Nejlepší mikroskopy – jak vybrat mikroskop (pro děti, na pozorování krve), možnosti, cena

Napadlo by vám někdy, že mikroskop pro děti může být ideální dárek? Dosud možná ne, ale právě po přečtení tohoto článku zjistíte, že pokud doma máte malého vědátora, mikroskop bude ta správná volba. Narozeniny, svátek, Vánoce či odměna za dobré výsledky ve škole. Rovněž může být mikroskop vhodným dárkem pro studenta nebo pro známého, který se takovému zkoumání předmětů věnuje. Jak vybrat mikroskop? Jaký je mikroskop pro pokročilé? Jsou levné mikroskopy kvalitní?

Jak vybrat mikroskop?

Účel mikroskopu je jasný. Pokud bychom to chtěli říct jednodušeji, mikroskop vám pomáhá zjistit, z čeho se skládají věci kolem nás. Využívá se na zvětšování objektu. Předmětu, který pod mikroskopem zkoumáme, říkáme i preparát. Mikroskop dokáže v závislosti na optické soustavě preparát přiblížit deseti-, sto- nebo až tisícinásobně. Mikroskopy se dělí i podle počtu okulárů, ale častěji se používá obecnější dělení. Samozřejmě, vždy hraje hlavní roli to, pro jaký účel budete daný mikroskop používat.

Nejlepší mikroskopy

Názov Hodnotenie Detail
Levenhuk LabZZ M101   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
Bresser National Geographic 40x-640x   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt
Levenhuk Rainbow 50L PLUS   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
Levenhuk Rainbow D50L Plus   ✔   PRO NÁROČNÉZobrazit produkt
Celestron mikroskop KIT   ✔   LIDOVÁ VOLBAZobrazit produkt

Mikroskopy – recenze

Ať už vybíráte mikroskop pro školáka, pro sebe nebo kamaráda, neměli byste zapomínat na kvalitu. Podívejte se na několik zajímavých modelů, s nimiž bude objevování zábava.

Základní dělení mikroskopů

Mikroskopy jako technologické zařízení lze dělit na základě několika parametrů do více kategorií. Nejčastěji se dělí z hlediska využití nebo také podle typu okulárový hlavice. My uvádíme dělení, podle kterého vám bude hned jasné, jaký druh mikroskopu by pro vás nebo jako dárek měl být ten správný.

Biologické mikroskopy

Právě biologické mikroskopy patří mezi ty, které zahrnují i ​​kategorii dětských, studentských, ale i laboratorních mikroskopů, které si charakterizujeme později. V případě biologických mikroskopů je součástí jeden objektiv. Využívají velké zvětšení, ale samotný preparát sledovaný pod mikroskopem nevidíte prostorově. Jsou prioritně určeny pro pozorování biologického materiálu nebo rovněž jsou vhodné na světlo propustné předměty. Pozorovat nimi lze i velmi malé objekty.

Biologický mikroskop pro studenty

Preparátem může být například i kapalina či velmi tenké předměty. Pro přípravu preparátu se často používají pinzety nebo pipety. Takovému mikroskopu se říká také prosvětlovací mikroskop. Důvod je ten, že pro precizní pozorování využívá osvětlení za pomoci zrcadel, žárovky nebo LED osvětlením. Preparáty jsou umístěny pod krycím sklíčkem. Vhodné jsou i pro děti, protože jejich nastavování a ovládání je poměrně nenáročné.

Stereoskopické mikroskopy

Takzvané stereolupy jsou určeny k pozorování materiálů, které nepropouštějí světlo. Využívají vždy dva optické systémy (podobné binokulárním mikroskopům), čímž umožňují lidskému oku vidět daný objekt pod mikroskopem i prostorově. Jejich nevýhodou je schopnost menšího zvětšení.

Pozorovat nimi lze mince, kameny, pevné materiály, především slouží k pozorování povrchu předmětu. Tím, že dva optické systémy, dvě pozorovací osy, se protínají, jsou schopny zobrazovat objekt prostorově a vidíte ho tedy trojrozměrně, ale z mnohem menší vzdálenosti. Osvětlení je obvykle zajištěno LED osvětlením nebo klasickou žárovkou. Na používání jsou velmi jednoduché.

Digitální mikroskopy

Než přejdeme k dalším druhům mikroskopů, které budou spíše zaměřeny na výběr dle využití, představíme si moderní digitální mikroskopy. V tomto případě jde o mikroskopy, kde absentují okuláry. Tedy ta část mikroskopu, do které se dívá naše oko, resp. oči. Okulár je nahrazen LCD obrazovkou nebo se obraz přenáší do na obrazovku počítače. Na moderních univerzitách se tyto mikroskopy využívají při výuce studentů.

Digitální mikroskop bez okulárů

Práce s nimi je nenáročná a obsluha se v ničem neliší. Napájené mohou být přes USB port. Možná až na to, že zoomovat můžete tlačítkem a dokonce můžete sledované obrazy vyfotit (screenshot) a uložit do vestavěné paměti nebo na USB či SD-kartu. O osvětlení preparátů se stará LED technologie.

Studentské mikroskopy

Ty jsou prioritně určeny pro studenty na realizování výuky, ale také na domácí bádání. Vhodné jsou pro začátečníky i pro pokročilé. Na začátek, resp. při prvotním kontaktu s mikroskopem jsou vhodné monokulární mikroskopy. Pokročilejší studenti využívají spíše binokulární nebo až trinokulárne verze.

Takové mikroskopy umožňují pozorování jak průhledných, tak i neprůhledných preparátů. Osvětlení pozorovaných předmětů většinou zabezpečuje LED technologie. Dražší modely lze dokonce připojit prostřednictvím USB i k počítači či notebooku.

Dětské mikroskopy

Máte doma malého vědátora? Fanouška biologie? V takovém případě je pro získávání prvních zkušeností s mikroskopem vhodný právě tento druh mikroskopu. V kategorii dětských mikroskopů najdete takové, které jsou vhodné pro děti již od 6 let. Na trhu jsou k dispozici jak biologické, tak i stereoskopické mikroskopy. Některé využívají monokuláry a jiné zase binokuláry. Ty jsou pro děti vhodnější z důvodu, že děti používají ke sledování preparátu obě oči. Osvětlení, jako v případě jiných mikroskopů, je zajišťováno LED technologií, halogenovou žárovkou nebo zrcadlem.

Biologický mikroskop s 1 objektivem

Laboratorní mikroskopy

Jde o druh mikroskopů, které jsou určeny pro profesionální využití ve výzkumu a vědeckých laboratořích. Využívají různé technologie a většinou jsou ve verzi binokulární nebo trinokulární. Připojit k nim lze i další zařízení. Například kameru pro zachycování obrazů. Zvětšovat dokáží tisícinásobně a umožňují pozorovat světlo propustné i nepropustné preparáty.

Mezi laboratorní mikroskopy patří například i fluorescenční mikroskopy, které po absorpci ultrafialového záření vysílají záření dál a daná látka toto záření pohlcuje. Díky tomu je možné daný preparát detailně pozorovat. Nejčastěji se využívají při pozorování chemikálií nebo kapalných látek.

Často jsou v laboratořích využívány tzv. metalografie nebo metalografické mikroskopy. Ty se využívají na pozorování preparátů, které jsou světlo nepropustné. Kovy, zkameněliny nebo předměty, jejichž strukturu je třeba detailně prozkoumat. Využití mají i ve strojírenské výrobě.

Elektronové mikroskopy využívají technologii elektronů. Zajímavostí je, že mikroskop nevyužívá pro osvětlení světelný paprsek, ale proud elektronů, který je koncentrovaný za pomoci elektrostatických čoček. Má obrovskou zobrazovací schopnost a dokáže preparát přiblížit až 10 000 000x více než klasický biologický či stereoskopický mikroskop. Pozorují se jím živé i neživé složky či molekuly. Například živé buňky či viry.

Polarizační mikroskopy pro osvětlení využívají pro změnu světlo získané lomem dvou těles. Světlo kmitá a určuje se sklonem směr jeho šíření. Součástí polarizačního mikroskopu jsou polarizátory. Takové mikroskopy detailně analyzují, posuny objektu a pozorovat lze jimi, o kolik stupňů objekt otáčí rovinu polarizovaného světla. Nejčastěji se jím pozorují minerály.

Jednotlivé části mikroskopu

Pro lepší představu, jak samotný mikroskop funguje, je dobré vědět, z jakých částí se samotný mikroskop skládá. Za vzor jsme si určili tradiční biologický mikroskop, se kterým se už určitě setkala většina lidí. Biologický mikroskop je vhodným pro každého začátečníka, který si chce svět přiblížit v mikroskopickém rozměru.

 • Okulár – jde o tu část mikroskopu, pomocí které pozorovaný preparát přibližujeme a zaostřujeme. Tvoří optickou část mikroskopu, přičemž může být vybaven tzv. motivem (mřížka nebo stupnice). Samotné okuláry mohou být různého druhu, například:
  • Keplerův okulár – princip je založen na spojené čočce, která umožňuje kvalitní přiblížení, no převrací obraz vzhůru nohama, co si třeba při pozorování uvědomit.
  • Galileiho okulár – jde o bikonvexní rozptylku, která obraz vzhůru nohama nepřevracet, ale jeho přiblížení je slabší. Problém se však může řešit kvalitním objektivem.
  • Huygensův okulár – spojení dvou plankoovexných (plochých) čoček, mezi nimiž je umístěna clona. Jde spíše o okulár používaný při levnějších mikroskopech.
  • Ortoskopický okulár – jde o okulár s perfektním kontrastem. Skládá se ze vstupní clony, tří čoček a výstupní konvex konkávní spojky. I proto se používá i v astronomických zařízeních.
 • Tubus okuláru – je důležitý pro vkládání okuláru. Díky němu drží okulár stabilně na svém místě.

Stereoskopický mikroskop s dvěma objektivy

 • Hlavice – drží tubus se samotným okulárem pohromadě. Hlavice se odlišuje podle počtu okulárů (monokulární, binokulární či trinokulární mikroskopy).
 • Rameno mikroskopu – spojuje hlavici mikroskopu se spodní částí mikroskopu.
 • Držák preparátu – bez něj by to nešlo. Držák může mít různou konstrukci. Jeho hlavním účelem je držení preparátu ve stabilní poloze a jeho případné posouvání, které jistě oceníte při pozorování samotného preparátu. Nemusíte tak sklíčko posouvat pinzetou nebo kleštičkami.
 • Zaostřování – pomocí něj se zkoumaný preparát zaostřuje a doostřuje. Mikroskopy využívají mikro zaostřování, kterým se zaostřuje a mikro zaostřování, kterým se preparát doostřuje.
 • Platforma mikroskopu – ta je podstatná z hlediska statiky a stability zařízení. Platforma drží mikroskop a jeho tělo na jednom místě a musí být konstruována tak, aby měl mikroskop dokonalý balanc.
 • Osvětlení – další součástí mikroskopu je osvětlení, které je při pozorování mikroskopických částí velmi podstatné. Osvětlení podsvěcuje preparát, aby byly veškeré částečky lépe pozorovatelné. Osvětlení může být zajištěno za pomoci zrcadla (nejméně praktické), halogenové žárovky nebo LED technologie (nejlepší varianta).
 • Kondenzor – tato část biologického mikroskopu dává možnost uživateli pomocí různých filtrů (které jsou součástí balení) měnit kontrast preparátu.
 • Objektiv – těch je obrovské množství (achromáty, apochromáty, plan-objektivy...). Podstatné však je to, že daný objektiv slouží k zaostřování (makro i mikro) a bez něj byste žádný preparát nedokázali přiblížit ani zaostřit. Chcete-li se zorientovat v schopnostech daného objektivu, ukazatelem mohou být barevné proužky. Černý proužek přiblížení 1x, hnědý 2x, červený 4x, žlutý 10x, zelený 20x, světle modrý 40x, modrý 60x a bílý proužek přiblíží až 100x. K objektivu třeba připočítat také přiblížení okuláru a jejich následný násobek vám dá číslo maximálního přiblížení.
 • Otočná hlavice – praktická věc v případě, že měníte při pozorování preparátu objektivy častěji.
 • Příslušenství – jde o externí část mikroskopu, ale rozhodně neodmítnete, pokud vám výrobce v rámci ceny přibalí: pinzetu, pipetu, nůžky, čisté sklíčka na preparáty, nožík, kleště nebo kufřík na přenášení. Součástí příslušenství by mělo být i napájení. Obvykle jsou běžné biologické mikroskopy, které mají zdroj osvětlení jiný než zrcadlo, napájené skrz baterie. Náročnější a dražší jsou napájeny přes elektrickou síť.

Pozor na levné mikroskopy

Problémem levných mikroskopů, jakož i u jiných levných produktů, je samozřejmě kvalita. Člověk by měl možná pocit, že dítěti možná postačí hračkářský mikroskop, vždyť účel splní. To je však častý omyl. Problémem je, že levné mikroskopy mají množství nevýhod, které zájem o vědu u vašeho dítěte určitě neprobudí.

Nejčastějším kamenem úrazu je nekvalitní optika. Okulár, čočky či objektiv mají při levných mikroskopech plastové provedení, slabý a neefektivní ostřící mechanismus, který nezaostří přesně. Výsledkem je rozmazaný obraz. Vyrobit z plastu kvalitní optické prvky je náročné a při levných hračkářských mikroskopech to určitě nečekejte. Čočky vyrobené z plastu jsou toho jasným důkazem.

Podobně je na tom i osvětlení preparátu. Pozorovaný objekt po zvětšení vidíte rozmazaně, světlo nedopadá tam, kam potřebujete a nejčastěji jde pouze o osvětlení zrcadlem. To je samo o sobě slabé. V lepším případě máte k dispozici halogenovou žárovku.

Posouvání preparátu je často možné pouze ručně, takže se musíte sklíčka dotknout a posouvat rukama nebo pinzetou. Mnohem lepší je, pokud je držák preparátu regulovatelný a pozorování je tak mnohem jednodušší. Levné mikroskopy s plastovým tělem toho příliš vydržet nemusí. A řeč není jen o nepřesné optické soustavě. Vůle či nestabilní platforma nepotěší rovněž.

Pozor tedy na argument, že dítěti to musí stačit. Raději si s dítětem ke zkoumání sedněte a probuďte u něj zájem o zkoumání pod mikroskopem na úrovni. Ať je pro něj mikroskop více atrakcí než hračkou. Důležité je při výběru sledovat rovněž mikroskop a jeho popis.

Hodnocení článku:
(80.8%)

Pulbikované dňa: 21.04.2020


Přidat komentář