Výhody a nevýhody mytí nádobí v myčce

Nenajde se nikdo, kdo by neměl rád chutné jídlo. Příjemné posezení s rodinou či přáteli při dobrých pokrmech a nápojích však potom vystřídá nepříjemná činnost. Tou je mytí hromady špinavého nádobí. Naštěstí existuje skvělý pomocník, který tuto neoblíbenou práci vykoná za vás.

Výhody mytí nádobí v myčce

Myčka dokáže ušetřit čas nejedné hospodyni v domácnosti. Benefity tohoto šikovného kuchyňského spotřebiče začíná využívat stále více lidí. Prozradíme vám, proč je myčka takovým populárním spotřebičem a proč je lepší mýt nádobí v myčce a nikoli ručně v umyvadle.

Samozřejmě, abychom byli objektivní, zmíníme také nevýhody myčky. K ním patří například neustále dokupování tablet, soli i leštidla, pravidelná údržba přístroje a v neposlední řadě fakt, že ručního mytí se i tak úplně nezbavíte. Některé typy nádobí totiž vůbec nejsou vhodné pro mytí v myčce. Pojďme na to však pěkně po pořádku.

Nejlepší myčky nádobí

Názov Hodnotenie Detail
Beko DFN 26420 W   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Bosch SMV4ECX14E   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Guzzanti GZ 8702   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
AEG Mastery FSE63707P   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
DIN 48430 AD   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Výhody mytí v myčce

Mytí nádobí v myčce přináší s sebou několik výhod. Pokud jste početnější rodina nebo se vám nahromadilo více nádobí, v první řadě vám spotřebič ušetří čas, energie i spotřebu vody. Myčka díky horké vodě a vhodně zvolenému čisticímu prostředku zbaví nádobí bakterií, virů i mikroorganismů, a proto je takové mytí hygieničtější. Klasické houbičky na nádobí jsou líhní různých mikrobů a pokud je často a pravidelně neměníte, o čistotě nádobí se nedá mluvit. Moderní myčky nabízejí řadu programů, které zaručí, že nádobí vytáhnete ze spotřebiče pokaždé zářivě čisté a hygienické a to vše se zmíněnou úsporou času, vody i energie.

Ušetří čas

Díky mytí v myčce nádobí neplýtváte časem a můžete se věnovat tomu, co máte rádi. Dlouhé stání před kuchyňským dřezem se stane minulostí, protože nádobí stačí jen vložit do spotřebiče, zvolit vhodný program a o nic víc se nestarat.

Podle výzkumů průměrná rodina umyje okolo 10 sad nádobí denně, což ročně představuje téměř čtyři tisíce souprav. Naplnění a následné odkládání nádobí z myčky při jednom cyklu trvá přibližně 15 minut. Pokud byste stejně velké množství nádobí myli ručně, zabralo by vám to cca hodinu. Použitím myčky máte proto k dobru až 45 minut při jednom mytí, které můžete využít efektivněji. Za rok tak dokážete získat 275 hodin volného času, což představuje dva týdny dovolené navíc.

Sníží spotřebu vody

Spotřeba vody na ruční mytí závisí na tom, jakým způsobem nádobí myjete. Jednou možností je napustit si dřez a druhou mytí pod tekoucí vodou. Při druhém zmíněném způsobu utratíte mnohem více vody, přičemž spotřeba se pohybuje v několika desítkách litrů. Přestože je běžná myčka větší než kuchyňský dřez, na jeden cyklus spotřebuje několikanásobně méně vody, než kdybyste nádobí myli ručně.

Spotřeba myčky na jeden mycí cyklus se pohybuje v rozmezí od 14 do 18 litrů, závisí to na modelu spotřebiče a zvoleném programu. Například na umytí 12 sad nádobí utratíte 15 litrů vody, avšak nejúspornější myčky dokáží spotřebu stlačit na 10 litrů. Třeba se zamyslet, kolikrát za den myjete nádobí ručně. Většinou je to třikrát během pracovního dne, ale o víkendech nebo svátcích se tento počet ještě zvýší. Myčku vám stačí zapnout jednou denně, pokud ji máte plně naloženou, případně jednou dva dny.

Otevřená myčka nádobí

Myčka dokáže lépe využít každou kapku vody a při ekologických cyklech za rok spotřebujete méně než 2000 litrů vody, s nimiž umyjete přibližně 30-tisíc kusů nádobí a příborů. Díky tomu si ročně ušetříte vodu na cca 52 koupelů ve vaně, což vůbec není zanedbatelná hodnota.

Pamatujte si však, že pokud myčku pouštíte příliš často poloprázdnou, o úspoře se nedá mluvit. Dvojnásobně to platí při starších myčkách, které mají vyšší spotřebu vody i energie. Porozhlédněte se proto po novějším modelu a při výběru se řiďte takzvanou energetickou třídou. Ideální je sáhnout po myčce, která má označení A++, s takovým spotřebičem víte dosáhnout spotřebu kolem 10 litrů vody na jeden cyklus.

Uspoří peníze za energie

Pokud denně umažete množství talířů, sklenic, příborů, hrnců a dalšího kuchyňského náčiní, používáním myčky dokážete ušetřit. No pokud myčku nevíte naplnit a budete ji zapínat poloprázdnou, o jejím efektivním využívání se nedá mluvit. Při dodržování všech úsporných opatření a správného používání však dosáhnete požadovanou úsporu, která se promítne do ušetřených peněz.

Při ručním mytí nádobí spotřebuje běžná domácnost na ohřátí vody přibližně 2,6 kWh se srovnatelným množstvím nádobí, které se vejde do myčky. Myčka je však mnohem úspornější, protože za jeden cyklus spotřebuje cca 0,73 kWh, což představuje až o 1,87 kWh energie méně.

Nejlepší myčky nádobí 2021 – recenze, test, srovnání

Nejlepší myčky nádobí 2021 – recenze, test, srovnání

Testy myček nádobí, recenze a vaše hodnocení  –  to vše jsme sesbírali, pretriedili a vytvořili jsme seznam nejlepších myček, které jsou dostupné na našem trhu. Pokud potřebujete poradit s výběrem, věříme, že vám toto naše srovnání pomůže. Viz výsledek testu myček nádobí. Zároveň jsme pro vás připravili návod, na co se při výběru myčky zaměřit. Co je třeba při výběru zohlednit a jaké... Přečíst článek

Hygieničtější mytí

Mytí nádobí v myčce je mnohem hygieničtější, protože kombinace horké vody a vhodného čistícího prostředku dokáže zbavit nádobí nejen nečistot, ale i různých bakterií a virů. Na trhu navíc najdete tablety nebo kapsle do myčky nádobí, které dokáží účinně dezinfikovat. Vydezinfikována myté nádobí i samotný spotřebič, proto o jeho hygieničnost nemusíte mít obavy.

[box1]

Nevysušuje pokožku rukou

Při častém ručním mytí trpí pokožka rukou, která se vysouší, a pak je nutné neustále ji krémovat. Pokožku ovlivňuje nejen samotná voda z vodovodu, která obsahuje chlor a na mnoha místech je příliš tvrdá, ale i agresivní saponáty používající se při mytí. Řešením je nahradit takovéto čistící prostředky za ty, které jsou šetrné k pokožce rukou a neobsahují škodlivé chemikálie. Šetrné čisticí přípravky však obvykle nedokážou nádobí účinně odmastit nebo jej zbavit odolné špíny a skvrn. Při ručním mytí pak můžete použít gumové rukavice, které ochrání vaše ruce před vlivem vody i čisticích prostředků. Mnozí uživatelé si však na rukavice nevědí zvyknout a s nádobím se jim v rukavicích hůře manipuluje. Výsledkem je nakonec to, že rukavice odloží stranou a ruce si nadále máčí ve vodě se saponátem nehledě na to, že časem se jim objeví potíže s pokožkou rukou. Za nejideálnější alternativu se proto považuje nahradit ruční mytí čištěním nádobí v myčce.

Vykládání nádobí z mývačky

Tichý chod spotřebiče

Současné moderní myčky disponují tichým chodem, který nepůsobí rušivě. Kuchyně je místnost, v níž se nejen vaří, ale často slouží k setkávání s rodinou nebo přáteli. Díky teplu, které sálá z kuchyně, se zde většina cítí pohodlně, a proto kuchyň slouží i na odpočinek, kde si mnoho lidí čte knihy, noviny nebo časopisy, poslouchá hudbu, hraje se s dětmi či dokonce pracuje. V neposlední řadě je kuchyň prostorem, v němž se obědvá nebo večeří s hosty, a proto je tichý provoz myčky více než žádoucí. Extra tichý program nabízí většina myček u programu s teplotou vody kolem 50 °C. Chod spotřebiče je natolik tichý, že ho téměř není slyšet. Oceníte to během nočního mytí nádobí nebo tehdy, pokud máte kuchyň propojenou s obývacím pokojem.

Ekologické mytí nádobí

Myčka dokáže výrazně snížit spotřebu vody i energie, a proto jde o ekonomičtější řešení mytí nádobí. Zároveň je takový způsob mytí šetrnější k životnímu prostředí než ruční mytí v kuchyňském dřezu. Mnohé moderní myčky nabízejí takzvané ekologické programy, které myjí při nižších teplotách a na tento trend reagují i ​​výrobci tablet či kapslí do myček nádobí. Ekologické tablety neobsahují fosfáty, které škodí životnímu prostředí, ale většinou je tato složka nahrazeno fosfonáty, případně je tato či podobná látka zcela vynechána.

Nevýhody mytí v myčce

Vhodnost či nevhodnost používání myčky závisí od vašeho spotřebitelského chování. Pokud jste jednotlivec nebo pár, který denně zašpiní jen pár kusů nádobí, myčku byste natolik nevyužili. Zapínání poloprázdné myčky je neúsporné a nádobí dokážete v tomto případě umýt efektivně i ručně. Z uvedeného vyplývá, že myčka nádobí se vyplatí pro vícečlennou rodinu, avšak pro jednotlivce nebo dvojici se jeví spíše jako nevýhodná. I v případě, že jste početná rodina a myčku dokážete naplnit doplna, ručnímu mytí se zcela nevyhnete, protože některé kusy nádobí do tohoto spotřebiče prostě nepatří. Níže vám prozradíme, které nádobí to jsou.

Co nepatří do myčky

Jak jsme podotkli, i když máte v domácnosti výkonnou myčku, ručního mytí se úplně nezbavíte. Některé citlivé a křehké nádobí do myčky nepatří a mohly by se v spotřebiči poškodit.

  • Nože – mnozí odborníci radí, abyste v myčce neumývali nože. Tím by se totiž z důvodu vysokého obsahu čistících látek a soli otupovala čepel. Vysoká teplota vody navíc poškozuje dřevěné rukojeti. Nože proto stačí mýt ručně pod tekoucí vodou a s trochou čistícího prostředku. Na závěr je opláchněte a otřete klasickou kuchyňskou utěrkou.
  • Vínové sklenice – někteří nedoporučují dávat do myčky ani vínové sklenice na vysoké stopce. I v tomto případě je vhodnější zvolit ruční mytí. Zaschlé víno jde poměrně snadno dolů, pokud pohár opláchnete krátce po použití. Nedoporučuje se nechat neumytý pohár během celé noci. Pro dosažení zářivého lesku stačí vínové sklenice opláchnout pod tekoucí vodou hned po tom, co jste je použili, a do sucha je otřít měkkým hadříkem, aby na něm nezůstaly nevzhledné mapy od vody. Na starší vínové skvrny můžete použít neagresivní čistící prostředek.
  • Velké kusy nádobí – do myčky také nevkládejte nadrozměrné kusy nádobí, které se tam nevejdou. Nesnažte se je do spotřebiče násilím vtěsnat, ale raději je umyjte ručně. K nadrozměrným nádobím patří například pekáče, plechy na pečení, velké hrnce a podobně.
  • Citlivé nádobí – obecně se do myčky nedává nádobí z citlivých materiálů, kterým vadí horká voda či nešetrné čisticí prostředky. Do myčky nepatří dřevěný nádobí, proto do ní nevkládejte vařečky, prkénka či příbory a nože s dřevěnou rukojetí. Dřevěné nádobí může vyblednout a poškrábat se. Do myčky byste neměli dávat ani nádobí, které je vyrobené z křehkého plastu, protože působení tepla dokáže plast zdeformovat. Opatrní buďte také u kuchyňského nářadí z hliníku, mosazi, bronzu nebo cínu, protože i tímto materiálům hrozí poškrábání. Křišťálové sklo do myčky vůbec nedávejte, protože by ztratilo lesk a mohlo by se poškodit. Mytí v myčce se raději vzdejte i při dalších citlivých materiálech.
  • Extrémně znečištěné nádobí – do myčky nepatří ani extrémně znečištěné nádobí. Před vložením do spotřebiče třeba seškrábat zbytky jídla do odpadkového koše a až pak dát talíře či příbory do myčky. Při používání nevhodných čistících prostředků do myčky se vám může stát, že nádobí z ní vytáhnete nedostatečně očištěné a nakonec ho budete muset pro dosažení požadovaného výsledku i tak umýt ručně.

Naložená úzká myčka nádobí

Před prvním použitím myčky si pro jistotu přečtěte v návodu nebo v příručce uživatele, kterou jste dostali ke spotřebiči, jaké nádobí výrobce vysloveně nedoporučuje mýt ve spotřebiči. Budete tak mít jistotu, že kuchyňskému nádobí, které do spotřebiče vkládáte, nehrozí poškození.

Dvojnásobné množství nádobí

Aby bylo mytí nádobí v myčce efektivní z hlediska úspory energií a vody, budete potřebovat dvojnásobné množství nádobí. Jak jsme naznačili, zapínat poloprázdnou myčku je neúsporné, a tak vám nezbude nic jiného, ​​jen čekat, dokud myčku zaplníte dalšími špinavými věcmi. Toto může být problém, pokud potřebujete například čistý pohár nebo talíř, ale ten čeká na mytí. Řešením je, že potřebné nádobí si umyjete ručně nebo si do domácnosti nakoupíte více kusů nádobí i příborů. Přemýšlet tak musíte nad volným místem, kde toto nový nádobí a příbory uskladníte. Samozřejmě, v případě potřeby čistého nádobí můžete spustit myčku i poloprázdnou, ale vězte, že jednáte nehospodárné. Pokud budete myčku spouštět jen s několika kusy nádobí příliš často, její ekonomická výhodnost se vytratí a v konečném důsledku můžete utratit více vody i energie, než kdybyste nádobí myli ručně.

Riziko poruchy spotřebiče

Při používání jakéhokoliv spotřebiče hrozí, že se může pokazit. Některé opravy jsou jednoduché a nevyžadují obzvlášť velké investice, jiné poruchy však dokáží spotřebiteli nadělat nemalé starosti a škody. Při používání myčky hrozí například zanesení filtrů či topného tělesa a následné snížení výkonu spotřebiče, avšak k mnohem závažnějším problémům patří riziko prasknutí hadice. Myčka disponuje minimálně dvěma hadicemi, jedna přivádí vodu do spotřebiče a druhá odvádí špinavou vodu do odpadu. Obě hadice jsou potenciální hrozbou havárie a ten, kdo už zažil vytopení prasklou hadicí, ví, o jakou nepříjemnou situaci jde. Nejenže musíte investovat do opravy spotřebiče, ale zatopený dům či byt může pořádně nabourat váš finanční rozpočet. Zničené parkety, elektrické spotřebiče, náklady na rekonstrukci či škody způsobené sousedům, kteří bydlí pod vámi, se mohou vyšplhat na tisíce korun. Řešením této nevýhody je pořízení si myčky s funkcí AquaStop. Moderní myčky s technologií AquaStop dokáží v případě úniku vody uzavřít přívod pojistným ventilem.

Zabere další místo v kuchyni

Běžná myčka nádobí je velká přibližně jako pračka nebo sporák, na její umístění si tak budete muset v kuchyni vyhradit dostatečné místo. Potřebné místo pro spotřebič se často vyčlení na úkor odkládacího prostoru, který slouží na kuchyňské vybavení. Jak jsme naznačili, pro efektivní používání myčky však potřebujete většinou dvojnásobné množství nádobí. Musíte tedy dobře zvážit, kde dát myčku a kde vyčlenit místo pro kuchyňské nádobí, příbory a další vybavení. Řešením je sáhnout po úzké myčce, která má šířku jen 45 cm, a proto se pohodlně vejde i do menších kuchyní. Další alternativou, jak se poprat s nedostatkem místa v kuchyni, jsou vestavěné myčky nádobí. Zabudovaná myčka nádobí je součástí kuchyňské linky na míru. Popularitu si získává i přenosná myčka nádobí, která má kompaktní rozměry a zároveň se hodí pro jednotlivce nebo páry. Stolní myčka nádobí představuje nejkompaktnější verzi myčky, ale přitom zvládá mýt všechny typy nádobí jako klasická myčka, avšak přirozeně v menším množství. Mini myčky jsou skvělou volbou pro použití v garsonkách, kancelářích nebo malých domácnostech. Přenosná myčka zvládne umýt 5 až 8 souprav kuchyňského nádobí, přičemž její spotřeba je cca 7 až 10 litrů vody na jedno mytí. Oproti ručnímu mytí pod tekoucí vodou kuchyňské baterie je tak mytí v mini myčce až desetinásobně efektivnější.

Dokupování příslušenství

Bez kvalitních čisticích prostředků vám myčka nebude sloužit tak, jak si to představujete. Většina spotřebitelů sází na tablety nebo kapsle do myčky, které si získávají popularitu kvůli dobrým čistícím účinkům a pohodlnému dávkování. Počítejte proto se zvýšenými náklady na neustále dokupování čisticích prostředků. Kromě tablet budete do myčky potřebovat i leštidlo a sůl a to i v případě, že zakoupené tablety tyto látky obsahují. Občasně se totiž doporučuje přidávat do myčky sůl i leštidlo navíc. Dokupovat si můžete i vůně do myčky, pokud chcete, aby vám nádobí po vytažení ze spotřebiče krásně voněl. Sůl a leštidlo do myčky přidávají zpravidla v několikaměsíčních intervalech, závisí to od používání myčky a programů. Tablety si zas víte zakoupit ve výhodném ekonomickém balení, které obsahuje kolem 120 kusů tablet nebo i více. I přes pravidelnému kupování příslušenství do myčky, je možné nadále hovořit o úspoře spotřebiče.

Myčky nádobí – recenze

Myčka je skvělým pomocníkem, který vám ušetří čas. Podívali jsme se na několik myček nádobí a připravili pro vás recenze, které vám s výběrem pomohou.

Hodnocení článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 22.04.2021

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář