Topné sálavé panely – výhody, nevýhody, zkušenosti, recenze

Přestože vytápění elektřinou je obecně považováno za neekonomické, pravdou je, že to platí jen pro některá řešení. My vám v článku řekneme o zajímavém variantě v podobě sálavých topných panelů, které jsou oproti konvektorům či horkovzdušným ohřívačům až o 20% úspornější.

Jak vybrat topný sálavý panel

Představíme vám jednotlivé druhy, jejich výhody i nevýhody a poradíme, na jaká místa jsou vhodné.

Nejlepší topné panely

Názov Hodnotenie Detail
Goleto IF550   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Klarstein Wonderwall Air Art Smart   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Rohnson R-057   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Fenix Ecosun 600 U+   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Klarstein Wonderwall 36   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Zahřejte sebe, ne vzduch

Sálavé panely (jak již název vypovídá) využívají při svém provozu přenos tepla sáláním. V podstatě vyzařují infračervené vlny, které jsou absorbovány lidmi a předměty v okolí, přičemž se mění na teplo.

Jde o podobný princip, na jakém funguje např. sluneční záření, nemusíte mít tedy obavy, že by byly infračervené vlny pro vás škodlivé. Infračervené záření se navíc používá i v medicíně, kdy cíleně aplikováno teplo pomáhá utlumit bolesti pohybového aparátu. Kromě toho se používá i na vyhřívání inkubátorů.

O 20% levnější vytápění

S konvektory nebo teplovzdušnými topidly musíte postupně vyhřát celý objem vzduchu v místnosti, abyste dosáhli tepelnou pohodu. Tato zařízení nevyužívají při přenosu tepla sálání, ale konvekci, při níž ohřátý vzduch stoupá nahoru (je řidší) a po ochlazení klesá zpět k zemi. Díky tomu může rozdíl teplot mezi podlahou a stropem při takovém vytápění dosáhnout až 8 °C (pokud bereme v úvahu běžnou obytnou místnost, vysokou 2,7 m).

Vytápění pomocí sálavých panelů je o 20% levnější než s konvektorem

S topnými sálavými panely pocítíte příliv tepla okamžitě po jejich nahřátí na jejich pracovní teplotu. To může trvat 0,5 - 10 min., V závislosti na druhu sálavého panelu. Rozdíl teplot mezi stropem a podlahou v běžné obytné místnosti přitom bývá cca 2 °C.

Pro dosažení tepelné pohody by rozdíl teploty mezi vzduchem a pevnými objekty neměl být vyšší než 4 °C, přičemž součet těchto teplot by měl být cca 38 °C. Jelikož sálavé topné panely ohřívají i stěny, pro dosažení tepelné pohody v místnosti vám postačí zvýšit teplotu vzduchu na nižší hodnotu než u konvekčního vytápění. Např. při teplotě stěn 14 °C musíte vzduch vytopit až na 24 °C, ale při teplotě stěn 18 °C postačí teplota vzduchu 20 °C.

Z těchto odhadů vyplývá, že vytápění sálavými panely vám dokáže ušetřit až 20 % energie, neboť snížení teploty v místnosti o 1 °C znamená úsporu 6 % nákladů na vytápění.

Sálavé panely vysušují stěny mnohem efektivněji než konvekční vytápění, díky čemuž pomáhají zabránit tvorbě plísní. Ohřáté stěny a předměty následně vyzařují akumulované teplo do prostoru, čímž dále zvyšují teplotu vzduchu a pomáhají ji rovnoměrněji rozložit.

Bezpečnější i zdravější

Topné sálavé panely pro použití v domácnostech obvykle pracují s velmi nízkou pracovní teplotou přes 100 °C.

Při náhodném dotyku se o ně tedy nepopálíte tak výrazně, jak o jiný ohřívač a nižší je také riziko případného požáru, který by vznikl vznícením okolních předmětů (záclony, závěsy, koberec atd.). Topné panely jsou také bezpečnější pro použití v dřevostavbách.

Topné panely pracují pracují s nízkou pracovní teplotou

Riziko případného požáru je také zpravidla minimalizováno jejich pevnou instalací na stěnu či na strop, ačkoli najdete i mobilní topné panely. Nevýhodou v tomto směru může být vyšší hmotnost panelu (v závislosti na materiálu), díky které musíte na montáž použít pevné úchyty, rozpěrky a šrouby.

Podobně jako jiné ohřívače, i sálavé topné panely jsou vybaveny ochranami proti přehřátí v podobě tepelných pojistek.

Sálavé panely vytápějí absolutně bez hluku. Kromě toho při svém provozu nevíří a nepřepalují prach jako horkovzdušné ohřívače, což jistě oceníte, pokud máte doma alergika.

Na materiálu záleží

Podle pracovní teploty můžeme topné sálavé panely rozdělit na:

  • Nízkoteplotní sálavý panel – pracuje s infračerveným zářením vlnové délky 7 – 8 um a nízkou teplotou okolo 100 °C. Tyto panely se používají v domácnostech, buď s montáží na stěnu nebo na strop. Účinné jsou však jen v místnostech s nepříliš vysokými stropy, protože jejich výkon končí někde kolem 1 000 W.
  • Vysokoteplotní sálavý panel – pracuje s vlnovou délkou 4 – 5 um, přičemž teplota na jeho povrchu může dosáhnout až 380 °C (hrozí nepříjemné popálení). Z toho důvodu se tyto modely používají zejména jako stropní panely pro vytápění průmyslových hal, zemědělských objektů, skladů a podobných prostor s výškou stropu alespoň 3,5 m. Jejich výkon může dosahovat až několik kW.

Vysokoteplotní stropní topné panely

Z hlediska šíření tepla je důležitý i materiál panelu. Nejčastěji jsou vyrobeny ze skla, oceli či hliníku, přičemž někteří výrobci upravují i ​​nástřikem ochranné plastové vrstvy, což ještě zvyšuje podíl sálavé složky na úkor konvekční (která ohřívá převážně vzduch).

Naopak, panely z keramiky, slídy a mramoru mají velkou akumulační schopnost, takže teplo vyzařují i ​​nějaký čas po vypnutí. Můžete s nimi tedy topit během noci, přičemž využijete tzv. noční proud (levnější tarif el. energie).

Na stěnu, na strop, do pohledu i do koupelny

Topné sálavé panely se vyrábějí v mobilních i pevných provedeních, s montáží na stěnu či na strop. K některým pevným nabízejí výrobci i sady držáků, případně koleček – můžete je tak přeměnit na mobilní. Napájecí kabel mobilního panelu však musí být ukončen koncovkou do 230 V zásuvky, ty na pevnou montáž mají zpravidla napájecí kabel určený pro pevné připojení.

Výrobci se zaměřují i ​​na estetické hledisko a nabízejí různé povrchové a barevné úpravy, aby panely pasovaly do každého interiéru. Na některé panely dokonce umísťují velkoplošný potisk ve fotografické kvalitě. Tyto panely jsou známé také jako topné obrazy, nevýhodou je jejich vyšší cena.

Některé panely můžete umístit i do vlhkých prostor, jakými jsou např. koupelna, šatna či okolí bazénu. Výrobci na tyto účely specifikují tzv. stupeň krytí, který se označuje zkratkou IP a dvouciferným číslem. Odolné vůči stříkající vodě jsou panely s krytím IP24 a vyšším. Samozřejmě, instalace panelů do vlhkých prostor má svá specifická pravidla, takže by ji měl provádět pouze kvalifikovaný elektrikář (při jejich nedodržení vám hrozí úraz el. proudem).

Mobilní topný panel

Jelikož topné panely šíří teplo sáláním, nemůžete k nim při umísťování přistupovat jako ke klasickým radiátorům či konvektorům, které využívají šíření tepla konvekcí.

Panely se přednostně umisťují vodorovně pod strop, odkud poskytnou nejvíce stejnoměrný přenos tepla. Při montáži pod strop si dejte pozor na min. doporučenou výšku stropu a nezapomeňte dodržet min. vzdálenosti od okolních předmětů.

Myslete také na to, jak budete vytápěný prostor využívat. Velmi vysokým lidem může vadit stropní panel na místech, kde dlouho stojí – např. u kuchyňské linky nebo v dílně. V takových místnostech raději zvolte montáž na stěnu.

Topný panel lze umístit i šikmo a nasměrovat tak teplo na specifické místo. Také ho můžete namontovat na zeď, jako běžný radiátor. V tomto případě se však zvyšuje podíl tepla, které se šíří konvekcí a ohřívá vzduch (jako při radiátorech).

Pozor si dejte i na okna, nejlépe je umístit panel kolmo k oknu. Pod oknem by byla jeho účinnost nízká a oproti oknu by se většina infrazáření vytratila přes okno ven, aniž se zahřáli předměty v okolí.

Díky nízkému výkonu sálavých panelů k nim nemusíte vždy přivést samostatné napájení. V některých případech můžete využít i kabel původně určen k napájení svítidla.

Sálavé panely se vyznačují nízkým výkonem

Výkon můžete odhadnout

Výpočet potřebného topného výkonu sálavých panelů je poměrně složitý a liší se podle toho, zda chcete panely využívat jako hlavní zdroj tepla, jaký je typ obvodového zdiva, zda je budova zateplená, jaký mají místnosti objem a na co se využívají.

Výkon však lze odhadnout pomocí zjednodušených vzorců (platí pro místnosti s 2 obvodovými zdmi):

Stará budova cca do r. 1994 (bez izolace)

potřebný topný výkon: 41 W/m3

rozloha místnosti: 5 × 4 m = 20 m2

výška stropu: 2,75 m

objem místnosti: 20 m2 × 2,75 = 55 m3

potřebný topný výkon: 43 W/m3 × 55 m3 = 2 365 W

Nový dům cca od r. 1994 (špatná izolace)

potřebný topný výkon: 33 W/m3

rozloha místnosti: 5 × 4 m = 20 m2

výška stropu: 2,75 m

objem místnosti: 20 m2 × 2,75 = 55 m3

potřebný topný výkon: 34 W/m3 × 55 m3 = 1 870 W

Nízkoenergetický dům (dobře izolovaný)

potřebný topný výkon: 22 W/m3

rozloha místnosti: 5 × 4 m = 20 m2

výška stropu: 2,75 m

objem místnosti: 20 m2 × 2,75 = 55 m3

potřebný topný výkon: 24 W/m3 × 55 m3 = 1 320 W

Uvedené hodnoty můžete dále zkorigovat podle následující tabulky, která udává potřebný topný výkon podle objemu místnosti:

Typ domu (objektu)

Pouze vnitřní stěny (W/m3)

1 obvodová stěna (W/m3)

2 obvodové stěny (W/m3)

3 obvodové stěny (W/m3)

4 obvodové stěny (W/m3)

Pasivní

9

10

10,5

11

11,5

Nízkoenergetický

20

21

22

23

24

Středně izolovaný

25

26

27

29

30

Špatně izolovaný

30

32

33

35

36

Bez izolace

38

39

41

43

45

Infrapanely pro domácí použití disponují výkonem v rozsahu 300 – 1 000 W. Nezapomínejte však, že topné panely ohřívají přímo vás, proto vám postačí slabší výkon jako mají např. el. konvektory.

Z jednoduchých výpočtů uvedených v příkladech vyplývá, že v některých místnostech budete muset použít více topných panelů, abyste dosáhli žádanou tepelnou pohodu. V úvahu berte i typ místnosti – nejvyšší teplotu potřebujete v obývacím pokoji, dětském pokoji či v pracovně, tj. v místnostech, kde se pohybujete přes den. V ložnici vám postačí menší teplota a chodby či garáž postačí pouze temperovat. Na toaletu vám postačí nejmenší 300 W panel.

Topný výkon panelu se nemusíte bát předimenzovat. Mnohé z nich se totiž dají ovládat termostaty, které budou v místnosti udržovat teplotu, jakou si nastavíte. Nebudou tak vytápět neustále, čímž snížíte spotřebu el. energie.

Vytápění sálavým panelem

Sálavý panel nebo jiné vytápění?

Topné panely mají v diskusích převážně pozitivní recenze. Jejich výhodou je, že nemusí vytopit vzduch v celé místnosti jako teplovzdušné ohřívače nebo klasické teplovodní radiátory.

Jelikož ohřívají přímo vás a předměty kolem, netopí místnost tak rovnoměrně, jako např. konvektory či podlahové vytápění a vyvolávají specifický pocit tepla, který však nemusí vyhovovat každému. Nejlepší službu vám sálavé panely udělají tam, kde vám toto cílené teplo nebude překážet – např. nad postelí v ložnici, na toaletě či v koupelně.

Navzdory jejich specifikům má mnoho lidí se sálavými panely velmi dobré zkušenosti a oblíbili si je i jako hlavní zdroj tepla v domech. Dali jim přednost před podlahovým vytápěním, které sice vytápí rovnoměrněji, ale teplo zespodu nepostačuje a nevyhovuje každému.

Při výběru nezapomínejte, že přece jen jde o vytápění el. energií, která je dražší než plyn. Na druhé straně, plynový kotel, komín a radiátory či rozvody podlahového vytápění znamenají i vyšší vstupní investici, která je při topných panelech o tisíce korun nižší.

Hodnocení článku:
(81.4%)

Pulbikované dňa: 14.11.2020


Přidat komentář