Elektrický mlýnek na sůl a pepř – výhody, nevýhody

Z čerstvě namletých koření dostanete pokaždé několikanásobně více aromat než z těch, které koupíte předem namleté ​​v sáčku. Jestliže při vaření rádi experimentujete, určitě vám přijde vhod elektrický mlýnek na koření. Na rozdíl od manuálního s ním bude kořenění rychlejší a méně namáhavé.

Jak vybrat elektrický mlýnek na koření

V článku jsme pro vás shrnuli výhody i nevýhody těchto pomocníků a přinášíme vám přehled nejoblíbenějších z nich.

Nejlepší elektrické mlýnky na koření

Názov Hodnotenie Detail
Lamart Epis LT7029   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Lamart Ruber LT7021   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Russell Hobbs 23460   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Tescoma President, 2 v 1   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Küchenprofi Slim   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt

Menší námaha, rychlejší vaření

Pokud máte rádi vaření, určitě uznáte, že jde o poměrně rychlý proces, při kterém se nemůžete zbytečně zdržovat. Jednotlivé kroky (včetně přidávání přísad) musíte provádět rychle a v případě, že přidáváte několik druhů koření, může být jejich mletí na ručním mlýnku zbytečně zdlouhavé.

Nejen při výrazně kořeněných jídlech je tedy lepší využít elektrický mlýnek na koření. Na každé ochucovadlo můžete mít samostatný mlýnek nebo si předem připravit čerstvou kořenící směs pro dochucení konkrétního pokrmu.

Bílý elektrický mlýnek na sůl a pepř

Elektrický mlýnek se skládá ze 3 hlavních částí:

 • Elektromotorek – má na starosti pohon mlecího mechanismu a nahrazuje otočnou ručku v případě ručního mlýnku.
 • Mlecí mechanismus – zajišťuje samotné mletí koření nebo soli.
 • Zásobník – je v něm uskladněno koření vcelku určené na pozdější mletí.

Plastový? Ne, raději keramický

Základem každého elektrického mlýnku na koření je mlecí mechanismus. V těch nejlevnějších je často vyhotoven z plastu – jelikož plast je měkký a nepříliš odolný materiál, ani takový mlýnek nemá příliš dlouhou životnost. Plastový mechanismus tedy najdete např. v jednorázových mlýncích, které koupíte v supermarketech a jsou předem naplněné kořením.

Pokud hledáte skutečně spolehlivý elektrický mlýnek, sáhněte po modelu s keramickým mlecím mechanismem, který je odolnější.

Kvalitní elektrický mlýnek na koření by měl mít nastavitelnou tloušťku mletí. S takovým mlýnkem pak můžete mlít nejrůznější druhy koření, bylinek, či dokonce hrubozrnnou sůl nebo jiné přísady.

O odolnosti rozhoduje materiál

Elektrické mlýnky na koření jsou nejčastěji vyrobeny z těchto materiálů, případně jejich kombinací:

 • Plast – není příliš odolný, proto jej najdete na těch nejlevnějších mlýncích. Pokud vám takový mlýnek spadne na zem, pravděpodobně jeho kryt praskne.
 • Dřevo – je poměrně odolné a nezdeformuje se ani při pádech. Je sice náročnější na čištění, ale nikdo mu neupře přirozený vzhled. Dřevo je příjemné na dotek a dokáže zútulnit každou kuchyni, nejvíce však vynikne v těch rustikálních.

Dřevěný elektrický mlýnek na koření

 • Nerezová ocel – materiál s vysokou odolností, který se snadno čistí. Na některých variantách (zejména těch lesklejších) však zůstávají často otisky prstů.
 • Sklo – používá se spíše v kombinaci s jinými materiály. Nepůsobí tak levně jako průhledný plast. Díky průhledné části mlýnku vidíte, kolik koření ještě v mlýnku máte a nepřekvapí vás tak jeho nedostatek při vaření.

Připravte si alespoň 4 baterie

Elektrické mlýnky jsou napájeny bateriemi – nejsou tedy závislé na napájecích kabelech, adaptérech nebo zásuvkách. Můžete s nimi libovolně manipulovat a používat je dokonce i na chatě, kde není dostupná elektřina.

Obvykle jde o 4 či 6 ks baterií velikosti AA nebo AAA. Výrobci je k mlýnkem nezvyknou přibalovat, myslete na to tedy při výběru a nákupu.

Pokud nechcete zbytečně utrácet peníze a zatěžovat přírodu jednorázovými bateriemi, můžete využít dobíjecí NiMH akumulátory (k nim si však musíte dokoupit nabíječku).

Napájení z baterií je zároveň i největší nevýhodou elektrických mlýnků. V případě, že se vám baterie při vaření vybijí, nijak si nepomůžete, zatímco s ručním mlýnkem melete dále.

Další parametry a funkce elektrických mlýnků

 • Oboustranný mlýnek – tyto mlýnky se nazývají také 2 v 1 a můžete je využít k mletí dvou druhů koření nebo pepře a soli. Jsou totiž vybaveny dvěma zásobníky. Nemusíte tak kupovat dva mlýnky, takže ušetříte nějakou tu korunu.
 • Osvětlení – některé mlýnky mají integrované bodové osvětlení pomocí vestavěné LED. Ta osvětlí přesně to místo, na které bude namleté koření dopadat.
 • Pogumovaný povrch – díky němu se vám mlýnek nevyklouzne z rukou tak snadno jako v případě jiných povrchových materiálů.
 • Velikost zásobníku na koření – výrobci zpravidla velikost ani objem zásobníku neudávají, musíte ho tedy odhadnout z velikosti celého mlýnku. Počítejte však s tím, že na rozdíl od ručního mlýnku, nějakou část zabere i elektromotorek.
Hodnocení článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 18.02.2020


Přidat komentář