Myčky nádobí Bosch, Beko nebo jinou. Jak vybrat nejlepší?

V dnešní době je myčka už standard pro většinu domácností, protože mytí nádobí je velmi neoblíbená činnost a myčka tento problém hravě vyřeší. Nádobí stačí jen vložit do myčky a po skončení procesu ho uklidit na své místo.

Myčka nádobí

Myčka také nabízí bonusy v podobě úspory času a financí. Myčku si třeba vybírat podle několika kritérií, určitě by vás měla zajímat energetická třída, funkčnost myčky a zda chcete myčku vestavnou nebo volně stojící.

Nejlepší myčky nádobí

Názov Hodnotenie Detail
Bosch SMV46KX01E   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Beko DIN28430   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt
Electrolux EEM48210L   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Gorenje GV56210   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Bosch SMV88TX46E   ✔   VÍTĚZ TESTUZobrazit produkt

Velikost myčky rozhoduje

Při výběru myčky je třeba brát v úvahu počet členů domácnosti. Od toho se totiž odvíjí množství nádobí, které budete v myčce mýt. Větší varianta je z několika důvodů vhodnější. Náklady se vám časem vrátí a zároveň v myčce nebudete mít problém s umytím větších hrnců či plechů.

Variabilní vnitřní uspořádání

Vnitřní členění prostoru je jedním z hlavních faktorů, který od sebe odlišuje různé typy myček. Také nabídka doplňků, které jednotlivé typy nabízejí, je různá a třeba si vybrat takovou myčku, která vám iv tomto směru nejvíce vyhovuje. Velmi potřebným doplňkem jsou odnímatelné koše v myčce, díky kterým se v ní dá umýt i nádobí větších rozměrů. V případě vestavěné myčky je hlučnost dokonce ještě o poznání nižší. Pokud vám na tomto faktoru extra záleží, vestavěná myčka bude pro vás nejvhodnější.

Volně stojící myčka nádobí

Bezpečnostní prvky

Při výběru byste si měli všímat také ochranné a bezpečnostní prvky. Myčky bývají vybaveny automatickým zámkem během zapnutého režimu či senzory v případě zkratu. Myčka kontroluje i hladinu vody v případě, že by nebyla optimální.

Důležité funkce a programy myčky

Čím více funkcí daný model myčky má, tím je používání komfortnější. S tím souvisí i cena. Jelikož každý režim, funkce či program má totiž své parametry au různých modelů může mít odlišný průběh, neměli byste zapomínat na detailní prostudování návodu.

Jednotlivé režimy:

  • Eco režim – funguje na principu enzymatického mytí nádobí, využívá prostředky nové generace určené na běžné mytí nádobí. Při teplotě vody kolem 50 °C využívá cyklus, který rozkládá i zaschlé nečistoty.
  • Rychlé umytí – program je určen na nádobí, který není značně znečištěn, případně neobsahuje zaschlou špínu (poháry, šálky nebo talíře, kterým netřeba více než 30 minut). Nádobí je myté při teplotě 40 °C.
  • Odložené mytí – tato funkce umožňuje nastavení režimu automatického zapnutí. Stačí nastavit čas, myčku zavřít a program se aktivuje v zadaném časovém horizontu.
  • Tablet program – program určený pro mytí s tabletami 2v1, 3v1, 4v1 nebo 5v1.
  • Funkce Intensive – funkce na mytí velmi zašpiněného nádobí. Nádobí nemusíte před vložením do myčky oplachovat. Program si zvolí ideální teplotu mezi 60 – 70 °C a díky 6. smyslu odstraní usazené nečistoty.
  • Sušení – funkce, resp. závěr celého procesu mytí nádobí. Vlhkost obsažená v myčce zajistí samovolné odpaření a kondenzaci na chladnější molekuly. Po vypuštění z myčky nádobí schne rychleji.

Mýt nemůžete vše

Věděli jste, že správným uložením nádobí zvýšíte účinnost celého procesu mytí? Stejně důležité je však vědět, co do myčky nepatří. Neměli byste do ní dávat nádobí z mědi, zinku nebo stříbra. Nepatří do ní ani nádobí s teflonovým povrchem či dřevěné desky, vařečky a nože s dřevěnou rukojetí. Pozor i třeba dát i na plasty, které nejsou určeny pro mytí v myčce nádobí, protože se snadno zdeformovat.

Šířka myčky

Klasický rozměr myčky je 60 cm. Vejde se do něj přibližně 12 – 15 sad nádobí (1 talíř hluboký, 1 talíř mělký, 1 dezertní, šálek, podšálek, příbor a lžička). Jde o rodinný typ myčky. díky moderním funkcím myčka iv případě menšího množství nádobí v úsporném režimu nádobí šetrně umyje.

Malá myčka nádobí

Do menší, 45 cm myčky se obvykle vejde 8 – 10 sad nádobí. Tato myčka vás uspokojí v případě, že jste v domácnosti dva a příliš toho nenašpiníte.

Samozřejmostí by měl být držák na příbory, talíře a skleničky. Vyberte si však uspořádání, které vám bude vyhovovat nejvíce, v závislosti na tom, jaký nádobí av jakých rozměrech budete mýt.

Spotřeba vody a energie

Energetická náročnost je jednou z vlastností, která by vás určitě měla zajímat. Tak jako u jiných domácích spotřebičích, i při myčkách platí, že se vyplatí investovat do energeticky méně náročného spotřebiče. Úvodní investice bude sice vyšší, ale na nižší spotřebě energie a vody se vám to vrátí. Energetická náročnost je uváděna na škále od A+++, která je nejlepší, až po označení G, které znamená energeticky nejnáročnější spotřebič.

Při běžném mytí nádobí mine čtyřčlenná rodina více než 60 litrů vody. Kolik utratí myčka nádobí? V průměru nemine myčka více než 12 litrů vody. Existují i nejúspornější myčky nádobí, které spotřebují kolem 6 – 8 litrů.

V rámci šetření se využívá schopnost využívat oplachovou vodu. Poslední oplachovací cyklus vodu neodvede do odpadu, ale zpětně ji odvede do zabudovaného zásobníku. Následně vodu využije na oplach nového nádobí. Jelikož je poslední cyklus prováděn přibližně při teplotě 70 °, zničí tak všechny bakterie. Myčky nádobí jsou řízeny určitými programy, a tak se dokáží přizpůsobit aktuálnímu množství nádobí, čímž snižují celkovou spotřebu.

Hlučnost myčky

Nejtišší myčky dosahují v současnosti hodnotu kolem 40 dB. V průměru je hlučnost od 50 do 60 dB. Malé/stolní malokapacitní myčky pojmou maximálně 4 až 6 sad nádobí. vhodné jsou na chaty či pro domácnost, kde vaření není na denním pořádku. Jejich nevýhodou je, že se o nich nevejdou větší nádobí jako hrnce, plechy či větší mísy. Mytí sice zvládnou bezproblémově, absentují však při nich některé funkce.

Vestavěná myčka nádobí

Volně stojící nebo vestavné myčky

Volně stojící myčky vám umožní si podle libosti vybrat místo, kammyčkuumístit. Můžete s ní v prostoru manipulovat, třeba při tom však myslet na přípojku vody a odpadu. Zabudované/vestavěné myčky jsou součástí kuchyňské linky a dokonale ladí s vybavením kuchyně. Třeba při nich dbát na to, aby myčka nádobí pasovala na milimetr přesně.

Hodnocení článku:
(80.4%)

Pulbikované dňa: 16.11.2018

oblíbené produkty

Zobrazit kategorii:


Přidat komentář