Alkohol tester: Recenze Alkohit, Sencor, Dräger + výpočet zůstatku alkoholu v dechu

Přestože se po večeři stráveném u sklenky můžete cítit střízlivě, zbytkový alkohol v krvi vás může nepříjemně překvapit nejen při silniční kontrole, ale také např. na pracovišti. Abyste se nemuseli spoléhat na váš odhad a počítat, kolik drinků jste vypili a kolik hodin přespali, sáhněte raději po některém z alkohol testerů.

Jak vybrat alkohol tester

V článku vám popíšeme, jak tato zařízení fungují, jaká je jejich přibližná přesnost a na co si dát při výběru pozor. Také vám představíme nejoblíbenější alkohol testery.

Nejlepší alkohol testery

Názov Hodnotenie Detail
Alkohit X5   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Sencor SCA BA50FC   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
AlcoForce Professional   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
V-net AL 6000   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Dräger Alcotest 5820   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Strašákem je zbytkový alkohol

Na tzv. zbytkový alkohol už doplatil nejeden řidič. Situace je o to horší, že silničních kontrol je čím dál, tím víc a často na řidiče číhají v tom nejnevhodnějším čase – např. přes svátky, na výjezdech z hudebních festivalů či různých akcí apod.

Při řízení "pod vlivem" se nejčastěji setkáte s těmito situacemi:

 • Výsledek dechové zkoušky do 0,3 promile – při této hladině alkoholu v krvi jde o přestupek a hrozí vám pokuta v rozsahu 2 500 až 20 000 Kč a od 6 měsíců do jednoho roku bez řidičáku. Také vám může policie nařídit psychologické vyšetření, které ukáže, zda nejste na alkoholu závislí.
 • Výsledek dechové zkoušky nad 0,3 promile – stále jde o jde o přestupek. Věc se neřeší blokově, přebírá ji správní orgán. Ten může uložit pokutu 2 500 až 20 000 Kč a zákaz řízení na 6 měsíců až 1 rok. Je za to i 7 bodů v bodovém systému.
 • Výsledek dechové zkoušky nad 1 promile – v tomto případě se vodič dopustil trestného činu řízení ve stavu vylučujícím způsobilost a v rámci bodového hondocení je mu udeleno 7 bodů. Takýto čin posuzuje soud. Trest může být odnětí svobody až na dobu 3 let, zákaz řízení motorového vozidla v době 1 až 10 let a pokuta 25 000 až 50 000 Kč.

Samozřejmě, zákony trestají i jiné situace za volantem (pokud se např. napijete po nehodě), ty zde však pro jejich rozsáhlost nebudeme popisovat.

Na alkohol pozor i v práci

Možná si pomyslíte, že na pracovišti dostanete za alkohol max. niekoľkotisícovou pokutu či výpověď ze zaměstnání. Mějte však na paměti, že trest vám hrozí i v případě, že budete pod vlivem návykové látky pracovat, čímž ohrozíte zdraví či život lidí nebo můžete způsobit značnou škodu na majetku. V zaměstnání jste také povinni podrobit se vyšetření na zjištění návykové látky.

Testování přítomnosti alkoholu v dechu v práci

Pokud si tedy rádi dáte více než dvě piva či dva deci vína za večer, určitě byste měli mít po ruce alkohol tester, který vám prozradí, zda je lepší řídit, jít do práce, nebo raději zůstat doma.

Promile, mg/l a BAC – jaký je mezi nimi rozdíl?

Alkohol se, na rozdíl od sacharidů, tuků a bílkovin vstřebává v trávicích orgánech jako první. Játra ho dokáží za hodinu zpracovat pouze cca 30 ml, přičemž např. 12 ° pivo či "panák" domácí pálenky ho obsahuje cca 25 ml. Protože mnozí lidé nevydrží pouze při jednom poháru či skleničce za hodinu, alkohol se jim začne v krvi hromadit a ovlivňovat celý organizmus. Platí zde, že čím více alkoholu v krvi, tím větší vliv má na naši motoriku či rychlost reakcí.

Množství alkoholu v organismu se vyjadřuje 3 jednotkami:

 • BAC – z anglického "Blood alcohol content", udává se v % a vyjadřuje tedy procento zastoupení alkoholu v krvi. Hladina 0,1 % BAC znamená, že v 1 l krve máte 0,001 l (nebo chcete-li 1 ml) čistého etanolu. Tato jednotka se využívá např. v USA či v Kanadě, setkáte se s ní i v některých alkohol testerech.
 • Promile – označuje se značkou ‰ a jde v podstatě o matematické vyjádření desetiny procenta (1 ‰ = 0,1%). To platí i v případě měření alkoholu, kdy promile vyjadřuje procento jeho zastoupení v krvi. 1 ‰ tedy znamená, že v 1 l krve máte 0,001 l (nebo chcete-li 1 ml) čistého etanolu. Tato jednotka se u nás používala do roku 2002, protože jsme však na ni zvyklí, najdete ji na většině alkohol testerů pro domácí použití.
 • mg/l – používá se v profesionálních a tzv. důkazních alkohol testerech. Používají ji tedy např. policejní hlídky či pracovníci, dohlížející na bezpečnost při práci. Jednotka vyjadřuje množství etanolu v poměru k množství vydechovaného vzduchu. Zjednodušeně můžeme říci, že 1 mg/l = 2 ‰ alkoholu v krvi.

Převod mezi jednotkami BAC, promile a mg/l

Pro ilustraci řekněme, že jste "nafoukali" 0,5 mg/l, v krvi tedy máte:

0,5 mg / l × 2 = 1 ‰ (promile) = 0,1% BAC.

Z dechu, z krve i z moči

Nejpřesnější můžeme zjistit hladinu alkoholu přímo z krve, jde však o invazivní a poměrně zdlouhavou metodu. Zjišťování z moči je zase nejméně přesnou metodou. Pro rychlé změření množství alkoholu v krvi nám tedy zbývá už jen metoda měření jeho množství ve vydechovaném vzduchu.

Odběr krve kvůli testování hladiny alkoholu

Jde o tzv. alveolární vzduch, který se vyměňuje v alveolech (funkční část plic). Zde se alkohol uvolňuje do vydechovaného vzduchu, jeho množství ve vzduchu je tedy přímo úměrné jeho množství v krvi. Tato metoda je spolehlivá a používá se všude na světě na prověření úrovně intoxikace alkoholem.

Jistotu vám dodá alkohol tester

Alkohol tester, někdy též nesprávně označován jako "Dreger" (Dräger je konkrétní značka testerů) je elektronické zařízení, které dokáže pomocí speciálních senzorů změřit množství alkoholu ve vašem dechu.

Podle typu senzorů je dělíme na 2 druhy:

 • Polovodičové alkohol testery – polovodičový senzor se před použitím musí nahřát na teplotu cca 300 °C, přičemž na alkohol reaguje změnou elektrického odporu. Ten vestavěná elektronika vyhodnotí a přepočítá ho na hladinu alkoholu v dechu. Polovodičové senzory se používají zejména v levných alkohol testerech. Jsou méně přesné, po kalibraci ztrácejí rychle svoji přesnost a reagují i ​​na jiné látky než alkohol.
 • Elektrochemické alkohol testery – jejich senzor pracuje jako palivový článek. Skládá ze 2 platinových elektrod, ponořených ve vodivém elektrolytu. Na ploše senzoru alkohol oxiduje a výsledkem chemické reakce je elektrický proud. Podle jeho velikosti vestavěná elektronika vyhodnotí, jaké množství alkoholu ve vydechovaném vzduchu nacházelo. Elektrochemické alkohol testery jsou dražší, oproti polovodičovým jsou však přesnější, netřeba je tak často kalibrovat a nereagují na jiné látky než alkohol.

Typ testeru

Polovodičový

Elektrochemický

čas přípravy na první i opakované měření

25 – 60 s

5 – 15 s

odchylka měření

5 – 15 %

1 – 5 %

ovlivnění jinými látkami

ano

ne

přesnost po kalibraci

cca 4 měsíce

cca 6 měsíců

spotřeba energie

vysoká

nízká

životnost senzoru

2 – 3 roky

5 a více let

Tabulka 1 - Srovnání vlastností polovodičových a elektrochemických alkohol testerů

Odchylka měření se v praxi pohybuje max. na úrovni 15 %, u nejlevnějších testerů to může být cca 20 %. To v praxi znamená, že pokud vám tester naměří např. 0,1 mg/l (0,2 ‰), ve skutečnosti můžete mít nejvýše 0,12 mg/l (0,24 ‰). Takovou přesnost vám neposkytne žádná online kalkulačka – ty totiž nezohledňují fyziologické odlišnosti lidí (někomu se alkohol odbourává pomaleji, jinému rychleji).

Navíc ceny alkohol testerů začínají už na 400 Kč, za spolehlivý model dáte okolo 1 200 Kč – může si je tedy dovolit skutečně každý.

Polovodičový domácí alkohol tester

Nezapomínejte však ani na fakt, že žádný alkohol tester není na 100% přesný. Problémem při těch levnějších je, že měření může ovlivnit např. i ústní voda, pralinky plněné alkoholem či léky na bolest. V případě, že jste již alkohol zkonzumovali, však prakticky neexistuje způsob, jakým kvalitní tester (jako používá např. policie) oklamat a dostatečně snížit naměřené hodnoty.

Parametry a vlastnosti alkohol testerů – co si všímat?

Nejdůležitějším parametrem alkohol testeru je jeho přesnost – čím přesnější, tím vyšší budete mít jistotu, že se na naměřené hodnoty můžete spolehnout.

Pozor si dejte i na rozsah měření – levné alkohol testery nemusí měřit od nuly a nedokážete s nimi tak efektivně zjistit hladinu zbytkového alkoholu.

Alkohol tester by měl mít co nejjednodušší obsluhu s minimálním počtem tlačítek. Je totiž možné, že ho budete používat ráno po probdělé noci a těsně před jízdou, kdy budete v časovém stresu. Z toho důvodu je také lepší, aby byl tester co nejrychlejší a jeho čas na přípravu měření co nejkratší.

Další vlastností, která je důležitá pro přesnost testeru, je možnost jeho opětovné kalibrace. Po několika měsících se totiž přesnost každého alkohol testeru může zhoršit a ten se časem stane prakticky nepoužitelným. Pokud budete chtít alkohol tester používat často, sáhněte po modelu s možností rekalibrace.

Alkohol tester s možností rekalibrace

Pokud bude alkohol tester využívat více osob, měl by mít vyměnitelné náustky. Náustek byste měli po čase vyměnit i v případě, že ho používáte pouze vy sami – přece jen se na něm mohou časem množit bakterie, které mohou vyvolat infekci ve vašich ústech.

Jelikož každý model využívá vlastní typ náustků, při výběru si prověřte, zda jsou náustky snadno dostupné. Výrobci k některým přibalují pouze 1 či 2 ks.

Některé testery umožňují i ​​bezkontaktní měření, při kterém do nich vydechujete vzduch ze vzdálenosti několika cm.

Další parametry a funkce alkohol testerů

 • Displej – měl by mít co největší číslice a symboly a na škodu není ani podsvícení. Bez něj totiž nebudete moci zařízení používat ve tmě, v šeru či dokonce ani na přímém slunci.
 • Napájení – levnější alkohol testery jsou obyčejně napájeny AA či AAA bateriemi. Ty můžete kdykoliv vyměnit za nové, zpravidla však vydrží mnohem méně než vestavěný akumulátor, se kterým se setkáte u dražších modelů.
 • Paměť naměřených hodnot – některé alkohol testery jsou vybaveny pamětí na naměřené hodnoty. Díky ní si budete moci vysledovat, jak vás alkohol ovlivňuje a jak rychle se z vašeho organismu odbourává.
 • Propojení s počítačem – díky této funkci můžete ukládat naměřené hodnoty do počítače, porovnávat je či zobrazit je v grafech. Tuto možnost vám však poskytnou pouze dražší alkohol testery.
 • Bluetooth – slouží k propojení se smartphonem. Do něj může alkohol tester poslat naměřené hodnoty, přičemž v aplikaci v smartphonu si je můžete zobrazit v přehledných grafech a sledovat, jak vás alkohol ovlivňuje.
 • Odhad střízlivosti – lepší alkohol testery vám po měření dokáží poskytnout odhad času, za který zcela vystřízlivíte.

Jak používat alkohol tester

Před použitím testeru byste neměli cca 20 min. jíst ani pít. Obzvláště si dávejte pozor např. na pralinky plněné alkoholem, mentolky, ústní vodu a pod.

Nepoužívejte alkohol tester okamžitě po vypití alkoholu, jeho senzor by tím mohl poškodit.

Pro úspěšné odměření hladiny alkoholu ve vašem dechu potřebuje alkohol tester poměrně dost vzduchu. Do náustku budete muset intenzivně vydechovat cca 5 s, proto se před měřením zhluboka nadechněte. Většina přístrojů vám dá znamení, kdy můžete přestat, světelným či zvukovým signálem.

Hodnocení článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 24.02.2020


Přidat komentář