Jak vybrat elektrický lapač hmyzu

Slunce svítí, voda láká a... dotěrný hmyz bodá a obtěžuje. Během nadcházejícího léta se nebudete muset ohánět plácačkou, pokud si pořídíte elektrický lapač hmyzu.

 Elektrický lapač hmyzu

Představíme vám jednotlivé typy a poradíme, jak si vybrat ten správný a na co si dát při výběru pozor.

Elektrické lapače hmyzu

Názov Hodnotenie Detail
IK 03 3W   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Ardes AR6S16A   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Duramaxx Mosquito buster 6000   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Tristar IV-2620   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
G21 GTS-30   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Typy lapačů hmyzu

 • Lapač s elektrickou mřížkou – láká hmyz na ultrafialové UV-A světlo ze vestavěné zářivky. Kolem zářivky se nachází drátěná mřížka, na níž je vysoké elektrické napětí. Hmyz letí směrem k zářivce, ale jakmile se dotkne mřížky, je usmrcen. Hmyz padá na sběrnou tác, kterou můžete z lapače vybrat a hmyz vysypat. Nemusíte mít obavy, že by elektrický lapač ublížil vám či vašim domácím zvířatům – kolem kovové mřížky se nachází ještě plastová ochranná mřížka. Kromě toho, el. napětí sice zabije nebo omráčí hmyz, tyto lapače jsou však konstruovány tak, aby pro člověka nebyly nebezpečné.
 • Lapače s el. mřížkou se hodí na místa se značným výskytem různých druhů hmyzu, přičemž jim nevadí ani prašné prostředí. Jejich nevýhodou je, že malé druhy hmyzu mohou mřížkou přeletět bez újmy. Při nahromadění uhynulého spáleného hmyzu se z lapače může šířit zápach.

Lapač s elektrickou mřížkou

 • Sací lapač – také hmyz láká na UV-A světlo produkované vestavěnou zářivkou. Po přilákání ho ihned nezabije, místo toho ho sací ventilátor vtáhne do sběrného koše vybaveného sítí, díky které hmyz z koše nedokáže uniknout. Hmyz po čase uhyne, pak koš jednoduše vysypete. Výhodou tohoto druhu lapače je, že hmyz není po polapení spálen a neruší vás tedy svým zápachem. Na druhé straně však hmyz neuhynul okamžitě, takže vás může chvilku rušit bzučením.
 • Lepicí lapač – i tento model je vybaven UV-A zářivkou. Ta hmyz naláká na lepící desku, která se nachází za ní. Po přilepení hmyz nemá šanci uniknout. Výhodou je, že s lepicím lapačem vidíte, jaký druh a jaké množství hmyzu se u vás vyskytuje. Na druhé straně, při velkém množství hmyzu musíte lepicí desku často vyměňovat.
 • Zvláštním případem jsou profesionální lapače pro gastronomické provozy. Jejich parametry musí splňovat specifikaci HACCP, která mimo jiné přikazuje, aby byl hmyz polapen na lepící desku.

Parametry a funkce lapačů hmyzu

 • Dosah – udává se v m2 a specifikuje plochu kolem lapače, na níž může hmyz zaznamenat UV-A záření a nechat se nalákat k lapači. Zpravidla se udává vyšší hodnota pro provoz v noci a nižší pro provoz na denním světle.
 • Hmotnost – důležitý parametr, pokud chcete lapač zavěsit na strop či na stěnu. Čím těžší bude, tím pevnější musí závěs být (ať už je to hmoždinka nebo háček).
 • Výkon zářivky – čím je vyšší, tím je světlo silnější a tím intenzivněji láká hmyz.
 • Prostředí – lapače mohou být určeny do interiéru nebo i do exteriéru. U těch do exteriéru někteří výrobci udávají i stupeň krytí el. spotřebiče, který se vyjadřuje zkratkou IP a dvoumístným číslem. Pokud lapač nebude pod střechou, měl by mít krytí alespoň IP 44 (odolnost vůči stříkající vodě).
 • Hlučnost – u elektrických lapačích někdy působí praskání el. výbojů rušivě. Vyšší problém s hlučností mohou mít sací lapače s ventilátorem. Někteří výrobci proto specifikují, že jejich lapač má tichý chod, případně udávají přímo hlučnost v decibelech. Za tiché můžeme považovat lapače s hlučností cca 30 dB a nižší.
 • Umístění – místo, kam můžete lapač umístit, je dáno i jeho tvarem. Některé lapače můžete pouze položit na stůl, jiné obsahují příchytky pro montáž na stěnu a některé jsou vhodné pouze pro zavěšení na strop či na stěnu.

Nezabíjejte hmyz, odpuďte ho

Alternativou vůči lapačem hmyzu, které hmyz dříve či později usmrtí, jsou odpuzovače hmyzu. Mohou fungovat buď na principu odpařování repelentu, nebo vydávat ultrazvuk – obě varianty jsou pro hmyz nepříjemné.

Elektrický odpuzovač hmyzu

Odpuzovače nejlépe fungují na komáry a drobný hmyz. Většina z těchto zařízení je napájena bateriemi, takže se hodí pro kempování, rybaření apod.

Oblíbené značky a ceny

Malý závěsný lapač hmyzu koupíte už za 200 Kč. Ty kvalitnější modely s větším dosahem začínají na ceně okolo 600 Kč.

Oblíbené značky lapačů hmyzu jsou Sencor, Ardes, Duramaxx, Kemper, G21 či Waldbeck.

TOP 3 lapače hmyzu

Hodnocení článku:
(80.6%)

Pulbikované dňa: 04.06.2019


Přidat komentář