Jak vybrat vhodné granule pro psa

Jednou ze základních složek péče o domácího mazlíčka je výběr vhodné stravy. Pokud vám záleží na vašem psovi, určitě mu dopřejete stravu, která prospívá jeho kostem, srsti a celkové kondici.

Granule pro psa

Na trhu se však nachází velké množství granulí. Krmiva se liší nejen podle ceny, složení, ale také podle věkové kategorie psa a plemene. Poradíme vám, podle čeho se při výběru řídit.

Nejlepší granule

Základní kritéria

Před nákupem granulí musíte zvážit některé základní kritéria. Plemeno, velikost a věk psa (starší pejsek už nepotřebuje denně přijmout takovou energetickou hodnotu než mladší aktivní pes), jeho kondici, celkové zdraví i to, jaké jsou možnosti jeho denního pohybu (aktivní nebo méně aktivní). Pejsek chovaný v bytě, který nevydává tolik energie a nemá mnoho aktivit během dne, potřebuje menší příjem energetické hodnoty, aby nezačal nepřiměřeně přibírat. Psi, které mají zdravotní problémy nebo alergie, potřebují zase krmivo se složkou, která má účinky proti chorobám nebo působí preventivně.

Kategorie podle věku:

 • štěňata a junioři
 • dospělí psi
 • senioři

Kategorie podle plemen:

 • malá plemena
 • střední plemena
 • velká plemena

Krmivo pro štěňata, dospělé psy a seniory

Je rozdíl vybírat krmivo pro štěně či juniora a jiné vybírat ho pro dospělého psa. Každý z nich má totiž jiné potřeby, na které je třeba se zaměřit.

Krmivo pro štěňata

štěňata potřebují granule bohaté na vitaminy, minerály a další složky, které jsou potřebné pro zdravý a rychlý vývoj jejich organismu a kostí. Nejdůležitější složkou takových granulí je vápník spolu s dalšími minerály na růst kostí, dostatek plnohodnotných bílkovin a dalších živin, důležitých pro vývoj a růst svalové hmoty.

Pejsek s miskou žrádla

Při výběru granulí pro štěňátko si všímejte, zda v názvu obsahují slova štěně nebo junior. Berte ohled i na plemeno svého psa, protože každé má specifický průběh vývoje organismu a výrobci tomu přizpůsobují složení granulí.

Krmivo pro dospělé psy

Dospělí psi zas ve stravě potřebují dostatečné množství živin a energie pro udržení dobré kondice, zdravých kostí, krásné srsti i zdravých zubů. Strava jim dodává potřebnou výkonnost při pohybových a sportovních aktivitách. Zároveň potřebují přijímat stravu bohatou na vitamíny a antioxidanty, přispívající k udržení imunitního systému.

Granule pro dospělé psy jsou označovány slovem adult a vhodné jsou pro pejsky ve věku od 1 - 2 let do 5 let u velkých plemen a do 8 let u psů menších plemen. Opět při výběru nezapomínejte na to, zda jde o malé nebo velké plemeno, důvodem jsou rozměry krmiva.

Pro dospělé psy se na trhu nacházejí i speciální krmiva, kterou jsou určeny například pro aktivní psy, psy s nadváhou, psy s citlivým metabolismem nebo pro březí či kojící feny.

Krmivo pro psí seniory

Při výběru krmiva pro psy - seniory, které mívají problematické trávení, je třeba dbát na stravitelnost granulí a dostatek živin a všeho, co pes ve vyšším věku potřebuje. Starší psi se obvykle méně hýbou, proto se nároky na energetickou hodnotu krmiva automaticky snižují. Aby nedošlo k obezitě staršího pejska, granule jsou často se sníženým obsahem tuku. Krmivo pro psy ve vyšším věku se označuje slovem senior.

Psí krmivo

Složení granulí

Na trhu najdete granule srůzným obsahem avrůzné ceně. Určitě si kladete otázku, zda se vyplatí připlatit za dražší granule? Složení se může lišit orůzné vitamínové ajiné složky. Vybírat granule podle reklamy není to nejlepší řešení. Pokud vám na svém pejskovi záleží, vybírejte granule, které obsahují jasně definované složení s masem. Na balení si všímejte proto nejen to, pro jaké plemeno a věk jsou granule vhodné, ale hlavně složení, ve kterém by měl být první údaj o% obsahu a druhu masa. Vyhýbejte se krmivu s obsahem sóji, protože ta je jedním z nejvýznamnějších alergenů.

Při výběru je důležitý také obsah vlákniny, která je zastoupena rýží, obiloviny či bramborami. Všímejte si i zastoupení cukrů, které se nacházejí v potravinách jako brambory, rýže, ovoce a zelenina. Různé druhy vlákniny a ani cukry by neměly v granulích pro psy chybět.

Opomenout byste neměli ani obsah vitamínů, minerálů, stopových prvků, antioxidantů, případně dalších doplňků (probiotika, neboglukosamin chondroitinpro zdravé klouby) a další doplňky stravy podle specifických potřeb vašeho psa.

Důležité údaje:

 • složení zaměřené na dostatečné% čerstvého masa na 100 gramů (ne masová moučka);
 • prokazatelné účinky nebo složky, které působí jako prevence proti nemocem;
 • ověřený výrobce, který vám garantuje potravinářskou kvalitu kontrolovanou veterináři;
 • přírodní složky (antioxidanty, vitamíny, vláknina, probiotika);
 • obsah výtažků z moře (ryby, plži, měkkýši);
 • co nejmenší obsah složek (rostlinné, živočišné, kukuřičné, sójové moučky);
 • bez chemie nebo s co nejmenším % (barviva a chemické přísady a konzervanty).

Nechte si poradit

Nakupovat granule pro psy v supermarketech se obecně nedoporučuje. Vhodnější je se obrátit na odborníky ve specializovaných prodejnách chovatelských potřeb pro psy. Školení odborníci vám poradí a vy budete odcházet z obchodu přesně s tím, co váš pes potřebuje.

Nakupovat můžete i ve specializovaných e-shopech se speciálními aplikacemi, do kterých stačí zadat údaje o vašem psovi a specifické požadavky a aplikace vám vyselektuje nejvhodnější granule pro vašeho psa.

Nejlepší granule

Hodnocení článku:
(80.6%)

Pulbikované dňa: 20.11.2018


Přidat komentář