Jak správně používat myčku: ukládání nádobí, kam nalít leštidlo, jak použít sůl

Myčka je v domácnosti obrovským pomocníkem. Šetří nejen vaši práci, ale i energii a vodu. Na to, aby myla správné, je třeba se seznámit s obsluhou myčky, jak správně uložit nádobí, kam patří hrnce, kam tablety a leštidlo.

Jak správně ukládat nádobí do myčky

O tom a také o dalších tricích na myčku si řekneme v tomto článku.

Nejlepší myčky nádobí

Názov Hodnotenie Detail
Bosch SMV46KX01E   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Mora IM 690   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Bosch SMV45EX00E   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt
Electrolux EEM48210L   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Beko DIN 28433   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt

Jak v myčce uspořádat nádobí?

Myčka je skvělé zařízení, které vás ušetří nekonečného dotahování o tom, kdo je na řadě s mytím nádobí, a zároveň poskytne důkladné čištění s úsporou energií. Nicméně na to, aby myčka zvládla naložené nádobí pořádně umýt a opláchnout, je třeba do ní nádobí uložit vhodným způsobem. Není to nic těžkého, stačí si osvojit několik základních principů:

 • Všechno má své místo, proto neskládejte nádobí jedno přes druhé, ale věnujte pozornost tomu, co kam patří. Myčku neprocpávejte, ale plňte jen do takové míry, že každý kousek nádobí bude mít své zvláštní místo.
 • Vrchní poličce patří všechny poháry, šálky, hrnky a menší misky. Ukládejte je na držáky směrem dolů. Takovým způsobem budou při mytí držet na místě a sníží se tak možnost rozbití.
 • Misky a nádoby z plastu, které jsou vhodné do myčky, položte na vrchní poličku tak, aby nebyly přímo vystaveny zdroji tepla, které by je mohlo poškodit.
 • Spodní poličce patří talíře, plastové prkénka a větší kusy nádobí. Pro talíře jsou připraveny držáky, do kterých je pečlivě poklaďte. Vložte jen tolik talířů, kolik je místa v držáku, jinak hrozí otlučení.
 • Nádobí ukládejte postupně, od největších kusů po nejmenší směrem odzadu dopředu a talíře střídavě velké i malé. Díky tomu bude cirkulace vody v myčce lepší.
 • Příbory mají svůj vlastní držák. Nevkládejte je však rukojetí nahoru – nemohly by se důkladně umýt a po dokončení cyklu byste je museli mýt nanovo.

Co nepatří do myčky?

I když se nám myčka někdy zdá jako nějaká zázračná skříňka, do které lze vložit cokoliv a vyjde to umyté, vůbec to tak není. Zatímco se většina běžného nádobí do myčky hodí, jsou některé materiály či typy nádobí, které byste do myčky rozhodně dávat neměli:

 • Sklo: V myčce by se mohly obít a poškodit křišťálové poháry, malované sklenice, sklenice s kovovými dekoracemi a některé velmi křehké sklenice na stopce.
 • Keramika, porcelán a zlaté zdobení: Glazované čajové sety nebo porcelánové zdobené malbami či zlatem by se mohly velmi snadno poškodit.
 • Nože a čepele: Nože a jakékoliv předměty s ostrými čepelemi, jako struhadla, by se v myčce mohli otupit, proto je raději umyjte ručně.

Křehké sklenice na stopce nejsou do myčky vhodné

 • Stříbro, hliník, nerezová ocel, teflon, mosaz a bronz: Příbory, hrnce a pánve z těchto materiálů by mohly být v myčce poškozeny, přičemž by došlo k narušení struktury povrchu a postupnému seškrabování či olupování vrchní vrstvy.
 • Dřevo: Dřevěné vařečky, desky na talíře či talířky raději do myčky nedávejte. Dřevo by zbytečně na dlouhou dobu navlhlo, což by vedlo k jeho poškození. Dřevěné nádobí proto raději myjte ručně houbou.
 • Nádoby s neobvyklým tvarem: Pokud máte nádobu s dlouhým úzkým tvarem, například láhev, vázu, tenký pohár nebo termosku, zvažte, zda nebude jednodušší umýt ji s pomocí kartáčku na mytí lahví. Do nádoby s takovým tvarem by se voda nemusela dostatečně dostat.

Je třeba nádobí oplachovat?

Většinu nádobí není třeba před uložením do myčky nijak oplachovat ani namáčet. Moderní zařízení mají programy, u nichž je opláchnutí na počátku samozřejmostí, ale v případě zaschlé špíny lze nastavit opakované opláchnutí, zvýšená teplota či závěrečné opláchnutí navíc.

Taková funkce je skvělá a ušetří vám práci navíc, ale v některých případech budete přece jen muset nádobí předem připravit. Pokud vám na talířích zůstaly zbytky večeře, seškrabejte je do odpadků – jinak vám zůstanou v myčce a po čase začnou zapáchat. Pokud jsou talíře či hrnce značně znečištěné, například hustou omáčkou a jinými zbytky jídel, nádobí nejprve opláchněte. Jinak se vám bude myčka zanášet a bude potřebovat častější čištění.

Jak vybrat správný program?

Výběr správného programu je důležitý a závisí na obsahu myčky. Pokud potřebujete něco jen opláchnout nebo myjete jen lehce znečištěné skleněné poháry, budete volit šetrnější program, jako při hrncích a pánvích, ve kterých jste vařili. Teplota vody při univerzální dávce, tedy směsi pohárů, talířů a příborů, je od 55 do 70 °C.

Jak vybrat správný program v myčce?

Vyšší teplotu bude potřebovat nádobí mastnější, znečištěnější a zaschlejší, zejména hrnce a větší nádoby. Teplotu 35 – 45 °C zas zvolte tehdy, pokud myjete jen sklenice, sklo nebo velmi lehce znečištěné nádobí. Moderní myčky nádobí však mají v nabídce různé programy, které si můžete vybrat podle aktuální potřeby, například ekologické programy s nižší teplotou a šetrnějším mytím. Proto si v první řadě nezapomeňte přečíst přiložený manuál.

Nejlepší myčky nádobí 2020 – recenze, test, srovnání

Nejlepší myčky nádobí 2020 – recenze, test, srovnání

Testy myček nádobí, recenze a vaše hodnocení  –  to vše jsme sesbírali, pretriedili a vytvořili jsme seznam nejlepších myček, které jsou dostupné na našem trhu. Pokud potřebujete poradit s výběrem, věříme, že vám toto naše srovnání pomůže. Viz výsledek testu myček nádobí. Zároveň jsme pro vás připravili návod, na co se při výběru myčky zaměřit. Co je třeba při výběru zohlednit a jaké... Přečíst článek

Postačí čistič nebo potřebujete i leštidlo?

Na mytí nádobí potřebují myčky speciální čistič, který je ve formě prášků, tablet nebo gelových kapslí. Většina z nich obsahuje fosfáty a chlor, které si sice se špinavým nádobím dokonale poradí, avšak jejich vliv na životní prostředí je horší. Fosfát se totiž používá k tomu, aby z tvrdé vody nevznikly na umytých nádobí bílé fleky, a chlor si zas poradí se skvrnami na nádobí a mírně je vybělí. Pokud používáte přípravky bez fosfátů, doporučuje se spolu s tabletou do zásobníku nasypat i sůl, a pokud neobsahuje přípravek chlor, stačí, když zapnete cyklus na vyšší teplotu.

Některé tablety a tobolky na trhu fungují na bázi spojení čistícího prostředku a leštidla – v tom případě už žádné leštidlo řešit nemusíte. Pokud však používáte obyčejný čistící prostředek, můžete do myčky doplnit i leštidlo, jehož úkolem je, aby nádobí zůstaly pěkně lesklé a bez fleků. Ne vždy je třeba, ale pokud máte domácnost s tvrdší vodou, může se vám hodit. Leštidlo dávkujte podle pokynů na obalu, ale pokud se vám stane, že nedosahuje požadovaný efekt, možná jej přidáváte málo nebo hodně. Pokud je leštidla málo, na nádobí budou typické bílé fleky od vodního kamene, pokud hodně, nádobí budou mít modravý povlak a bílé šmouhy.

Jak často myčku nádobí mýt?

I když myčka pravidelně čistí nádobí, neznamená to, že se sama nemůže znečistit a že nepotřebuje umýt. V myčce se mohou hromadit zbytky jídel a ve vlhkém prostředí se mohou bakterie jednoduše množit. Myčku proto každé 2 – 3 týdny zkontrolujte a omyjte k tomu určeným přípravkem. Čistotě myčky můžete dopomoci i tím, co najdete v domácnosti. Účinné je čištění octem. Do prázdné myčky jednoduše vložte hrnek naplněn octem a zapněte cyklus s vyšší teplotou. Ocet má dezinfekční účinky, tedy myčku nejen očistí, ale také zbaví mikroorganismů. Pro ještě čistší efekt můžete zvolit další cyklus, ve kterém nahradíte ocet sodou. Tu jednoduše nasypte dospod a myčku zapněte.

Čištění filtru myčky

Kromě tohoto čištění je třeba zkontrolovat stav filtru. Filtr se může jednoduše zanést zbytky jídla a zapáchat. Při čištění myčky proto vyjměte filtr a umyjte jej pod tekoucí vodou. Zaseknuté kousky odstraňte jemným kartáčem. Následně ještě zkontrolujte odtok, ve kterém se také mohou zachycovat nečistoty. Stačí je manuálně odstranit a čištění myčky je hotové.

Velký výběr prostředků do myčky najdete v ✅ e-shopu Alza.cz.

Další tipy a triky

 • Myčku nepřecpávějte nádobím – nevyčistilo by se pořádně. Na druhou stranu se vyhněte i zapínání poloprázdné myčky – šetřete vodou a energií a umývejte až tehdy, když bude dostatečně plná.
 • Příbory můžete v držáku rozdělit na lžíce, lžičky, vidličky a nože. Tímto způsobem si ušetříte námahu po umytí nádobí, když ho budete odkládat.
 • Do myčky můžete jednou týdně vložit i houbu nebo kartáček, kterými ručně myjete nádobí. Prodloužíte tak jejich životnost.
 • Při vyprazdňování myčky začněte spodní poličkou. Na šálcích a sklenicích z vrchní police by mohla zachytit voda, která by se při vykládání vylila na nádobí pod ní.
 • Čistící prostředek vkládejte vždy do k tomu určeného zásobníku a leštidlo do zásobníku vedle. Pokud byste je dávali jen tak, kamkoliv, rozpustili by se mnohem dříve, než kdy by byly v cyklu potřebné, a výsledek by tak byl výrazně horší.
 • Pokud vám myčka zapáchá, při jejím čištění použijte šťávu z citronu, případně pomeranče. Ta myčku krásně provoní a zároveň neutralizuje zápach.
Hodnocení článku:
(81%)

Pulbikované dňa: 13.07.2020

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář