Nejlepší parfémy pro ženy a nejlepší dámské vůně 2020

Pokud si chcete vybrat parfém pro sebe či jako dárek pro kamarádku, můžete na to jít z více stran. Víte, jak postupovat?

Jak si vybrat dámský parfém?

Vysvětlíme vám, podle jakých kritérií se parfémy dělí, jak si vybrat tu správnou vůni ženského parfému a jak rozeznáte originální parfém od padělku, kterými je bohužel trh přesycen.

Nejlepší dámské vůně

Toaletní voda, kolínská či parfém?

Co se týče intenzity vůně, rozeznáváme několik druhů voňavek. Většina z nich se skládá z vonných látek, které jsou rozředěné v lihu – ten pomáhá aroma uchovat.

Typy voňavek podle intenzity:

 • Parfém – nazývá se také Extrait de parfum a poskytne vám nejintenzivnější vůni ze všech typů. Najdete v něm 15 – 30 % vonných složek, což se odráží v podobě vyšší ceny a menšího balení. Většina z balení nedisponuje rozprašovačem – parfém se nanáší pár kapkami za uši a do loketních jamek. Intenzivní vůně vám vydrží i celý den a hodí se spíše pro příležitostné použití.
 • Parfémovaná voda – najdete v ní 8 – 15 % vonných složek, zbytek tvoří líh. Její vůně vydrží méně než vůně parfému (cca 4 – 6 h) a je vhodná pro každodenní použití. Najdete ji v nesčetných variantách balení od nejrůznějších výrobců. Nazývá se také Eau de parfum nebo Parfum de toilette (nepleťte si název s Eau de toilette – toaletní vodou).
 • Toaletní voda – Francouzi ji nazývají Eau de toilette a najdete v ní 4 – 8 % vonných látek. Původně byla určena pro ranní toaletu, z čehož plyne i kratší výdrž její vůně v délce pár hodin.

Aplikace parfému

 • Kolínská voda – najdete v ní pouze cca 3 – 5 % vonných látek ve zředěném 70 % lihu. Používají ji nejčastěji muži na čerstvě oholenou tvář. Její vůně vydrží 1 – 2 h a prodává se ve větších baleních, protože ji minete rychleji. Francouzi ji nazývají Eau de Cologne.
 • Eau de fraîche – doslovně tento název znamená "čerstvá voda", z čehož vyplývají i vlastnosti. Obsahuje nejvýše 3% vonných složek rozpuštěných buď ve zředěném lihu, nebo dokonce ve vodě. Její vůně vydrží cca 1 h, proto ji musíte aplikovat vícekrát během dne.
 • Parfémovaný olej – označují se také zkratkou CPO a pocházejí z Orientu, kde je jejich výroba často rodinnou tradicí. Namísto lihu se vůně v něm ředí jojobovým nebo jiným olejem, čímž výrobce zajistí jejich lepší uvolňování. Výhodou je, že nevysušují ani nedráždí pokožku jako líh, takže jsou pro vás ideální, pokud máte citlivou pokožku. Nanášejí se za uši, do loketní a kolenní jamky a na zápěstí. Jejich vůně dokáže vydržet až 2 dny a zbavíte se jí pouze tím, že místa umyjete.

Jeden parfém – tři složky

Každá vůně se skládá ze 3 částí, které tvoří navzájem harmonický celek, ale uvolňují se postupně:

 • Hlava – ucítíte ji jako první po aplikaci vůně, navozuje tedy první dojem a výrobci na ni kladou velký důraz. Obsahuje zpravidla květinové a ovocné složky a její účinek trvá do 15 min.
 • Srdce – plně se rozvine za několik minut a obsahuje středně těkavé látky tvořící charakter vůně. Najdete v něm charakteristické vůně skořice, růže či jasmínu, přičemž jeho účinek přetrvá 2 – 4 h.
 • Základ – skládá se z pomalu těkavých látek a najdete v něm těžší a intenzivnější kořeněné vůně. Vůně základu přetrvá 3 – 4 h, při některých parfémech i déle.

Výjimkou jsou parfémy a jiné voňavky s tzv. lineární vůní, která v průběhu času nemění svůj charakter.

Dámsky parfém

Výběr vonné složky

Každý typ vůně můžeme rozdělit do skupiny podle jejího původu, přičemž každá je svým charakterem ideální pro jiný typ počasí, resp. pro jiné roční období.

Na jaře a v létě siahajte po méně intenzivních vůních – v tomto období je vzduch prosycen vůněmi kvetoucích stromů a rostlin. Naopak, na podzim a zimu se hodí intenzivněji vůně s kořenitým charakterem.

V létě vás osvěží vůně květinové, ovocné či citrusové. V květinových vůních naleznete tóny konvalinek, růží, fialek či jasmínu. Ovocné zase připomínají zahradní či exotické ovoce. Výrobci nejčastěji používají vůni připomínající maliny, meruňky, broskve, jahody, ananas či kokos. V citrusových najdete tóny limetky, pomerančů a jiných exotických plodů.

Orientální vůně se nám Evropanům často jeví jako příliš výrazné s intenzivním sladkým charakterem. Pocítíte v nich aromata vanilky, skořice či hřebíčku. Díky intenzivní vůni jsou vhodné do chladnějšího počasí, pokud máte dost odvahy, tak i na jarní či letní večery.

Dřevité, cypřišové nebo fougerové vůně jsou intenzivní a najdete je převážně v pánských parfémech.

Parfém podle příležitosti a osobnosti

Vůně působí ve výrazné míře na emoce člověka. Dokáže vás i ostatních uklidnit, osvěžit či dokonce vzbudit touhu.

V létě jsou vhodné květinové vůně

Vybírejte si proto i podle příležitosti:

 • Vůně na denní nošení – měli byste se s ní cítit příjemně, ale neměla by být příliš intenzivní, aby neobtěžovala okolí. Nejlepší zvolená každodenní vůně je ta, kterou během dne necítíte. To neznamená, že je málo intenzivní a že byste měli sáhnout po silnější.
 • Vůně na společenské události – měla by být o něco výraznější než vůně na denní nošení, ne však příliš extravagantní.
 • Vůně na randesladký parfém dokáže zdůraznit ženskost, jemnost a křehkost. Na výběru vůně na tuto příležitost si dejte obzvlášť záležet, protože má výrazný podíl na výsledku utkání.
 • Vůně na obchodní jednání – i jako žena můžete použít výraznou a extravagantní vůni, která spolu s řečí těla prokáže vaši dominanci, což vám v konečném důsledku může pomoci dosáhnout lepší vyjednávací pozici.

Vůně také podbarví vaši osobnost. Pokud jste sportovkyně či aktivní žena, vyberte si svěží a energickou vůni, pokud nechcete příliš vyčnívat z davu, volte jemné ovocné či květinové vůně. Pro extravagantní ženy jsou nejlepší volbou intenzivní orientální či kořeněné vůně.

Nenaleťte podvodníkům

Náš trh je bohužel prosycen různými falzifikáty – to se týká i parfémů. Originál je od padělku někdy těžké rozeznat, proto si musíte všímat i drobné detaily. Prvním vykřičníkem by pro vás měla být podezřele nízká cena oproti jiným parfémem od stejného výrobce.

Originální parfém by měl mít sériové číslo na spodní části flakonu i na krabičce – tato čísla musí být identické.

Vybírání vhodné vůně

Na flakonu si všímejte kvalitu zpracování – měl by být dokonale hladký a víko by na něm měl pevně sedět. Originální parfém má vždy dostatečně dlouhou trubičku, která končí na dně nebo v rohu flakónu, abyste parfém mohli spotřebovat celý. Znakem padělku bývá i příliš intenzivní zabarvení samotné tekutiny ve flakónu.

Nakupovat byste proto měli pouze v ověřených e-shopech, rozhodně ne na ulici, v čínských e-shopech, na bazarových portálech či v narychlo poskládaných e-shopech. Ty poznáte podle nekvalitních fotografií, popisů parfémů, které nedávají smysl a jsou pravděpodobně strojově přeložené z cizího jazyka a podle chybějících uživatelských recenzí.

Oblíbené parfémy, které se již neprodávají

Hodnocení článku:
(81%)

Pulbikované dňa: 14.07.2019


Přidat komentář