Jak vybrat tapety do interiéru

Správně zvolené tapety umí s interiérem udělat zázraky. Pokud je zvolíte správně, můžou vám pomoct opticky projasnit pokoj, ale také ho zútulnit, díky čemuž se budete doma cítit daleko příjemněji a hezky. Jenže jak vybrat ideální tapety, které rozzáří interiér tak, jak si přejete?

Vliesové tapety

Vliesové tapety jsou snadno omyvatelné a odolné vůči poškrábání, proto se hodí i do obýváků, kde musí čelit vyššímu riziku poškození. Foto: Dovido.cz

Rozhodující je typ tapet

Fototapeta, vliesová tapeta nebo vinylová tapeta – to je rozhodující. Nejsou totiž tapety jako tapety a každá se hodí do jiného interiéru. Zatímco vliesové tapety jsou snadno omyvatelné a odolné vůči poškrábání, hodí se do dětských pokojů nebo obýváků, kde musí čelit vyššímu riziku poškození. Díky tomu, že jsou snadno aplikovatelné, jejich obměňování v případě potřeby není záležitostí dlouhou nebo náročnou.

Vinylové tapety jsou zase vhodné do kuchyní nebo koupelen, jelikož jsou vyráběny z umělého PVC. Jsou tedy snadno udržitelné, nevadí jim ani voda čili se budou hezky vyjímat třeba vedle nebo za pračkou. Díky schopnosti částečné tepelné izolace pomáhají i snížit energetickou náročnost rodinných domácností.

Vinylové tapety

Vinylové tapety jsou zase vhodné do kuchyní nebo koupelen, jelikož jsou vyráběny z umělého PVC a nevadí jim voda. Foto: Dovido.cz

Jak má pokoj vyznít?

Nejen typ tapet rozhodne, ale také celkový nádech interiéru. Jak potřebujete, aby pokoj vyzněl? Bude se v něm nacházet mnoho nábytku? Má se jednat o společenskou místnost nebo to bude spíše vaše zóna klidu a odpočinku?

Existují totiž barvy a vzory, které mají jistý vliv na člověka a jeho psychiku. Zatímco červená působí agresivně a nehodí se tedy do ložnic, zelená je zase společně se žlutou barvou optimistickou, podporující kreativitu a produktivitu. A proto tyto odstíny mají místo v pracovnách nebo obývacích pokojích. Oranžová zase podporuje chuť k jídlu, proto patří do jídelen a kuchyní.

Vzory zase umí změnit interiér po stránce optiky. Pruhy nebo vlnkování opticky zvyšují strop, velké místnosti zase opticky zútulňují hlavně výrazné motivy typu květin nebo geometrických tvarů.

Vzory na tapetách

Vzory na tapetách umí změnit interiér po stránce optiky. Pruhy opticky zvyšují strop. Foto: Dovido.cz

Dle současného vybavení

Při vybírání tapet může mít rozhodující slovo také vybavení, které už v interiéru leží. Jen málokdo chce investovat do zařízení zcela nového, proto upřednostní tapety zcela jednoduché. Pokud je však vaše stávající zařízení spíše minimalistické, můžete pomocí tapet docílit optického roztříštění rovných, takřka dokonalých linií. Geometrické vzory, abstraktní motivy – to vše může skvěle posloužit v plánovaném efektu.

Pokud chcete vybírat tapety dle současného vybavení, rozhodující tedy bude styl stávajícího interiéru. Do jednoduchého pokoje patří vzory, do spíše zdobené místnosti jednoduchost.

Na jaký materiál budete tapety lepit?

Klíčové je také zjistit, na jaký materiál budete tapety lepit. To totiž ovlivňuje, jakému typu tapet dáte vlastně nakonec přednost. Vliesové a vinylové tapety se dají nalepit prakticky na cokoliv, ať už je základním materiálem sádrokarton, beton nebo dřevotříska. I proto se instalují například do koupelen, kde plnohodnotně a velmi efektivně zakrývají umakartové jádro.

Pokud jste se rozhodli pro jiný typ tapet, v nejlepším případě si dopředu zjistěte, na jakých materiálech či typech zdiva bude tapeta držet a na jakých lepit zrovna nebude. Vyhnete se tím nejen ztracenému času, ale také velkému množství ztracených nervů.

Tapety a vybavení

Při vybírání tapet může mít rozhodující slovo také vybavení, které už v interiéru leží. Foto: Dovido.cz

Vždycky mějte roli tapety navíc

Výběr ideální tapety se samozřejmě může odvíjet od vašich vlastních požadavků. Ať už k té vysněné přijdete jakýmkoliv způsobem, vždycky se snažte o to, aby byla jedna role tapety navíc. Dobře počítejte obvody tapet (délka tapety by se měla rovnat výšce místnosti). A i když v rukou držíte dostatečně naměřenou tapetu, raději k ní přesto připočtěte několik centimetrů na zarovnání a vezměte si s sebou radši i jednu roli navíc, kdyby náhodou. Raději být připraven, než překvapen, nemyslíte?

Hodnocení článku:
(82.2%)

Pulbikované dňa: 20.01.2023


Přidat komentář