Nejlepší hoblovka protahovačka s protahem? Gude, Dewalt, ale i Metabo

Hoblovka patří mezi druhy nářadí, které se mohou příležitostně sejít každému mistrovi. Určené jsou na zpracování dřeva, proto si najdou uplatnění především u řemeslníků, v truhlářských dílnách, ale iu kutily, kteří občasně pracují se dřevem.

Hoblovka pro kutily

Výběr hoblovky však rovněž podléhá určitým kritériím a ne vždy je zcela jednoduché se zorientovat v nabídce. Hoblovka s protahem je však rozhodně nářadí, které vám usnadní práci a ušetří množství času.

Nejlepší hoblovky s protahem

Názov Hodnotenie Detail
Güde GADH 254   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Asist AE4H200DN   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Makita 2012NB   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Metabo HC 260 C 2,8Zobrazit produkt
Dewalt DW733   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt

Jak vybrat kvalitní hoblovku

Zda jste truhlář, tesař, se dřevem pracujete na stavbě nebo jen příležitostně, určitě hledáte hoblovací zařízení, které splní vaše požadavky. Pro profesionály jsou zde obvykle stacionární hoblovky s protahem, které jsou těžké a stoje mnohdy i tisíce eur. Pro domácí použití vám však stačí poloprofesionální, nebo tzv. hobby nářadí, které pro vás bude praktické a zároveň skladné.

Druhy hoblovek s protahem

Hoblovky tohoto typu se dělí na stolní, tzv. přenosné hoblovky a stacionární hoblovky. Funkčností se v podstatě nijak neliší. Rozdíl je právě v tom, že stolní hoblovky můžete přenášet. Váží obvykle do 50 kg a jsou mobilní. Uplatnění najdou hlavně u kutily do garáže či dílny.

Stacionární jsou určeny především do výroby k truhlářem či do průmyslových dílen, kde se nepřetržitě pracuje se dřevem a je potřebný velký výkon a práce se širokým záběrem. Jde o profesionální zařízení, které mají své stabilní místo. Pro běžné mistrů jsou však zbytečným nadstandardem.

Příkon elektromotoru

Jde o parametr, který určuje výkon samotné hoblovky. Čím výkonnější agregát, tím by práce měla jít lépe. Není o však vždy tak, no ve většině případů je práce s vyšším příkon plynulejší a rychlejší.

Hoblovka s průtahem

Existují hobby hoblovky s protahem, jejichž výkon se pohybuje na úrovni 1 200 W. Pro hoblování menších desek či latí to je dostačující, ale za srovnatelnou cenu seženete i hoblovky s příkonem okolo 1 500 - 1 600 W. Ty jsou pro domácí použijte ideální. Nad 2 000 W můžeme hovořit o poloprofesionálních hoblovky, které už zvládnou i větší zátěž.

Otáčky a šířka záběru

Často se setkáte s případem, kdy oba elektromotory s příkonem 1600 W mají rozdílnou šířku záběru. Může to být i tím, že pracují s různými otáčkami. Ty jsou obvykle na úrovni 6 000 až 9 000 otáček za minutu. Ani to však nemusí mít vliv na maximální šířku záběru.

Šířka záběru se pohybuje od 150 až do 260 milimetrů. Vyšší výkon rozhodně umožňuje pracovat s větší šířkou záběru, ale závisí také od otáček motoru za minutu. výkonnému motoru stačí pracovat i při nižších otáčkách a výsledek práce je stejně kvalitní jako při vyšších otáčkách.

Odběr materiálu a výška hoblování

Mluvíme o odběru dřevěných třísek. Ten je u tohoto druhu nářadí téměř totožným a liší se především citlivostí nastavení. Pohybuje se od 0 do 3 mm. Některé hoblovky mají přesnost nastavování citlivější jiné mají o něco větší odchylku. Hoblování probíhá na vrchním stole. Průtah na dolním stole. Rozmezí se pohybuje obvykle od 5 do 120 mm. Výkonnější hoblovky zvládnou průtah i okolo 150 až 160 mm.

Hoblovka

Odsávání pilin a hmotnost

Při práci by vám určitě vadilo, kdyby vám piliny létaly všude kolem. Pro komfort, ale i bezpečí při práci disponují hoblovky odsávacím hrdlem. Při každém zařízení je třeba se informovat, zda je vybaveno a dodáváno i s odsávacím zařízením. V popisu totiž často tyto informace nejsou obsaženy. Každopádně hoblovky jsou vybaveny odsávacím hrdlem případně je třeba dokoupit externí odsávání.

Hmotnost určuje především konstrukce a také elektromotor a jeho výkon. Najdete hobby hoblovky, které váží 20 až 25 kg. Pak jsou to však hoblovky, které váží i více než 50 či 70 kilogramů. V takovém případě by měly být samozřejmostí transportní kolečka nebo úchyty pro lepší manipulaci.

Na závěr jen vzpomeneme hlučnost. Obvykle se pohybuje od 80 do 110 dB, avšak s tím, že hoblovka bude během práce potichu, zřejmě nepočítá nikdo.

Recenze a hodnocení

Dovolili jsme si pro vás vybrat ty nejlepší hoblovky, kterév současnosti na trhu najdete. Na základě recenzí, testů, parametrů a hodnocení jsme vybrali konkrétní modely, které si blíže popíšeme. Zde je výběr těch nejlepších hoblovek.

Hodnocení článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 14.11.2018


Přidat komentář