Jak vybrat zubní kartáček

Zdravé, silné a zářivě bílé zuby. Přesně tak vypadá sen mnoha z nás. Z billboardů, reklam, seriálů, filmů, novin i časopisů se na nás usmívají ústa plná krásných zubů, ty naše jsou na tom o poznání hůř.

Jak vybrat zubní kartáček?
Zdroj: Pexels.com

Napadlo vás, že za tím může být i špatně zvolený kartáček, který se dostatečně nepostará o vaše zuby a dásně? Pojďme si na to spolu trochu posvítit a vybrat pro vás ten pravý.

Zubní kartáček jako základní pomůcka pro ústní hygienu

Bez kartáčku si zuby vyčistíte jen těžko, patří mezi základní pomůcky péče o zuby. Nestačí jen tak po nějakém sáhnout, měli byste vědět, že i jeho výběr je vlastně trochu alchymie. Jak vybrat kartáček?

Kartáček by měl být spíš měkký, s malou hlavou a velkým množstvím rovně zastřižených štětin. Ani to ale nestačí, protože samotný kartáček nevyčistí prostor kolem celého zubu, kromě kartáčku tak potřebujete ještě mezizubní kartáčky a dentální nit. Zuby bychom si měli čistit alespoň dvakrát denně a jako doplňkovou péči používat i ústní sprchu.

Klasický zubní kartáček pro dospělé
Zdroj: Pexels.com

Svá pravidla má i výběr kartáčku pro děti. Na ten by mělo dojít s prvním dětským zoubkem, důležité je vybrat i vhodnou dětskou zubní pastu. Pro malé děti sáhněte po kartáčku s malou hlavičkou a krátkými vlákny, rukojeť by naopak měla být delší, přece jenom budete kartáček brát do ruky i vy.

Z jakých kartáčků můžeme vybírat?

Většina z nás stále používá klasické manuální kartáčky, které jsou finančně dostupné, mají různé velikosti a barvy, liší se i tvrdostí. Při výběru kartáčku musíte vzít v potaz i specifické požadavky jako rovnátka, citlivé dásně apod. Hlava by měla být co nejmenší, aby se dostala i na hůř dostupná místa, vlákna zase měkká, aby byl kartáček k zubům i dásním jemný. Každé 3 měsíce byste kartáček měli vyměnit.

Klasický zubní kartáček
Zdroj: Unsplash.com

Víte, že na trhu najdete i jednosvazkové zubní kartáčky s velmi malou hlavou a jediným svazkem kratších, ale extrémně hustých štětin? Takový kartáček můžete použít k čištění jednotlivých zubů i dásní, v kombinaci s klasickým kartáčkem vám pomůže vyřešit problém s usazením zubního plaku na špatně přístupných místech.

Na oblibě získávají elektrické kartáčky

Důkladné čištění zubů bez podráždění dásní vyžaduje cvik, v případě manuálních kartáčků i čas. Elektrické zubní kartáčky to zvládnou mnohem snáz, čištění zubů s nimi je snadné a účinné. Poradí si i s odstraněním zubního plaku, který dokáže nadělat spoustu starostí, když ho včas a dobře ze zubů neodstraníte. Na trhu jsou dva druhy elektrických kartáčků, sonické kartáčky a ty rotační. V čem se liší a jaké jsou jejich přednosti?

Elektrický zubní kartáček
Zdroj: Unsplash.com

Co je sonický zubní kartáček?

Sonické kartáčky mají podobný tvar jako ty manuální, jejich podlouhlá hlava vykonává pohyb vláken ze strany na stranu v rychlé frekvenci, plak tak odstraní lépe než manuální kartáček. Není na ně třeba tlačit, jsou jemné a vyčistí i mezizubní prostory. Dostat se s nimi na obtížně dostupná místa je ale problém, stejně jako u manuálních kartáčků.

Jak vybrat sonický kartáček?

Pro pořízení sonického kartáčku hovoří i delší životnost a to, že ho může používat více osob. Stačí vyměňovat hlavice. Na co se při jeho výběru zaměřit?

  • Kolik osob bude sonický kartáček používat?
  • Vybíráte sonický kartáček pro děti nebo pro dospělé? Víte, že třeba dětský sonický kartáček Philips Sonicare for Kids promění čištění zubů v zábavu?
  • Kde ho chcete umístit?
  • Máte nějaké problémy se zuby? Netrápí vás citlivé zuby nebo krvácení dásní a jejich záněty?
  • Jakými čistícími programy by měl kartáček disponovat?
  • Tlačíte na kartáček? Pak určitě oceníte senzor tlaku, který začne jemně vibrovat ve chvíli, kdy na kartáček budete příliš tlačit.
  • Potěší i časovač, který za vás pohlídá, jak dlouho si zuby čistíte.
  • Od věci není ani vědět, jak pečovat o kartáček.

SOnický zubní kartáček
Zdroj: Unsplash.com

Jak používat sonický zubní kartáček?

Na kartáček naneseme jen malé množství zubní pasty citlivé k vašim zubům, zapneme ho až v ústech a vyvíjíme na něj jen minimální tlak. Sonický zubní kartáček držíme konečky prstů a po dobu 2 minut čistíme podél dásňové linie. Po uplynutí této doby kartáček znovu zapneme a dočistíme okluzní plošky.

Rotační kartáčky označujeme i jako oscilační zubní kartáčky

Rotační zubní kartáčky skvěle odstraňují zubní plak, nejsou ale k dásním tak jemné. Kdo má problém s dásněmi, pro toho nejsou tou nejlepší volbou. Mají kulatou hlavu, která se otáčí a umožňuje snadné a šetrné čištění.

Víte, že nejvýkonnější rotační kartáčky zvládnou až 48 000 kmitů za minutu?

Hodnocení článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 01.04.2022


Přidat komentář