Nevyhazujte oblečení, starejte se o něj správně. Jak na to?

Nemusíte kupovat desatero nového oblečení každý týden. Stačí, když se o to stávající budete řádně starat. Největším poradcem nejen při praní, ale také při žehlení nebo skladování daného kousku budou cedulky a informace na nich. Pakliže budete respektovat pokyny, výrazně tím prodloužíte životnost oblečení jako takového.

Cedulky na oblečení vám prozradí jak oblečení prát v pračce a jak o něj následně pečovat, také popisují použitý materiál
Foto: Unsplash.com

Respektujte všechny pokyny i materiál

Když se podíváte na cedulky na oblečení, zjistíte, že jich je opravdu požehnaně. Důvod je prostý – zatímco některé se týkají pouze toho, jak oblečení prát v pračce a jak o něj následně pečovat, jiné popisují použitý materiál. Na všechny informace klaďte důraz, protože jinak se pečuje o vlnu a jinak o teplákovinu či jiný materiál, ze kterého se kalhoty či jiné oblečení vyrábí.

Samostatnou kategorií jsou funkční kousky běžně využívané ke sportu, ke kterým musíte přistupovat velmi opatrně, pokud chcete, aby s vámi uběhly ještě několik kilometrů.

Abyste prodloužili životnost, ale také barevnost kousků, nezapomínejte na třídění prádla
Foto: Budchlap.cz

Obecné zásady péče o oblečení

Pojďme si však více přiblížit jak péči o oblečení z pohledu praní a žehlení, tak péči o konkrétní materiály, z nichž se oblečení vyrábí. Začneme prvním krokem, a sice praním. Abyste prodloužili životnost, ale také barevnost kousků, nezapomínejte na třídění prádla. Řada lidí se domnívá, že to není zapotřebí, ale plete se.

Stejně tak je dobré třídit oblečení nejen podle barevnosti, ale také podle druhu prádla. Kupříkladu spodní prádlo je velmi jemné, a i když není na údržbu příliš náročné, vyžaduje šetrné praní. Zejména pakliže vlastníte hodně krajkovaného spodního prádla, na jemné praní nezapomínejte.

Co se týče přidávání aviváže do prádla, zde se do hry dostávají materiály. Do bubnu pračky společně s funkčním oblečením rozhodně nepatří. Stejně tak mnohé oblečení nepatří do sušičky na prádlo nebo pod páru žehličky.

Jak pečovat o oblečení podle materiálu

Možná ještě větší pozornost než obecným informacím klaďte na konkrétní materiály a na to, jak o ně pečovat. Každá látka totiž disponuje trochu jinými vlastnostmi a to, jak k nim budete přistupovat, se na jejich životnosti může výrazně podepsat.

Je dobré třídit oblečení nejen podle barevnosti, ale také podle druhu prádla
Foto: Budchlap.cz

Jak se starat o bavlnu

Mezi vůbec nejoblíbenější druhy materiálu patří bavlna. Disponuje především velkou mírou odolnosti, ovšem už menší elasticitou nebo malou schopností udržovat teplo. Proto se na ni nepamatuje kupříkladu u sportovního oblečení, ale je nedílnou součástí našeho běžného, každodenního šatníku.

Obecně bavlna vyžaduje praní jen do 60°, aby nevybledla barva, sušení v sušičce je povoleno stejně jako běžné žehlení.

Jak se starat o polyester

Když se podíváme na umělou tkaninu, a to konkrétně na polyester, řekneme, že se musí prát maximálně při 60°. Rozhodně použijte aviváž, čímž předejdete tomu, že bude oblečení působit elektrostaticky.

Jak se starat o vlnu

Vlna patří k materiálům, která velmi dobře udržuje teplo, proto na ni nedáme dopustit hlavně v zimě. Jelikož se však jedná o přírodní materiál, k péči o ni musíte přistupovat s pokorou. V případě praní volte nízké teploty, žehlení je pak povoleno pouze při nižších teplotách nebo přes vlhkou látku, aby nedošlo ke zdrsnění svetru a poškození vlny.

Vlna velmi dobře udržuje teplo, proto na ni nedáme dopustit hlavně v zimě. V případě praní volte nízké teploty
Foto: Unsplash.com

Jak se starat o froté

V posledních letech je stále atraktivnější froté materiál, který vyžaduje praní v maximálně šedesáti stupních Celsia. Pokud se při prvním praní rozhodnete pro nižší teploty, připravte se na lehké pouštění barvy.

Froté oblečení (na rozdíl od bavlny) nepatří do sušičky.

Jak se starat o péřové oblečení

Za zmínku ještě stojí péřové oblečení, které je taktéž populární hlavně v zimě, jelikož (jakožto přírodní materiál) dobře udržuje teplo. Velmi dobře izoluje, i proto se používá jako výplň oblečení. Většina praček by měla mít zvláštní program určený pouze pro praní péřového oblečení.

Hodnocení článku:
(81.6%)

Pulbikované dňa: 20.04.2023


Přidat komentář