Nejlepší trekingové hole, turistické hole a hole na Nordic walking

Každé roční období s sebou přináší možnost vybrat se do přírody. Turistika je aktuálním tématem v každém období, v létě obzvlášť. Výlety do parků, procházky po rovinách, návštěvy hradů či zámků nebo stoupání do kopců. Kromě dobré kondice ne já na škodu použít menší doping.

Trekingové hole

Nebojte se, mluvíme o pomocných trekingových holích. Trekingové hole, známé také jako turistické hole či nordic walking hole jsou fantastickým pomocníkem. Při výběru, ale třeba být opatrný.

Nejlepší trekingové hole

Názov Hodnotenie Detail
Black Diamond Trail   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Acra 05-LTH130   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Fizan Compact 1947   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Spokey - Flashback   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Leki MCT Vario TA   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Proč používat trekingové hole?

Především proto, že šetříte své zdraví a během túry i energii. Trekingové hole nejsou jen pro seniory, ani náhodou. Na první poslech se vám to nemusí zamlouvat, ale trekingové hole výrazně přispívají k tlumení nárazů u dolních končetin a pomohou i při držení páteře.

Kromě toho, tím že vám poskytnou oporu, se starají o vaši bezpečnost. umožňují vám udržovat rytmus chůze či ověřit si, zda je plocha před vámi stabilní. Především při chladném či vlhkém počasí je filtrace terénu velmi důležitá. Jde o skladné příslušenství, kterému se zkušený turista rozhodne nevyhýbá. Samozřejmě, segment trekingových holí vám dává na výběr, proto je třeba zvážit určité parametry a rovněž jejich využití.

Nordic walking hole vs. trekingové hole

Někdo řekne, že je to jedno. Věřte nám, jedno to není. Už jen z principu připlatit si účelově za Nordic walking hole by bylo někdy zcela zbytečné. Nordic walking je zajímavý způsob chůze pocházející ze severu. Úkolem je vytvořit sport, který bude kombinací chůze a běhu v prostředí přírody. V zásadě vznikl z klasického běhu na lyžích. A právě to je hlavní rozdíl a účel Nordic Walking holí. Trekingové hole jsou určeny pro běžné turisty bez rozdílu.

Nordic walking hole:

 • určené pro dynamickou chůzi;
 • nižší hmotnost;
 • ergonomické tvarování konstrukce;
 • poutka připomínají rukavice;
 • hole jsou obvykle jednodílné a ne teleskopické;
 • materiál nejčastěji karbon a sklolaminát;
 • hroty jsou zakončeny tzv. botičkou;
 • jsou bez odpružení.

Trekingové hole:

 • určené pro běžné turisty;
 • vyšší hmotnost;
 • Obvykle jsou hole odpružené;
 • hroty jsou zakončeny špičkami pro lepší stabilitu;
 • materiály jsou nejčastější plast a hliník (dural);
 • obvykle jsou teleskopické (3 - 4-dílné);
 • poutko ve tvaru očka.

Výška holí a jejich nastavení

Výška, resp. délka holí je u většiny trekingových holí přizpůsobitelná. Hole jsou obvykle teleskopické, proto jedny hole klidně vyhovují více osobám. Při používání by měly být lokty téměř v pravém úhlu, tehdy je výška správná.

Trekingové hole do přírody

Regulovat výšku můžete tzv. Lock systémem, který funguje na systému páky, kdy nastavíte výšku, zacvakněte páku a výška je blokována v dané úrovni. Výhodou je, že systém je odolný i vůči mrazu, protože je pohyblivý. Druhou možností je šroubovací mechanismu s. Princip šroubu není nic nového, v zimě však může zamrzat. Pro letní turistiku je však ideální.

Používané materiály

Na trekovým holi najdeme několik částí,při kterých se používají různé materiály. Začneme od madel, resp. rukojetí. Ty jsou nejčastěji tvarované ergonomicky z plastu nebo korku. Nejlepší komfort vám jistě dopřeje pěnové madlo "EVA". Následují samotné hole.

Trekingové hole jsou nejčastěji z hliníku nebo častěji používaného duralu, což je slitina hliníku medu. Mají dobrou pevnost, ale i vyšší hmotnost. U dražších holí 80 € a výše už najdete i sklolaminátové či karbonové hole. Tyto materiály jsou lehčí a nejčastěji je využívají právě Nordic walking hole.

Hmotnost

Nosit na túry s sebouzbytečnou zátěž, rozhodně není to, co byste zraju chtěli. Pro běžného turistu je však hmotnost do 500 g absolutně v pořádku a drobné rozdíly v gramech nehrají až takovou roli. Pokud se chcete věnovat severské chůzi, určitě dbejte na to, aby byla hmotnost co nejmenší.

Technologie a příslušenství

Při technologiích rozhodně nesmíme opomenoutAntishock. Tato technologie zajišťuje ideální tlumení nárazů a vibrací. To znamená, že jde o jakýsi tlumič nárazů.

Dále tu máme tzv. sněhové talířky, které oceníte hlavně při túrách v sněhu. Talířky mají sloužit k tomu, abyste se holemi nezaborili až příliš hluboko do sněhu.

Nordic walking hole

Praktické jsou i gumové násady na hroty holí. Ty slouží především pro lepší stabilitu, ale i jako druh tlumení kovového zvuku při kontaktu s tvrdým terénem. Gumové násady rovněž tlumí nárazy.

Poutko je součástí každého páru trekingových holí. Připomínáme však, že by mělo být ergonomicky tvarované. Upínání si vždy vyzkoušejte, abyste věděli, zda vám vyhovuje. Zpravidla bývá nastavitelné.

Péče o trekingové hole

Někteří uživatelé si stěžují, že časem jsou hole labilnější či dokonce vržou. Nuže, mechanickému opotřebení předejít těžko. Pokud hole často používáte, nemohou mít nekonečnou životnost. Můžete se o ně však starat. Jelikož hole často odolávají tvrdým povrchem, vlhkému terénu či dešti, určitě není na škodu hole občas osušitvyčistit. V případě, že jsou teleskopické, ideální je jejich rozebrat a ošetřit každou část samostatně.

Recenze a hodnocení

Hodnocení článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 15.11.2018


Přidat komentář