Jak vyhubit mole? Které přípravky jsou nejlepší

Motýli má přece každý rád, krásné, vznešené a okřídlené stvoření, které vyhrávají barvami a jsou ozdobou přírody. To však neplatí o molích. Tento druh motýla si doma nepřeje mít nikdo, a proto je na místě otázka, jak vyhubit moly. My vám prozradíme, které přípravky jsou účinné a zaručeně vás tohoto hmyzu zbaví.

Hubení molí

Nechtěné nájemníky, jakými jsou moli, netouží v domě držet nikdo. No i mezi těmito nechtěnými hosty existuje rozdíl. Ten spočívá v tom, za jakým účelem se u vás moly ubytovali. Známe dva druhy molů, které se v domácnostech vyskytují nejčastěji. Jedním z nich je potravinová mol, která má tmavé zbarvení a zdržuje se v prostorách kuchyně (kuchyňská linka, skříňka, poličky, pozn. red.) či spíže. Je dvakrát tak velká jako její šatní kolegyně.

Neméně běžnou je právě šatní mol, která se zdržuje na tmavých místech v šatních skříních nebo v komodách, jednoduše tam, kde může "požírat šaty". Na rozdíl od potravinové moli, šatní mol má bledé zbarvení.

Mol jako taková pro lidi nepředstavuje žádné nebezpečí a jde o škůdce, který je běžným po celém světě. Nechat si však objesť oblíbený zimní kabát nebo najít v mouce larvy určitě není nic příjemného. Než přejdeme k tomu, jak vyhubit moly, vězte, že bojovat s moly je někdy pořádně náročné, protože se dokáží rychle rozmnožovat a zároveň kvalitně maskovat. Nejednou jde o zdlouhavější boj, jak byste si mohli myslet.

Nejlepší přípravky proti molům

Jak vím, že mám mole?

Důležité je nepřítele identifikovat, pokud jste tedy mol viděli na vlastní oči, zřejmě máte jistotu, že tento motýl už dělá neplechu. Pokud nemáte jistotou, v případě potravinové moli určitě zkontrolujte suroviny jako mouka, rýže, těstoviny, luštěniny a pod. Pokud objevíte larvy, počítejte s tím, že moli se už zabydlely. Všímat si můžete i jemné lepkavé pavučiny, které jsou důkazem jejich přítomnosti. Kontaminované suroviny vyhoďte.

Šatní mol

Molu v šatníku identifikujete snadněji, pokud máte podezření, že vám něco sežralo vnitřní kapsy saka nebo obžralo kousky šatů, tehdy víte, že "válka" s tímto okřídleným škůdcům se začala.

Jak se k nám dostali?

Věčná záhada, ale odpověď je přitom jednoduchá. Přinesli jste si je. Nejednou se stává, že mola si s sebou přinesete v kontaminovaných potravinách nebo v šatech. Stačí, když moli nakladli vajíčka do cereálií, těstovin nebo mouky a máte je tam, kde jste nechtěli. Nejčastěji se vyskytují v rýži, mouce, cereáliích nebo v krmivu pro psy.

Jak vyhubit mole v kuchyni/spíži

Především, pokud moli spatříte v kuchyni nebo spíži, je důležité, abyste všechny suché potraviny zkontrolovali. Pokud najdete larvy nebo moli v rýži, mouce nebo jiných potravinách, nezbývá vám nic jiného, ​​než všechny takové potraviny vyhodit. Larvy totiž nemusíte vůbec spatřit, no mol už dávno vajíčka mohla naklást.

Mol v mouce

Druhým krokem je, abyste vše důkladně uklidili. Za linkou, v regálech, v skříňkách, všude, kde můžete vidět prostor nebo otvor, do kterého by se mol mohla ukrýt. Použít můžete i některé z babských receptů nebo přípravků proti molům, které si dále popíšeme.

Jak vyhubit mole v šatníku

Pokud již o nich víte, v tom případě musíte identifikovat, který kus nebo kusy oblečení jsou napadeny. Následně bez rozdílu všechny kusy prádla vyperte, abyste zničili vajíčka, a tedy potenciální potomky. Nepodceňujte to, nepotěšilo by vás, kdyby vám na oslavě z obleku vyletěla mol. Rovněž vyupratujte skříně, případně použijte speciální přípravky určené k likvidaci tohoto škůdce.

Šatní mol na oblečení

Pozor! I když máte pocit, že moli jste nadobro vyhnali, počkejte alespoň po dobu 3 týdnů. Pokud se neobjeví ani po takové době, zřejmě můžete vaše "hubení" považovat za úspěšné. V případě oblečení jsou škůdcem totiž samotné larvy a nikoli létající mol.

Babské recepty proti molům

Domácí, resp. babské recepty slouží především jako prevence, která molům zabrání se vůbec do šatníku, kuchyně či spíže dostat. Na druhé straně, pokud již moly máte, můžete vyzkoušet tyto recepty rovněž.

Cedrové dřevo

Mole jsou specifický hmyz, zajímavé je, že zvuky slyší prostřednictvím svých křídel. Další zajímavá věc jsou jejich extrémně dobře vyvinuté čichové smysly. No i tak je jen velmi málo věcí, které by jim překážely. Nevadí jim vlhkost, plísně ani zatuchlé místa. Vadí jim však cedrové dřevo, jehož vůně jim z nějakého důvodu nedělá dobře. Stačí, když budete mít kousek čerstvé cedrové latě a vložíte ji do šatníku.

Cedrové dřevo odpuzuje moli

Jablečný ocet

V kuchyni se spíše vyplatí jablečný ocet, který milují. Neznamená to, že jejich přilákáte, ale pokud o nich víte, moli za jablečným octem přiletí a máte tedy skvělou návnadu. Nalijte ho do sklenice, vložte do skříněk s potravinami a moli se v octě utopí.

Tabák

Kuřákům zřejmě bude vyhovovat další způsob a tím je tabák. Jeho aroma molům překáží a moli lehce vyžene z jejich útočiště.

Koření a bylinky

Bobkový list, skořice, celý pepř nebo hřebíček. Aromatické koření a bylinky jako tymián, rozmarýn nebo levandule. Pronikavá vůně molům jednoduše překáží a je vyšší šance, že och odpudí nebo předejdete jejich výskytu.

Prevence vůči molům

Účinnou prevencí, aby se moli nerozšířily, je teplo a mráz. Samozřejmě, ne zároveň. Jde o to, že v případě některých potravin (např. mouka), kde je to možné, uděláte dobře pokud je preosejete na plech a při teplotě 90 °C prohřejete na pár minut. Následně presypete do nádoby. Přehřát některé suroviny můžete krátce (5 minut) i v mikrovlnné troubě.

Moli odpuzuje i levandulová vůně

V případě oblečení nebo i jiných potravin můžete použít i mrazák. Možná se vám zdá divné cpát svetr do mrazáku, ale stačí ho tam vložit na pár minut a všechny larvy jsou stoprocentně vyhubeny. Jako prevenci můžete použít i babské recepty uvedené výše.

Speciální přípravky na hubení molů

Hodnocení článku:
(80%)

Pulbikované dňa: 02.07.2019


Přidat komentář