Jak používat IPL epilátor? Má nežádoucí účinky v těhotenství?

Odstraňování chloupků IPL epilátorem má oproti jiným metodám své nesporné výhody – jde o jednoduchou a bezbolestnou proceduru s dlouhotrvajícím účinkem.

Jak používat IPL epilátor?

Abyste ale využili tyto výhody naplno, musíte dodržet správný postup a pár základních zásad. V článku vám prozradíme, jak na to.

Nejlepší IPL epilátory

Názov Hodnotenie Detail
Philips Lumea Prestige IPL BRI956/00   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
ETA Fenité 8347 90000   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Philips Lumea Advanced   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
ProfiCare PC-IPL 3024   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Braun Silk-expert Pro 5 PL5014   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt

Bezbolestně a dlouhodobě

IPL epilace funguje tak, že epilátor vysílá směrem k pokožce a k chloupkům impulsy světla s určitým rozsahem vlnové délky (odtud zkratka IPL – Intense Pulse Light – intenzivní pulzní světlo). Toto světlo zahřívá chloupky a narušuje jejich strukturu až ke kořínkům, následkem čehož vypadávají. Chloupky obvykle o nějaký čas dorostou, proto musíte IPL epilaci několikrát opakovat. Pak může být její účinek dlouhodobý či dokonce trvalý.

IPL epilace je bezbolestná a pokožku dráždí minimálně. Tato metoda je však vhodná pouze pro lidi se světlejší pokožkou a tmavými chloupky. V blond, zrzavých nebo šedých chloupcích se totiž nenachází dostatek melaninu, což je právě látka zodpovědná za zahřívání při ozáření světlem z IPL epilátoru.

Hladké nohy po epilaci IPL epilátorem

Používání IPL epilace má i svá omezení - vyhněte se jí v těhotenství či v období kojení, při kožních či kardiovaskulárních onemocněních, rakovině či epilepsii. Kontraindikací je také alergie na slunce či UV záření, léčba vitaminem A, tetování nebo permanentní make-up. Pokud si nejste jisti, poraďte se o použití IPL epilátoru s lékařem.

Jak používat IPL epilátor

Následující návod je pouze všeobecný, před použitím IPL epilátoru byste si určitě měli přečíst návod k použití, abyste přístroj správně nastavili.

1. Oholená pokožka je polovina úspěchu

Možná se to bude zdát jako nesmysl, ale účinnost IPL epilace zvýšíte tím, že epilované místo nejprve oholíte. Světlo si tak najde lepší cestu ke kořínkům chloupků, které se nebudou zbytečně zahřívat na povrchu a pálit.

I holení dokáže pokožku podráždit, proto si dané místo oholte alespoň několik hodin před zahájením epilace. Pokožka se tak stihne alespoň částečně zregenerovat.

2. Nastavte si správnou intenzitu světla

Různé barvy pokožky vyžadují různou intenzitu světla. Na IPL epilátoru ji proto nastavte ještě před použitím. Při tomto kroku se řiďte návodem k použití, některé IPL epilátory totiž mají funkci rozpoznávání pokožky a intenzitu nastaví automaticky.

Nastavení intenzity světla na IPL epilátoru

Při prvním použití byste nastavenou intenzitu měli vyzkoušet na méně citlivém, no dobře viditelném místě – např. na lýtku. Pokud při epilaci pociťujete bolest, pálení či máte nepříjemný pocit, snižte intenzitu.

3. Epilujte správným nástavcem

K většině IPL epilátorů je přibalených několik nástavců na různé části těla. Liší se velikostí okénka – ten nejširší využijete na velké plochy, užší zase např. na podpaží či oblast bikin. Nástavce na obličej mají obvykle integrován i UV filtr, aby epilátor nebyl škodlivý pro váš zrak. Nástavce proto při epilaci obměňujte podle epilované části těla, abyste dosáhli nejlepšího výsledku.

Délka celého procesu je srovnatelná s epilací klasickým epilátorem. Zabere vám pouze několik minut, v závislosti na epilované části těla (lýtko cca 10 min, podpaží do 3 min, obličej ještě méně).

Nejčastější otázky ohledně IPL epilace

Není epilace laserem účinnější?

Laserový paprsek se skládá pouze z jediné vlnové délky, takže dokáže teplem lépe zasáhnout kořínek chloupku. Epilace laserem je tedy mnohem účinnější a má dlouhodobý účinek. Laserové epilátory jsou však více než desetinásobně dražší než IPL epilátory a jejich použití je spojeno s riziky poškození pokožky či zraku. Najdete je proto pouze ve specializovaných pracovištích, kde se věnují estetické medicíně.

Epilace nohou pomocí IPL epilátoru

Mohu se po IPL epilaci opalovat?

Bezprostředně po IPL epilaci by měla vaše pokožka odpočívat alespoň den, aby se vzpamatovala z prvotního "šoku". Další cca 2 týdny byste si epilovanou pokožku měli chránit buď oblečením, nebo opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem.

Jak často mohu IPL epilátor používat?

Během prvních dvou měsíců se doporučuje epilovat každé 2 týdny. Následně postačí, pokud budete epilaci provádět jednou za 1 – 2 měsíce, abyste si hladkou pokožku udrželi. Samozřejmě, tento interval se může lišit v závislosti na tom, jak rychle vám rostou chloupky. Obecně byste IPL epilátor neměli používat častěji než jednou za 2 týdny. Zbytečně tím pouze podráždíte pokožku, ale účinnost epilace dále nezvýšíte.

Hodnocení článku:
(79.6%)

Pulbikované dňa: 02.11.2020

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář