč potřebuji sněhové řetězy?

Pokud si kladete otázku, zda sněhové řetězy potřebujete, zodpovězte si v první řadě, zda v zimním období cestujete na hory lyžovat, běžkovat nebo si jen vychutnat horskou atmosféru. Pokud je vaše odpověď ano, sněhové řetězy si rozhodně pořiďte.

Sněhové řetězy na osobní auto

A proč? V první řadě z hlediska legislativy se za určitých podmínek musejí sněhové řetězy používat. V období od 15. listopadu do 31. března jsou povinné na cestách, kde to určuje dopravní značení. Samozřejmě, závisí i na stavu vozovky. Značky jsou obvykle v oblastech se strmým terénem, ​​kde cesty nejsou odhrnuté nebo zledovatělé či málo udržované. Nezáleží na tom, zda máte auto s pohonem 4x4, off-road nebo kontrolu trakce. Pokud je na cestě led, neporadí si s ním žádný automobil a sněhové řetězy jsou jedinou spásou, pokud chcete v cestě pokračovat dál.

Kdy sněhové řetězy nasadit?

Rada zní, především je nasaďte včas. Pokud se chystáte do horského terénu, sněží, mrzne nebo vidíte, že cesta není v úplně nejlepším stavu, řetězy nasaďte ještě před stoupáním. Nasazení sněžných řetězů vyžaduje čas i prostor kolem kola. Když se zahrabete do sněhu nebo se budete klouzat dolů kopcem, už může být pozdě.

Nasazovaní sněhových řetězů

Pokud je v kopci i jen jedno kritické místo, i tehdy řetězy nasaďte. Může jít o zledovatělou zatáčku, můžete dostat smyk a přejít do protisměru nebo se sklouznout dolů svahem. Stejně nepodceňujte ani jízdu z kopce. Opět nezáleží na tom, zda máte kontrolu trakce, 4x4, uzavíratelný diferenciál, asistent jízdy z kopce, jednoduše, někdy vám nepomůže ani veškerá technika světa. V případě strmého klesání vsaďte na jistotu, protože počet poháněných kol nebude hrát žádnou roli a svahem můžete sjet jako lavina.

Typy sněhových řetězů

  • Žebříkové řetězy – při menších stoupáních poslouží právě žebříkové řetězy. Jde o poměrně levné řešení. Jejich nasazování je komplikovanější, ale svůj účel splní.
  • Řetězy se šikmou stopou – jsou z oceli, a patří mezi ty nejpoužívanější a nejspolehlivější. Cena se liší v závislosti od výrobce, ale odolná ocel se vyznačuje dlouhou životností a to za ty peníze stojí. Řetězy pokrývají body po celé ploše pneumatiky. Výrazně přispívají ke snížení brzdné dráhy a zvyšují trakci vozidla.
  • Řetězy s příčkami – jsou upgradem – vylepšením žebříkových řetězů, které se po obutí na pneumatiky vytvarují do písmene X nebo H. Vytvářejí dobrou přilnavost a zvyšují účinnost brzdění. Daní je vyšší cena.
  • Textilní sněhové řetězy – dnes už nejsou takovou novinkou na trhu, pokud se chystáte do mírných kopců, kde vás může počasí zaskočit, tyto "autoponožky" mohou být rychlou záchranou. Jejich životnost je nižší. Snadno se obouvají i zouvají. V podstatě se na pneumatiku obléknou. Klasické ocelové řetězy však nenahradí.
  • Chemické sněhové řetězy – absolutně nouzové řešení. Jde o sprej, kterým na pneumatice vytvoříte chemickou, ale ekologickou vrstvu, která zvýší přilnavost k vozovce. Jsou levné a snadno se používají.

Rozměry pneumatiky

Údaj, který určuje to, zda budou řetězy s vaším autem kompatibilní. Nesmí být příliš napasované a nesmí ani plantat. Při nesprávném určení velikosti pneumatiky může dojít k poškození vozidla, pneumatiky nebo disku. Důležitý je proto profil, průměr, výška a šířka pneumatiky. Například R17 225/45, R16 195/55 (průměr, šířka/výška).

Sněhové řetězy pro SUV

Výška řetězů je podstatná

Mnohé auta, především sedany či hatchbacky disponují poměrně nízkou světlou výškou. To způsobuje, že mezi blatníkem a pneumatikou (podběhy) je méně místa a to nás nutí k tomu, abychom při výběru mysleli i na výšku řetězů. Může se stát, že se jednoduše na pneumatiku nevejdou nebo budou šoupat podběhy.

Výška řetězů v rozmezí 9 až 12 mm je ideální pro osobní auta do 2 tun. Pokud máte auto větší, 4x4, offroad nebo větší SUV, 12 až 16 mm je správná volba. To souvisí i se zátěží řetězů. Při větším autě by se nízké (tenčí) sněhové řetězy mohli potrhat. Na jednu pneumatiku připadá 25 až 30 procent váhy vozidla. Tloušťka okolo 3 mm je standardem pro běžné vozy do 2 tun při běžné vozovce. Pokud vyberete na chatu mimo vozovky (lesní, polní, horské cesty) tloušťka 3,2 mm je tou správnou.

Jak sněhové řetězy nasadit?

Ztuhlé ruce, zima, mráz. Skutečně ne nejlepší podmínky, ale nikdo to za vás neudělá. Sněhové řetězy nasazujete vždy podle možnosti na rovině se zataženou ruční brzdou. Neuděláte špatně, pokud kola mírně vytočíte. Sněhové řetězy vždy instalujete na hnací nápravu. To znamená, že buď má vaše auto přední pohon, nebo zadní pohon. V případě 4x4 nasazujete řetězy na všechna čtyři kola. Řetězy nasadíte na část kola, které se nedotýká vozovky. Následně se trochu pohnete a nasadíte řetěz i na zbytek kola.

Jak sněhové řetězy nasadit?

Nejlepší značky a cenová hladina

Mezi přední výrobce řadíme značku Pewag a Thule. Množství motoristů používá i sněhové řetězy značky Konig nebo Michelin. Tyto značky jsou ověřené a odzkoušené množstvím motoristů.

Cena se liší v závislosti na vašich potřeb. Nedoporučujeme sáhnout po těch nejlevnějších sněhových řetězech za 350 až 600 Kč. Pokud chcete mít jistotu, že řetězy splní svůj účel, rozhodně si připravte do peněženky alespoň 2 000 Kč.

Hodnocení článku:
(79.8%)

Pulbikované dňa: 30.09.2019


Přidat komentář