Prodlužovací kabel (30, 50, 100 m) na bubnu, s přepěťovou ochranou, s USB, pro venkovní použití. Jak vybrat?

Máte nový elektrický spotřebič, ale jeho kabel je příliš krátký a elektrická zásuvka zas daleko? Nebo potřebujete prodlužovačku na práce v zahradě, garáži či dílně? Tyto problémy jednoduše vyřeší kvalitní prodlužovací kabel. Prodlužovačka je nápomocná všude tam, kde nedosáhne kabel spotřebiče, který chcete použít, ale hodí se i tehdy, pokud potřebujete rozšířit počet zásuvek v domácnosti, případně na zahradě používat více spotřebičů současně.

Jak vybrat prodlužovací kabel?

Prodlužovací kabely se vyrábějí ve více variantách a každý z nich je vhodný pro jiné použití. Jak se vyznat v množství prodlužovacích kabelů? Poradíme vám s výběrem a prozradíme, které parametry se vyplatí sledovat, abyste byli s koupí spokojeni a nelitovali zbytečně vyhozené peníze.

Nejlepší prodlužovací kabely

Názov Hodnotenie Detail
Sencor SPC 53   ✔   NEJPRODÁVANĚJŠÍZobrazit produkt
CyberPower P0420SUD0-FR   ✔   DOBRÉ RECENZEZobrazit produkt
Solight prodlužovací přívod na bubnu   ✔   DNES V AKCIZobrazit produkt
Solight PP143   ✔   NÁŠ TIPZobrazit produkt
APC SurgeArrest PM5U-FR   ✔   ZLATÁ STŘEDNÍ CESTAZobrazit produkt

Prodlužovací kabely – recenze

Vybrali jsme pro vás několik prodlužovacích kabelů, které nezklamou poměrem ceny a kvality. Při výběru jsme mysleli na ty, kteří hledají kabel do domácnosti, ale i na ty, kteří preferují venkovní použití. V našem výběru najdete kratší i delší kabely, prodlužovačky s jednou zásuvkou i více, a tak si určitě vybere každý. Viz výhody a nevýhody jednotlivých produktů. Který z prodlužovacích kabelů vás zaujal nejvíce?

Jak vybrat prodlužovací kabel

Výběr prodlužovacího kabelu se může zdát jednoduchý, ale před koupí je třeba se zaměřit na několik parametrů. V první řadě se rozhodněte, zda chcete kabel na vnitřní nebo venkovní použití. Pak se zaměřte na jeho délku, počet zásuvek a zda vyžadujete kromě klasických zásuvek například i USB konektory, které umožňují pohodlné připojení nabíječky mobilního telefonu nebo dalších menších elektronických zařízení. Co všechno si ještě všímat?

Délka kabelu

Prodlužovací kabely se nejčastěji vyrábějí v délkách od 1,5 metru do 50 metrů. Modely určené do domácností mají do 10 metrů a ve většině případů je taková délka dostačující. Pokud hledáte prodlužovací kabel pro venkovní použití (např. na zahradu), poohlédněte se po delším.

Kabely určené do exteriéru, které mají nad 10 metrů, jsou zpravidla namotané na kabelovém navijáku. Jde o takzvaný buben s držadly, který zaručí pohodlnější a rychlejší manipulaci. Prodlužovací kabel na bubnu může být s ním pevně spojený nebo jen volně namotán. Zásuvky bývají umístěny ve středu navijáku, aby byl k nim zajištěn dobrý přístup. Pokud zvolíte buben s pevným středem, vyhnete se při odvíjení a navíjení kabelu na buben protáčení kabelu připojeného spotřebiče. Přestože jsou modely s pevným středem o něco dražší, v praxi takovou možnost přivítáte.

Při koupi delšího kabelu se vyhněte situaci, že si budete muset zakoupit další prodlužovací kabel. Řetězové prodlužování a spojování několika prodlužovacích kabelů není příliš efektivní. Několik navzájem propojených kabelů totiž pro vyrovnání vzdálenosti vytváří větší elektrický odpor mezi zásuvkou a spotřebičem, který napájíte. Přidaný odpor může způsobit pokles napětí, který zas způsobí to, že spotřebiče budou pracovat s nižším výkonem.

Délku kabelu však zbytečně nepřehánějte, protože podobně to platí i při extrémně dlouhých kabelech. Délka kabelu vždy určuje jeho kapacitu, a tak každý další metr navíc zvyšuje elektrický odpor.

Počet zásuvek

Dopředu si rozmyslete, kolik spotřebičů chcete mít připojených současně. Je vhodné počítat s rezervou, abyste nemuseli některé spotřebiče odpojovat pro uvolnění místa na zapojení jiných.

Prodlužovací kabely s více zásuvkami mají zásuvkovou lištu, na níž je požadovaný počet zdířek. Ty jsou nejčastěji uspořádány v podlouhlém tvaru, případně ve sloupcích. Je důležité vybrat si správný tvar a platí to zejména tehdy, pokud chcete prodlužovačku nenápadně skrýt.

Prodlužovací kabel pro vnitřní použití

Kromě běžných prodlužovacích kabelů natrefíte v obchodech i na takzvané rozbočovače. Rozbočovací kabel dokáže z jedné zásuvky vytvořit více. Moderní rozbočovače jsou obvykle vybaveny i několika USB konektory pro připojení další elektroniky. Pokud nepotřebujete prodloužit dosah elektrické zásuvky, ale pouze zvýšit počet zásuvek, namísto prodlužovacího kabelu sáhněte po rozbočovacím kabelu, který je pro tento účel přímo určen.

Průřez vodičů

Průřez vodičů určuje, kolik energie ví prodlužovací kabel bezpečně přenést. Hrubší vodiče dokáží přenést více energie na delší vzdálenosti, a proto by se při dlouhých kabelech měli používat vodiče s adekvátním průměrem. V opačném případě hrozí přehřátí kabelu. Dostatečně velký průřez vodiče je zárukou kvality a bezpečnosti.

Prodlužovací kabely se nejčastěji vyrábějí s průměrem vodiče 0,7 až 1,5 mm2. Níže vám přinášíme přehlednou tabulku, pro jako výkonné spotřebiče jsou vhodné jednotlivé průřezy vodičů.

Průřez vodiče Proud Příkon spotřebiče
0,7 mm2 až 6 A 1 380 W
1 mm2 až 10 A 2 300 W
1,5 mm2 až 16 A 3 680 W

Údaje o hodnotách maximálního proudu nebo příkonu uvádí každý seriózní výrobce na vidlici a zásuvce. Pokud údaje na výrobku nenajdete, raději se mu vyhněte a poohlédněte se po jiném.

Například prodlužovací kabel s průřezem 0,7 mm2 je dostačující pro zařízení s nízkou spotřebou (světla, nabíječky elektroniky, rádia apod.), avšak pro nářadí či spotřebiče s příkonem více než 2 000 wattů (vrtačky, motorové pily, výkonné vysavače apod.) představuje příliš silné zatížení. V tomto případě je nutné zvolit průřez alespoň 1 mm2 nebo i více. Čím větší průřez řidič má, tím více elektrického proudu dokáže přenést, a proto se nesnižuje výkon připojeného zařízení.

Maximální napětí a proud

Při výběru vhodného kabelu je důležité pochopit, jak se vzájemně ovlivňuje délka kabelu, maximální intenzita proudu a průřez vodičů. Každý z těchto parametrů má vliv na výkon kabelu, ale i na výkon spotřebiče, který je ke kabelu připojen. Maximální napětí se udává ve voltech (V) a maximální proud v ampérech (A). Při popisu produktu se tak můžete setkat například s takovým označením: 230 V/16 A. Intenzita proudu přestavuje množství energie, které se vyrábí při manipulaci s kabelem.

Hrubší vodiče jsou schopny bezpečně přenést více energie a na delší vzdálenost. Na domácí použití vám postačí prodlužovací kabel s proudem 10 A. Pokud hledáte kabel do exteriéru, tyto rovně vynechejte a zaměřte se na vyšší proudy (minimálně 16 A). Pokud prodejce v popisu produktu neuvádí, jakou maximální intenzitu proudu je kabel schopen přenést, raději se mu vyhněte.

Při kabelech pro domácí použití se nejčastěji setkáte s maximálním napětím 220 V230 V. Prodlužovací kabely určené pro venkovní použití nebo pracoviště mají však vyšší napětí (např. 380 V nebo 400 V). Tyto kabely splňují zvýšené energetické i bezpečnostní požadavky a jsou robustnější. Samozřejmě, je třeba počítat i s vyšší pořizovací cenou.

Izolace kabelu

Prodlužovací kabel může mít izolaci z PVC nebo gumy. PVC kabel je méně odolný, protože s klesající teplotou (cca pod 5 °C) tento materiál tvrdne, čímž dochází k častému praskání. PVC kabel je proto vhodný pro domácí použití ve vnitřních prostorách. Výjimku tvoří mrazuvzdorné PVC kabely v žlutém provedení, které bez obav použijete i venku.

Na vnější použití (či tam, kde hrozí mechanické poškození) je vhodnější kabel s gumovou izolací, která je odolnější. Ani při každodenním používání se kabel natolik neopotřebuje. Nízké teploty mají na kabel jen minimální vliv, proto se vlastnosti kabelu až tak nemění.

Prodlužovací kabel s vypínačem

Při prodlužovacích kabelech se setkáte s několika stupni odolnosti izolace. Stupeň snadno určíte podle čísla nalisovaného na kabelu. Čím je uvedeno číslo vyšší, tím je kabel odolnější. Nejvíce náchylné na poškození jsou kabely s označením 03, o něco kvalitnější jsou 05 a k nejhrubším a nejodolnějším patří kabely, jejichž plášť má označení 07.

Stupeň krytí

O odolnosti prodlužovacího kabelu vypovídá více než samotná izolace stupeň krytí IP. Ten označuje míru ochrany před vniknutím cizích těles a vody do celého prodlužovacího přívodu. Údaj o stupni krytí uvádí na vidlici nebo zásuvce kabelu a pokud tento údaj chybí, kabel má krytí pouze IP20. Kabel s nízkým krytím je vhodný pro použití v interiéru, protože nedisponuje ochranou před vniknutím vody. použitie  jsou vhodné kabely s krytím minimálně IP43 a více. Hodnota IP65 dokáže odolávat prachu, vodě a dalším vnějším vlivům.

Určení kabelu

Prodlužovací kabely se vyrábějí na domácí i venkovní použití. Jejich rozdíl spočívá v délce, pořizovací ceně, průřezu vodičů, maximálním napětí a proudovém zatížení, izolaci či stupni krytí a podobně. Prodlužovací kabel určený do exteriéru lze v případě nouze použít uvnitř, avšak opačně to většinou neplatí. Tím domácím totiž chybí ochrana před prachem a vodou, a proto se pro venkovní použití nehodí. V případě venkovního použití by mohly dojít k jejich poškození.

Dětská pojistka

Pokud máte v domácnosti děti a chcete zvýšit jejich bezpečnost, vsaďte na prodlužovací kabel s dětskou pojistkou. Takové modely mají úpravu, která neumožňuje, aby se do nich zasunulo něco jiného než vidlice zásuvky. Bezpečnostní kabely s pojistkou jsou zpravidla kratší a nepřesahují délku několika metrů. Mají napevno připojenou vidlici a mohou mít podsvícené přídavné vypínače na zásuvkách. U mnoha modelů nechybí přepěťová ochrana.

Přepěťová ochrana

Přepěťová ochrana slouží jako ochrana připojených elektronických zařízení. Zařízení ochrání před poškozením izolace vyšším přepětím, než které je konkrétní izolace schopna přijmout. Prodlužovák s přepěťovou ochranou se tak hodí vždy, když chcete chránit určité citlivější či drahé elektronické spotřebiče. Hodnota joulů přepěťové ochrany označuje, kolik energie může absorbovat. Tyto hodnoty se obvykle pohybují od 200 do 1 000 J. Čím vyšší je hodnota, tím více ochrany nabízí.

Cena a oblíbené značky prodlužovacích kabelů

Nejlevnější prodlužovací kabely koupíte již za cenu méně než 50 Kč. Jde o kabely určené pro domácí použití, které mají délku maximálně 1,5 metru a disponují pouze jednou zásuvkou. S přibývající cenou přibývá i počet zásuvek, avšak s cenovkou pod 120 Kč jde nadále jen o kabely do interiéru, které jsou schopny napájet méně náročné spotřebiče či elektronické zařazení.

Při prodlužovacích kabelech nad 120 Kč můžete pozorovat například vypínač, který slouží pro rychlé zastavení nebo spuštění přísunu elektrického proudu. Počet zásuvek zpravidla nepřesahuje číslo pět a délka kabelu se pohybuje okolo 2 až 3 metrů. Kabely s cenovkou kolem 250 Kč nabízejí šest a více zásuvek a přibývá i individuální vypínač pro možnost vypnutí/zapnutí každé zásuvky samostatně. Délka kabelu dosahuje 5 metrů.

V cenové kategorii od 500 do 750 Kč najdete už i kabely, které jsou určeny do venkovního prostředí. Délka je od 10 do 30 metrů a v závislosti od značky kabelu natrefíte na takové, které mají jen jednu zásavku nebo více zásuvek. Některé kabely se prodávají volně, jiné jsou navinuté na bubnu, což představuje praktičtější řešení.

Kabely nad 750 Kč jsou zpravidla určeny do exteriéru, pyšní se několika zásuvkami, disponují samonavíjecím systémem a mají hrubší vodiče, čímž je zajištěn přenos většího elektrického proudu. Takovým kabelem proto bez problémů napojíte i výkonnější zařízení. Kabely od 900 do 2 300 Kč dosahují největší možnou délku 50 metrů, mají kvalitní izolaci a spolehlivě odolávají různým vnějším vlivům.

Za nejdražší prodlužovací kabely zaplatíte několik tisíc korun. Tyto kabely jsou určeny pro profesionální použití. Jde o kabely, které jsou na bubnu, případně i na bubnu s vozíkem, který ještě více usnadňuje manipulaci a přenášení na potřebné místo. Délka drahých kabelů se pohybuje od 30 do 50 metrů a napětí dosahuje 400 V. Kabely jsou určeny pro výkonné zařízení a mají velkou mechanickou i chemickou odolnost.

K oblíbeným značkám patří prodlužovací kabely PremiumCord, Sencor, Emos, Solight, Brennenstuhl, Parkside, Kraft & Dele nebo PowerGarden. Jde o značky, které se kromě výroby kabelů věnují i ​​výrobě elektrických spotřebičů či různých pracovních nářadí.

Nejčastější otázky a odpovědi (FAQ)

V závěru zodpovíme často kladené otázky spotřebitelů. Dozvíte se například, jak bezpečně používat prodlužovací kabel, zda najdete na trhu i kabel s délkou 100 metrů, jaké jsou nejběžnější délky kabelů, na co si třeba dát pozor při dlouhých kabelech, což by nemělo chybět kvalitnímu bubnu s kabelem, nebo jaké jsou konkrétní příklady využití prodlužovacích kabelů s ohledem na jejich délku a maximální napětí.

Jak bezpečně používat prodlužovací kabel?

Vždy používejte kabel se správným určením, to znamená, že interiérový kabel nepoužívejte venku. Nezapojujte jeden prodlužovací kabel do druhého a nepřetěžujte ho připojováním spotřebičů s vyšším výkonem, než jaký je kabel schopný utáhnout. Nikdy nepoužívejte mokrý prodlužovací kabel a kabely, které právě nepotřebujete, skladujte na chladném a suchém místě v interiéru. Na používaný kabel nepokládejte koberec a pamatujte si, že prodlužovačky by se měly používat pouze jako dočasné elektrické řešení. Pokud je nepoužíváte, odpojte je od přívodu elektřiny. Na ochranu drahých a citlivých přístrojů si vyberte kabel s přepěťovou ochranou. Před tím, než ke kabelu cokoli připojíte, ujistěte se, zda kabel není poškozený a zda je zcela zasunut do elektrické zásuvky.

Najdu na trhu prodlužovací kabel s délkou 100 m?

Prodlužovací kabel s délkou 100 metrů na našem trhu nenajdete. Pokud potřebujete pokrýt takovou délku, můžete propojit dva prodlužovací kabely s délkou 50 metrů. Počítejte však s tím, že nejde o ideální a efektivní řešení, protože tato extrémní délka způsobí větší odpor, což se projeví v poklesu napětí. Napájený spotřebič tak bude pracovat s malým výkonem.

Jaké jsou nejběžnější délky prodlužovacích kabelů?

Nejkratší prodlužovací kabel má délku 1,5 metru, naopak, nejdelší až 50 metrů. V nabídkách obchodů se dále můžete setkat s následujícími délkami 3 m, 5 m, 7 m, 10 m, 15 m, 20 m, 25 m, 30 m, 40 m. Jde o nejčastější nabízené délky, avšak občas natrefíte i na jiné délky (např. 1,8 m).

Na co si třeba dát pozor při dlouhých kabelech?

Při dlouhých kabelech si musíte dávat pozor na přehřátí, které může vést k požáru. Kabel, který je rozvinutý například na trávě, se přirozeně chladí, avšak svinutý na bubnu ne. Riziko přehřátí hrozí hlavně v případě, že má kabel vodič s malým průřezem a vy k němu připojíte spotřebič s příliš velkým příkonem. Proto si už před koupí promyslete, jak dlouhý kabel budete skutečně potřebovat a jaké výkonné spotřebiče chcete k němu připojovat.

Co by nemělo chybět kvalitnímu bubnu s kabelem?

Kvalitní buben s prodlužovacím kabelem by měl být vybaven tepelnou pojistkou. Ta zabraňuje přehřívání kabelu. Kdykoliv dojde k nadměrnému zahřívání, připojené spotřebiče se odpojí ze sítě, aby nedošlo k jejich zničení. Po vychladnutí se tepelná pojistka deaktivuje a připojení spotřebičů znovu obnoví.

Jaké jsou konkrétní příklady využití prodlužovacích kabelů?

Příklady konkrétního využití prodlužovacích kabelů s ohledem na jejich délku a maximální napětí mohou být takové: Kratší prodlužovací kabely s menším napětím, resp. s menším elektrickým proudem, využijete například pro připojení vánočních světel, domácích lamp, přenosných ventilátorů, malých audio systémů, mobilních zařízení (smartphony, tablety, fotoaparáty, akční kamery, elektronické čtečky knih apod.). Delší kabely s větším napětím se skvěle hodí na napájení chladniček s mrazničkami, výkonnějších vysavačů, elektrických nůžek na živé ploty, sekaček na trávu, elektrických vrtaček či stolních pil. Nejdelší kabely s nejvyšším možným napětím si najdou uplatnění u řetězových pil, kotoučových pil, vzduchových kompresorů, velkých pracovních vysavačů a podobně. Samozřejmě, možností využití prodlužovacích kabelů je mnohem víc.

Hodnocení článku:
(80.6%)

Pulbikované dňa: 29.04.2021


Přidat komentář