Nejlepší čas na nákup spotřebičů? Černý pátek i povánoční akce

To, že nakupovat ve slevách, je výhodné, vědí všichni. Avšak není akce jako akce. Rohlíky s 50% slevou váš rozpočet určitě neušetří tak jako 50% sleva na pračku, televizor či myčku. Ano, nakupování spotřebičů je zodpovědná úkol, protože za ně neutratíte stovky, ale spíše tisíce korun.

Nejlepší čas na nákup spotřebičů

Proto jsme se pro vás rozhodli připravit návod na to, kdy je nejlepší čas na nákup spotřebičů, jak je nakupovat co nejrozumněji a jak nenaletět na levné marketingové triky.

Jak nakupovat spotřebiče v akci

Nerozumíte, co je to za otázku? Hned vám všechno vysvětlíme. Spotřebiče nejsou nejmenší investicí, proto byste je ani v akci neměli nakupovat bezhlavě. Pokud se chcete vyhnout tomu, že vyhodíte kvanta peněz za věci, které ve skutečnosti nepotřebujete, snažte se při akcích na spotřebiče držet na uzdě. Kromě toho si před nákupem položte tyto otázky.

1. Co opravdu potřebuji?

Tuto otázku si položte ještě předtím, než vkročíte do obchodu nebo kliknete na e-shop. Pokud si koupíte mikrovlnku v 90% slevě, přičemž nutně potřebujete pračku, ve skutečnosti 90% pouze proděláte.

2. Jaké parametry jsou pro mě vyhovující?

Při lákavých slevách je velmi jednoduché zapomenout na to, co od daného spotřebiče očekáváte. Když víte, že potřebujete chladničku o objemu 200 l, nekupujte 100 l model jen proto, že je na něm nálepka "-80%"! Raději zainvestujte 1 200 Kč navíc do toho, co opravdu využijete.

3. Co oželet?

Naopak, dejte si v hlavě dohromady parametry, které pro vás nejsou až tak důležité. Toužíte po sporáku ve stříbrné barvě, ale natrefíte na černý, který je levnější o polovinu. Bylo by nerozumné neušetřit kvůli takové drobnosti.

Stříbrný kombinovaný sporák

4. Jaký je můj rozpočet?

Pokud vám váš rozpočet dovoluje za nový kuchyňský robot utratit maximálně 2 500 Kč, ale vy najdete model s původní cenou 7 500 Kč, který v akci stojí "pouze" 4 500 Kč, neušetříte! Proto ani při té nejlákavější akci nezapomínejte na to, co si můžete dovolit.

5. Opravdu musím něco koupit?

Pokud bychom byli při akcích schopni střízlivě přemýšlet, ušetřili bychom mnohem víc, než když prodejce zveřejní leták s 70% slevami. Pamatujte, že Černý pátek či jakákoliv jiná akce vás nezavazuje nakupovat! Kupujte pouze to, co potřebujete a když to potřebujete.

Na co si dávat pozor při nákupu spotřebičů v akci

Slibujeme, že toto jsou již opravdu poslední rady o nákupech v akci. Hned po nich se pustíme do konkrétních tipů. Už víte, jak nakupovat spotřebiče, abyste však opravdu ušetřili, musíte vědět i o tom, jak nenaletět na falešné slevy. Na 100% vás od toho uchránit nemůžeme, můžeme vás však alespoň nasměrovat na tu správnou cestu.

1. Není sleva jako sleva

Krátká lekce matematiky. Mařenka si koupila žehličku, která původně stála 750 Kč v 50% akci. Žofka si koupila chladničku, která stála 7 500 Kč v 20% akci. Která z nich ušetřila více? Ano, výhodněji nakoupila Žofka, i když ve srovnání s Mařenkou dostala o 30% menší slevu, protože ušetřila až 1 500 Kč, přičemž Mařenka ušetřila pouze 375 Kč. Co se vám snažíme říct? Že procenta nejsou všechno.

2. Fakt, až 90%?

Problémem mnoha akcí bývá to, že k vám prodejce není zcela upřímný. V ničem vám nelže, jen vám neřekne všechno. Ať už budete nakupovat během Černého pátku, po Vánocích nebo natrefíte na jakoukoli jinou akci, Nenaleťte ihned na to, že můžete ušetřit až 80%. 80% sleva je určitě víc než lákavá, je však třeba si všimnout, na co přesně takto velkou slevu dostanete.

Často se totiž stává, že v nabídce daného prodejce nejsou pouze spotřebiče, jako pračky, ledničky a sporáky, ale i různé "drobnosti", jako ruční mixéry či náhradní díly do vysavačů. Na to, aby mohl prodejce na leták napsat "- 80%", stačí, že takto zásadně zlevní jediný ruční mixér s původní cenou 370 Kč.

Televizory v akci

3. Opravdu to stálo až tolik?

Nafouknout původní cenu o 50% a potom na daný produkt vyvěsit visačku "-30%"? Mnozí spotřebitelé věří, že takové praktiky nevyužívá dnes už snad nikdo. Bohužel, využívá. Proto si vždy ověřte původní cenu daného zboží. Kde tak můžete udělat? Na internetu, u konkurence, na internetových fórech...

4. Hej! Vždyť tolik to stálo před 5 lety!

Nabídnout spotřebiteli slevu z ceny, kterou by za daný produkt zaplatil před 5 lety, kdy byl na trhu úplnou novinkou, ale ještě den před akcí už dávno nestál 12 500, ale 5 000 Kč. Toto je další velmi mazaná a nefér taktika některých prodejců. I v tomto případě buďte opatrní a před vytažením bankomatové karty trochu pogooglete.

5. A co konkurence?

Každý produkt, ať už jde o elektroniku nebo papírové ubrousky, může prodávat za 2 různé ceny, a to ty maloobchodní nebo velkoobchodní. Je hezké, že v obchodě "Hvězdička" dostanete na "pračku 000", která stojí 7 500 Kč slevu 20%, takže za ni zaplatíte 6 000 Kč. Tatáž pračka však může stát v obchodě "Měsíček" původně pouze 5 000 kč, takže i bez slevy za ni zaplatíte o 2 500 Kč méně. Jinak řečeno, původní ceny spotřebičů byste si měli vždy porovnat i s konkurencí.

6. Slevy na poslední kusy!!!

Limitované akce nikdy nejsou 100% akce. Na webu prodejce se objeví, že sleva platí na poslední kusy. Než se dostanete do obchodu nebo naklikáte objednávku do online formuláře, zboží bude fuč! Tomuto se bohužel nemáte jak vyhnout, proto vás pouze upozorňujeme na úskalí akcí "na poslední kusy" či "do vyprodání zásob".

Kdy nakupovat spotřebiče

Slevy, akce, výprodeje... narazíte na ně na každém kroku a na první pohled i během celého roku. Ve skutečnosti však existuje řada "dat", kdy je nákup spotřebičů o něco výhodnější. Postupně se podíváme na všechny dny, data i období, během nichž se vyplatí vyrazit do obchodů nebo navštívit e-shopy, a ulovit co nejlevnější spotřebiče do domácnosti.

1. Černý pátek

Černý pátek je bez pochyby největším nákupním svátkem na celém světě, přičemž je ideální nejen na nákup drobností, ale i finančně nákladnějších položek včetně spotřebičů. Na to, co přesně je Černý pátek, jak vznikl a kdy se uskuteční v České republice, si proto posvítíme blíž.

Nakupování na Černý pátek

Co a kdy je Černý pátek

Černý pátek připadá vždy na pátek po Dni díkůvzdání. Datum, kdy se uskuteční, není stanoven přesně, každý rok však připadá na 4. pátek v listopadu. Letos se na Černý pátek můžeme těšit přesně 27. listopadu. U nás však se tato tradice trochu modifikovala, a proto na Černý pátek slevy natrefíte klidně i v následující sobotu, neděli a někdy i během celých měsíců, včetně těch letních.

Černý pátek symbolizuje začátek předvánočního nakupování a s ním spojené slevy. Zajímavostí je, že toto pojmenování mu neoficiálně udělili philadelphskí policisté, taxikáři a řidiči autobusů, protože pátek po Dni díkůvzdání byl pravidelně doprovázen katastrofální dopravní situací. Následující sobotu nazvali jako Black Sunday.

Black Friday Česko 2020 – Černý pátek, slevy, výprodeje

Black Friday Česko 2020 – Černý pátek, slevy, výprodeje

I do ✅ České republiky se dostali fenomény ⭐ Černý pátek či Cyber ​​Monday. Co se ukrývá za těmito lákadly? Jak může spotřebitel ušetřit nákupem právě v takový den? Jsou tyto nabídky bez rizik nebo i za nimi skrývají menší nebo větší pasti šikovných obchodníků? V článku se dozvíte, na... Přečíst článek

Tipy na výhodné nákupy během Černého pátku 2020 Česká republika

Náš návod na výhodné nákupy je zaměřen hlavně na spotřebiče, v následujících řádcích jsme si pro vás proto připravili informace o elektro Černý pátek 2020 v České republice. Řekneme si hlavně o tom, jak velké slevy lze u jednotlivých prodejců očekávat. Při našem pátrání jsme však natrefili i na mnohé zajímavé akce na jiné zboží, jako jsou spotřebiče, takže vám dáme tipy i na ně.

Černý pátek Datart

Datum letošního Černého pátku prozatí prodejce Datart nezveřejnil. Na základě toho loňského se však dá předpokládat, že se uskuteční během podstatné části listopadu a také v prvních dnech prosince. I v tomto případě však raději čas od času zavítejte na web datart.cz. Slevy na spotřebiče, ale i jiné zboží se během loňského Černého pátku v Datartu vyšplhaly až na 80%.

Černý pátek Delimano

Dalším prodejcem, u kterého dostanete velmi zajímavé spotřebiče všeho druhu, je Delimano. Musíme uznat, že tento prodejce se s Černým pátkem opravdu nepáře! Tento rok jste si na Delimano už mohli užít jeden dlouhýýýý Černý pátek, který probíhal v létě. Slevy se pohybovaly v rozmezí od -50 do -70%. Jak to vypadalo v praxi? Celkem fajn. Například fritézu s původní cenou okolo 4 500 Kč jste si mohli koupit za necelých 1 750 Kč a mixér za přes 3 700 Kč pouze za cca 1 800 Kč. Prozatím nevíme, dokdy přesně se uskuteční zimní Černý pátek na Delimano.

Černý pátek Mall

Mall začal s Černým pátkem již v říjnu, takže spotřebiče, ale i stovky dalších produktů si zde můžete se slevami zakoupit již nyní. Bohužel, neumíme vám prozradit, dokdy přesně. Černý pátek na Mall totiž probíhá tak, že při návštěvě e-shopu můžete vidět, kolik času zbývá do konce akce na konkrétní zboží.

Slevy jsou tu sice na první pohled nižší, v konečném důsledku však můžete ušetřit více než u prodejců, kteří propagují 70, 80 či dokonce 90% akce. Tak například, v době naší návštěvy mall.cz jsme natrefili na pračku s 30% slevou, za kterou bychom zaplatili méně o 3 200 Kč, pračku s 29% slevou na níž bychom ušetřili až téměř 5 000 Kč či čističku vzduchu s XXL slevou 64 % a reálnou úsporou okolo 4 000 Kč.

Černý pátek Alza

Alza zatím nezveřejnila data a výšku akcí během letošního Černého pátku. Konec-konců, Černý pátek na Alze je nepřehlédnutelný, protože zelený mimozemšťan vříská do megafonu "Černý pátek, Černý pátek, Černý pátek..." do ošalenia! Akciové nákupy na Alze doporučujeme všem těm, kteří chtějí využít Černý pátek nejen na nákup spotřebičů, ale i plen, hraček, čisticích prostředků či jiných drobností.

2. Cyber ​​Monday slevy

Cyber ​​Monday slevy u nás nejsou známé jako ty na Černý pátek, což je však velká škoda. Cyber ​​Monday se koná vždy v pondělí po Černém pátku. Letos nám to tedy vychází na 30. 11. 2020. Podstatou tohoto nákupního svátku je výhodný nákup přes internet. Jeho pravidla znějí jasně: Cyber ​​Monday trvá zásadně pouze 24 hodin! Akční zboží může být kromě toho limitováno počtem kusů. Doslova a do písmene platí, že kdo první přijde, ten první bere.

Cyber ​​Monday je zaměřen zejména na elektroniku, a tedy i spotřebiče. Samozřejmě, můžete narazit i na množství akciového oblečení, kosmetiku či spotřební zboží. V České republice si tento "svátek" zvyknou uctívat naši největší hráči, tedy Mall, Kasa a Alza. Vyloučené však není, že 30. listopadu narazíte i na další obchody s výhodnými nabídkami. Z těch zahraničních je pro nás zajímavý zejména Amazon.

3. Víkendy bez DPH

"Sleva ve výši DPH", to je slogan, který doprovází akční nabídky více prodejců, kteří během víkendu nabízejí zboží ve slevě ve výši DPH. Spotřebiče s takovou slevou můžete během víkendů nakupovat u prodejců OKAY a Möbelix. Dalším je polský prodejce nábytku BRW, no a v minulosti jste mohli takovýto výhodný nákup zrealizovat i v Baumaxu. Kdy přesně budete mít takovou možnost, musíte sledovat průběžně, protože nejde o žádné přesně stanovené datum.

Nyní vám prozradíme šokující pravdu. Nákup bez DPH ve skutečnosti není nákup bez DPH. Při nákupu spotřebičů a jiného zboží během "bezDPHčkových" víkendů totiž nedostanete slevu ve výši skutečného DPH, tedy 21%. Kde je háček? Pouze v tom, že jde o DPHčku vypočtenou ze základu daně. V praxi to vypadá tak, že pokud si koupíte spotřebič s původní cenou 2 500 Kč včetně DPH, zaplatíte za něj něco pŕes 2 000 Kč.

4. Povánoční akce

Povánoční akcie jsou přímo legendární. Ptáte se, zda jsou i reálné? Určitě ano, protože paradoxně lidé milují nakupovat, jakmile si pod stromečkem našli fůru potřebných i nepotřebných předmětů. Povánoční výprodeje se týkají spotřebičů, oblečení, kosmetiky, hraček, čisticích prostředků i jídla, prostě všeho, co najdete v obchodech a samozřejmě i v e-shopech. Nepsaným pravidlem je, že se začínají už 25. prosince. Konec se dá očekávat přibližně v polovině ledna.

Slevy v obchodech

Konkrétní výši slev vám prozradit neumíme, protože jsou velmi individuální a stejně tak není možné vyjmenovat všechny obchody, které se do povánočního šílenství zapojí. Po minulé roky však mezi velmi aktivné prodejce spotřebičů patřil například Alza.

5. Lednové akce

Lednové akce na spotřebiče se do značné míry prolínají s těmi povánočními. Většinou se začínají až po novém roce a trvají do konce ledna, ne jednou však i podstatně déle. Hlavním rozdílem mezi prosincovými a lednovými akciemi zvykne být výška slev. V lednu se všichni uklidní, do obchodů se hrnou už o něco méně, a proto i slevy bývají o něco nižší.

6. Letní akce

Léto je často označováno také jako okurková sezóna a přesně díky tomu můžete v tomto období roku nakupovat velmi výhodně. Prodejci na jedné straně využívají dovolené a dny volna, kdy mnozí lidé tráví čas právě v nákupních centrech, na druhé straně se snaží zvýšit zájem o nákupy. Řekněme si upřímně, komu se chce ve vedrech běhat po obchodech? Letní výprodejové akce spotřebičů bývají "mírné". Většinou narazíte na slevy, které nepřesahují 50%, což však není pravidlem.

INFO: V zahraničí existuje i oficiální letní ekvivalent k Černému pátku, takzvaný Red Friday, který se koná ve středu července. U nás není velmi rozšířený, není však vyloučeno, že ho některý z prodejců "objeví".

7. Nové modely!

Tyto akce na spotřebiče, ale i množství dalších produktů nejsou ohraničené žádnými daty. Říkáme, doslova, o momentech, kdy se na trhu objeví konkrétní nové modely. Např. pokud existuje "Pračka, model 2 000" a výrobce začne prodávat "Pračku, model 2 001", přichází vaše šance. Je logické, že staré modely musí uvolnit místo tím novým, ovšem pozor, pouze na jistý čas. Po chvilce totiž klesne zájem o super nový model a ten starší bude opět stát skoro tolik, co předtím.

Hodnocení článku:
(81.6%)

Pulbikované dňa: 10.11.2020


Přidat komentář